206در ايران و در ديگر نقاط جهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 8
تاریخ عضویت: جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۸۶, ۹:۱۸ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

206در ايران و در ديگر نقاط جهان

پست توسط mahyar2060 »

: توليد ۲۰۶ در تابستان سال ۹۸ و با ارائه ۲ مدل ۳و ۵ درب هاچ بك در كارخانه پژو آغاز گرديد و همينك پس از گذشت ۶ سال ، توليد اين خودرو كماكان در ۶ کشور ( فرانسه ، انگليس ، ايران ، آرژانتين ، برزيل و اندونزی ) ادامه دارد ، و اين خودرو در تمام اين سالها جزو پرفروشترين خودروهای اروپايی نيز بوده است .
مدلهای مختلف و متنوع ،‌ زيبايی و داشتن ظاهر اسپرت را می توان از دلايل مقبوليت اين خودرو بخصوص در بين جوانان دانست . نوآوريهايی كه طی اين سالها بر روی ۲۰۶ انجام شده شامل ارائه مدل CC كه يك خودروی كابريو ( با سقف باز شو ) است ،‌ در دسامبر سال ۲۰۰۰ ؛ و ارائه مدل SW ( استيشن واگن ) در سال ۲۰۰۲ می باشد . مدل صندوقدار ( طرح آريان ) ‌نيز كه قرار است در كشورمان توليد شود ،‌ می تواند تكميل كننده انواع مدلهاي ۲۰۶ باشد كه علی القاعده تلفيقی خواهد بود از مدل CC و مدل ۵ درب هاچ بك ( موجود در كشورمان ) .
دسته بندی مدلهای ۲۰۶ در حال حاضر به شكل زير می باشد :
مدلهای ۳ و ۵ درب ( معروف به Berlin يا HB ) ، مدل Van ( با ايجاد تغييراتی در قسمت صندلی عقب و قسمت بار نوع ۳ درب جهت حمل بارهای سبك طراحی شده ) ، مدل CC يا Coupe Cabriolet ( با سقف بازشو ) ، مدل SW يا Station Wagon ،‌ مدل RC ( مدل ۳ درب با موتور پرقدرت ۲۰۰۰ سی سی و ۱۸۰ اسب قدرت كه در برخی كشورها با نام GTI 180 در همان گروه ۳ درب هاچ بك رده بندي می شود ولی در برخی كشورها بعنوان مدل RC و به عنوان يكی از مدلهای ۲۰۶ محسوب می شود ) و مدل WRC يا World Rally Championship ( يكی از خودروهای پژو در مسابقات رالی است و دارای موتور ۲۰۰۰ سی سی با ۳۰۰ اسب قدرت می باشد و البته اين خودرو برای عرضه به بازار عمومی نمی باشد ) .

موتورهای متفاوتی برای اين مدلها در نظر گرفته شده كه برخی بنزينی و برخی ديگر ديزلی ، از نوع HDI می باشند .
لازم به ذكر است كه سيستم ديزلی HDI سيستمی است كه پژو در طی دهه گذشته فعاليتهای زيادی برای ساخت و عرضه آن به انجام رسانده است ، HDI كه برگرفته از High-Presure Direct Injection است ،‌ دارای سيستم پيشرفته ای در تزريق ريلی سوخت می باشد ، در اين سيستم سوخت با فشار بالا ( ۱۳۵۰ بار ) كه بوسيله پمپی ايجاد می شود مستقيما به محفظه سوخت تزريق می گردد ؛ مزايايی كه اين موتورها نسبت به موتورهای ديزل معمولی دارند به شرح زير می باشد :
• صرفه جويی در مصرف سوخت تا ۲۰٪ .
• تغيير زمان سرويس خودرو از ۱۵۰۰۰ كيلومتر به ۲۰۰۰۰ كيلومتر .
• ۲۰ ٪ كاهش در CO2 خروجی .
• ۵۰ ٪ كاهش انتشار ذرات مواد مخرب لايه اوزون .
• ۵۰ ٪‌ كاهش ذرات دوده .
• حذف لرزش و صدای بيش از حد كه در موتورهای ديزلی معمولی وجود دارد .
• ايجاد گشتاور بالا در سرعتهای پايين تر موتور .
به همين خاطر موتورهای HDI كه از سال ۹۸ توسط پژو عرضه می شوند ، در حال حاضر در اروپا ، فروشی بيشتر از خودروهای بنزينی دارند .
اما موتورهای بنزينی كه بر روی ۲۰۶ نصب می گردد به شرح زير می باشند :
موتور
۲/۰
۲/۰
۲/۰
۱/۶
۱/۴
۱/۴
۱/۱
حجم cc
۱۹۹۷
۱۹۹۷
۱۹۹۷
۱۵۸۷
۱۳۶۰
۱۳۶۰
۱۱۲۴
قدرت hp
۳۰۰
۱۸۰
۱۳۵
۱۱۰
۹۰
۷۵
۶۰
سوپاپها
۱۶
۱۶
۱۶
۱۶
۱۶
۸
۸

و موتورهای ديزلی HDI نيز به شرح زير می باشند :
موتور
۲/۰
۱/۶
۱/۴
حجم cc
۱۹۹۷
۱۵۶۰
۱۳۹۸
قدرت hp
۹۰
۱۱۰
۶۸
سوپاپها
۸
۱۶
۸

لازم به ذكر است هر يك از موتورهاي بالا ، برای يك يا چند مدل مختلف (‌ مدل های۲۰۶ همان Berlin ، CC ، SW و ... می باشند ) استفاده می شود .
كليه مدلهای ۲۰۶ دارای تيپ هايی جهت متمايز شدن از يكديگر هستند كه اين تيپها در همه كشورها يكسان نبوده و دارای تجهيزات و نامهای متفاوتی ( در هر كشور يا چند كشور ) می باشند ، هر يك از اين تيپها نيز گاه با ۳ يا ۴ موتور مختلف اما تجهيزات يكسان عرضه می شوند .
همين امر باعث ايجاد تنوع بسيار زيادی برای خريداران اين خودرو شده به حدی كه در فرانسه شما قابليت انتخاب خودروی خود را از بين ۵ مدل شامل ۱۱۵ نوع مختلف ! خواهيد داشت ( تيپهای هر مدل با وجود يكسان بودن اكثر تجهيزات ، می تواند دارای چند موتور كه هر كدام با گيربكسهای معمولی ، اتوماتيك و يا تيپ ترونيك عرضه می شوند ، باشد . به همين خاطر هر تيپ خود می تواند دارای ۶-۵ گونه مختلف باشد ) .
در اين بين مدل ۳ درب با قابليت انتخاب ۴۳ گونه مختلف ، دارای بيشترين تنوع و مدل Van با قابليت انتخاب ۲ گونه ، كمترين تنوع را دارا است .
كه البته اين تنوع بيش از حد تنها مربوط به محصولاتی است كه در فرانسه و انگلستان ، عرضه می شوند . و در ديگر كشورها در اين حد وسيع نمی باشد .
همانطور كه گفته شد نام تيپهای مختلف ۲۰۶ در كشورهای مختلف ، متفاوت است ، نام اين تيپها را در برخی از كشورها در زير ميبينيد :
فرانسه :
XS -XT - Xline clim - Xline - PopArt - Griffe - Navtech on Board - Quicksilver - RC - S16 - Roland Garros
( Roland Garros نوعی ۲۰۶ اسپرت با سقف كاملا شيشه ای و تزئينات داخلی چرمی (شكل زير ) است . )

انگليس :
S - SE - Quicksilver - XSI - Zest - Style - GTI - GTI 180 -Independence - Look - LX - GLX - Allure - Roland Garros
امارات :
RC - XT -XRP (Precense Pack) - XR (Precense) - XLine
لبنان :
XS - XR - XT - S16 - GTI - XN
استراليا :
GTI 180 - GTI - XT - XR
آرژانتين :
XR - XS - XRD - GTI - RC - XTD
ژاپن :
XT - XS - Style - RC - Roland Garros
لازم به توضيح است كه برخی از اين مدلها در حال حاضر توليد نمی شوند ، برخی نامها نيز در كشورهای مختلف مشابهند ، اما تجهيزات آنها در همه اين كشورها يكسان نيست ، بطور مثال تجهيزات تيپ Xline در فرانسه با تيپ Xline امارات متفاوت است .
مشخصات كامل تيپهای مختلف هر يك از مدلهای توليدی سال ۲۰۰۴ در كشور انگلستان را می توانيد با كليك بر روی عكسهای هر مدل ببينيد ( مشخصات به صورت pdf می باشند ) .


اما در كشورمان توليد ۲۰۶ از مهر ماه سال ۸۰ در حالی با ارائه يك تيپ با موتور ۴/۱ ، ۸ سوپاپه و تجهيزات پايه ( تيپ ۲ ) آغاز گرديد كه مسؤولان ايران خودرو ، در هنگام ثبت نام اوليه ، تيپهای چهارگانه ای را به مشتريان معرفی و از آنان ثبت نام كرده بودند . تا اينكه اين وعده پس از ماهها عملی شد و بتدريج ۳ تيپ بعدی شامل ۱ تيپ (‌تيپ ۳ ) با همان موتور ۴/۱ و تجهيزات بيشتر و ۲ تيپ ( تيپهای ۵ و ۶ ) با موتور ۶/۱ ، يكی اتوماتيك و ديگری دنده ای و با تجهيزات قابل قبولی عرضه شدند . تجهيزات هر يك از تيپها را می توانيد در سایت ایرانخودرو ببينيد ، البته نامگذاری تيپها در اين سايت به صورت قديمي ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ می باشد ، كه اين شماره ها اخيرا به ۲ ، ۳ ، ۵ ، ۶ تغيير يافته ولي سايت ايران خودرو هنوز اصلاح نشده .
در مقام مقايسه ، تيپ اول (‌تيپ ۲ ) كه ساده ترين نوع ۲۰۶ در ايران است را می توان ، در حد مدل ۵ درب تيپ Xline ( دنده ای ) موجود در امارات در نظر گرفت ،‌ همچنين تيپ ۳ تقريبا شبيه مدل ۵ درب تيپ Zest با موتور ۴/۱ دنده ای ، در انگليس می باشد كه سيستم EBA ( در ادامه توضيح داده خواهد شد ) از روی آن حذف شده اما تيپ ۳ دارای سيستم تهويه اتوماتيك می باشد كه Zest از اين سيستم بی بهره است ، و تيپهای ۵ و ۶ نيز تقريبا همان مدل ۵ درب تيپ SE موجود در انگليس هستند كه سنسور باران ، چراغهای حساس به نور و سيستم EBA از آنها حذف شده .
تجهيزات :
ESP :
ESP يا Electronic Stability Program سيستمی است هيدرو-الكتريكی كه قابليت تشخيص سرعت ، ‌زاويه هر چرخ ،‌ جهت خودرو و لغزش در هر چرخ را داراست و با ترمزگيری در يك يا چند چرخ از لغزش و انحراف خودرو جلوگيری می كند . اين سيستم ، بوسيله كليدی در كنار كليد Air Bag قابل فعال و غير فعال شدن نيز هست . در پی آمار بالای چپ شدن خودروهای ۲۰۶ در کشور ، شايعاتي نظير ؛ وجود ESP بر روی ۲۰۶ های فرانسوی و حذف آن درخودروهای توليد داخل شنيده می شد كه به هيچ وجه صحيح نيست . سيستم مورد بحث تنها بر روی تيپهاي ( GTI 180 ( RC و GTI و يكی از تيپهای مدل CC با موتور ۰/۲ به صورت استاندارد نصب ميشود و برای برخی ديگر از مدلها نيز با پرداخت ۴۷۰ يورو ، به صورت آپشن قابل نصب است . اما همانگونه كه ذكر شد اين سيستم تنها بر روی ۳ تيپ پرقدرت ۲۰۶ ( با موتور ۰/۲ ) به صورت استاندارد نصب می شود و برای ديگر مدلها نيز تنها در برخی از كشورها به صورت آپشن و با ارائه مبلغی بيشتر قابل نصب است و اساسا اين سيستم برای تيپهاي با موتور ۴/۱ و ۶/۱ ، سيستم استاندارد خودرو محسوب نمی شود و دليل بالا بودن آمار چپ شدن ۲۰۶ ها را نمی توان به نبود ESP نسبت داد ،‌ بلكه اين مشكل را می توان به عواملی چون عدم پايداری كافي ، جثه كوچك ، ميزان بالای استفاده جوانان از اين خودرو و ... نسبت داد .‌ اما برای حل اين مشكل ، برخی اقدام به تعويض فنرهای خودرو با فنرهای Race ( كوتاهتر ) می نمايند و برخی نيز از منجيل استفاده می كنند تا با كاهش ارتفاع خودرو اين مشكل را تا حدی حل نمايند و پايداری خودرو را افزايش دهند كه اين كار نيز با وضعيت دست اندازهای موجود در كشور آسيب های ديگری به خودرو وارد می نمايد ،‌ پس اگر از عاشقان سرعت و علاقمندان حركات آكروباتيك و .... نيستيد ، مطمئن باشيد كه خودروی شما نياز به هيچ دستكاری ندارد .
EBA :
EBA يا Emergency Brake Assistance مكملی است برای ABS و EBD در هنگام ترمزهای شديد و سيستمی است هيدرو-مكانيكی كه نيروی ترمز را گاه تا ۵۰٪ ‌افزايش می دهد و در هنگام فعال شدن نيز چراغهای چشمكزن خودرو برای اعلام خطر به ديگر خودروها فعال می شود ، اين سيستم به همراه ABS و EBD به صورت استاندارد بر روی تمامی مدلهای جديد ۲۰۶ در اروپا وجود دارد .
ASR :
ASR همان Traction Control موجود در خودروهای موسو می باشد و جهت جلوگيری از هرزگردی چرخها در محلهای باتلاقی و گل آلود و خارج شدن خودرو از اين محيطها می باشد ،‌اين سيستم فقط بر روی تيپهای GTI ( دارای موتور ۰/۲ سی سي با ۱۳۵ اسب قدرت ) و GTI 180 ( دارای موتور ۰/۲ با ۱۸۰ اسب قدرت ) به صورت استاندارد نصب می شود .
فرمان حساس به سرعت :
در اين سيستم با افزايش سرعت ، حساسيت فرمان كاهش می يابد و احتمال واژگونی و انحراف خودرو در هنگام چرخش سريع فرمان بر اثر حوادث احتمالی در سرعت بالا ، كاهش می يابد . اين سيستم نيز همانند ESP و ASR بيشتر بر روی تيپهای با موتور ۰/۲ سی سی به صورت استاندارد وجود دارد .
سيستم تهويه اتوماتيك :
اين سيستم قابليت ثابت نگهداشتن دمای هوای کابين در رنج دلخواه شما را داراست و در اكثر تیپهای ۲۰۶ از جمله تيپهای ۳ ، ۵ و ۶ ( سری جديد ) ايران موجود است
سيستم سيم كشی مالتی پلكس :
با گسترش سيستمهای الكترونيكی در بخشهای ؛ مكانيكی (موتور ، گيربكس ، ABS و ... ) ، ايمنی ( ايربگها ، سيستم اعلام خطر ماهواره ای و ... ) و رفاهی ( سيستم تهويه ، راديو و ... ) خودرو ؛ حجم ، وزن و پيچيدگی سيم ها در خودروها افزايش يافته و عيب يابی آنها را نيز با مشكل روبرو می نمايد . اما PSA ( پژو - سيتروئن ) با ارائه اين نوع سيم كشی تا حدی اين مشكل را مرتفع نموده . در اين سيستم حجم سيم كشی خودرو تا ۳۰٪ كاهش يافته و ارتباط بين سيستمهای الكترونيكی خودرو توسط BSI يا Built in System Interface كه مغز متفكر اين سيستم ، محسوب می شود ، انجام می گيرد . اين سيستم در خودروهای موجود در كشور نيز وجود دارد .
Immoblizer :
اين سيستم ، قابليت تشخيص كليد خودرو را داراست و در صورت استفاده از كليدی غير از كليد خودرو حتی با شيارهايی يكسان ، از روشن شدن خودرو (به وسيله BSI ) ، خودداری می كند . اين سيستم بر روی تمامی خودروهای ۲۰۶ از جمله خودروهای موجود در ايران ، وجود دارد .
ترمزهای جلو و عقب :
ترمزهای عقب ۲۰۶ در انواع ديسكی و كاسه ای و ترمزهای جلو نيز در انواع ديسکی و ديسکی بادخور قابل عرضه می باشند که بر روي هر يك از تيپها بسته به قدرت و تجهيزات خودروی مورد نظر ، نصب می شوند ، در كشورمان تيپ ۲ دارای محور عقب كاسه ای و جلو ديسکی ، تيپ ۳ داراي محور عقب كاسه ای و جلو ديسکی و تيپ ۵ و۶ داراي محور عقب ديسكی و جلو ديسکی بادخور می باشند ، لازم به ذکر است تیپهای ۳ ، ۵ و ۶ مجهز به ABS و EBD (سيستم توزيع نيرو ) نيز می باشند .
باز شدن اتوماتيك دربها پس از تصادف ، شماره شاسی( VIN ) قابل رؤيت از روی شيشه جلو ، نشانگر مسافت قابل پيمايش با ميزان بنزين باقيمانده ،‌ ميزان مصرف تقريبی بنزين خودرو ، دمای هوا و ... از ديگر تجهيزات ۲۰۶ می باشد كه در كشورمان نيز عرضه می گردد .
Air Bags :
تمامی مدلهايی كه در اروپا عرضه می شوند دارای ايربگهای راننده و سرنشين می باشند و بسياری از تيپها نيز دارای Side Air Bag می باشند ، در كشورمان نيز تيپهای ۳ ، ۵ و ۶ دارای ايربگ راننده و سرنشين می باشند .
Recall های ۲۰۶ :
تنها Recall (بازخوانی خودروها توسط كارخانه سازنده برای رفع عيب يا عيوبی كه در خودروی توليدی وجود دارد ) خودروی ۲۰۶ مربوط به خودروهای راست فرمان توليدی قبل از فوريه ۲۰۰۲ است ، كه اين خودروها دارای عيب كوچكی در پدال ترمز می باشند .
اسپرت كردن ۲۰۶ :
تمامی لوازم موجود ، كه توسط خود كمپانی پژو ، برای اسپرت كردن ۲۰۶ عرضه می شوند به همراه قيمت آنها را می توانيد در اين لينك ببينيد ( يك فايل pdf به حجم ۲۸/۷ مگا بايت می باشد ، ترجيحا آنرا با راست كليك و Save target As ، دانلود كرده و بعد ببينيد ) .
مطلب قابل توجه در اينباره مربوط به چراغهای اسپرت ۲۰۶ با قاب پلاستيكی می باشد ، ( شكل زير ) كه در كشورمان اين قسمت به همان رنگ مشكی رها می شود ، در حالیكه طبق كاتالوگ های پژو اين قسمت بايد همرنگ خودرو ، رنگ شود .
New Member
نمایه کاربر
پست: 17
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۸۷, ۳:۱۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

Re: 206در ايران و در ديگر نقاط جهان

پست توسط bagheridana »

درصورت امکان راهنمائی کنید چگونه میتونیم تشخیص بدیم که موتور نصب شده برروی پژو206 تیپ2 از نوع جدید
tu3a هستش.(البته به غیر از سند ماشین که نوشته شده مابه التفاوت موتورجدید5000000 ریال)
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”