آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 [External Link Removed for Guests]
MC[COLOR=#000000]-27J Gunship
  
MC-27J یک هواپیمای ترابری جدید و چند منظوره ساخت مشترک کمپانی های Alenia Aermacchi و ATK میباشد. این هواپیما نمونه Roll On/Roll Off یا RO/RO (دارای ریل های چند منظوره در داخل بدنه جهت حمل و نقل تجهیزات چرخدار) بر اساس C-27J Spartan است. MC-27J یک جایگزین مقرون به صرفه برای هواپیماهای ماموریت ویژه فعلی عنوان گردیده است. کمپانی Alenia برای اولین بار در جولای 2012 و در جریان برگزاری نمایشگاه هوایی Farnborough از نسخه جدید MC-27J پرده برداری نمود. همانطور که پیشتر ذکر شد, MC-27J یک نمونه چند منظوره, مسلح و دارای قابلیت RO/RO از C-27J Spartan میباشد. MC-27J بگونه ای طراحی شده است تا در عملیات هایی همچون: پشتیبانی از نیروی هوایی و نیروهای ویژه درگیر در حمل نقل تاکتیکی, جاسوسی, نظارت و شناسایی (ISR), عملیات های ضد تروریسم, تخلیه نیروهای نظامی و غیر نظامی از مناطق بحران و همچنین مبارزه با تهدیدات نامتقارن حضور فعال و کلیدی داشته باشد.

  [External Link Removed for Guests]  

[COLOR=#0070C0]طراحی بر اساس
C-27J:

MC-27J از سازه مشترک با C-27J به همراه برخی اصلاحات نظامی بهره میبرد. بنابراین Platform کلی سازه شاهد اندکی تغییرات و بهینه سازی بوده است در حالیکه تمام قابلیت های C-27J همچنان پایدار هستند. هواپیمای جدید با سیستم های مبتنی بر پالت جهت ایفای نقش در ماموریت های خاص مجهز گردیده است (نگارنده: این موضوع یکی از زیرساخت های RO/RO میباشد که در اینجا پالت های مختلف جای خود را به تجهیزات چرخدار داده اند). MC-27J را میتوان با آرایش و چیدمان های گوناگون اعم از: حمل و نقل سربازان و محموله های باری, انتقال چتربازان, تخلیه محموله های هوایی, امداد رسانی پزشکی (MEDVAC), حمل افراد مهم و VIP و همچنین انتقال مسافر پیکربندی نمود. سلاح و خشاب (Barrel) را میتوان با توجه به ماموریت های مختلف حذف نمود تا فضای بیشتر در داخل هواپیما محیا شود. این هواپیما همچنین به سیستم حفاظت در برابر آتش و یخ زدگی نیز مجهز گردیده است. طول این هواپیما برابر با 22.7 متر, دهانه بال 28.7 متر و ارتفاع آن 9.6 متر میباشد. همچنین حداکثر وزن MC-27J در هنگام برخاست معادل 30,500 کیلوگرم تعیین گردیده است. در جولای سال 2012 کمپانی Alenia Aermacchi اعلام کرد در آینده قصد دارد برنامه را جهت ارتقا نمونه های عادی C-27J به MC-27J ارائه نماید.

  
[External Link Removed for Guests]
C-27J Spartan
 
[COLOR=#0070C0]کابین خلبان و سیستم های الکترونیکی (Avionic):


کابین پشرفته و تماما" شیشه ای (Full Glass) هواپیمای MC-27J جهت راحتی 2 خلبان آن, با استفاده از فنون هنری و چیدمان های مبتنی بر ترکیب Ergonomic مجهز گردیده است. کابین بطور کامل با سیستم های تصویربرداری و دید در شب منتطبق میباشد. مجموعه تجهیزات الکترونیکی شامل مواردی همچون: صفحات رنگی با قابلیت های چند منظوره, واحدهای چندگانه کنترل و نمایش, نمایشگر سربالا (HUD), خلبان خودکار دیجیتال, سامانه های ناوبری GPS/INS , سیستم شناسایی دوست و دشمن (IFF), سیستم ثبت داده ها, سیستم هشداردهنده و آگاهی از عوارض زمین (TAWS) و سیستم هشدار ترافیکی و اجتناب از برخورد (TCAS) میباشند.
 
 [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
 

[COLOR=#0070C0]تسلیحات [COLOR=#C00000]MC-27J و   Bushmaster:


سیستم تسلیحاتی مبتنی بر پالت (Palletized Weapon System که در اختصار PaWS نامیده میشود) وظبفه تامین قابلیت های رزمی MC-27J را بر عهده دارد. برای این منظور توپ 30 میلیمتری GAU-23 ساخت ATK با سامانه PaWS منبق گردیده است. با اینحال از سایر تسلیحات دقیق و مهمات سبک نیز میتوان بر روی این سیستم استفاده نمود. این سیستم خسارات جانبی در طول نبرد را به حداقل ممکن میرساند. PaWS را میتوان در قسمت پشت هواپیما نصب و بازنصب نمود. با اینحال نصب این سیستم کمتر از 4 ساعت زمان میبرد. توپ 30 میلیمتری GAU-23 Bushmaster منطبق با سامانه PaWS و دارای قابلیت RO/RO یک نسل جلوتر از مسلسل های پیشین میباشد. این سلاح میتواند تمام قابلیت های توپ های 25 میلیمتری M242 و Mk44 را در میادین نبرد برآورده سازد. مهمات قابل استفاده توسط این سلاح شامل نمونه های PGU-13, PGU-15 و PGU-46 با سایز 30 در 173 میلیمتر میباشند که با حداکثر نرخ 200 دور در دقیقه شلیک میگردند. مهمات از طریق یک سیستم تغذیه 2 گانه وارد سلاح میشوند. همچنین اعلام شده است نمونه های آتی این هواپیما مجهز به موشک های Hellfire جهت مقابله با تهدیدات زمینی خواهند بود.

  [External Link Removed for Guests]
GAU-23 Bushmaster


[External Link Removed for Guests] 

[COLOR=#0070C0]حسگرها و سیستم های ارتباطی (Sensors and Communication System):


سامانه PaWS جهت حضور در ماموریت های مختلف میتواند با طیف وسیعی از حسگرها, سیستم های ارتباطی و سامانه مدیریت نبرد منطبق گردد. این هواپیما مجهز به یک حسگر هدفیاب Electro Optical و گرمایاب به همراه سایر تجهیزات فرماندهی مدرن, کنترل و ارتباطات میباشد. MC-27J میتواند به عنوان یک پست فرماندهی مستقل و درگاهی جهت دریافت اطلاعات و ایفای نقش به عنوان مرکز کنترل شبکه فرماندهی زمینی ایفای نقش کند. این هواپیما همچنین مجهز به سیستم های جاسوسی و جمع آوری سیگنال ها (SIGINT) و نظارت و شناسایی (ISR) میباشد. سلاح به همراه سیستم شناسایی اهداف نصب شده بر روی هواپیما, در جهت پشتیبانی از ماموریت های زمینی مورد استفاده قرار میگیرند.

  [External Link Removed for Guests] 

[COLOR=#0070C0]موتورها و کارایی
(Engines and Performance):


MC-27J قدرت خود را با استفاده از 2 موتور AE2100D2A ساخت Rolls-Royce و دارای تکنولوژی Turboprop تامین میکند. هر موتور دارای قدرتی معادل 4637 اسب بخار میباشد و این میزان به 2 ملخ 6 پره از نوع 391/6-132-F/10 و تماما" کامپوزیتی ساخت Dowty منتقل میشود. 2 سیستم تماما" دیجیتال کنترل و مدیریت (FADEC) وظیفه کنترل موتور و ملخ ها را بر عهده دارند. برق داخلی هواپیما توسط 3 ژنراتور تامین میشود. واحد برق کمکی (APU) این اجازه را به خلبان میدهد تا در طول پرواز و در شرایط اضطراری اقدام به باز راه اندازی و Restart نمودن موتورها بنماید. سیستم سوخت شامل 4 مخزن اصلی در داخل بال ها و 2 سیستم اختصاصی تغذیه و سوخت رسانی میباشد که هریک وظیفه پمپاژ یک بال و 2 مخزن را بر عهده دارند. این هواپیما در صورت سفارش مشتری و بصورت Optional میتوان به غلاف و Probe سوختگیری هوایی نیز مجهز گردد. حداکثر سقف پرواز MC-27J معادل 30.000 پا میباشد. سرعت پیمایش افقی در پروازهای عادی (Cruise) معادل 583 کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت 602 کیلومتر در ساعت تعیین گردیده است. حداکثر برد شعاعی این هواپیما با یکبار سوختگیری معادل 1852 کیلومتر و حداکثر برد قابل پیمایش در مسیر افقی با احتساب بهترین سرعت و مصرف سوخت, 5926 کیلومتر اعلام شده است.

  
[External Link Removed for Guests]
Rolls Royce
AE2100 

[COLOR=#0070C0]آزمایشات و بازاریابی بین المللی
:


در اوایل ماه جولای سال جاری (2013 میلادی) کمپانی های Alenia Aermacchi از ایتالیا و ATK از ایالات متحده آمریکا اعلام نمودند اولین مرحله از آزمایشات زمینی و پروازی هواپیمای چند منظوره MC-27J و مجهز به سلاح PaWS را با موفقیت به اتمام رسانده اند. در جریان برگزاری نمایشگاه هوایی پاریس در ماه گذشته, فیلم هایی از مجموعه آزمایشات متعدد MC-27J واقع در پایگاه هوایی Eglin در فلوریدا به نمایش گذاشته شد. در یکی از موارد, تکنیسین کمپانی ATK اقدام به شلیک هوابرد با استفاده از توپ 30 میلیمتری GAU-23 نمود. این آزمایش توسط نیروی هوایی ایالات متحده برنامه ریزی و اجرا شد و همچنین از جانب فرماندهی عملیات ویژه نیروی هوایی نیز موفقیت آمیز قلمداد گردید. همچنین بر اساس اعلام پیشین, مرحله دوم آزمایشات که مبتنی بر موارد زمینی در جهت ارزیابی و یکپارچه سازی سلاح با حسگر Elector Optical و گرمایاب برنامه ریزی شده است, در نوامبر سال جاری و واقع در پایگاه Minnesota انجام خواهد گردید. مرحله دوم همچنین مشتمل بر آزمایش توانایی سیستم ها جهت استقرار و تجهیز هواپیما به تسلیحات هدایت پذیر همچون بمب های سقوط آزاد GBU-44 Viper Strike و راکت های AGM-176 Griffin میباشد. سازندگان اعلام نمودند هدف آنها تغییر پیکربندی C-27J به نمونه ای RO/RO در کمتر از 4 ساعت است و این در حالیست که مرحله اول آزمایش اثبات نمود این امر در کمی بیشتر از 1 ساعت قابل انجام است.

  [External Link Removed for Guests]
GBU-44 Viper Strike 
Ben Stone به عنوان مدیر عامل Alenia Aermacchi در آمریکای شمالی گفت: "ما انتظار داریم بیش از 50 فروند از این هواپیما طی 2 دهه آینده به تولید و فروش برسد". وی همچنین در جریان کنفرانس توجیهی خود در نمایشگاه هوایی پاریس اظهار داشت: "ما فکر میکنیم این محصول برای سایر کشورها و نیروهای نظامی در اقصی نقاط دنیا میتواند کارآمد ارزیابی گردد و قطعا" نیروی هوایی ایتالیا تنها کاربر آن نخواهد بود". او همچنین تاکید کرد: "تاکنون گفتگوهایی با مشتریان بالقوه از کشورهای خاورمیانه, آمریکای جنوبی و آسیا داشته ایم".Alenia Aermacchi همراه با شرکای کانادایی خود, یعنی کمپانی هایGeneral Dynamics Canada و DRS Technologiesاقدام به معرفی C-27J جهت پروژه انتخاب هواپیمای جستجو و نجات بال ثابت این کشور (FWSAR) نموده اند.

  [External Link Removed for Guests]   

  Sources

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Author

 

============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: [COLOR=#C00000]CAPTAIN PILOT
 

منابع: در انتهای متن درج گردیده اند.


  [HIGHLIGHT=#ffc000]  کپی برداری از این مطلب, تنها با درج لینک   به عنوان منبع و نویسنده مجاز میباشد.      

============================
   
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط esijoon »

آقای کاپیتان پایلوت عکس ها رو من نمیتونم ببینم یا عکس نداشت مقاله؟؟؟؟

با اجازتون چندتا عکس من میزارم

تصویر
تصویر تصویر
تصویرتوپ به کار گیری شده در این پرنده...


تصویرتصویر تصویر
تصویر
تصویر تصویر

ولی به نظر من میتونستند یه گتلینک کنن مثل مدل زیر هم روش کار بزارن...خیلی کاراییش رو بیشتر میکرد...
تصویردوستان یه سوال....به نظرتون آیا هواپیمای ایران-140 هم قابلیت تبدیل به توپخانه هوایی داره؟؟؟؟

البته با توجه به اینکه قبلا پروژه تبدیل ایران 140 به رادار پرنده پیگیری شده
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر


مختصات این هواپیما
تصویر


نظر من نصب یک قبضه توپ در حد و اندازه های توپ اتوماتیک فجر 27 و همچنین نصب یه قبضه توپ تک لول 22 میلیمتری هست

تصویر
تصویر
Junior Poster
Junior Poster
پست: 102
تاریخ عضویت: شنبه 1 تیر 1392, 6:47 am
سپاس‌های ارسالی: 133 بار
سپاس‌های دریافتی: 391 بار

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط majid362 »

CAPTAIN PILOT, مقاله بسیار زیبایی بود
اما یک سوال؟
با وجود انواع موشک های دوش پرتاب آیا ریسک استفاده از این هواپیماها زیاد نیست ؟
چرا با وجود بالگرد آگوستا که ایتالیا تولید میکند بازهم دنبال تولید این جور هواپیماها است؟
( هر چند قدرت اتش این هواپیما بسیار زیاد است)
البته به نطر من قدرت این هواپیما بسیار کمتر از ac 130 هست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوستان عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070C0]esijoon و majid362  تصویر
درود بر شما
تصویر

عکس ها رو من نمیتونم ببینم یا عکس نداشت مقاله؟

مقاله دارای 11 عکس مرتبط میباشد اما ممکن است نمایش آنها برای برخی دوستان با مشکل مواجه گردد. چنانچه اینگونه است لطفا" وضعیت ورود و بارگزاری سایت [External Link Removed for Guests] را بررسی و در صورت امکان در پیام خصوصی به بنده گزارش بدهید. هرچند قرارداد پشتیبانی و Server های این سایت با یکی از قویترین و معتبرترین شرکت های دنیا منعقد گردیده است اما متاسفانه بعضا" مشاهده میشود برخی IP های ایرانی از جانب کمپانی محدود میشوند. چنانچه به ابزارهای تغییر IP دسترسی دارید مشکلی در دیدن تصاویر نخواهید داشت.

به نظر من میتونستند یه گتلینک کنن مثل مدل زیر هم روش کار بزارن...خیلی کاراییش رو بیشتر میکرد...

سلاح مذکور همان MK44 Bushmaster II میباشد که از لحاظ کالیبر و نرخ آتش با GAU-23 کاملا" برابر اما دارای دقت بسیار پایینتر است. سلاح فعلی از لحاظ دقت در مرتبه ای بالاتر قرار دارد. اما میتوان از MK44 به عنوان سلاح کمکی بهره برد هرچند در ارتفاعات بالا چندان قابل استفاده نیست.

 
[External Link Removed for Guests]
MK44 Cannon
 
آیا هواپیمای ایران-140 هم قابلیت تبدیل به توپخانه هوایی داره؟

عرض و فضای کم بدنه به همراه موتورهای ضعیف, 2 مشکل عمده An-140 برای تبدیل به هواپیمای Gunship میباشند. در چنین شرایطی بهره گیری از توپ های سنگین میتواند در اثر ایجاد نیروی Recoil, تعادل هواپیما را برهم بزند. توجه داشته باشید هواپیمای C-27 از لحاظ قدرت مانورپذیری در این رده, تقریبا" در دنیا بی همتاست. این هواپیما با موتورهای قدرتمند که تقریبا" بیش از 2/5 برابر نمونه های مورد استفاده در An-140 قدرت دارند, میتواند تمام مانورهای Roll, Loop و Spin را بصورت 360 درجه و با حداکثر توان انجام بدهد و به عنوان مثال چنانچه Antonov را در شرایط مشابه قرار بدهیم بطور حتم به قطعات متعدد تقسیم خواهد شد! این هواپیما بستر قدرتمندی برای ایفای طیف وسیعی از انواع ماموریت ها میباشد اما An-140 اینگونه نیست.

 [External Link Removed for Guests] 
با وجود انواع موشک های دوش پرتاب آیا ریسک استفاده از این هواپیماها زیاد نیست ؟

کاملا" صحیح است. برای این منظور و مقابله با موشک های حرارت یاب و هدایت راداری در AC-130 از انواع گیرنده ها در کنار اخلالگرهای قدرتمند همچون AN/ALQ-172 و AN/AAQ-24 و ... به همراه Chaff و Flare استفاده میشود. هرچند تاکنون وجود این تجهیزات بر روی MC-27J تائید نگردیده است اما اعمال آنها در آینده بعید نیست. قطعا" اگر نیروی هوایی ایالات متحده خواهان بکارگیری آن باشد, شاهد نصب وسیع این قبیل تجهیزات Countermeasure خواهیم بود. اما بطور کلی ماموریت این هواپیما همچون AC-130 درهم آویختن خطوط دشمن بطور سنگین تعریف نگردیده و همانطور که در متن ذکر شد, بیشتر در ماموریت های کوچک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در واقع این نمونه برای رفع خلاء موجود در ماموریت های AC-130 تولید گردیده است زیرا از Spooky II و Gunship آمریکایی نمیتوان در عملیات های کوچک و بعضا" شهری بهره برد!

 [External Link Removed for Guests]
AN/AAQ-24 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط esijoon »

CAPTAIN PILOT, خود سایت هم باز نمیشه...احتمالا از طرف سرور فیلتر شدیم
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط Morteza313 »

آدم می دونه همچین مطلبی رو 5 صفحه هم بره جلو محض رضای خدا یک خط در نقد سیستم پیدا نمی کنه، یک خط که ارزش دید دادن به سلاح به آدم بده، ب بسم الله تا نون ولظالین تعریف و تمجید از چیزهایی که سرتون رو بچرخونید ده قدم اونور تر هم هست. آخه که چی؟ با به به و چه چه کور چه چیزی به دانش آدم افزوده میشه؟

ترکیب سی میلی متری بوش مستر یک بار خیلی هم پر سر و صدا روی AC-130 ها و به جای ترکیب 25/40 امتحان شد، وخیلی شیک و مجلسی به دلیل ضعف دقتی که داشت کنار گذاشته شد، اصلا از خودتون پرسیدید چرا یک 25 میلی متری و یک 40 میلیمتری روی AC-130 نصب هست. وظیفه هر کدوم از اینها چیه با چه هدفی در گیر میشن؟ هدف سال 2010 اینها دیگه زرهی نیست، یا پیکاب های مسلحه یا نفرات پیاده، هردو سلاح قدرت یکسان دارن در برابر این دو هدف یعنی هر دو سلاح با تک گلوله می تونن هدف رو منهدم کنن پس چرا هنوز از یک 25 میلیمتری یک 40 میلیمتری استفاده میشه؟
شاید 25 میلیمتری بخاطر اینه که یک زمانی لازم شد زیر 12 هزار پا بیاد برای یک ماموریت فوری فوتی حساس به زمان با نواخت بالا یکجایی رو شخم بزنه اما 40 میلیمتری با سرعت دهانه بالا و وزن بالاتر مرمی امکان دور ایستایی رو بده.
اینها چقدر مهمه برای یک عملیات موفق؟

اصلا چرا نیروی هوایی ایتالیا رفته سراغ همچین چیزی؟ پیشینش چیه؟ چرا مثلا انگلیس و فرانسه که اصلا حضور فیزیکی دارن تو مناطق حساس افریقایی و افغانستان نرفتن سراغ همچین چیزی یا خرید AC-130، برید باز کنید که بعد از عملیات لیبی و حول حوش جنگ مالی چه اتفاقاتی در ایتالیا افتاد، چقدر AC-130 اومد و رفت به ایتالیا اون موقع اینها مفهوم پیدا می کنه

یک نقد بزرگ دیگه بر این پرنده کور بودنشه، با یک نگاه حجم سکو های دیدبانی و هشدار رو ببینید روی AC-130:

تصویر

گانشیپ نمیره که بزنه، حرف زدن باشه خوب یورو فایتر هست AMX اقتصادی ترین هواپیمای تهاجمی دنیا هست. گانشیپ میره که 12 تا بعضا 20 ساعت یک Outpost هوایی ایجاد کنه روی یک منطقه ای، خودش هم تنها نمیره، اسکورت، تانکر. تو همچین فضایی بسیار کور خواهد بود MC-27. هر چقدر هم که بی سرنشین ها اطرافش باشن بلاخره گانشیپ باید هدفش رو ببینه، هویتش رو تائید کنه و بعد درگیر بشه اونهم تو محیطی که احتمالا شهری هست.
ترکیب این هواپیما و مساله PHH.1 نشون میده که ایتالیا برنامه داره برای رایدهای برد بلند علیه شورشیان در قلب افریقا که به نظر عاقلانه میرسه، اما ایا یک C-27 با کمترین توان نظارتی، با این توان تسلیحاتی کم، با عدم وجود توانایی Standoff می تونه از پس این عملیاتها بر بیاد؟
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط Goebbels »

با تشکر از رامین عزیز تصویر

سلاح مذکور همان MK44 Bushmaster II میباشد که از لحاظ کالیبر و نرخ آتش با GAU-23 کاملا" برابر اما دارای دقت بسیار پایینتر است. سلاح فعلی از لحاظ دقت در مرتبه ای بالاتر قرار دارد. اما میتوان از MK44 به عنوان سلاح کمکی بهره برد هرچند در ارتفاعات بالا چندان قابل استفاده نیست.

[External Link Removed for Guests]
MK44 Cannon


رامین جان توپی که تصویر آن را قرار دادید Mk44 نیست!

Mk44 اصلا گتلینگ نیست! توپ تک لول و مشابه GAU-23 است!

تصویر

MK44 Bushmaster II به صورت پایه ای برای کاربری زمینی و دریایی ساخته شده! اما GAU-23 نمونه هواپایه با لحاظ کردن تمامی الزامات مورد نیاز برای نصب در هواپیما است! ( دلایل عدم موفقیت نصب MK44 Bushmaster II بر روی AC-130 در این صحبت بنده نهفته است)

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

تصویری که جناب esijoon قرار دادند یعنی این تصویر :

تصویر

متعلق به گتلینگ GAU 12/U است!

تصویر

[External Link Removed for Guests]

GAU-12/U از نظر کالیبر پایینتر و از نظر نرخ اتش بالاتر از MK44 Bushmaster II است!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: آشنایی با هواپیمای MC-27J, توپخانه هوایی به سبک ایتالیا

پست توسط Goebbels »

توپ 30 میلیمتری MK44 Bushmaster II همانطور که جناب مرتضی هم اشاره داشتند به صورت آزمایشی بر روی AC-130U نصب گردید اما در آزمایشات نتایج مورد نظر را کسب نکرد!

این توپ همانطور که پیشتر عرض کردم به صورت پایه ای برای مصارف زمین پایه و دریا پایه طراحی و ساخته شده است و برخی الزامات و شرایط استفاده هواپایه را تامین نمیکند! در نتیجه این توپ در ارتفاع و برد مورد استفاده دقت لازم را نداشته و کنار گذاشته شد!

The USAF had experimented with installing Bushmaster II cannons on their AC-130U gunships in place of the GAU-12 and Bofors 40 mm cannons. On 11 August 2008, the effort was cancelled because of problems with the Bushmaster's accuracy in tests "at the altitude we were employing it."


[External Link Removed for Guests]

Mk44 در CV9030

[External Link Removed for Guests]

Mk44 در کلاس San Antonio

[External Link Removed for Guests]

اما صنایع ATK نمونه ای بهبود یافته از MK44 Bushmaster II را به تولید رسانده است که الزامات به کارگیری هواپایه نیز در ان لحاظ شده است. این توپ GAU-23/A نام دارد و از نظر کالیبر و نرخ آتش مشابه MK44 است و تمامی ویژگی های مثبت عملیاتی MK44 و M242 را در بردارد! علاوه بر این ATK مهمات جدیدی را نیز برای توپ بهبود یافته توسعه داده است! همچون مهمات شدیدالانفجار ترکش شونده PGU-46/B!

[External Link Removed for Guests]

توپ MK44 Bushmaster II مزایای زیادی دارد! این توپ همانطور که در متن هم عنوان شده است از نوع Dual Feed یا تغذیه دوگانه است! یعنی توپ دارای دو نوار تغذیه گلوله است و میتوان از دو مهمات متفاوت همزمان در آن استفاده کرد!

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

مهمات اصلی این توپ در کالیبر 173×30 هستند و خزانه این توپ برای شلیک این کالیبر طراحی و ساخته شده اما MK44 توپی مولتی کالیبر یا چند کالیبره است و میتوان با تعویض خزانه از سایر مهمات 30 میلیمتری همچون 170×30 نیز استفاده کرد!

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

به طور کلی MK44 امکان استفاده از طیف وسیعی از گلوله های 30 میلیمتری را دارد که مشکل محدودیت مهمات و عدم تطبیق مهمات را حل میکند! علاوه بر این با تعویض لوله ، خزانه و نوار تغذیه این توپ امکان تغییر کالیبر به 40 میلیمتری را نیز دارد! این قابلیت جزو قابلیت های ویژه این توپ است!

[External Link Removed for Guests]

در لینک فوق درج شده است 30mm/40mm Mk44 Bushmaster Automatic Cannon! که دو کالیبره بودن را نشان میدهد!

ویژگی های MK44 Bushmaster II از جمله چند کالیبره بودن به GAU-23/A نیز منتقل شده پس این توپ امکان استفاده از مهماتی با کالیبر های مختلف را دارد!

Mk44 با نرخ آتش 200 گلوله در دقیقه از این نظر از گتلینگ GAU 12/U با نرخ آتش 1800 الی 4200 گلوله (بسته به نوع سیستم) پایینتر است! اما با کالیبر 30 میلیمتر و 40 میلیمتری در جایگاه بالاتری از GAU 12/U قرار میگیرد!

با وجود نرخ آتش به مراتب پایینتر از GAU 12/U ، توپ GAU-23/A از دقت و کالیبر بالاتری برخوردار است! پایین بودن نرخ آتش در این توپ با کالیبر و مهمات حل میشود! توپ GAU-23/A از قابلیت استفاده از طیف گسترده ای مهمات برخوردار است!

مهماتی همچون شدیدالانفجار ترکش شونده (HEI) ، شدیدالانفجار ترکش شونده رسام (HEI-T) ، ضد زره ترکش شونده (API) ، پرتابه های دارای کفشک تثبیت شده با بالک رسام (APFSDS-T) و ............................... است!

به عنوان مثال مهمات شدیدالانفجار ترکش شوده توپ GAU-23/A در حدود 425 گرم وزن دارد در حالی که مهمات مشابه در GAU-12 در حدود 184 گرم وزن دارد! به نسبت افزایش کالیبر و وزن میزان مواد منفجره نیز به مراتب بیشتر شده است!

[External Link Removed for Guests]

هر چند نرخ اتش پایین است اما دقت آتش بیشتر و مهمات موثرتری داریم که با توجه به ترکش شونده بودن برای اجرای آتش پر حجم هم کفایت میکند!

GAU-23/A در کالیبر پایینتر از L/60 Bofors اما در نرخ آتش در حدود 80 گلوله بالاتر از آن است! علاوه بر این طیف گسترده تر و کارآمد تری از مهمات را نیز مورد استفاده قرار میدهد!

[External Link Removed for Guests]

GAU-23/A تنها از نظر برد L/60 Bofors را پوشش نمیدهد اما در موارد استفاده کاملا قابلیت رقابت دارد!

بد نیست کمی به عقب برگردیم به جنگ عراق با آمریکا! در این جنگ برادلی ها مجهز به توپ M242 Bushmaster کالیبر 25 میلیمتری ، از گلوله های ضد زره ام 791 استفاده می کردند که مجهز به شکافنده هایی از از جنس کاربید تنگستن بود. این گلوله در همان جنگ اول خلیج فارس توانست در زره تی 55 نیز نفوذ کند!

M242 Bushmaster

[External Link Removed for Guests]

حال تصور کنید قدرت نفوذ GAU-23/A یا MK44 Bushmaster II را با کالیبر 30 میلیمتری! از نظر مقابله با ادوات زرهی GAU-23/A همان کاری را میتواند انجام دهد که L/60 Bofors میتواند انجام دهد! علاوه بر این GAU-23/A به جز مهمات ضد زره ترکش شونده (API) دارای پرتابه های کفشک دار تثبیت شده با بالک -رسام (APFSDS-T) نیز هست که کارایی به مراتب بهتری در بحث نفوذ دارند! در بحث نفوذ به استحکامات و ساختمان ها در نبرد شهری نیز گلوله های مورد استفاده در GAU-23/A قابلیت هایی نزدیک به L/60 Bofors برای آن فراهم میکنند!علاوه بر این امکان تغییر کالیبر به 40 میلیمتری و افزایش برد آتش نیز وجود دارد!

هر چند MK44 Bushmaster II بر روی AC-130U نتیجه نگرفت اما مدل بهبود یافته آن GAU-23/A با نصب بر روی MC-27J بازگشته و اینبار آزمایشات موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشته است!ما شاهد نصب این توپ بر روی AC-130W های امریکا نیز خواهیم بود!

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

GAU-23/A در برد 3000 الی 3600 متر میتواند قابلیت های تهاجمی 25 و 40 میلیمتری را به صورت یکپارچه و در حدی مطلوب ارائه دهد آن هم با مهماتی جدیدتر و در طیفی گسترده تر و همچنین با امکان تغییر کالیبر!

گتلینگ هایی همچون GAU-12 با وجود نرخ اتش بالا ، دقت پایینتری دارند و میزان به مراتب بیشتری از مهمات را برای نابودی چند هدف مصرف میکنند! با وجود GAU-23/A و مهمات جدید آن میتوان اهداف متعددی را با دقت بیشتر و مهمات کمتر مورد هدف قرار داد و این یعنی نیاز به مراتب کمتر به حمل مهمات و امکان اجزای اتش طولانی تر بر روی اهداف بیشتر!
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”