300 هزار دستگاه كاميون فرسوده هم‌‏اكنون در جاده‌‏هاي كشور تردد مي‌‏كنن

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 250
تاریخ عضویت: جمعه 10 آذر 1385, 11:02 am
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

300 هزار دستگاه كاميون فرسوده هم‌‏اكنون در جاده‌‏هاي كشور تردد مي‌‏كنن

پست توسط Don Corleone »

مديرعامل شرکت سايپا ديزل:
300 هزار دستگاه كاميون فرسوده هم‌‏اكنون در جاده‌‏هاي كشور تردد مي‌‏كنند
تاكنون هيچ كاميوني از رده خارج نشده است
تهران- خبرگزاري كار ايران

رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي, روز گذشته در بازديد از شركت سايپا ديزل ضمن آشنايي با محصولات جديد اين شركت از نزديك مسايل و مشكلات خودروسازان تجاري را مورد بحث و بررسي قرار دارد.
به گزارش خبرنگار ايلنا, محمد شاهي‌‏عربلو, رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي, روز گذشته با حضور در شركت سايپا ديزل, ضمن بازديد از خطوط مختلف توليد اين شركت سازنده خودرو همدلي و همكاري شركت‌‏هاي خودروسازي براي رفع موانع پيش‌‏رو را مورد تاكيد قرار داد و گفت: مجلس آماده است تا در اولين فرصت به مشكلات شركت‌‏هاي خودروساز تجاري (مسافري و باري) كه مهم‌‏ترين آن كمبود نقدينگي و عدم جايگزيني خودروهاي فرسوده توسط محصولات اين شركت‌‏ها است, رسيدگي كند.

وي, همچنين از مديران اين شركت خواست تا نسبت به پيگيري مشكلات اين بخش و همچنين برقراري ارتباط موثر با دستگاه‌‏هايي نظير مجلس اقدامات جدي‌‏تري را به عمل آوردند.
در حاشيه اين بازديد مهندس غمگسار, مديرعامل شركت سايپا ديزل, با اشاره به اين‌‏كه انتظار ما از مسوولان ذيربط آن است كه به شركت‌‏هاي سازنده خودروهاي تجاري توجه بيشتري داشته باشند, گفت: در توليد خودروهاي سنگين شركت سايپا ديزل حرف اول را مي‌‏زند, به طوري كه توليدات اين شركت در كلاس‌‏هاي مختلف از كيفيت و تنوع مطلوب و قابل قبولي برخوردار است.
وي, با اشاره به اين‌‏كه بيش از 20 سال از همكاري با شركت ولوو مي‌‏گذرد, تاكيد كرد: اخيراً موفق به توليد كشنده‌‏هاي فوق سنگين در سايپا ديزل شديم كه اين محصول قادر به حمل بارهايي با وزن 200 تن است كه عمدتاً در حمل محموله‌‏هاي ترافيكي از آن استفاده مي‌‏شود.
غمگسار, در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اين‌‏كه قيمت تمام شده برخي محصولات جديد سايپا ديزل از جمله كشنده‌‏هاي توليد اين شركت بين 80 تا 90 ميليون تومان است, گفت: بديهي است كه مشتريان اين خودروها قادر نيستند, به صورت نقد قيمت اين محصولات را پرداخت نمايند و ما تلاش كرده‌‏ايم كه حداقل 70 درصد ارزش اين خودروها را به صورت تسهيلات در اختيار متقاضيان خريد خودرو قرار دهيم.
وي, با اشاره به اين‌‏كه بالغ بر300 هزار دستگاه كاميون فرسوده با عمر بالاي 30 سال هم‌‏اكنون در جاده‌‏هاي كشور تردد مي‌‏كنند, گفت: متاسفانه تاكنون تقريباً هيچ كاميوني از رده خارج نشده است, به طوري كه ما حتي شاهد تردد كاميون‌‏هاي مربوط به دوره جنگ جهاني دوم در برخي جاده‌‏هاي كشور هستيم.
وي تصريح كرد: كاميون‌‏هاي فرسوده سهم زيادي در اتلاف انرژي و مصرف بي‌‏رويه سوخت دارند, به طوري‌‏كه كاميون‌‏هاي داراي عمر 30 سال و بيشتر در هر 100 كيلومتر بين 60 تا 65 ليتر گازوئيل مصرف مي‌‏كنند كه اين ميزان در كاميون‌‏هاي توليد شده توسط سايپا ديزل به 30 ليتر در هر 100 كيلومتر مي‌‏رسد.

مديرعامل شركت سايپا ديزل, گفت: با مقايسه اين آمار و ارقام در مصرف انرژي دولت بايد به اين نتيجه برسد كه بدون از دست دادن زمان شيفت به جايگزيني كاميون‌‏هاي فرسوده اقدام كند, اين در حالي است كه ناوگان فرسوده حمل و نقل كالا در كشور فارغ از سهم فراوانش در اتلاف انرژي مخاطرات فراواني را براي كساني كه در جاده‌‏ها تردد مي‌‏كنند, ايجاد خواهد كرد.
غمگسار, با اشاره به اين‌‏كه طرح خارج كردن كاميون‌‏هاي فرسوده از ناوگان حمل و نقل كالا طرحي با پشتوانه بالاي كارشناسي است و دولت نيز مكلف است؛ در اين زمينه مطابق مصوبه مجلس عمل كند, ادامه داد: در مقطعي حتي برخي از مسوولان و دستگاه‌‏هاي ذيربط تصميم به واردات كاميون و كشنده براي بازسازي ناوگان حمل و نقل كالا در كشور گرفتند كه ما با آن مخالفت كرديم و دليل اين مخالفت هم آن بود كه ظرفيت‌‏هاي لازم براي توليد اين محصولات در كشور وجود داشت.
مديرعامل سايپا ديزل, اعلام كرد: پس از آن‌‏كه سرمايه‌‏گذاري هنگفتي براي افزايش توليد و توسعه ظرفيت در بخش توليد انواع كاميون و كشنده انجام داديم, اكنون با نوعي عدم اقبال از سوي خريداران و همچنين ركود در بازار فروش مواجه هستيم كه تداوم اين روند مي‌‏تواند مشكلات جدي‌‏تري را بر سر راه توليدكنندگان خودروهاي تجاري قرار دهد.
وي گفت: ما در حال حاضر ظرفيت توليد سالانه 25 هزار دستگاه خودرو را در سايپا ديزل داريم ؛ اما اكنون به دليل مشكلاتي كه به آنها اشاره شد, مشغول فعاليت با ظرفيت توليد پايين كه دور از انتظار خود ما است, هستيم.
مديرعامل سايپا ديزل, با اشاره به اين‌‏كه اين افزايش توليد و توسعه ظرفيت براساس خواسته دولت صورت گرفته است, افزود: امسال اعطاي تسهيلات از طريق بانك‌‏ها به متقاضيان خريد محصولات ما به حداقل رسيده است و تنها برخي از شركت‌‏هاي ليزينگ در ارايه تسهيلات براي خريد محصولات ما فعال هستند كه در شرايط فعلي به دليل بالا بودن نرخ بهره از تسهيلات پرداختي توسط ليزينگ‌‏ها استقبال نمي‌‏شود.
غمگسار, در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اين‌‏كه در حال حاضر 2 هزار و 500 دستگاه از توليدات اين شركت منتظر بازار فروش مناسب است, افزود: در صورت تداوم اين روند سازندگان خودروهاي تجاري بايد از سال آينده منتظر پايين آوردن مجدد ظرفيت توليد و در نهايت متوقف شدن فعاليت‌‏هاي خود باشند.
وي ادامه داد: در حال حاضر 2 هزار و 500 كارگر و نيروي متخصص در شركت سايپا ديزل و ديگر شركت‌‏هاي اقماري اين شركت مشغول به فعاليت هستند كه با رونق گرفتن بازار فروش خودروهاي تجاري ما قادريم حداقل 2 هزار و 500 فرصت شغلي مستقيم ديگر را ايجاد كنيم.
وي اعلام كرد: در شرايطي كه ايجاد فرصت‌‏هاي جديد شغلي از برنامه‌‏ها و سياست‌‏هاي محوري دولت به شمار مي‌‏رود, انتظار مي‌‏رود كه دولت به مشكلات فراروي سازندگان خودروهاي تجاري توجه بيشتري داشته باشد ؛ چرا كه براساس استانداردهاي جهاني هر يك دستگاه كاميون بين 5 تا 7 فرصت شغلي را ايجاد خواهد كرد. ضمن آن‌‏كه بر اساس آمارهاي وزارت راه و ترابري بيش از 90 درصد جابه جايي كالا در كشور از طريق جاده‌‏ها صورت مي‌‏گيرد.
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”