اخبار جدید پیرامون ماراتن اس-300

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۸۹, ۶:۴۵ ب.ظ
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

اخبار جدید پیرامون ماراتن اس-300

پست توسط wild-bear »

رییس روس تکنولوژی مدعی شد که روسیه فقط به ایران پیش‌پرداختی که بابت خرید سیستم‌های “اس ـ ۳۰۰″ از سوی تهران پرداخت شده را بدهکار است و هیچ غرامت دیگری به خاطر امتناع از قرارداد در نظر گرفته نشده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری ریانووستی، سرگی چمزوف روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: “ما ۱۶۶,۸ میلیون دلار بابت این قرارداد پیش‌پرداخت دریافت کرده بودیم و بر اساس بند “فورس ماژور” این قرارداد موظفیم که این پیش پرداخت را باز گردانیم. ما ذره‌ای بیش از آن پرداخت نخواهیم کرد”.آن‌طور که چمزوف تاکید کرد، فورس ماژور در این قرارداد، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شود که بر اساس آن دمیتری مدودف ـ رییس جمهوری روسیه ـ حکمی صادر کرد.وی تاکید کرد: “به همین خاطر ما قرارداد مذکور را فسخ کرده و کل مبلغ پیش پرداختی را که دریافت کرده بودیم، پس خواهیم داد”.


او در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا این مبلغ تا پایان سال جاری مسترد خواهد شد؟ گفت: “در حال حاضر باید با آن‌ها (ایرانی‌ها) اسناد ذی‌ربط را امضا کنیم. مذاکرات در این زمینه انجام می‌شوند”.
وی در پایان خاطرنشان کرد: “هیچ بحثی درباره پرداخت غرامت در میان نیست”.
پیش از این وحیدی ـ وزیر دفاع ایران ـ با ابراز امیدواری از این که روس‌ها در انتخاب مسیر خود، یک مسیر مستقلی را داشته باشند، با اشاره به گذشت ۶ ماه از قطعنامه ۱۹۲۹ اظهار کرد: این قطعنامه هیچ صراحتی درباره موشک‌های پدافند هوایی ندارد و استناد به آن بعد از ۶ ماه، منطقی به نظر نمی‌رسد.
این در حالی است که وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به پروژه‌های این وزارت‌خانه به خبرنگاران ‌گفت: “در هفته دفاع مقدس تحویل موشک پدافند هوایی برد کوتاه را خواهیم داشت”.
از سوی دیگر علاءالدین بروجردی ـ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ـ نیز درباره احتمال تحویل نشدن سیستم پدافند موشکی اس ـ ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران گفت: “اگر در نهایت روسیه از تحویل اس ـ ۳۰۰ به ایران خودداری کند این موضوع قابل پیگیری حقوقی خواهد بود اما ما امیدواریم روسیه به اعتبار خود در سطح منطقه و جهان اهمیت بدهد”.
به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در پاسخ به این پرسش که آیا ایران با توجه به لغو یک‌طرفه‌ی قرارداد تحویل سامانه اس ـ۳۰۰ اقدام حقوقی انجام خواهد داد؟ و آیا چنین اقدامی در این قرارداد پیش‌بینی شده است؟ گفته بود: این قرارداد، قرارداد کاملی است. همه‌ی پیش‌بینی‌ها نسبت به آن انجام شده و حقوق و تعهد دو طرف در آن قید شده است. بر اساس همان قرارداد و حقوقی که مشخص شده، دستگاه سیاست خارجی وظایف خود را دنبال خواهد کرد.
پدافندهای موشکی مدل “اس ـ۳۰۰″ یکی از قوی‌ترین سیستم‌های پدافند هوایی جهان است.
طراحی این سیستم در دهه ۱۹۶۰ (۱۳۴۰) آغاز شده بود. در آن زمان اتحاد جماهیر شوروی نیازمند ساخت سیستم متحرک موشکی با برد متوسط بود که توانایی دفاع در برابر حملات گسترده از آسمان را داشته باشد.
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”