فشار صهيونيست‌ها به روسيه عامل عدم تحويل اس300 به ايران

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1212
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 2 اسفند 1388, 10:53 am
سپاس‌های ارسالی: 2116 بار
سپاس‌های دریافتی: 5462 بار

فشار صهيونيست‌ها به روسيه عامل عدم تحويل اس300 به ايران

پست توسط anybody »

احسان تقوايي:به دنبال امتناع روسيه از تحويل اس 300 به ايران، مديركل شركت روس ابارون اكسپورت اظهار كرد كه به دليل امتناع روسيه از اجراي قرارداد تحويل «اس300» به ايران، روسيه مبلغ پيش پرداخت را به ايران مسترد مي‌كند. ايران در شكايت از روسيه به دليل نقض تعهدات ناشي از اين قرارداد، دادخواستي 4 ميليارد دلاري را به دادگاه داوري بين‌المللي در ژنو تقديم كرده است.البته اين مبلغ مورد توافق روس‌ها قرار نگرفته است. به دنبال شكايت ايران از روسيه در دادگاه‌هاي بين‌المللي روس‌ها كه جديت ايران در اين امر را مشاهده كرده بودند بر آن شدند تا با ابزارهاي گوناگون ايران را از تصميم خود منصرف كنند.    
  نگاهي به تحولات رخ داده درباره اين سيستم موشكي متوجه اين امر مي‌شويم كه تحريم‌هاي سازمان ملل بهانه‌اي بود تا روس‌ها از تحويل اين سيستم موشكي به ايران خودداري نمايند. گويا روس‌ها بعد از مدتي تصميم گرفتند كه سيستم‌هاي موشكي خود را ارتقا بدهند و بدين منظور نيز مقامات روسيه اعلام كردند كه اين سامانه را به اس 400 جديد تبديل خواهد كرد. 
   
  برخي روزنامه‌هاي امريكايي از اين امر خبر داده‌اند كه روسيه در زمينه طراحي جديدترين سامانه‌هاي اس 500 نيز اقدامات جدي را در جريان دارد و تاريخ احتمالي توليد آن پايان سال 2012 خواهد بود. اما هنوز هم بحث تحويل موشك‌هاي اس 300 به ايران ادامه دارد و برخي از كارشناسان روسي معتقدند كه روسيه بايد اين موشك‌ها را به ايران تحويل دهد. 
   
 اختلاف ايران و روسيه بر سر اس 300 
  دنبال عدم تحويل سامانه موشكي اس 300 به ايران و تصميم جدي ايران به شكايت از روسيه در دادگاه‌هاي بين‌المللي اختلافاتي بين دو كشور روي داد. طي اين مدت بارها و بارها شاهد اظهارنظرهاي مختلفي از سوي مقامات ايراني و روسي درباره اختلاف ايران و روسيه در اين زمينه بوده‌ايم. 
 
وزير خارجه روسيه در يكي از اظهارنظرهاي خود ادعا كرد كه ايران دليلي حقوقي براي دريافت خسارت از روسيه بابت لغو قرارداد فروش «اس 300» ندارد. الكساندر لوكاشويچ ـ سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه ـ اعلام كرد كه روسيه از تصميم تهران براي شكايت از روسيه درباره قرارداد تحويل سيستم‌هاي پدافند موشكي «اس 300» متحير شده است. 
   
  محمودرضا سجادي ـ سفير جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه ـ اعلام كرد تهران به راي مثبت دادگاه بين‌المللي كه اجازه دهد بر اساس قانون سيستم‌هاي مذكور به ايران تحويل داده شوند، اميدوار است. در يكي از آخرين تحولات صورت گرفته نيز سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه از ايران خواست براي زير پا گذاشتن قرارداد فروش اس300 به ايران نزد مراجع بين‌المللي شكايت نكند.  
 
 
 ارتباط تحويل اس 300 به ايران با بحران سوريه 
  از كارشناسان روس معتقدند كه اگر قرار باشد غرب به فشار عليه روسيه در سوريه ادامه دهد، روسيه نيز مي‌تواند اين اس300 را به ايران تحويل دهد. روسلان پخوف، يك مقام ارشد روسي هشدار داده است اگر حكومت سوريه با زور تغيير كند يا نتيجه اين تغيير باب ميل روسيه نباشد به احتمال زياد واكنش مسكو به اين قضيه فروش سيستم موشكي اس 300 به ايران خواهد بود. اين‌گونه اظهارات تهديد‌آميز از تقابل منافع غرب و روسيه درباره سوريه خبر مي‌دهد. 
   
  پخوف به اين معني است كه تصميم عدم تحويل اس 300 به ايران براساس مقتضيات زمان گرفته شده بود و از آنجاييكه شرايط استراتژيك منطقه خاور ميانه با توجه به وضع سوريه و ايران اكنون تفاوت كرده است، در نتيجه تحويل اين تسليحات به ايران تصميمي براساس شرايط كنوني است. 
   
  بر اين از سر گرفتن تحويل سيستم ضدهوايي «اس 300» به ايران مكمل خوبي براي موضع قطعي روسيه در سازمان ملل درباره مخالفت با مجازات سوريه خواهد بود. همچنين، تحويل سيستم اجازه مي‌دهد چند صد ميليون دلار به درآمدهاي صادرات نظامي افزوده شود. حتي در برخي خبرها آمده بود كه رئيس‌جمهور روسيه ممكن است انتقال سامانه اس ۳۰۰ به ايران را به تلافي فروش تسليحات امريكايي به گرجستان از سر بگيرد. 
 
 
 لابي‌گري صهيونيست‌ها عامل عدم تحويل اس 300 به ايران 
  صنايع نظامي روسيه طرفدار فروش سامانه‌ دفاعي اس 300 به ايران هستند. آنها به سود كلان اين معامله چشم دوخته‌اند و خواستار فروش اين سلاح‌ها هستند. ولي پوتين هنوز به دليل تاثير زياد طرفداران اسرائيل در روسيه با تحويل اين سامانه ‌دفاعي مخالفت مي‌كند. تبادلات تجاري اسرائيل و روسيه دو برابر مبادلات بازرگاني ايران با روسيه است. با وجود آن براي روسيه تحويل اس 300 فراتر از فروش يك سلاح و سودهاي حاصل از آن است. 
   
  روسي نيز معتقدند در درجه اول، اين فشار اسرائيل به مسكو بود كه روسيه اين محموله‌ها را تحويل ايران نداد. اسرائيل و روسيه در عرصه‌ تكنولوژي نظامي پروژه‌هاي مشترك و جدي دارند. اين كارشناسان نظامي روس همچنين اشاره مي‌كنند كه سياست نتانياهو نخست‌وزير اسرائيل در سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ باعث شد نخستين قرارداد همكاري فني – نظامي روسيه و اسرائيل امضاء شود و تابحال رشد قابل توجهي نيز داشته است. 
   
  پايان بايد اين‌گونه نتيجه‌گيري كرد كه عامل اصلي عدم تحويل موشك‌هاي اس 300 به ايران فشار گروه‌هاي صهيونيستي به روسيه بوده است. چرا كه جمعيت زيادي از يهوديان در روسيه زندگي مي‌كنند و همواره نسبت به هرگونه ارتباط دولت روسيه با ايران از خود حساسيت نشان مي‌دهند. لابي‌گري گروه‌هاي صهيونيست در روسيه تا بدانجا بود كه ولاديمير پوتين يكي از نخستين سفرهاي خارجي خود را به سفر به اسرائيل اختصاص داد. 
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!
Junior Poster
Junior Poster
پست: 157
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 28 فروردین 1390, 7:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: فشار صهيونيست‌ها به روسيه عامل عدم تحويل اس300 به ايران

پست توسط masoud-35 »

باید روی پای خودمون بایستیم همه کشورها فکر منافع خودشون هستند.مخصوصا روسیه نامرد
ما همبایددر مناسبات بین المللی فکر منا فع خودمون وملتمون باشیم!!!1
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”