نگاهی جامع تر به سامانه پدافندی اس-350 ویتیاز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

نگاهی جامع تر به سامانه پدافندی اس-350 ویتیاز

پست توسط TD » پنج شنبه 24 بهمن 1392, 10:20 pm

تصویر

سامانه پدافند هوایی ویتیاز تولید مشترک شرکت های (( آلماز آنتی )) و (( فیکل )) روسیه و از جدیدترین سامانه های پدافندی این کشور به شمار می رود. طراحی سامانه ای که به ویتیاز منتهی شد، از سال 2009 آغاز و مجموعه آزمایش های پروازی عملیاتی در پاییز 2013 کلید خورد و انتظار می رود که در سال جاری میلادی به توانایی اولیه عملیاتی دست یابد. تولید انبوه در 2015 آغاز و از 2016 هم به ارتش روسیه تحویل خواهد شد.

تصویر

هر واحد اس- 350 دارای یک دستگاه خودروی فرماندهی (( 50کی-6 ))، دو دستگاه خودروی حامل رادار آرایه فازی (( 50ان-60 )) و سه دستگاه خودروی پرتابگر (( 50پی-6 )) است. در مقایسه با سامانه ای مثل اس-400 ویتیاز بسیار کوچک تر، سبک تر، پودمانی تر، دارای تحرک بالاتر و بقاپذیری بسیار بیشتر در میدان نبرد می باشد. تنها 5 دقیق طول می کشد تا اس-350 از حالت حرکت به وضعیت آماده شلیک درآید.
ویتیاز یک سامانه موشکی چندگانه است. بدین صورت می توان آن را با یکی از سه نوع موشک دوربرد، کوتاه برد، بسیار کوتاه برد یا ترکیبی از آن ها مسلح کرد. این موشک ها در نامگذاری روسی به ترتیب (( 9-ام-96-2 ))، (( 9-ام-96 )) و (( 9-ام-100 )) نام دارند.

تصویر

(( 9-ام-96-2 )) گونه دوربرد است که قادر به مقابله با اهداف بالستیک راهکنشی (موشک های بالستیک با برد حدوداً 600 کیلومتر) و طیف وسیعی از اهداف پروازی غیر بالستیک است. به ادعای تایید نشده منابع روسی، این موشک می تواند هدف هایی با سرعت پانزده برابر صوت را در محیط های به شدت آلوده به اختلال الکترونیک مورد حمله قرار دهد. سامانه هدایت مشتمل بر حسگر فعال راداری به همراه ناوبری اینرسی و همچنین خط ارتباط با مرکز فرماندهی برای دریافت اطلاعات آخرین تحرکات هدف تا نیمه مسیر است. حداقل برد تیر موشک یک و حداکثر 120 کیلومتر، حداقل ارتفاع پروازی 5 متر و حداکثر 30 کیلومتر، سرعت آن 1000 متر برثانیه، دارای 420 کیلوگرم جرم و 24 کیلو گرم سر جنگی انفجاری ترکش شونده با فیوز ضربتی و مجاورتی است. سازکار شلیک آن سرد بوده که موشک را تا ارتفاع 30 متری از لوله پرتاب و سپس موتور سوخت جامد تک مرحله ای فعال می شود. طول موشک 5/25 متر است و دارای سامانه هدایت کانارد و بوسترهای کوچکی در دماغه بوده که امکان گردش های بسیار سنگین را فراهم می آورند.

تصویر

(( 9-ام-96 )) گونه کوتاهبرد است که کاربرد اصلی آن شلیک علیه بالگردها، پهپادها و جت های جنگنده می باشد. سامانه هدایت آن مشتمل بر حسگر فعال راداری به همراه ناوبری اینرسی و همچنین خط ارتباط با مرکز فرماندهی برای دریافت اطلاعات آخرین تحرکات هدف تا نیمه مسیر است. حداقل برد آن یک و حداکثر 40 کیلومتر، حداقل ارتفاع پروازی 5 متر و حداکثر 20 کیلومتر، سرعت آن 750 متر برثانیه، دارای 333 کیلوگرم جرم و 24 کیلو گرم سر جنگی انفجاری ترکش شونده با فیوز ضربتی و مجاورتی است. طول موشک 4/75 متر و شکل بدنه، بالک ها و روش شلیک نیز مشابه سلفش است.
(( 9-ام-100 )) گونه بسیار کوتاه برد است که می توان آن را بخت آخر ویتیاز در برابر پرنده های دشمن دانست. طول موشک 2/5 متر و قطرش 125 میلیمتر و سامانه هدایت شامل حسگر تصویر ساز مادون قرمز به همراه ناوبری اینرسی است. حداقل برد آن نامشخص، ولی به یقین بسیار اندک و حداکثر بردش نیز 10 کیلومتر است.

تصویر

در صورتی که ویتیاز فقط با موشک دوربرد (( 9-ام-96-2 )) مسلح شود، قادر است12 لوله تکی در مجموع 12 تیر از این موشک را در 2 ردیف شش تایی سکوی پرتاب حمل کند. اما زمانی که تنها به موشک کوتاه برد نیاز باشد، به جای هر کدام از لوله های تکی، می توان چهار لوله کوچک تر و نازک تر (( 9-ام-96 )) یا (( 9-ام-100 )) را بار گذاری کرد که در این صورت کامیون قادر به حمل 48 موشک می باشد. به طور معمول برای مقابله با طیف های گوناگون تهدیدات هوایی که این سامانه نیز دقیقاً برای مقابله با همین حملات ساخته شده، ترکیبی از دو موشک حمل می شود. بدین صورت که مثلاً از دو ردیف موجود روی سکوی پرتاب، یک ردیف با 6 لوله موشک دوربرد و ردیف دیگر با 24 لوله موشک کوتاه برد مسلح می شود تا سامانه بتواند در یک آن، پاسخگوی طیف متنوعی از تهدیدات باشد.
به ادعای منابع سازنده، یک واحد عملیاتی ویتیاز که سه خودرو پرتابگر در اختیار دارد، قادر است در یک آن، با 12 هدف بالستیک یا 16 هدف غیر بالستیک و یا ترکیبی از این دو درگیر شود.


منبع : ماهنامه هوا و فضا شماره 95 و اینترنت
ارتشی دات کام
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”