سایه بان ایستگاه اتوبوس در شهر Aarau سوئیس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با شهرسازي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hani1459, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

سایه بان ایستگاه اتوبوس در شهر Aarau سوئیس

پست توسط hani1459 »

سایه بان ایستگاه اتوبوس در شهر Aarau سوئیس

شهر Aarau یک مرکز مهم سرمایه گذاری در سوئیس، برای یکی از ایستگاه های اتوبوس مرکز شهر خود فرم سایه بان ابری شکلی تدارک دیده که سطح قابل انعکاس و نیمه شفافی دارد.

تصویر
 [External Link Removed for Guests] سقف سایه بان بر فراز این ایستگاه همانند "ابری" شناور ابراز وجود می کند و بر خلاف اسم و حال هواشناسانه ای که کلمه "ابر" به همراه دارد این سازه در مقابل عوامل جوی، باران و نور خورشید محافظت می کند.

به عنوان بخشی از مراحل ساخت و ساز این ایستگاه و پایانه اصلی برای ایستگاه قطار معروف ahnhofplatz ، تجهیزات و زیرسازی های قبلی در محوطه برداشته شد و پارکینگ اتومبیلی که در زیر زمین سایت قرار داشت جابجا شد تا نتیجتاً این ایستگاه با فضای باز خود به مسافران راهی ایستگاه قطار و مسافران شهری به راحتی سرویس دهد و در نهایت شمایل ایستگاه شخصیت تازه ای به خود گرفت و توقف گاه های اتوبوس زیر سایه بان مستقر گشتند.  
 [External Link Removed for Guests] 
 
این سایه بان طراحی شده تا همانند بال پرنده سبک به نظر آید و به عنوان یک مکان مکث و توقف آرامش زا در هیاهو و شلوغی ما بین این ایستگاه اتوبوس و ایستگاه قطار عملکرد داشته باشد و نیز علامتی برای خوشآمدگویی به مسافران قطار فدرال سوئیس و مسافران محلی اتوبوس شهری باشد. و همچنین مکان باشد برای پرسه زنی برای جغد های شبانه که با چشمان خود به شهر نور اندازی می کنند.  
 [External Link Removed for Guests] 
 

در مرکز فضای بالشتکی سایه بان، حجم خالی ابری شکلی ایجاد شده و کنتراست ناشی از جرم نیمه شفاف ابر و فضای باز میانه باعث حضور نور شده و حسی از بودن در فضای باز به انسان منتقل می کند و در عین حال به وظیفه حیاتی اش یعنی محافظت در برابر نور و برف و باران و ایجاد یک حریم امن بصری و فضایی عمل می کند.

این اثرگذاری دلپذیر ناشی از چندین تصمیم هدف دار بوده :

استفاده از یک غشاء مات و نیمه شفاف برای ابر که هم تمیز و صاف و هم ته مایه رنگ آبی داشته باشد و به طور متناسب چاپ و نصب شود.

اسکلت بندی سازه می بایست درون غشاء ابر ناپدید می گشت و بنا برعوامل مختلف از جمله فاصله های متغیر بین دو پوسته ابر و فاصله با سازه درون ابر و یک زیرساخت فنی که به طور کامل در هم ادغام شده شامل آب و هوا و برق و تکنولوژی حسگر و همچنین شبکه نامنظم کابل های فولاد ضد زنگ زیر ابر که برای ایجاد دهانه های کافی برای پوشش پوسته نصب شده اند. نتیجتاً این تعداد پوسته های فاقد شکل خاص روی بدنه سایه بان با بازی با نور مشغول میشوند که از نور خطی منعکس از سازه و ساپورت فلزی درون بدنه شروع میگردد و درون ابر پخش میگردد.

سازه حمایت کننده درونی به سختی قابل رویت است و اگر به طور مایل نگاه کنیم؛ این سازه ها در زمینه پشتی تار و ناپدید می شود و سایه بان نیز حجیم تر به نظر میرسد.

صرف نظر از اینکه این سایه بان ابری و سازه بادی شکل چقدر سبک و ساده به نظر می آید، طراحی اش یک تیم با مهارت و تجربه می طلبید که در برقرار سازی ارتباط و ایجاد هماهنگی دقیق بین اجزای سازه و فرم و لوله های حاوی هوا خوب عمل نمایند لذا معماران شرکت Vehovar & Jauslin فراخوانده شدند تا به عنوان متخصصین امر در ساخت سازه حمایت و پوسته غشاء ابر تصمیم گیری کنند و آن ها کارفرما را متقاعد نمودند که ایده ی ایجاد نور و زیبایی طبیعی زیر این سایه بان شدنی است.

طراحی معماران بر اساس سه فاکتور استوار شد: تیم طراحی که توسط طرح سوئیسی ها هدایت میشد میبایست بالشتک هوایی غیرقابل نفوذی میساخت که به صرفه ترین حالت اقتصادی را برای کارفرما داشته باشد، و از چند شرکت متحد برای طراحی پوسته ابر در عملیات تخصصی اجرایی استفاده شود و به علاوه به شرکت معماران فوق الذکر مسئولیت طراحی تام سازه و همگام سازی خود با مهندسین ساختمانی و مدیریت کارگرهای ماهر ساخت و ساز، و کنترل کیفیت ساخت داده شد.

محکم بستن "پوسته سه قسمتی زیر و رو" به حجم منحنی وار بیرونی، به سایه بان این امکان را داد که به یک سازه ابری ساده و عاری از جزئیات نمایان تبدیل شود و با ۱۰۷۲ مترمربع ناحیه پوشیده شده و حجم ۱۸۱۰ مترمکب، سقف این ایستگاه اتوبوس بزرگ ترین سقف بالشتکی یکپارچه در جهان شود که دارای ۱۲۰ متر لوله پلی اتیلن در زیر زمین برای تامین هوای تمیز و خشک مورد نیاز بالشتک ابر است که مدام در گردش و تصفیه میباشد، و چهار لوله دیگر که هوا را به قسمت کنترل هوا بازمی گرداند.

بلافصله بعد از تصمیم به ساخت این سایه بان، این طرح در نمایشگاه architecktur ۰.۱۳ شهر زوریخ به نمایش درآمد و با استقبال خوبی مواجه شد و در آینده در تاریخ ۲۶ و ۲۷ جولای ۲۰۱۴ نیز در نمایشگاه سازه های بادی Bauen mit Luft در شهر اَمبرگ آلمان در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت تا ۱۰ سال نقطه عطف این سازه های بادی مورد بازدید و بررسی قرار گیرد. 

[External Link Removed for Guests]
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “شهرسازي”