هواپیمای Aero L-39 Albatros

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

هواپیمای Aero L-39 Albatros

پست توسط shafagh »

هواپیمای آئرو ال 39 الباتراس در حال حاضر بعنوان یک هواپیمای سریع اموزشی، تاکتیکی شناسایی و هواپیمای سبک پشتیبانی نیروهای زمینی بکار می رود. این هواپیما غالبا برای اموزش خلبانان اینده فایتر های بزرگتر نظیر MIG ها یا Sukho ها بکار می رود. الباتراس L-39 هنوز بعنوان یک هواپیمای هجومی سبک برای ماموریت های پشتیبانی هوا به زمین و همچنین شناسایی تکنیکی در بسیاری از نیروهای هوایی کاربرد دارد.
از زمان اولین موریت ان در سال 1971 تا کنون حدود 2800 فروند از ان در مدل های مختلف تولید شده است. این هواپیما را می توان یک جت تقریبا مدرن نامید چرا که تولید مقارن با تولید جت هایی نظیر F-14 و یا MIG 23 فلاگر بود و تنها مدتی قبل از جت F-15 و یا MIG 29 روسیه بکار گرفته شد.
الباتروس L-39 ساخت چکسلواکی است و اولین بار در سال 1961 ساخته شد تا جایگزین هواپیمای اموزشی L-29 دلفین شود.الباتروس اولین هواپیمای اموزشی بود که از نیروی موتور توربو فن استفاده می کرد وبعدا بصورت هواپیمای L-59 سوپر الباتراس و L-30 مجهز به موتور [External Link Removed for Guests] ارتقاء یافت. ولی با این وجود این هواپیما نتوانست از جانب ناتو کد اسم دریافت کند.
همچنان که مدل های جدید از L-39 جایگزین مدل های قدیمی تر می شدند هواپیماهای خارج شده از سرویس به بازارهای غیر نظامی راه پیدا کرده و بعنوان پرنده جنگی صاحبان خصوصی جدیدی می یافتند. این قضیه بویژه در امریکا بیشتر مشهود است از انجا که قیمت 200 الی 300 هزار دلاریشان انها را در زمره هواپیماهای سریع و چابکی قرار می دهد که خلبانان نیمه ثروتمند بدنبال خرید انها هستند.
خصوصیات ویژه L-39 ها انها را به سمت تیم اکروبات کلاس جت Reno هدایت کرد.
در سپتامبر سال 2012 تعداد 255 فروند در دفتر سازمان حمل و نقل هوایی امریکا وتعداد 4 فروند در سازمان ترانسپورت کانادا ثبت گردید. در حال حاضر چند تیم اکروبات هوایی معروف از جمله " تیم پاتریوت" 6 جت ، "تیم جت بریتلینگ" 7 جت و " تیم جت الماس سیاه" 5 جت الباتراس L-39 را در اختیار دارند.
علاوه بر این ها چندین L-39 در کشورهای استرالیا، چک، فرانسه، المان ، ایتالیا وامریکا بعنوان جت های کرایه ای برای سوار شدن اشخاص علاقه مند وجود دارد که می توانند همراه با خلبان یک چند دوری در اسمان اطراف بزنند و از پرواز با یک هواپیمای جنگی لذت ببرند چیزی که قبل از ان برایشان مقدور نبوده است. این هواپیماها غالبا در دست بخش خصوصی است اما برخی نیز در اختیار اژانس های دولتی است که نمونه ان اژانس vyazma روسیه است. ( بنظر من یکی از خصوصیت هایی که ان را برای استفاده های شخصی محبوب نموده شیشه بزرگ و شکیل کابین ان است که دید خوبی را برای خلبان و یا مسافر فراهم می اورد)


تصویر
تصویر

تصویر
تصویر

تصویر
تصویر
تصویرمترجم : shafagh 2ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”