آشنایی با موشک AGM-124 وسپ, طرح شکست خورده

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با موشک AGM-124 وسپ, طرح شکست خورده

پست توسط SAMAN » یک شنبه 5 مهر 1388, 11:50 pm

  با موشک ضد زره وسپ  


وسب موشک مدرن و جدیدی است که برای مقابله با نیروهای ژرهی ساخت شوروی ساخته شده است. این موشک ساخت ناتو و از نوع هوا به زمین میباشد و می تواند در شب و در شرایط جوی نامناسب نیز مورد استفاتده قرار گیرد.

وسب ساخت کمانی هیوز امریکا بوده و علاوه بر رادار ظریف میلیمتری مجهز به جستجوگر های مادون قرمز است. هزر موشک وسپ 1.5 متر طول و 20 سانتیمتر قطر دارد.وزن هرکدام از این موشک ها 45 کیلوگرم است.

با این ترتیب وسپ را میتوان یک مینی موشک ضد تانک دانست که همراه با دیگر سلاح هابرای مقابله با نیروهای زرهی شوری ساخته شده است.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
البته لازم بهیا آوری هست که نیروی هوایی ایالات متحده تا کنون سلاح های مختلف و متنوعی برای مقابله ب تانک های روسی طرح کرده است ولی در این میان موشک وسپ از توانایی های بیشتری برخوردار بوده وبرتری زیادی دارد.باید توجه داشت که وسپ اسلحه جدیدی است که مطالعات و تحقیقات بیشتر ی بر روی آن در حال انجام است.

برای مثال تا کنون هیچ موشکی نتوانسته با رادار خودش وسیله نقلیه ایی را در زمین کشف کند, ولی اگر وسپ بتواند به تنهایی چنین کاری را انجام دهد تعداد 50000 تا 100000 عدد از آن ساخته خواهد شد و پروژه آن در ردیف پروژه های بیلیون دلاری جای خواهد گرفت.
این موشک را میتوان بر روی انواهع هواپیماهای جنگنده مثل: A-10/A-7/F-16/F-111/F-4/ تورنادو/ هاریر/ جگوار/میراژ وحتی آلفا جت نصب نمود.بدین ترتیب مجموعه ایی از 12 فروند موشک به وزن 1090 کیلوگرم را میتوان در زیر هر بال سوار کرد.

هدف از ساخت این موشک نابود کردن تانک ها و ادوات زرهی دشمن در هر شرایطی هست. در روز یا شب و یا در دود و آتش میدان جنگ ! و به همین دلیل این سیستم هدایت موشک که مجهز به مدارات پیچیده الکترونیک است. قلب سیستم های الکترونیکی این موشک را یک رادار میلیمتری( منظور طول موج امواج رادار است) و جستجوگرهای مادون قرمز تشکیل میدهند.

قسمت عمده بودجه نظامی این موشک صرف توسعه و تکامل این دو قسمت شده است.اطلاعات حاصل از رادار مزبور و سنسور های مادون قرمز به یک سیستم کامپیوتری انتقال یافته و باعث تصحیح مسیر پرواز میشود.

موشک وسپ میتو اند از هر زاویه ایی به هدف اصابت کند و لازم نیست هواپیمایی که وسپ را حمل میکند در جهت هدف حرکت کند.وقتی این موشک پرتاب شد, مستقل از اطلاعات هدفگیری مربوط به هواپیما بوده و با استفاده از سیستم ناوبری خود به حرکت ادامه داده و با حداقل خطا به هدف هدف میخورد. در هوای نامناسب موشک از حالت اتوماتیک خارج شده و درحالیکه اطلاعات لازم ر از ردارا هواپیما دریافت میکند بسوی هدف پیش میرود.

تست سیستم رادار این موشک در سال 1981 آغاز شد. و اولین AGM -124 در 1983 مورد بهره برداری قرار گرفت. تولید انبوه برای 1987 پی ریزی شد. اما این طرح در اکتبر سال 1983 کنسل شد. بیشتر اجزا برنامه WAAM موفقیت کمی بدست آوردند.

WAAM مخفف جنگ افزار ضد زره با حیطه عمل وسیع

کمپانی هیوز به مستق از بوینگ بر روی موشک وسپ کارکرده است و از مهمترین مشخصات وسپ هیوز جستجوگر راداری ان است که از نوع پالسی بوده و در فرکانس 94 گیگاهرتز کار میکند.
نمونه این جستجوگر 94 گیگاهرتزی بش از 2 سال بر روی هلیکوپتر آزمایش شده است. وسپ بوینگ از رادار با امواج پیوسته CW استفاده میکند.موتور موشک وسپ بسیار شبیه به موشک تو TOW بوده ولازم نیست از ارتفاع زیاد رها شود.


مشخصات موشک وسپ:

Length : 1.52 m (5 ft)
Wingspan : 51 cm (20 in)
Diameter : 20 cm (8 in)
Weight : 57 kg (125 lb)
Range : 10 km (6.2 miles


منبع: international deffence review
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

چاپ شده در ماهنامه علم الکترونیک پاییز 1363

و قسمتی نوشته و ترجمه : سامان مردانی
برداشت مطلب بدون ذکر نام سایت www.centralclubs.com به هیچ عنوان مجاز نیست.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

مطلب تکمیلی موشک زنبور

پست توسط SAMAN » یک شنبه 12 مهر 1388, 9:36 pm

یاداشت تکمیلی در مورد موشک ضد زره AGM-124 wasp

در 1975 نیروی هوایی ایالات متحده برنامه WAAM را به منظور توسعه جدید خانواده سلاح های هوا به سطح ضد زره که مورد استفاده برای هواپیماهای پشتیبان هوایی نزدیک باشد را به راه انداخت.


برنامه WAAM به توسعه و ساخت بمب های خوشه ایی ضد زره /ACM/ CBU-90/B و CBU-92 تحت نام ERAM یا جنگ افزرا هایی که برد آنها تعمیم داده شده, و موشک کوچک ضد زره وسپ (زنبور) منجر شد.

موشک WASP از دیگر جنگ افزار های برنامه WAAM پیشرفته تر بود و توسعه ساخت آن از 1979 زمانی که قراردای بین بوئینگ و هیوز بسته شد آغاز شد.وسپ یک موشک ضد زره کوچک بود که ذاتا" توسط شمار زیادی از جنگنده های ضربتی با عنوان مهمات خوشه ایی بارگذاری و حمل میشد.

طراحی بوئینگ ظاهرا" موفق نبود! بنابر این نیروی هوایی ایالات متحده طرح AGM-124 را برای موشک وسپ هیوز تعیین کرد.
AGM-124 یک موشک جمع و جور شده با بالهای تا خورده بود. بالها برای داشتن استحکام بیشتر به صورت چندین موشک در یک غلاف پرتاب( شلیک) جاسازی شده بودند. تصویری از بالهای تا خورده و باز شده موشک وسپ (زنبور)  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
این غلاف از قبل برای پرتاب همزمان چندین موشک (بیش از 10 موشک) وسپ, زمانی که یک زره پوش دشمن در یک فاصله مشخص آشکار می شد, طراحی شده بود.هجوم و ازدحام موشک ها( به همین خاطر نام زنبور به آنها داده شد) به این صورت بود که یک مدت زمانی پیش از برنامه پرواز به سمت محدوده هدف در هوا پرواز کنند , هر کجا هریک از موشک ها می خواست رادار موج میلیمتری خود یا راهنمایی نهایی خود (یعنی ) مادون قرمز را برای یک هدف خاص به کار میبرد. تصویر غلاف پرتاب و موشک وسپ با بالهای بسته  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


هیوز تست های نهایی را بر یوی حسگر رادار موج میلیمتری را در 1981 آغاز کرد و اولیت تست پرواز تست پروازی AGM-124A تولید شده در ابتدای 1983 انجام شد.آن طرح اصلی برای شروع تولید AGM-124A در 1987 بود اما در اکتبر 1983 برنامه موشک WASP پایان پذیرفت.اجزای دیگر برنامه WAAM به استثنای موشک پرتاب شونده با سرعت بالای CBU-92/B موفقیتی نداشتند.
 تخصصین هیوز و موشک AGM-124A
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] اما ساختار اصلی CBU-92/B در سلاح های BLU-108/B و بمب های خوشه ایی SFW CBU-97/B و CBU-105/B ظاهر شد.

منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ترجمه: سامان مردانی

برداشت بدون ذکر نام سایت http://www.centralclubs.com مجاز نیست.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به زمين”