آشنایی با موشک AIM-132 اسرام

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 فروردین 1385, 3:30 pm
محل اقامت: ايران-اصفهان-کوچه بعدي
سپاس‌های دریافتی: 43 بار
تماس:

آشنایی با موشک AIM-132

پست توسط Marshal » یک شنبه 5 شهریور 1385, 5:00 pm

آشنایی با موشک AIM-132 ASRAAM:

تصویر

موشک پیشرفته کوتاه برد هوا به هوای ASRAAM یک سلاح موثر با قابلیت مانور بالا در نوردهای هوایی نزدیک است. تاریخچه ساخت این موشک از زمانی شروع میشود که برخی از کشور های
اروپایی و ایالات متحده برای طراحی نوع جدیدی از موشک های هوا به هوا برای ناتو شروع به همکاری کردند.
در سال 1998 ایالات متحده از روند پیشرفت برنامه راضی نبود، از طرفی ضعیف شدن شوروی و تقویت اقتصاد اروپا علاقه امریکا به این برنامه را کم کرد. بدین گونه ایالات متحده از این برنامه خارج
و تصمیم به بهینه سازه سایدواندر گرفته که AIM-9X نامیده شد.
از طرفی کشور آلمان در اواخر دهه نود تحت تاثیر عملکرد عالی موشک روسی AA-11 تصمیم به خروج از این برنامه و ساختنوع اصلاح شده ای از سایدواندر گرفت. با جدا شدن تمام کشورها از
این برنامه انگلستان تنها ادامه دهنده این پروژه بود و این پروژه برای انگلستان تبدیل به یک پروژه ملی شد. دولت انگلیس از سال 1992 حدود یک میلیارد صرف توسعه و تولید ASRAAM کرده است.
در همین راستا اولین AIM-132 در اواخر سال 1998 تحویل RAF شد.

تصویر

این موشک قبل از این که برای استفاده در یوروفایتر آماده شود، بر روی تورنادو و هریر نصب شد. در 1995 آزمایشات بسیاری روی AIM-132 انجام شد تا مشخص شود که آیا ASRAAM میتواند به
اهداف عملیاتی AIM-9X دست یابد که نتیجه آزمایشات به این سوال جواب منفی داد. به همین علت Hughes و BAe تصمیم به ساخت نوع جدیدی از این موشک با نام P31 ASRAAM گرفتند که
بسیار شبیه به AIM-132 بود اما با استفاده سیستم هدایت Thrust Vectoring قدرت مانور و چالاکی آن بیشتر شد، همچنین مهمات بیشتری را حمل میکرد.

تصویر

به هر حال اولین فروش خارجی این موشک در سال 1998 به استرالیا برای نصب بر روی F/A-18 این کشور بود. AIM-132 از بسیاری جهات از سایر موشک های هوا به هوای کوتاه برد برتری دارد.
عملکرد خوب این موشک را میتوان مربوط به جستجو گر مادون قرمز 128*128 آن دانست. این جستجوگر در AIM-9X هم به کار رفته است. این نوع جستجوگر به جای ثبت نقاط داغ هدف، یک تصویر
فوری از کل آن ثبت میکند. حساسیت بسیار بالای این جستجوگر نسبت به طرف قرارداد برای ساخت این جستجوگر مرکز تحقیقات سانتا باربارا متعلق به شرکت Hughes است.
ASRAAM توانایی پرتاب از روی بدنه و نوک بال را دارد و با پرتاب کننده های AIM-9 و AIM-12 و بالطبع با F-15 و F-18 و F-22 سازگار است. یکی از امتیازات خاص این موشک توانایی قفل کردن بر روی
هدف بعد از پرتاب ( ( LOALاست که این موشک را برای جنگنده های رادار گریز مثل F-35 بسیار مناسب میکند، چون این جنگنده های مجبورند محمات را داخل بدنه حمل کنند.
در پایان به علت قابلیت های ویژه AIM-132 می توان آن را جهشی به سوی نسل جدید موشک های هوا به هوا دانست.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اطلاعات فنی این موشک عبارتند از:
برد: 15 کیلومتر
سرعت: +3.5 ماخ
طول: 2.73 متر
قطر: 16.8 سانتیمتر
جلوبرنده: راکت سوخت جامد دو مرحله ای.
آخه چرا باور نمي کنيد؟! به جون خودم من همون سلطان آسمان قبلي ام.
اين هم اثر انگشتم:
تصویر
حالا باورتون شد؟!!

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 166
تاریخ عضویت: چهار شنبه 11 آبان 1390, 3:09 pm
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 735 بار

آشنایی با موشک AIM-132 اسرام

پست توسط samen70 » چهار شنبه 7 تیر 1391, 9:44 pm

AIM-132_ASRAAMموشک AIM-132 ASRAAM (مخفف Advanced Short-Range Air-to-Air Missile ) را باید یکی از جدیدترین موشکهای کوتاه برد اروپا به حساب آورد؛ البته این موشک اساسا انگلیسی است.
این موشک در لیست موشکهای آمریکایی نیز وارد شده؛ چرا که بنا بود در آمریکا نیز این موشک به عنوان یکی از جایگزینهای AIM-9 Sidewinder به کار گرفته شود.
در 1980 موافقت نامه ای میان آمریکا و اروپا برای ساخت خوانواده ی جدیدی از تسلیحات هوا به هوا به امضا رسید. بر اساس این قرارداد آمریکا موظف می شد گونه ای از موشک میانبرد امرام را برای درگیریهای داگ فایت برای اروپا تکمیل و در اروپا تولید نماید.
پس از ملحق شدن آلمان، انگلیس و نروژ به پروژه، فاز اول پروژه بین سالهای 1984 تا 1987 به انجام رسید. در این زمان ایالات متحده اولین پیش نمونه را تحت عنوان YAIM-132A برای ارائه آماده کرد؛ اما ارتش با ارائه نتیجه این فاز موافق نبود. در واقع AIM-132 طرحی بود از دو شرکت انگلیسی BAe Dynamics و شرکت آلمانی BGT که به تازگی به پروژه ملحق شده بودند.


در مارس 1989 پروژه مراحل پایانی خود را میگذراند که آلمان از ادامه آن بخاطر مغایرت با نیازمندیهای نیروی هوایی اش انصراف داد و طرحی را بر اساس Vympel R-73 مد نظر قرار داد.
اختلاف از اینجا نشات می گرفت که انگلیس بر برد زیادتر و سرعت بیشتر موشک تاکید داشت، حال آنکه تاکید آلمان بر مانور پذیری برای نبردهای داگفایت بود (این نیازمندی سرانجام به پروژه IRIS-T منتهی شد).AIM-132 ASRAAMسایر شرکای پروژه (آمریکا، کانادا و نروژ) نیز در 1990 از پروژه ی ASRAAM کناره گیری کردند. آمریکا در 1990 پروژه ی AIM-9X را جایگزین این طرح نمود موفقیت این طرح را شاید باید در طراحی Hughes جستجو کرد. البته Raytheon پیشنهاد یک نمونه مجهز به جستجوگر پویا به عنوان زیر مجموعه ای از AIM-9X کرد که پذیرفته نشد.
در می 1991 انگلیس رسما درخواستی برای یک موشک هوابه هوای کوتاه برد به صنایع این کشور داد و در مارس 1992 تعدادی از شرکتها و طرحهای شرکت کننده در مزایده برنده شدند. سرانجام BAe Dynamics مراحل پایانی طرح را به انجام رساند و اولین پیش نمونه YAIM-132A قبل از 1994 آزمایش شد. در فوریه 1998 استرالیا بعنوان اولین مشتری خارجی آسرام را برای مسلح کردن ناوگان F/A-18 های خود برگزید. در دسامبر همان سال نیز اسرام به نیروی هوایی انگلستان تحویل شد.Aim-132
AIM-132 یک موشک کوتاه برد با سرعت زیاد و پسای کم است. این موشک با تمامی اهداف در دسترس سیستمهای رادار یا سنسورهای الکترو اپتیکال و سیستم هدف گیری نصب شده روی هملت خلبان سازگاری کامل دارد. همچنین از یک موتور راکتی بهره می برد که سرعت خیلی بالایی را در هنگام پرتاب از ریل به آن می بخشد. این موشک اساسا دود کمی تولید می کند. از دیگر قابلیتهای اسرام توان تحمل تا 50 جی فشار است که این قابلیت را به موشک می دهد که بلافاصله پس از شلیک اقدام به صعود نماید.
مهمترین مزیت این طرح نسبت به AIM-9L/M را باید جستجوگر فروسرخ جدید دانست که مشابه سامانه مورد استفاده در AIM-9X است.
این جستجو گر با برد نسبتا زیاد و عکس العمل مناسب در برابر ECM، قابلیت جستجوی +/-90 درجه را در میدان دید داراست و می تواند قسمتهای خاصی از هدف را انتخاب کند(مثلا کابین یا موتور و...).
اسرام یک موشک LOAL است، به این معنی که پس از شلیک موشک روی هدف قفل می کند. این قابلیت این مزیت را دارد که می توان آن را بعنوان یک سلاح داخلی نیز حمل کرد.
بیشترین برد مفید اسرام در حالتی که مسیر نرمال فرض شود 15 کیلومتر و کمترین برد آن 300 متر می باشد. اسرام همچنین به یک کلاهک 10 کیلوگرمی ترکش شونده مجهز است تا بیشترین آسیب را به هدف برساند.
برای ساخت اسرام شرکت BAe Dynamics از بدنه های الحاقی ساخت شرکت ماترای فرانسه در سال 96 بهره برد. در سال 2001 این موشک و نمونه های دیگر موشکهای در دست تولید اروپا به شرکت جدید اروپایی MBDA واگذار شد.
با این حال نیروی هوایی انگلیس این موشک را ابتدا از برنامه تسلیحاتی خود حذف کرد؛ چرا که برخلاف انتظار اسرام در زمینهای ناهموار و عوارض زمینی کارایی خوبی از خود نشان نداد. ظاهرا این مشکل نیز حل شده چرا که در سال 2002 مدل A رسما وارد خدمت انگلستان گردید.
استرالیا نیز به تازگی درخواست نموده تا این موشک را بصورت تحت امتیاز تولید نماید.
 
تصویر 


مشخصات:
موتور: راکتی با سوخت جامد
قیمت: £200,000
ابعاد:قطر 166 میلیمتر و طول 2.90 متر
سرعت:3.5 ماخ
برد: از 300 متر تا 18 کیلومتر
کاربران: انگلیس، هند، استرالیا

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به هوا”