چطور فرکانس در ARM بالا می باشد؟!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با میکروکنترلرهای ARM به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت, Mahdi Mahdavi, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

چطور فرکانس در ARM بالا می باشد؟!

پست توسط sinaset » چهار شنبه 3 شهریور 1395, 9:56 am

بنام خدا
باسلام
 تصویر 
شاید اولین سوالی که برای یک شخص که به میکروکنترولر AVR (و..) کار کرده است،این باشد که چطور فرکانس در ARM بالا می باشد، در حالی که یک کریستال، 4 یا 8 یا نهایت 20 خوردی مگاهرتزی به میکروکنترولر وصل شده است ؟!

جواب این سوال ساده می باشد،در میکروکنترولر های ARM واحدی به نام PLL (حلقه قفل شده فاز Phase Locked Loop ) استفاده شد است، این واحد به زبان ساده،کارش،ضرب کردن فرکانس می باشد! یعنی این واحد،می تواند،فرکانسی که ما به او میدهیم،را در 2 یا 3 یا 4 یا 5 یا ... !(بستگی به توان میکروکنترولر) ضرب کند

به عنوان مثال، یک فرکانس 4 مگاهرتزی بدهیم، و بعد این واحد ان را در 6 ضرب کند!(6 برای مثال بود،چون ما می توانیم این مقدار ضرب را مشخص کنیم) و 24 مگاهرتز فرکانس به درون میکروکنترولر هدایت می کند!

برای درک بهتر این مطلب،تنظیم فرکانس میکروکنترولر stm32f103c8t را ببینید.
 تصویر   تصویر بالا input Frequency را ببینید ،که بر روی 8 مگاهرتز تنظیم شده است ( input Frequency در واقع کریستال ما می باشد و 8 مگاهرتز نیز کریستال مورد استفاده ما برای میکروکنترولر می باشد)    گزینه PLLmul را ببینید،بر روی X9 تنظیم شده است! یعنی فرکانس 8 مگاهرتز ضربدر 9 ... که همانجور که در تصویر بالا می ببینید،72 مگاهرتز به درون میکروکنترولر هدایت شده است و به واحد های مختلف 72 مگاهرتز هدایت شده (و البته بعضی واحد ها بسته به نوعشان کمتر !)  اما محاسن استفاده از PLL چیست؟ چرا نباید از کریستال با فرکانس 72 مگاهرتز استفاده کرد؟!   بخواهیم،از کریستال 72 مگاهرتز یا بالاتر استفاده کنیم،احتمالا فضایی بیشتری گرفته میشود و .. اما مسئله به همینجا ختم نمی شود! ما در انجام طرح ها،(بخصوص در پروژهای کم مصرف) نیاز به این نداریم،که دائم فرکانس ما بر روی 72 مگاهرتز یا 120 مگاهرتز و .. باشد! در صورتی که از کریستال 72 یا .. استفاده کنیم،فرکانس ما همیشه بالا می باشد!   وقتی ما از کریستال فرکانس پایین استفاده کنیم و سپس به کمک واحد PLL ان را افزایش بدهیم،می توانیم در زمان بی کاری ،فرکانس مدار را به راحتی به کمترین میزان ان برسانیم ! و ضمن کم کردن مصرف مدار میکروکنترولر،حرارت را تولیدی را به حداقل ممکن برسانیم .  *لازم به ذکر است،اکثر سی پی یو ها حال حاضر چنین واحد را نیز دارن! سری جدید میکروکنترولرavr (سری Xmega) نیز از این قابلیت پشتیبانی می کنند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]بیشتر با   . 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “میکروکنترلرهای ARM”