چشمان اسمانها...!AWACS

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 199
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آبان 1388, 12:53 am
سپاس‌های ارسالی: 727 بار
سپاس‌های دریافتی: 1795 بار

چشمان اسمانها...!AWACS

پست توسط aliTOPGUN »

بنام خداوند توانا

این روزها ترس از تروریسم تبدیل به موضوع اصلی محافل بین المللی شده است بطوری که برای بازی های جام جهانی یا نشست سران کشورهای صنعتی هواپیماهای هشدار زود هنگامAWACS برای تامین امنیت به پرواز در میایند.(AIR born Warning and contorol system)هیچ پرواز مشکوکی نباید نادیده گرفته شود با رادارهای پانورامیک وکنترلرهای شکاری خود این رادارهای پرنده به بهترین شکل برای این ماموریتها طراحی شده اند.اما در اصل این نوع هواپیما در دوران جنگ سرد برای ایفای نقشی کاملا متفاوت در نظر گرفته شده بود.
ماموریت ان نظارت به عمق خاک دشمن و اشکار کردن حتی کم ارتفاع ترین مهاجمان و هدایت شکاری رهگیرها بوسیله ی انها بود. این همان نقشی است که هواپیمای هشدار وکنترل هوابرد یا همانAWACS ایفا میکند

نیروی هوایی ایالات متحده اولین اواکسE-3A خود را بعد از 7 سال کار وتلاش مداوم در طراحی و توسعهبه سال1977 میلادی دریافت نمود.
-بین سالهای1982 تا1985 ناتو 18 فروند ازین هواپیماها را دریافت کرد که در گایلنکرشن نزدیک اخن المان مستقر شدند.علاوه بر ان المان-عربستانسعودی وفرانسه و انگلستان از اواکسE-3A که بر پایه ی جت تجاری707 ساخته شده بود مجهز شدند.اکنون نه تنها هیچ نشانی از باز نشستگی این هواپیما به چشم نمیخورد بلکه صحبت از ارتقای انان به میان میاید. برای مثال اضافه کردن رادار {RSIP } که اشکارسازی اهداف کوچک در بردهای زیاد را ممکن میکندو با افزایش مقاومت مقابل اخلال الکترونیک به طرز فوق العاده ای کارایی ان را بهبود میبخشد. در این میان ناتو1.32 میلیون دلار برای روز امد سازی در نظر گرفته است که بینسالهای2006 تا2008 تشکیلات مانیشینگکمپانیEADS فقط تمرکز اصلی روی یکپارچه سازی داده های سنسورها جهت نمایش همسان موقعیت بود که اکنون بر روی نمایشگرهای لمسی تخت به نمایش در میایند.
در کنار بهبود توانایی مخابراتی اکنون سیستم پادکار فرو سرخLAIRCM ساخت نورث روپ گرومن بر روی E-3A ها نصب میشوند.در سپتامبر سال گذشته بویینگ ازمایش پرواز سیستمهای عملیاتی استاندارد Block40/45 را به پایان برد در سال2006 یکپارچه سازی سنسورها وسرورهای شبکه ای بهمراهنمایشگرهای بهینه شده به پایان رسید.
[External Link Removed for Guests]
اواکس ایالات متحده
[External Link Removed for Guests]
اواکس ناتوو تانکر KC-135
[External Link Removed for Guests]
یک اواکس ناتو در حال اسکورت باF18

[External Link Removed for Guests]
اواکس نیروی هوایی سلطنتی انگلستان در حال اسکورت با تورنادو

[External Link Removed for Guests]
سوختگیری هوایی اواکس

[External Link Removed for Guests]
غلاف پادکار LARICMفروسرخ
[External Link Removed for Guests]

E2HAwkeye
در سالهای دور نیروی دریایی و هوایی نیازشان را به یک هواپیمای هشدار زودهنگام اعلام نمودندکه کمپانی گرومن قرار دادی را برای E-2Hawkeye با گرومن امضا کرد.هواپیمای کنونی استاندارد با نام E-2HAwkeye2000 شناخته میشود که مجهز به رادار APS-15 بوده و قادر به شناسایی 200 هدف مختلف در شعاع 650 کیلومتری است.نسل بعدی که در حال توسعه است در سوم اگوست 2007 نخستین پروازش را انجام داد نام این مدلE-2D میباشد. که از باند نورث روپ در سنت اگوستین ایالت فلوریدا برخواست. در این گونه انتن قدیمی رادار با جستجو کننده ی پرتوهای الکترونیکی تعویض شده است.این انتن نیز بر رویROtodome بدنه نصب شده است.این کمپانی در حال انجام پرواز 600 ساعت پرواز ازمایشی با این مدل بوده است وساخت انها از سال2010 اغاز شده است که از یک رادار کاوش الکترونیکی فعال AESA استفاده میکنند. در این رادار انتن از چند هزار مادول فرستنده و گیرنده تشکیل شده است.
[External Link Removed for Guests]

737 نیروی هوایی سلطنتی استرالیا
همچنین نورثروپ گرومن یک رائار کاوش الکترونیکی تخت بطول9.8 متر بر روی بویینگ737 در نظر گرفتهMESA که بر روی قسمت انتهایی بدنه نصب شده است. بطوری که توانایی ردیابی 3000 هدف !در شعاع بیش از 370 کیلومتر داشته باشد.در کل استرالیا 6 فروند سفلرش از این مدل را داشته که بهWedgetail معروف شده ودرحال تحویل میباشد.

[External Link Removed for Guests]

phalcon با دماغه ی نه چندان زیبا
در خاور میانه هم اسراییل بر روی Phalcon کار میکند وان را از 1995 به شیلی فروخته است.
سپس رزیم اشغالگر قدس در حال یکپارچه سازی برای A-50 Beriev چین بود که با فشار ایالات متحده ان را لغو کرد.ولی ایالات متحده اجازه را برای هند صادر کرد.البته خود این رزیم برای خود از گلف استریم بهره میبرد.که مشتری خارجی اش سنگاپور میباشد.دیگر هواپیماها نیز در این زمینه saab2000 که به اریکسون توسط پاکستان سفارش داده شده است که از رادارEireye بهره میبرد.چین نیز A-50 4 خود را بهراداری مشابه phalcon مجهز نموده که بانام kj2000 شناخته میشوند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما ایران: در دهه ی 70 میلادی برای کنترل مرزهای شوروی توسط ایران وایالات متحده IIAFدست به خرید 4 RC-130H معروف به KHOFASH ,یک فروند Boeing7073j9c {در واقع تغییر در داخل هواپیماها} زد که وظیفه ی ELINT رو برعهده داشتند (پیدا کردن سایت های موشکی وبه گفته ی خلبانان انها: اخطار زود هنگام هوایی.وپخش پارازیت. گفته میشود وضعیت قرمز و سفید در جریان جنگ تحمیلی را این هواپیما ها مخصوصا خفاش اعلام مینمودند.به گفته ی سایت نیروی هوایی همچنان بر طبق امار 3 خفاش و تنها بوببنگ همچنان پرواز میکنند ضمنا ایران با سانحه ی تنها اA-50 خود مواجه شد وروی طرح جسورانه ی ایران -140 در حال کار میباشد از کلیه ی دوستان علاقمند دعوت میکنم به مقاله ی پر بار استاد گرامیReza6662 با نام ProjectIBEX برای اطلاعلت بیشتردر این مورد مراجعه نموده و در مورد KJ-200,E2 مطالب دوستان گرامی shahryar ,captainpilot در بخش هواپیما های نظامی را مد نظر قرار دهند.
منابع:ماهنامه ی نواور شماره54 -دانشنامه ی ویکی-IRIAF.net
استفاده از مطلب باذکرمنابع ونام سایت مجاز است.

باتشکر وارزوی موفقیت برای همه ی کاربران گرامی ونیروی هوایی قهرمان ایران زمینتصویر
Yesterday is past, it is history.Tomorrow is future, it is a mystery today is present, it is a gift
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”