دماسنج و رطوبت سنج باسنسورDHT22(وژن 4.1،تقویم شمسی و LCD)

در اين بخش مي‌توانيد طرح آماده و کامل شده مرتبط با میکروکنترلرهای AVR را مشاهده بفرمایید

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

طرح هایی تاپیک رو چطور ارزیابی می کنید

بسیار خوب و مفید.
53
85%
خوب و مفید.
7
11%
جایی کار بیشتر دارد.
2
3%

مجموع رای گیری: 62

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

Re: دماسنج و رطوبت سنج باسنسورDHT22(ورژن8،فارسی و پیشرفته!)

پست توسط sinaset »

سلام بر شما
خواهش میکنم .

ورژن کدویژن شما چند می باشد ؟! از 3.12 استفاده می کنید؟!

برای اعداد اعشاری،باید کمی تغییرات ایجاد کنیم،اما قبل از هر چیز باید متغییر که در حافظه eeprom تعریف می کنید،از نوع float باشد.
---
متاسفانه از سنسورهای سری sht استفاده نکرده ام و در ابزارهایم ان را ندارم . ولی انشالله که اگر خدا یاری کنند،شاید در اینده نیز ان را در تاپیک جداگانه قرار دهم.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط saeedbahadori »

با سلام وخسته نباشید
بله از ورژن v3.12 استفاده میکنم
خودم ک با دانسته های خودم امتحان کردم نشد اگه اشتباه نکنم در ال سی دی چیزی نمایش نداد اگه لطف کنین ک عالی تر میشه
اخرین ورژن پروژه که در سایت قرار دادین چند جاش مشکل داره یکیش اینه ک ولتاژو اندازه نمیگیره موقعی ک دمارا ذخیره کردین ومیخواین برگردین صفحه اصلی هنگ میکنه ک با زدن دکمه ست درست میشه
و همچنین اگه امکانش هست میشه بگین Warning(); ک نوشتین تابع اصلیش کجای برنامه هست و همچنین مثلث اخطار را چگونه ایجاد میشه وچگونه میتونم شکلک پیامک را از بالای صفحه حذف کنم
چگونه میتونم دما یا رطوبتو از حافظه بخونم وبا دمای فعلی مقایسه کنم
دلیل خاصی داره ک از mega328p استفاده کردین
اگه کتاب خوبی میشناسین لطفا معرفی کنین و همچنین اگر پروژه های دیگری هم دارید درسیت قرار دهید که برا من ک خیلی مفید بوده وکمال تشر را از شما دارم اگه امکانش هست بیشتر در مورد تایمر و اینتاپت و نحوه ایجاد کتاب خانه توضیح بدین
کلی سوال دارم ...... :razz:
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط sinaset »

سلام بر شما.
--
تشکر از پیدا کردن اشکالات برنامه.
ولتاژ رو بررسی بیشتری خواهم کرد.هنگ رو هم بررسی خواهم کرد.

اخطار که گفتیددر کتابخانه Anmtion-Pic_P.h قرار دارد.که می توانید ان را باز کنید و ببینید.مربوط به نمایش علامت اخطار می باشد(که بعد از گذشتن از دما و رطوبت مد نظر ما،نمایش داده میشود)

در کتابخانه Anmtion-Pic_P.h تابع pm_pic مربوط به شکل پیامک می باشد.(اگر قصد دارید شکلک پیامک را غیر فعال کنید.قبل از اینکه برنامه وارد حلقه شود این دستور را بنویسید ";on_pm=0"

در کتابخانه Anmtion-Pic_P.h تابع war_pic مربوط به شکلک مثلث اخطار می باشد.شما می توانید با دادن سه عدد روبرور تابع ،جایگاه مثلث را در برنامه مشخص کنید ;(war_pic(35,36,7

برای بررسی دما که ذخیره کردید(در حافظه epprom) با دمایی حاضر باید متغیر که در حافظه epprom ذخیر کردید را با دما فعلی مقایسه کنید. متغیرهای در کتابخانه VAR_P.h تعریف شده اند.
سه متغیر ذخیره دما و رطوبت :
Please Login or Register to see this code
بله حافظه mega328 حدود 32 کیلوبایت می باشد و حافظه مگا 8 حدود 8 کیلوبایت! برنامه نیاز به حافظه زیاد دارد،چون هم کدها زیاد می باشند و هم توابع LCD سنگین می باشد .

در زیر شاخه "آموزش و مثال AVR" توضیحات و تاپیک ها قرار داده اید،اگر علاقه مند بودید انها را مطالعه بفرمایید.
خواهش میکنم .
سوالی داشتید،اگر مربوط به این تاپیک بود بفرمایید و اگر نامربوط بود در جایگاه مناسب پرسش فرمایید.
باتشکر.
New Member
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط ali15_2010 »

[FONT=Century Gothic]  [FONT=Century Gothic]با سلام و وقت بخیر

در خصوص برنامه ای که برای این سنسور دما و رطوبت وقت گذاشتین و تهیه اش کردین بی نهایت سپاسگزارم چون کتابخانه های متعددی و از اینترنت پیدا کردم که متاسفانه پاسخ مطلوبی نمیدادن.
[HR]
برای راه اندازی مدار مشکلی نداشتم و الان هم مثل ساعت داره کار میکنه به لطف شما.
منتها من برای استفاده از میکرو دیگه یعنی ATmega16a برای راه اندازی مدار مشکل داشتم و متاسفانه هرکاری کردم جواب نداد یعنی به صورت شبیه سازی جواب نمیداد عملی تست نکردم.
مورد بعد اینکه در شبیه سازی پروتئوس من همین مدار و با میکرو ATmega8 در پروتئوس شبیه سازی کردم ولی جواب نداد منظورم اینه چرا تنها با پروتئوس شما جواب میده؟(تمام مقادیر با مقادیر شما همسان بودن)
سوال بعد اینکه من برای ارسال و دریافت دما و رطوبت از طریق ماژول Sim900 کمی مشکل دارم اگر براتون امکانش هست ممکنه که یک نسخه دیگه اضافه کنین به نسخه V.2 یعنی با LCD کاراکتری باشه و ماژول هم کنارش اگر تو این مرحله بتونین کمک کنین واقعا ممنونتون میشم برای همین یک نمونه کد برای ارسال اس ام اس قرار میدم چون این کد برای ارسال پیام تهیه شده و جواب هم گرفتم(هم شبیه سازی و هم عملی) فایل شبیه سازی و کد رو پیوست میکنم.
یک تصویر از مداری که بستم براتون پیوست میکنم تا دوستان هم استفاده کنن اگر قابل دونستن.
قدردان زحماتتون هستیم.
[HR]    [External Link Removed for Guests] 
[HR]  کامل ارسال پیام با   [External Link Removed for Guests] 

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط sinaset »

سلام بر شما
تشکر از نظر خوبتون.

مشکل مربوط به زمان تاخیر سنسور می باشد.! برای حل این مشکل،روی سنسور کلیک راست کنید،سپس edit را انتخاب کنید،در پایین پنجره روبرو Time Select Low را به 1ms تغییر بدهید.انشالله مشکلات atmega16 atmega8 شما حل خواهد شد.(در پرتئوس)
--
فایل شبیه ساز sim900 پرتئوس رو دارم،ولی متوجه منظور شما نشدم،دقیقا قصد دارید چه کاری انجام دهید،؟!
--
چون اینجانب هنوز،با ماژول های مخابراتی کار نکرده ام(بدلیل وقت نکردن و ..) آیا امکان این وجود دارد،از کدهای شما،برای پیشرفت و کارهای آموزش (انجمن سنترال و جاهای دیگر) استفاده کنم؟!
و سری sim800 با سری sim900 تفاوتی در کدها دستوری ( AT Comand) نیز دارن؟!
باتشکر.
New Member

پست توسط ali15_2010 »

[FONT=Century Gothic]  سلام و وقت بخیر مجدد

سپاسگزارم مشکل برطرف شد تصور میکردم با تعویض چیپ چون در شبیه سازی جواب نگرفتم در خروجی (عملی) جواب نگیرم که با توجه به تجربم از اول که شبیه ساز نبود. بازم ممنون از نکته ریزی که اشاره کردین با ارزشمند بود.

برای شبیه سازی احتیاجی به شبیه سازی ماژول های Simcom نیست هرچند که این فایلهای کتابخانه ای دست ساز بوده و در اجرای عملیات و دستوارت محدود هستند چون شخصا کار کردم میگم. هرچند از فایل شبیه سازی شما اطلاعی ندارم.
[HR]
در ادامه به پاسخ سوال دومتون عارضم که شخصا با ماژول های مخابراتی زیادی کار کردم چه به صورت خام (تهیه یک مدار راه انداز شخصی برای تک چیپ های Simcom چه GPS و چه GSM) و چه به صورت راه اندازی شده قصد دارم که دما و رطوبت که شما در داخل str ها یا همون رشته ها قرار دادین توسط دستور AT+CMGS برای شماره خاص ارسال بشه که در این قسمت من مشکلی ندارم و این عملیاتی شده مشکل اصلی من اینه که ارسال دما و رطوبت در زمان های خاصی صورت بگیره یا نه اصلا بتونیم بعنوان مثال به ماژول پیغامی مبنی بر این که دما و رطوبت و بخون حالا که خوندی بهم ارسال کن که دستور خواندن پیام هم این هست AT+CMGR من در راه اندازی ماژول ها بعنوان فرستنده مشکلی ندارم مشکل اصلی خوندان پیام از حافظه ماژول میباشد که مطلب جالبی در نت پیدا نکردم که بتونه کمک کنه. از طرفی هم من این پروژه را برای یکی از دوستانم که بضاعت مالی داشتن دارم انجام میدم که کارشناسی برق هستن و موضوع پروژشون ارسال و دریافت دما و رطوبت از طریق ماژول SIM900 حالا فرقی با SIM900A یا 800 نداره و دستوراتشون یکی هست که مهلت پروژه شنبه همین هفته به اتمام میرسه و حسابی گیر این قضیه هستم به لطف شما تونستم مراحل اولیه رو کامل کنم فقط همین قسمت خواندنش مونده.
[HR]
در پاسخ به سوال دومتون باید بگم با توجه به تجربه ای که در این زمینه داریم هر کاری اولش سخته ولی اگر خواستید استارت کار با ماژول بزنید من هم چند نکته ریز و با ارزشمند بگم اگر قابل دونستین.
اول اینکه ارتباط ماژول با میکروهای AVR تنها از طریق دوپایه ارتباطی Full Duplex بوده و پایه های TX و RX هستن که ارسال و دریافت می باشن و به صورت مخالف به ماژول متصل میشن.
*نکته خیلی ریز اینکه ماژول های مخابراتی به نویز و ولتاژ بسیار حساس هستن هرچند در نسخه های جدیدتر پوست کلفت تر شدن.
**نکته ریزتر اینکه برای ارتباط بین میکرو و ماژول حتما حتما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید که در دیتاشیت ماژول ذکر شده هرچند اگر استفاده نکنید میتونید به صورت مستقیم به ماژول متصل کنید و استفاده کنید ولی بعد از مدت کوتاهی که از ماژول به صورت مداوم استفاده کنید قسمت ارتباط سریال ماژول میسوزه و ماژول کارآیی خودشو از دست میده.
نکته بعد اینکه برای تغذیه ماژول اگر 5 ولته اشکالی نداره از آداپتور استفاده کنید و نیازی به استفاده از منبع تغذیه LM2576T-ADJ نیست در صورتیکه نیاز شد حتما از سلف بشکه ای استفاده کنید که مقاومتی اصلا نباشه!!
بعد از تغدیه و اینها در هنگام روشن کردن حتما آنتن و سیم کارت قرار داده بشه طبق دیتاشیت در صورت نبودشون ماژول میسوزه.
نکته مهم تر برای تغذیه اینه که منبع تغذیتون باید بتونه جریان 4 آمپر و ایجاد کنه چون ماژول به 2 و یا 3 آمپر برای کار نیازی داره 2 آمپر حالت عادی و 3 آمپر در هنگام روشن شدن برای پیدا کردن شبکه، دریافت اطلاعات و ...!
همینطور برای استفاده در پروتئوس نیازی هم به فایل شبیه سازی نیست از ترمینال خود پروتئوس میتونید استفاده کنید و نتایج رو خط به خط بهتون نشون میده.
[HR]
این هم نکاتی بود که حضور ذهن داشتم و عرض کردم امیدوارم مفید واقع شده باشه.
تفاوتی بین دستورات SIM800 و SIM900 تا اونجایی که من در دیتاشیت دیدم نبوده چون هردو ماژول از شرکت SIMCOM هستن.
باعث خرسندی بنده است اگر کدها رو قرار بدین تا دوستان استفاده کنن هر چند اگر قابل بدونین.
انشالله اگر تونستم دستور خواندن رو راه اندازی کنم از همینجا اطلاع میدم.
و این اولین باریه که در انجمنی اظهار نظر میکنم امیدوارم مفید واقع شده باشه برای دوستان.
[HR]
به همین منظور پیشنهاد میکنم حتما سراغ ماژول های مخابراتی برید که پرکاربردترینشون همین SIM900 میباشد.
و باتوجه به پروژه ای که قرار دادین و گسترشش دادین با LCD 5110 توصیه میکنم حتما از ماژول استفاده کنین هم کلاس کار بالا میره و هم میتونید ی اتوماسیون پیشرفته راه اندازی کنید.
اگر عمری باشه و بتونم جواب بگیرم هم دریافت و هم ارسال حتما به اطلاع میرسونم و همینطور PCB مدار (اگر وقتی باشه) قرار میدم.
[HR]  نمونه پرکاربرد که دیتاشیت ماژول اشاره کرده برای ارتباط بین ماژول و سیم 900 از طریق تقسیم   [External Link Removed for Guests] 
[HR]
در پایان اگر از دوستان نحوه ارسال و خواندن پیام را از طریق ماژول بلده نهایت تا جمعه 10-10-95 اطلاع بده. با   
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط sinaset »

سلام بر شما
تشکر از توضیحات و نکات خوبی که فرمودید.
--
اگر درست متوجه شده باشم،مشکل شما،ارتباط دو سوی بین فرستنده و گیرنده ماژول های GSM می باشد. امیدوارم که مشکل شما هرچه زودتر برطرف شود.

انشالله سعی میکنم،یک ورژن نیز،با ماژول GSM به کمک کدهای شما تهیه کنم و در این تاپیک قرار بدهم.
باتشکر.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط sinaset »

باسلام

یک ورژن با پرتئوس تنظیم کردم،(فعلا در حد نسخه بتا)،اگر براتون مقدور می باشد،با ماژول خودتان،ازمایش کنید،ببینید،پیام چطور فرستاده میشود..
--
 تصویر 
[External Link Removed for Guests]
مراحل نصب:(در پرتئوس)
بعد از دانلود فایل،محتویات درون فولدر LIb را در پوشه LIBRARY پرتئوس خودتان ذخیره کنید.
**در صورتی که قصد داشتید،پرتوس را اجرا کنید،و ماژول sim900 اخطاری داد. فایل GSMLibraryTEP.hex را به ان معرفی کنید.
باتشکر.
New Member

پست توسط ali15_2010 »

[FONT=Century Gothic]با سلام و وقت بخیر مجدد

ممنون از پیگیری خوبتون خوشبختانه پس از خواندن کامل دیتاشیت و آزمایشات بسیار و بی خوابی موفق به ایجاد یک نمونه کامل از ارسال و دریافت پیام با پروژه شما شدم متاسفانه هیچ مطلب مفیدی در این زمینه در اینترنت پیدا نمیشه الان مراحل پایانی اجرا هستم و در حال ایجاد فایل آلتیوم درصورت اتمام و تکمیل نهایی مراتب را از همینجا اطلاع میدم متاسفانه بدلیل نگرانی تکمیل پروژه و چاپ با اتو کمی وقتم تنگ است پس از اجرای پایانی تمام فایلها را قرار میدم تا استفاده کنید.

با آرزوی سلامتی روز افزون.  
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

پست توسط sinaset »

باسلام .
خواهش میکنم.امیدوارم که موفق باشید.
اگر توانستید،پروژه معرفی شده را مورد ازمایش قرار دهید،ببینید،برای تلفن همراه پیام ارسال میشود.
باتشکر.
New Member

پست توسط ali15_2010 »

عرض سلام و وقت بخیر  تصویر
[HR]
تصویر 
طبق گفته های قبلی اطلاعات جدید را در اختیار دوستان قرار میدم تا استفاده کنن بدلیل کمبود وقت آخرین پیشرفت تا این حد بود و در صورت تمایل به ارتقای مدار از پیشنهادات دوستان صمیمانه استقبال میکنم.
برای درک بهتر دوستان مطالب قسمت بندی شده است.
[HR]
قسمت اول حاوی یک فایل فشرده است که محتویات شامل موارد زیر است:
    [1] کد برنامه که ترکیبی از نسخه های یک، دو و سه می باشد (نسخه سوم فقط هشدار به مدار اضافه شده است به قسمت رطوبت در صورت تمایل میتوانید کد هشدار را به دما هم اضافه کنید)
    [2] این قسمت فایلهای پی سی بی PCB مدار به صورت کامل قرار گرفته است. توجه داشته باشید که قطعات به صورت کامل در شماتیک و پی سی بی قرار داده شده است و تنها مشکلی که دوستان ممکن است داشته باشند فوت پرینت ماژول یا همان پی سی بی ماژول است این ماژول از شرکت یکی از اساتید بنده تهیه شده است(به صورت اتفاقی) و فوت پرینت نتیجه حاصل دست بنده است در صورتیکه ساکن تهران هستید میتوانید ماژول را تهیه کنید اصلا توصیه نمیکنم که حتما این ماژول باشه چون بنده از این ماژول استفاده کردم عرض میکنم هیچ اجباری در کار نیس(پولش که تو جیب من نمیره) از این حیث عرض میکنم که من با این ماژول مدار و ساختم و یک لینک به آدرس شرکتی که ماژول را ساخته قرار داده شده تا اگر خواستید با این ماژول بسازید از این شرکت خریداری کنین بازم عرض میکنم اجباری در کار نیس ولی زحمت ساخت فوت پرینت گردن خودتون میفته.
    ممکن محتویات سه بعدی دوستان به صورت شکل بالا نباشه و این برمیگرده از لایبراریشون که این از عهده بنده خارجه.(نمای دو بعدی استفاده کنن سه بعدی برای شناخت بهتر است)
    [3] در این قسمت تعدادی فایل تصویر، پی دی اف و فتوشاپ قرار داده شده است عزیزانی که تصمیم دارن خودشون اقدام به چاپ پی سی بی نمایند فایل پی دی اف در مقیاس یک به یک قرار داده شده است همینطور فایل فتوشاپ نیز حاوی فایل پی سی بی و راهنما میباشد.
    [4] در این قسمت فایل شبیه سازی پروتئوس قرار داده شده است تا دوستان با عملکرد و فرآیند مدار بیشتر آشنا شوند مدار به صورت تمیز و یکپارچه قرار داده شده.
[HR]
قسمت دوم یک فایل ویدئویی از عملکرد مدار برای دوستان قرار داده شده تا کمی اشتیاق دوستانی که علاقه مند به ساخت مدار هستند بیشتر شود و هم چنین نمای کلی از انچه تصور میکنند به چشم ببینن تا هم آشنا شوند و هم انتظار میره که بتونید مدار و کامل تر کنید و توانایی دریافت پیامک و تحلیل آن توسط میکرو را بهش اضافه کنید.
[HR]
قسمت سوم تعدادی تصویر از نمای کلی مدار
مدار بسته شده برروی برد بورد میباشد که با کیفیت قرار داده شده است.(رنگ آبی مقاومت ها بخار درصد خطای پایینشون است)
[HR]
نام این نسخه از مدار به نظر مدیر انجمن هر طور که تمایل دارن قرار بدن تا دوستان بتونن در صفحه اول دسترسی پیدا کنن.
[HR]
هایپر ترمینال داخل پروتئوس نیز کار ماژول شبیه سازی شده را انجام میده.
توجه داشته باشید در هنگام کامپایل کردن حتما فیوز بیت فرکانس را رعایت کنید فرکانس کاری میکرو 8 مگاهرتز تنظیم شده پس خواهشا فیوزبیت ها را درست تنظیم کنید.
پایه های LCD به پورت B از صفر تا شش متصل شده است.
سه پایه سنسور از چپ تغذیه - پایه دیتا - Normally Close ( به هیچ جا وصل نیس برای کاهش نویز میتونید قطعش کنید) - پایه زمین.
بین ماژول و میکرو حتما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید. (در صورت استفاده نکردن و استفاده طولانی پایه های دیتای ماژول از کار می افتد)
تغذیه مدار از یک آداپتور 5 ولت با جریان حداقل 3 آمپر می باشد.
حتما از پین هدر برروی برد مدار چاپی استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاد.
این هم زکات علمم که به دوستان پرداختم امیدوارم خدا قبول کنه.
[External Link Removed for Guests][HR] [External Link Removed for Guests]
کیفیت ویدئو بلوری می باشد و نهایت فشرده سازی انجام شده بدون افت کیفیت. 
[HR]  مشاهده قسمت سوم روی لینک های زیر کلیک کنید
[HR]
بازهم جای کار داره حتی با LCD نوکیا خیلی حرفه ای تر میشه این بعهده دوستان.  به صورت مستقیم از طریق تلگرام
موفق باشید.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

Re: دماسنج و رطوبت سنج باسنسورDHT22(ورژن9،ارسال به تلفن همرا

پست توسط sinaset »

باسلام
کار شما بسیار عالی و خوب بود.
با اجازتون در سرور پرشین گیگ نیز ان را اپلود کردم،و در صفحه نیز معرفی کوتاهی انجام دادم.
موفق باشید.
باتشکر.
ارسال پست

بازگشت به “طرح آماده و کامل شده AVR”