گزارش يك عمليات هوايي(یکی از عملیات های F14 در سال 1366)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با عملیاتهاي نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22099 بار

گزارش يك عمليات هوايي(یکی از عملیات های F14 در سال 1366)

پست توسط sinaset »

 گزارش يك عمليات هوايي(در سال 1366) 
در روزهاي پاياني جنگ، كشور عراق با تحويل جديدترين نسل جنگنده هاي خود و همچنين با دراختيار گرفتن جديدترين تجهيزات زميني و موشكي، هنوز هم نتوانسته بود بر رزمندگان غيور ايران غلبه كند.
كشور بعثي عراق مدت ها بود براي از پا درآوردن مقاومت ايران دست به حملات گسترده به نفت كش ها و پايانه هاي نفتي ايران زده بود تا از اين طريق، ايران را مجبور به تسليم كند.
با توجه به اين موارد نيروي هوايي عراق با دراختيار گرفتن جنگنده هاي مدرن و نصب موشك هاي پيشرفته اگزوست (موشك هوا به سطح) بر روي آنها، اقدام به هدف قرار دادن كشتي هاي نفت كش مي نمود. هدف بعثي ها اين بود كه با هدف قرار دادن اين نفت كش ها صادرات نفت ايران را مختل كند.

با توجه به تمام اين مسائل، نيروي هوايي از همان روزهاي ابتدايي، شروع به مقابله با اين تهديدات نموده بود ولي اين بار نبرد بسيار سخت شده بود. عراق روزانه با چندين سورتي پرواز بر روي خليج هميشه فارس، تهديداتي را عليه نفت كش هاي ايراني بوجود آورده بود. ولي اين پايان كار نبود. تيزپروازان نيروي هوايي با طرحي جامع، همه روزه و در تمامي ساعات شبانه روز، درحال گشت زني برروي خليج فارس بودند.
در بهمن ماه سال 1366 اين پروازها به اوج خود رسيده بود و عراق هر روز به حريم آب هاي نيلگون خليج فارس تجاوز مي كرد.
نيروي هوايي منتظر فرصتي مناسب بود تا جوابي دندان شكن به عراق بدهد و تصميم داشت درس عبرتي را بر روي خليج فارس به نيروي هوايي عراق بدهد كه هرگز آن را فراموش نكند. بر همين اساس، عملياتي طراحي شد تا در هنگام حمله مزدوران عراقي، به اجرا درآيد. اين رويه ادامه داشت تا سرانجام روز نبرد فرا رسيد...
 تصویر 
بيستم بهمن ماه سال 1366، پايگاه ششم شكاري بوشهر ، خلبانان تامكت (اف14) آماده نبرد بودند و در گردان پرواز حضور داشتند كه ناگهان صداي زنگ آلرت (زنگي كه درهنگام حمله دشمن در اتاقي به همين نام كه خلبانان آماده در آن حضور دارند به صدا در مي آيد و خلبانان به سرعت آماده مقابله مي شوند) همه را به خود مي آورد. با تماس با فرماندهي آنها اعلام اسكرامبل (يعني پرواز سريع هواپيماهاي شكاري آماده، براي مقابله با دشمن) مي كنند.
كارهاي مقدماتي پرواز به سرعت هرچه تمام تر انجام مي پذيرد و دقايقي بعد خلبانان با نشستن در كابين به سرعت به پرواز در مي آيند. به محض پرواز اف 14، رادار با آنها تماس مي گيرد و فركانس مخصوص، سمت و ارتفاع را اطلاع مي دهد.
خلبانان بلافاصله آماده نبرد مي شوند. به دليل اين كه به سرعت به پرواز درآمده بودند، شروع به چك كردن سيستم هاي جنگ الكترونيك، موشك ها، رادار و... مي كنند و از صحت آنها مطمئن مي شوند.
اف 14 به سمت جنوب به پرواز ادامه مي داد كه از سوي رادار زميني دستوري رسيد مبني بر اين كه خلبانان جست وجو را براي پيدا كردن هواپيماهاي دشمن در جنوب آغاز كنند.
دقايقي بعد كمك خلبان با دقت و جست وجويي كه انجام مي دهد، موفق مي شود 6 هدف را بر روي رادار خود پيدا كند. كمك بلافاصله با رادار زميني تماس مي گيرد و سمت آنها را براي رادار اعلام مي كند كه رادار نيز متخاصم بودن آنها را تاييد مي كنند.

با تاييد رادار، خلبان سرعت و ارتفاع خود را افزايش مي دهد و با حداكثر سرعت به سمت هدف ها به پيش مي رود. بعد از دقايقي رادار هواپيما جنگنده هاي دشمن را مشخص تر نشان مي دهد. آنها به صورت دو دسته سه فروندي با سرعت و از روبه رو به سمت اف 14 ايراني مي آمدند.
كار بسيار خطرناك و دشوار بود. يك فروند اف 14 به مقابله با 6 فروند هواپيماي عراقي مي رفت ولي چاره اي نبود. بايد جلوي تجاوز گرفته مي شد. خلبان بلافاصله كار را براي قفل كردن بر روي هواپيماي دشمن و شليك موشك آغاز مي كنند. با توجه به سرعت بالاي اف 14 و هواپيماهاي عراقي، آنها با سرعت به سمت همديگر مي آمدند. خلبانان فقط چند دقيقه فرصت داشتند تا تصميم بگيرند.
اولين هواپيماي دشمن منهدم مي شود
 تصویر 
كمك خلبان روي هر كدام از هواپيماها قفل راداري مي كرد، هواپيماي دشمن با استفاده از دستگاه هاي پيشرفته جنگ الكترونيك آن را خنثي مي كرد.
فاصله ديگر خيلي نزديك شده بود و امكان استفاده از موشك هاي دوربرد فونيكس نبود. لذا بلافاصله خلبانان تصميم گرفتند از موشك هاي راداري اسپارو استفاده كنند.
با چندين بار تلاش و در فاصله بسيار كم 5/5 مايلي، با تلاش زياد سرانجام موفق مي شوند بر روي يكي از هواپيماهاي دشمن عمل قفل راداري را انجام دهند و خلبان بي درنگ موشك را به سمت هواپيماي عراقي رها مي كند. موشك راداري از زير بال رها مي شود و با سرعت به سمت هدف پيش مي رود. تنها چند ثانيه بعد يكي از هواپيماهاي دشمن منهدم مي شود و لاشه آنها به اعماق خليج فارس فرو مي رود.
هواپيماهاي عراقي كه شاهد سرنگوني يكي از جنگندهاي شان بودند، براي در امان ماندن از هدف قرار گرفتن، بلافاصله ارتفاع خود را كم كرده و در سطح آب شروع به پرواز مي كنند. در اين هنگام هواپيماها در نزديكي يكديگر قرار داشتند كه خلبان متوجه يكي از هواپيماهاي دشمن در سمت راست خود مي شود. خلبان بي درنگ به اطلاع كمك خود رسانده كه كمك نيز خلبان را متوجه سه فروند ديگر در سمت چپ مي كند. شرايط بسيار حساس بود. با كوچك ترين اشتباه احتمال هدف قرار گرفتن اف 14 وجود داشت.

لحظه نبرد تن به تن فرا رسيده بود. هواپيماهاي سمت چپ به اف 14 نزديك تر بودند و دريك لحظه هواپيماها در مقابل يكديگر قرار گرفتند. هواپيماهاي عراقي به شدت به سمت راست گردش كردند و اف 14 ايراني نيز در مقابل آنها به شدت به سمت چپ گردش نمود. در اين هنگام يكي از هواپيماهاي عراقي به طرز ناشيانه اي براي زدن اف 14 سمت گردش خود را عوض كرد و به سمت راست خودش گردش نمود، خلبانان اف 14 با ديدن اين حركت ناشيانه، با مانوري در پشت سر او قرار گرفتند.

در همين موقع دسته ديگر هواپيماهاي عراقي با آرايش جنگي بدون اين كه متوجه حضور اف 14 بشوند با سرعت از كنار هواپيماي ايراني عبور كردند. فاصله به قدري نزديك بود كه امكان استفاده از موشك راداري اسپارو هم نبود. پس بايد اف 14 به هواپيماي دشمن نزديك تر مي شد تا بتواند با استفاده از موشك حرارتي آن را هدف قرار دهد. اين كار به سرعت انجام شد. فاصله آن قدر كم شده بود كه خلبان حتي نوع هواپيما و رنگ آن را نيز مي توانست تشخيص دهد. هواپيماي عراقي يك ميراژ پيشرفته با رنگ استتار آبي بود.
خلبان خود را آماده شليك موشك حرارتي مي كند ولي موشك رها نمي شود. خلبان دوباره شروع به چك كردن سيستم ها مي كند. در همين حين كمك نيز به شدت مراقب پشت سر بود تا در حين تعقيب و گريز هواپيماي دشمن، در پشت سر آنها قرار نگيرد. سرانجام خلبان موفق مي شود. موشك رها شده با يك جهش سريع به سمت موتور ميراژ پيش مي رود و در نهايت در داخل آن منفجر مي شود. انفجار به قدري سريع اتفاق افتاد كه خلبان عراقي موفق به خروج اضطراري هم نمي شود.
هر دو خلبان از فرط شادي نداي الله اكبر سر مي دهند و با توجه به اين كه در تعقيب و گريز، از مرز فاصله زيادي گرفته بودند و از طرفي با كمبود بنزين هم مواجه بودند، لذا به سرعت به سمت پايگاه حركت مي كنند و با موفقيت در پايگاه به زمين مي نشينند.

در پايگاه غوغايي به پا بود همه به استقبال خلبانان آمده بودند. خلبانان با اشتياق زياد در حال شرح واقعه بودند كه ناگهان دوباره زنگ اسكرامبل به صدا درمي آيد. هر دو خلبان با تمام سرعت به سمت هواپيماي اف 14 آماده ديگري مي دوند و بعد از چند لحظه در دل آسمان جاي مي گيرند. بلافاصله سرعت خود را زياد مي كنند و بر روي آبهاي نيلگون خليج فارس قرار مي گيرند.
هدفي بر روي رادار مشاهده نمي شد و هواپيماي اف 14 با ديدن اين اوضاع سريعا 90 درجه گردش مي كند و با سرعت به سمت نفت كش ها حركت مي كند. در همين حين كمك شروع به جست وجو بر روي رادار مي كند و موفق مي شود در جنوب شرقي هدف را شناسايي كند. با استعلام از رادار زميني آنها هدف را دشمن تاييد مي كند و دستور انهدام صادر مي شود. هواپيماهاي عراقي نيز به سمت نفت كش ها در حركت بودند.
خلبان بلافاصله به سمت هواپيماهاي دشمن حركت مي كند. در حدود 7 مايلي با خط سير نفت كش ها، كمك خلبان متوجه مي شود كه دو هواپيماي دشمن در حالت شيرجه به سمت نفت كش ها هستند. خلبان بلافاصله موتورها را در حالت پس سوز قرار داده و با كم كردن ارتفاع و حداكثر سرعت، به سمت آنها مي رود.
 تصویر 
هواپيماهاي عراقي كه متوجه اف 14 ايراني شده بودند، با سرعت به سمت مخالف گردش مي كنند. آنها با اين حركت فكر مي كردند كه هواپيماي ايراني را غافلگير كرده اند ولي با توجه به سرعت بالايي كه اف 14 ايراني داشت، به سرعت به سمت هواپيماي سمت راستي گردش مي كند و در كم تر از چند ثانيه هواپيماي دشمن در برد موشك حراراتي اف 14 قرار مي گيرد. ولي در همين حالت هواپيماي ديگر عراقي از فرصت استفاده كرده بود و خود را به پشت سر اف 14 ايراني رسانده بود و به خيال خود آنها اف 14 را در بين خود قرار داده بودند.
 تصویر 
كمك خلبان بلافاصله به خلبان اطلاع مي دهد و ذكر مي كند كه مواظب اين هواپيماي پشت سري هست. فقط در هنگامي كه مي گويد، سريعا هواپيما را به سمت ديگر گردش دهد. هواپيماي عراقي اينك در بهترين شرايط بود تا اف 14 بتواند آن را با موشك حرارتي هدف قرار دهد. پس اولين موشك حرارتي به سمت هواپيماي دشمن شليك مي شود. هنوز موشك به هواپيماي دشمن نرسيده بود كه كمك فرياد مي زند هواپيماي دشمن آماده شليك موشك است سريعا گردش كن.
خلبان نيز بلافاصله به چپ گردش مي كند و با چندين مانور زيبا باعث مي شود كه هواپيماي عراقي آنها را گم كند. بعد از اطمينان از متواري شدن هواپيماي دوم عراقي، اف 14 به موقعيت قبلي بازمي گردد و لاشه سوخته ميراژ عراقي را كه دقايقي قبل هدف قرار گرفته بود، مي بيند كه در آب افتاده و درحال غرق شدن است.
با لطف و عنايت خداوند متعال، در كم تر از نصف روز سه فروند هواپيماي متخاصم عراقي توسط يك هواپيماي اف 14 ايراني سرنگون شد.

اين دستاوردهاي بزرگي در پي داشت
اين عمليات دستاوردهايي نيز به همره داشت:
اول اين كه تا حدود يك ماه هواپيماهاي عراقي جرات حضور در خليج فارس را نداشتند و در اين فكر بودند كه مبادا با حضور دوباره، چندين هواپيماي ديگر را از دست بدهند.
دوم اين عمليات هوايي باعث شده بود كه بار ديگر دنيا اقتدار و توانايي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران را ببيند و متوجه شود نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران اجازه هيچ گونه تعرضي را به بيگانه نمي دهند.
تا چندين روز پس از اين عمليات، رسانه هاي غربي درحال انعكاس اين خبر در خبرگزاري هاي خود بودند.
بدين ترتيب برگ زرين ديگري به افتخارات نيروهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران اضافه شد.


منبع مطالب :ghalampress.ir
تغییرات در مطالب: اضافه کردن (یکی از عملیات های F14 در سال 1366)" در عنوان ، اضافه کردن چهار عکس ، و....
[External Link Removed for Guests]

منابع عکس ها
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12684 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: گزارش يك عمليات هوايي(یکی از عملیات های F14 در سال 1366)

پست توسط kayvan6079 »

حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!
ارسال پست

بازگشت به “عملیاتهاي نيروي هوايي”