قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Flight)

در اين بخش كتابهاي مرتبط با هوا فضا معرفي خواهد شد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, Java, shola, شوراي نظارت, مديران هوافضا, CAPTAIN PILOT, Java, shola, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 340
تاریخ عضویت: شنبه 29 آبان 1389, 8:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 1282 بار
سپاس‌های دریافتی: 1825 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط m-sajedy » پنج شنبه 26 بهمن 1391, 9:08 am

نکاتی بنده دیشب تونستم از برنامه ثریا شخصا" برداشت کنم:

1- به گفته شخص مهندس حسن پروانه پروژه قاهر در مرحله طراحی تفضیلی قرار داره ایشون از واژه لاتین Detail Design استفاده کردن ، پس در نتیجه چیزی که از قاهر تا به حال دیدم مدل های سی اف دی بوده و یک ماک آپ ، صرفا" جهت رونمایی و معرفی به مردم بوده و این همه جارو و جنجال جای فکر داره (برای پی بردن به مراحل باقی مونده به مطلب قبلی بنده در صفحه قبل مراجعه کنید)

2- به گفته ایشون این پروژه در آینده نزدیک به مرحله بعدی منتقل خواهد شد (تست های پروازی ، Improvments) و هنوز به هیچ وجه وارد ساخت پروتوتایپ نشده . (و این همه جنجال :-? )

3- ما توانایی کامل ساخت اف 5 رو داریم ، برخلاف اون چیزی که تا الان تو سایت های اینترنتی و جاهای دیگه تو گوش ما می خوند (روند مونتاژ یک آذرخش طی چند دقیقه بخوبی نمایش داده شد)

4- سازه صاعقه تغییر در پلتفرم اف 5 آذرخش بوده و ادعای بسیار مبنی بر تبدیل اف 5 به صاعقه (که با عقل هم جور در نمی یومد) با ارئه تصاویری از بخش ساخت سازه این جنگنده کاملا" رد شد

5- در اولین مستندی که دیشب پخش مجددا" ماکت اف بی 44 ( کاملا" سفید رنگ بود) در دفتر کار یکی از افسران ارشد نیروی هوایی وجود داشت
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8663 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط Java » پنج شنبه 26 بهمن 1391, 7:28 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

تمامي كارشناسان خبره علوم دفاعي از آمريكا در گفتگو با نشريه فلايت اينترنشنال اعتقاد داشتند، كه آنچه ايران به عنوان جنگنده پنهانكار قاهر- 313 رونمايي نموده است ، تنها يك mock-up است و بيشتر جهت بهره برداري و پروپاگانداي (Propaganda) داخلي اين كشور عرضه شده است تا اينكه حتي يك نمونه آزمايشى (Prototype) از جنگنده اي پنهانكار باشد.

جنگنده اي كه امروز از آن رونمايي شده است علاوه بر داشتن ويژگي پنهانكاري و رادار گريزي توانايي پرواز در ارتفاع پست را نيز داراست. طراحي و ساخت آن توسط صنايع هوافضاي وزارت دفاع انجام شده است. در ساخت بدنه آن از فناوري هاي high-tech استفاده شده و قابليت تجهيز با تمام تسليحات بومي ما را نيز دارد.

بخشی از سخنان وزير دفاع ايران سردار احمد وحيدي در 2 فوريه در گفتگو با خبرگزاري فارس

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

در هنگامي كه طراحي هواپيما جهت ديدن رئيس جمهور محمود احمدي نژاد رونمايي شد، طرح هواپيما شباهت مبهمي به Boeing’s Bird of PreyPrototype داشت،بگونه اي كه نمايش ظواهر پخ دار و تراش دار (Faceted) آن خاطره پروژه هواپیماهای کم پیدای آمریکایی را در دهه های گذشته براي انسان تداعي ميكرد. پروژه هايي نظيرHave Blue كمپاني لاكهيد در دهه 70 كه نهايتا" در دل جنگنده F-117 نايت هاوك نمود پيدا كرد.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   اين طرح داراي مشخصات برجسته اي نيز بود شامل :  هاي (Canard)ثابت با سطوح كنترلي متحرك پشت كاكپيت.
2-يك موتور كوچك بدون پس سوز كه ميتواند نمونه اي توليد شده از مهندسي معكوس موتور توربوجت General Electric J85 باشد. اين موتور نيروي پيشران جنگنده نورثروپ F-5 را كه در خدمت نيروي هوايي ايران است را تامين ميكند.
نظر کارشناسان
من حتي نسبت به مصارف داخلي اين رونمايي نيز مشكوك هستم،چه رسد به اينكه بتواند افرادي هرچند اندك را در كشورهاي همجوار ايران تحت تاثير قرار دهد.
براي ساختن يك جنگنده واقعي شبيه اين شما نيازمند داشتن تكنولوژي حسگر هاي پيشرفته،تكنولوژي طراحي و ساخت موتور جنگنده ها، تكنولوژي مواد و تكنولوژي هاي رايانه اي هستيد. فن آوري هاي كه ايران آنها را در اختيار ندارد! البته من نمایش غیر منتظرانه این ماکت را نشان از برنامه های بلند پروازانه تهران در آینده میدانم. به نظرم نمایش این جنگنده یکی دیگر از دلایلی است که نشان میدهد,تهران به دنبال استفاده نظامی و جنگی از فناوری های صلح آمیز است[!!!!]
به هرحال ساخت یک mock-up از هر کشوری بر میآید ولی حتی اگر این یک پرنده واقعی بود من شک داشتم که در حین پرواز ویژگی ها ییک جنگنده پنهانکار را داشته باشد.


Dan Goure تحليلگر از موسسه لگزينگتون


یکی از باسابقه ترین کارشناسان علوم هوانوردی که در زمینه طراحی جنگنده های پنهانکار نیز فعالیت میکند میگوید: همترازی و انطباق (Alignment) پلتفرم قاهر313 برای من سوال برانگیز است! حتی ممکن است ترکیب سطوح این جنگنده با منحنی های غیر خطی از روی تعمد انجام گرفته باشد. او میگوید لبه های انتهای بالها بسیار گرد و مقطع ايروديناميکى (Airfoil) قاهر 313 بسیار ضخیم است که این نکته میتواند مانند سطوح کنترلی نمایش داده شده روی کانارد های ثابت ,ویژگی های پنهانکاری این جنگنده را زیر سوال ببرد. او اضافه میکند ورودی های کوچک موتور جنگنده نیز میتوانند در زوایای حمله بالا باعث مشکلات ایرودینامیکی شوند.
استفاده از بالهای با زاویه فروافتادگی در انتها نیز یکی از نکات مبهم طراحی قاهر است که با کمک دو سکان عمودی تکمیل گردیده است تا نقش تثبیت کننده پرنده را ایفاکند.


جمع بندی

اندازه کوچک ,سطوحی صاف که به کمک فایبرگلاس و یا فابریک ساخته شده است, طراحی بدنه بدون دریچه های دیافراگم جهت حمل سلاح و یا سوخت, نبود نمایشگر های لازم و کافی جهت حمل و یا هدایت تسلیحات و کاکپیتی خالی از ادوات ارتباطی مهمترین نکاتی بود که در نگاه اول به این جنگنده ذهن انسان را مشغول میکرد.
در پایان اینکه ایران کشوری است که سابقه طولانی در ارائه تسلیحات جدیدی که با اقتباس از تسلیحات قدیمی ساخته شده اند دارد ,مانند زمانی که در سال 2006 جنگنده صاعقه را به کمک تجهیزات F-5 رونمایی کرد.

 پایان 
منبع: Flight_International_-_12_February_2013

نویسنده: Dave Majumdar

مترجم: Gava-CentralClubs
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 340
تاریخ عضویت: شنبه 29 آبان 1389, 8:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 1282 بار
سپاس‌های دریافتی: 1825 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط m-sajedy » پنج شنبه 26 بهمن 1391, 9:25 pm

جناب Gava از ترجمه بسیار خوبتون تشکر می کنم ، واقعا" ممنونم از شما

و اما خطاب به فلایت اینترنشنال :

واقعا" افتضاح بود ، متخصصینی و مهندسینی که فقط نشخوار کننده نظرات کاربران جوان و ناآشنا در وب ها و فروم های فارسی زبان و ... هستند ، متاسفم برای شما
وظیفه ایجاب می کنه که خدمت این به اصطلاح متخصصین آمریکایی توضیحاتی ارائه بشه تا دیگه بعد از رفت و آمد به سایت های ما به این شکل گاف ندن :

تشریح بخشی از فرآیند تولید یک پرنده ترجیحا" نظامی مطابق با استاندارد های ایالات متحده:

...........
...........

... در نهایت طراحی تفضیلی آغاز می شود.در این مرحله همه جزئیات طرح ، از ابعاد بیرونی و سیستم های درونی گرفته تا تعداد و محل پیچ ها طراحی شده ، پیش بینی های لازم برای تولید و مونتاژ انجام می شود . استفاده از تجربیات قبلی در پیش بینی مشکلات آینده و اجرای سناریو های (چه پیش می آید اگر) در این مرحله بسیار مهم است. علاوه بر آزمایش های مفصل در تونل های باد مختلف که از دیر باز جزیی مهم در کار طراحی بوده ، روش های پیشرفته رایانه ای در شبیه سازی جریان هوای پیرامون هواپیما هم اخیرا" بصورت گسترده ای مرسوم شده و در طراحی تفضیلی استفاده می شود . اطلاعات حاصل از این فرآیند بسیار مفید است و به همین دلیل هم سازندگان سرمایه و زمان قابل توجهی را به آن ها اختصاص می دهند.

با ساخت ماک آپ و چیدن تجهیزاتی درونی (صندلی ها ، آلات دقیق ، سیستم ها ، ... ) جاگیری مناسب قسمت ها مختلف نسبت به هم آزمایش می شود و تدارک یک پرنده آهنین هم برای آزمودن کارکرد سطوح کنترلی مفید است. از اواخر دهه 1980 و با ظهور پدیده (نمونه مجازی) امکان شبیه سازی واقعی هم به کمک رایانه فراهم شده است .

...........
...........

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 : Flight International  
  :  


 
Really " It was awful , just ruminant specialists and engineers unfamiliar young feedback on Iranian and foreign websites and forums are sorry for you  


 

Explain part of the production process, preferably a plane " United States military standards , to educate specialists and engineers uneducated your publication
***     Finally, detailed design begins., In this stage all the details of the external dimensions and internal systems are designed to bolt number and location forecasts for production and assembly are carried out. Use past experiences to predict future problems and implementation scenarios (what - if scenarios) this is a very important step. .      Mock-up construction equipment and interior trim (seats, precision instruments, systems, ...) Positioning for different parts of the experiment is to test the performance of the control surfaces provide a useful an iron bird. Since the late 1980s, with the emergence of the phenomenon (virtual prototype) allows real-time simulations are provided to computers.  
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4338
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6683 بار
سپاس‌های دریافتی: 12078 بار
تماس:

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط Mohammad 1985 » جمعه 27 بهمن 1391, 12:29 am

این جنگنده کسی رو فریب نداده ! ولی نمایش یک ماکت در شرایط چیزی جز عوام فریبی نیست ! این جنگنده یک گام اساسی و بسیار مثبت هست ولی خیلی کار داره
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 21
تاریخ عضویت: دو شنبه 21 آذر 1390, 3:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 109 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط mostafa2271 » جمعه 27 بهمن 1391, 12:46 am

با سلام

به نظرم بد نیومد به این مقاله هم یه نگاه بندازید:

MY MESSAGE TO THE WEST CONCERNING IRAN’S F-313 “FIGHTER:” ARROGANCE CAN GET YOU KILLED

Posted on February 6, 2013 by aviationintel.com

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1391, 10:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط 144 » چهار شنبه 9 اسفند 1391, 4:27 pm

مثل اینکه مهندس پروانه که مدیر عامل صنایع هواپیمایی ایران و مدیر پروژه قاهر 313 بودند از این سمت رفتند.و به جای ایشون سرهنگ خلبان دکتر ایزدی به عنوان مدیر عامل شرکت صنایع هواپیمایی ایران ( صها) منصوب شده
دوستان چه نظری دارن

امکان داره ترفیع گرفته باشه یا شرکت خصوصی باز کرده باشه ،یا... :?

به نظرتون این خبر درسته تصویر
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8663 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط Java » پنج شنبه 24 اسفند 1391, 7:08 pm

  معروف و بسیار معتبر Combat Aircraft Monthlyنیز در آخرین شماره خود در مطلبی کوتاه به بررسی موضوع رونمایی از این جنگنده در جریان برنامه های دهه فجر سال 91 پرداخته است.   
  
  کارشناسان این نشریه نیز بر ماک آپ بودن قاهر تاکید کرده اند و مطلب مهم دیگری را ذکر نکرده است!   
  
  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   اندازه بزرگ   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1385, 2:43 am
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط F-14 Fan » جمعه 25 اسفند 1391, 4:36 am

در جایی از این مقاله میگه این مدل شباهتی به هیچ کدام از پروژه‌های فعال در ایران نداره.

"With no resembelence to any active Iranian combat aircraft project "

یعنی‌ صرفاً یک مدل نمایشی بوده.

امیدوارم این مجله اشتباه فجیعی کرده باشه و از اعتبارش کم بشه.

در عین حال امکان میدم این یک حقیقت تلخ باشه برای ما ایرانیان.

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 120
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 تیر 1389, 5:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 141 بار
سپاس‌های دریافتی: 264 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط mortaza-iri » جمعه 25 اسفند 1391, 1:17 pm

مقاله ای که نتوانست کسی را فریب دهد! :-(
رهبر انقلاب: عاملان جنایت اخیر(شهادت شهید مصطفی احمدی روشن) را مجازات خواهیم کرد...
انشاءالله.

Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1391, 10:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط 144 » جمعه 25 اسفند 1391, 4:46 pm

چون اونها نمی دونند که ایران پروژه قاهر رو رو دنبال کرده بنابراین ماکت می باشد؟
دیگه دروغ هایشان که ما ماهواره یک اینچی و فلا و بهمان داریم و همه چیز رو می دونیم آشکار شده
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8663 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط Java » سه شنبه 3 اردیبهشت 1392, 6:17 pm

دومین نشریه معتبر دنیای علوم هوانوردی نظامی بعد از نشریه معتبر Combat Aircraft Monthly را باید نشریه Air Force Monthly دانست... که بنا به دلایلی- که مهمترین اونها خودداری صاحبان آن از انتشار بروز فرمت pdf آن در دنیای نت میباشد- هیچگاه نتوانست محبوبیت Combat Aircraft Monthly را بدست آورد!!! این نشریه نیز در ماه گذشته مقاله ای کوتاه را به قاهر اختصاص داده است...

نکته خوب هم اینکه ظاهرا" این نشریه رویه گذشته خودش رو قرار است تغییر دهد و از این به بعد میتوان بصورت بروز جدیدترین نسخه های آنرا روی دنیای مجازی (و البته رایگانتصویر) بدست آورد!


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1385, 2:43 am
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: قاهر جنگنده ای که کسی را فریب نداد(مقاله ای از نشریه Fli

پست توسط F-14 Fan » چهار شنبه 4 اردیبهشت 1392, 6:54 am

آخرش میگه این رونمایی برای تحت تأثیر قرار دادن (گول زدن) مردم ایران بوده نه کارشناسان آگاه بین‌المللی.

یعنی‌ این مجله‌ها همه جناحی و دشمن ما هستند؟

ارسال پست

بازگشت به “كتابخانه‌ي هوا فضا”