طرز تهيه سمنو

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

طرز تهيه سمنو

پست توسط achachi98 »

براي تهيه سمنو ، به گندم و آرد گندم نياز داريم . شيريني سمنو از قند طبيعي موجود در جوانه گندم تأمين مي شود ، بنابراين در پخت سمنو ، از هيچ نوع شيرين كننده مثل شكر يا امثال آن استفاده نمي شود .
به ازاي هر يك كيلو گندم ، چهار كيلو آرد گندم استفاده مي كنيم . دانه هاي گندم را بايد سبز كنيم تا جوانه بزنند و سپس شيره جوانة گندم را بگيريم و از مخلوط آن با آرد ، سمنو را بپزيم .
براي تهيه جوانه گندم ، ابتدا گندم را تميز مي كنيم و خوب مي شوييم . سپس در ظرفي مي ريزيم و مقداري آب سرد روي آن مي ريزيم تا ارتفاع آب حدود ۱۰ سانتي متر يا دو تا سه انگشت بالاتر از سطح گندم در ظرف باشد .
مي گذاريم دانه هاي گندم دو روز خيس بخورند و در اين مدت دو تا سه بار آب آن را عوض مي كنيم . وقتي زائده هاي سفيد كوچك از دانه هاي گندم سر زد ، گندم را در يك صافي خالي مي كنيم تا آب اضافي آن گرفته شود و سپس در يك دستمال نازك تميز مثل تنظيف كه آن را كاملا خيس كرده ايم ، مي ريزيم و دستمال را در يك سيني در جاي نسبتا گرمي مي گذاريم . روزي يك يا دو بار ، با دست يا آب پاش ، مقداري آب روي دستمال مي پاشيم تا هميشه مرطوب بماند ؛ ولي بايد دقت كنيم بيش از اندازه به آن آب ندهيم ، چون در اين مرحله ، ممكن است گندم خراب شود ، بو بگيرد يا ترش شود .
وقتي گندم ريشه زد ، آن را در سيني هاي مناسب پهن مي كنيم و پارچه را دوباره مرطوب مي كنيم و روي آن مي اندازيم . پارچه را بايد دائم مرطوب نگاه داريم و روزي چند بار روي آن آب بپاشيم .
وقتي گندم ها ساقه پيدا كردند و ساقه طلايي كمي بلند شد ، پيش از آن كه سبز شود ، از گندم براي تهيه سمنو استفاده مي كنيم .
جوانة گندم را كه حالا آماده شده ، چرخ مي كنيم و در ظرفي مي ريزيم . مقداري آب روي آن مي ريزيم و جوانه را در آب ، خوب هم مي زنيم تا شيره آن در آب حل شود . سپس آن را از صافي رد مي كنيم .
تفاله باقي مانده در صافي را خوب فشار مي دهيم تا عصاره گندم كاملا گرفته شود .
آرد را در يك ديگ مسي مي ريزيم و در حالي كه مرتب هم مي زنيم ، آب و شيره جوانة گندم را اضافه مي كنيم . در اين مرحله ، بايد آرد را خوب هم بزنيم تا گلوله نشود . مقدار آب شيره گندم بايد به اندازه اي باشد كه مايه رقيق و يكنواخت شود . بعد ديگ را روي آتش مي گذاريم تا جوش بيايد و با حرارت ملايم جوشيده و غليظ شود . نكته بسيار مهم در تهيه سمنو ، هم زدن مرتب آن است تا گلوله نشود و ته نگيرد .
آنقدر سمنو را هم مي زنيم و حرارت مي دهيم تا آب آن كاملا تبخير شود و مايه ، حالت حلوا پيدا كند و كش دار شود . در آخر پخت ، در ديگ را مي بنديم تا سمنو با حرارت ملايم آتش دم بكشد و خوب جا بيفتد . پختن و آماده شدن سمنو چند ساعت طول مي كشد ، طوري كه ديگ هاي بزرگ سمنو را معمولا از بعدازظهر روي آتش مي گذارد تا صبح روز بعد آماده باشد .


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”