سیستم گلایدر HAAWC فرود مرگ خاموش از آسمان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات و تسليحات دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

سیستم گلایدر HAAWC فرود مرگ خاموش از آسمان

پست توسط hf22 » دو شنبه 2 اردیبهشت 1392, 8:57 pm


 
سیستم گلایدر HAAWC فرود مرگ خاموش از آسمان


تصویر


خطر زیردریایهای هسته ای و شکارچی روسیه و رشد توانمندی دیگر کشورها در توان نظامی زیر سطحی باعث شد تا آمریکا اژدری مرگبار مانند مارک 48 را معرفی کند که در نوع خود مخربترین سلاح در دریا می باشد.

اما با پایان جنگ سرد مشاهده شد که میدان نبرد دچار تغییر شده و دیگر هدف یک زیردریایی شکارچی یا هسته ای روسی نیست بلکه هدف کلاسی از زیر دریایهای کوچک و چابک است.

یکی از اقدامات ایالات متحده ساخت اژدرهایی ارزانتر و کوچکتر با سنسورهایی حساس بود ، که توان نابودی بالای داشت و شانس نابودی هدف در آنها بشدت افزایش پیدا کرد.


تصویر

پیرو درخواست ناوگان پنجم آمریکا مبنی بر افزایش خطر زیردریایهای کوچک در آبهای کم عمق و لزوم مقابله موثر با این گونه اهداف سریع ، شرکت ریتوئن نوع جدیدی از اژدر با ساختاری کوچکتر و چابک همراه با سنسورهای بسیار پیشرفته فعال و غیر فعال معرفی کرد که توانایی پرتاب از سکوهای وسیعی را داشتند.

اکنون ناوگان دریایی ایالات متحده توان زدن منابع زیر سطحی دشمنان خود را با هوشمندترین و مخربترین اژدر داشت اما این کافی نبود.


تصویر

فکر اینکه برد دسترسی اژدر بشکل خطرناکی افزایش داده شود مطرح شد. این می تواند دسترسی ناوگان به اهداف زیر سطحی دشمن را بدون اینکه در خطر قرار گیرند را افزایش دهد.تصویر
سیستم گلایدر اژدر HAAWC یک سامانه قابل نصب روی اژدرهای مارک 46 و 54 است که بصورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

بعد از ساخت بمب های کم قطر با قابلیت گلاید در آسمان بشکل موثر برای نیروی هوایی اکنون شرکت آمریکایی لاکهید مارتین دست به ارائه یک محصول جالب دیگر با هدف ارتقاء توان بازداری ناوگان دریایی ایالات متحده در فواصل دورتر زده است.


تصویر

این سیستم گلاید کننده باعث شده تا اژدرهایی که از هواپیماهایی مانند P-3 اوریون پرتاب می شوند چند برابر برد و خطر بیشتر داشته باشند.

آنها حال می توانند دشمن را نه تنها از فکر نزدیک شدن به ناوگان دریایی پشیمان کنند بلکه می توانند از فواصل خیلی دورتر و بعید دست به درگیری بزنند.


نوع طراحی باعث شده تا هواپیما بتواند بدون مشکل اژدر مجهز به کیت فوق را در محفظه داخلی حمل و پرتاب کند.

تصویر

در این روش هواپیمایی P-3 می تواند از فواصل امن و در ارتفاع بالا کاملا خارج از رینگ تهدیدات هوایی دشمن دست به نابود کردن توان زیر سطحی دشمنان بزند.


تصویر
قبلا این هواپیما مجبور بود در ارتفاع پایین اژدر را در نزدیکی سطح آب رها کند و همچنین مجبور بود خیلی نزدیک شود که این جان خدمه را به خطر می انداخت. اژدر در این حالت فقط با نیروی رانش خود در زیر آب حرکت می کرد و از طرفی وجود هواپیما کافی بود تا دشمنان آماده شوند تا مخفی گردند.

علاوه بر اینها شانس دشمن برای تشخیص خطر زیاد می گردید ، چرا که اژدر تمام مدت در زیر آب به سمت هدف حرکت می کرد.


اما با سیستم گلایدر اژدر ساخت لاکهید مارتین اژدر در سکوت کامل به دشمن نزدیک می شود تا شانس و زمان مقابله با آن بشدت کاهش پیدا کند.


تصویر

کیت قابل نصب HAAWC طوری طراحی شده تا روی اژدر نصب شود و بعد از رها کردن اژدر ، بالها را باز کرده سپس به مختصات خواسته شده گلاید می کند.

سپس در ارتفاع بسیار کمتر از چیزی که قبلا ممکن بود اژدر را در نزدیکی سطح آب رها می کند. اژدر برای رهگیری اهداف زیر سطحی روشن شده به عمق آب می رود تا هدفش را ببیند و روی آن شیرجه رود. برد دسترسی اژدر با این روش چند برابر می شود و حتی می تواند از روی خشکی گلاید کرده و در دریا به زیر آب برود. دشمن از جایی که فکرش را نمی کند می تواند آسیب ببیند.


تصویر


خصوصیات کیت سیستم HAAWC :قابلیت راه اندازی اژدر از فواصل دور و در ارتفاع بالا
مجهز به هدایت و ناوبری GPS و INS
قابلیت ارتقاء و تنظیم عملکرد نرم افزار داخلی
هزینه پایین
دقت بالا در تحویل اژدر در مختصات مورد نظر
دور کردن خدمه از خطرات سطحی و هوایی دشمن
کارایی گلاید مدرن با کنترل کامل روی اژدرها
چند مزیت این روش بصورت خلاصه:

تصویر

دور کردن هواپیمای P-3 اوریون از دسترس دشمن

کاهش استرس این هواپیما بدلیل عدم نیاز به پرواز در ارتفاع پایین برای پرتاب اژدرها

ندادن زمان به دشمن برای ردیابی اژدر بدلیل پرواز اژدر تا نزدیکی هدف در بیرون آب

قابلیت برنامه ریزی کیت برای پرتاب در ارتفاع و مختصات مشخص

وسیع کردن برد دستیابی اژدر به اهداف دورتر از حالت پرتاب عادی

منبع :

 www.lockheedmartin.com/mfc 
 
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات و تسليحات دريايي”