hypersoar پرنده ای فراتر از یک بمب افکن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست

آیا به نظر شما این هواپیما ساخته شده است

ساخته شده و در حال پرواز است
2
13%
ساخته شده ولی پرواز نکرده است
2
13%
در حال ساخت است
12
75%
 
مجموع رای گیری: 16

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1106
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 شهریور 1385, 11:12 am
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

hypersoar پرنده ای فراتر از یک بمب افکن

پست توسط Mehdi2224 » یک شنبه 10 دی 1385, 7:19 pm

این هم مقاله ای که آقا مهدی از ما گله نگیره چرا فعال نیستیم
مترجم MSKSB
منبع
fas.org با کمی ویرایش و تغییر متن
سالها پیش شاید پرواز برای انسان آرزویی دست نیافتنی بود ولی اکنون او بدین آرزو دست یافته است ولی پس از پرواز تازه متوجه مشکل جدیدتری شد و آن مدت طولانی پرواز از نیمی ار محیط زمین بود . هرچند با ورود موتور های جت این مدت زمان برای هوانوردان کاهش یافت ولی باز هم فاصله تا نتیجه مطلوب زیاد بود . بمب افکن هایپر خود ددریچه ای گشود تا آرزوی کاهش مدت زمان پرواز به واقعیت نزدیکتر شود .

جنگنده بمب افکن هایپر سوار (HyperSoar) یک جنگنده و یا در اصل بمب افکنی است هم اندازه بمب افکن بی 52 که می تواند از خاک آمریکا به پرواز در امده و به هر نقطه ای از جهان که مورد نیاز است در هر سرعت و در هر ارتفاعی حمله هوایی کرده و بدون استفاده از سوختگیری هوایی و نیز بدون استفاده از پایگاه واسطه زمینی و با استفاده از تجهیزات پیشگیرانه دفاعی درون خود به سلامت به پایگاه خود در آمریکا بازگردد . این بمب افکن میتواند با سرعتی معادل 6700 مایل بر ساعت (10 ماخ ) و با مقدار دوبرابر مهمات هواپیماهای بمب افکن ساب سونیک (زیر سرعت صوت ) عادی به پرواز در آید .

تصویر
ساختمان این بمب افکن به گونه ای طراحی شده است که با وارد شدن به اتمسفر زمین واستفاده از کمتری نیروی ممکن خود را به سمت هدف رسانده و ماموریت خود را انجام دهد . برای این کار این پرنده با روشن کردن موتورهای نیرومند خود تا ارتفاع 130000 پایی از سطح زمین بالا می رود و سپس موتورهای خود را خاموش میکند تا به صورت شیرجه ای با شیب پایین مجددا سرعت گرفته و مقداری از مسیر خویش را بدون استفاده از سوخت طی کند . سپس مجددا موتورهای قدرتمند خود را روشن کرده و مجددا به ارتفاع فوق باز میگردد .(همانند سنگ صافی که در صورت پرتاب به صورت افقی میتواند چندین بار از روی آب جهش کرده و مجددا به هوا باز گردد .) همانطور که میدانیم جو زمین در مقابل اجسام خارج از زمین که به سطح زمین نزدیک می شوند دارای نوعی مقاومت است و از ورود آن تا حد ممکن جلوگیری میکند . (مانند مقاومت سطح آب در قبال سنگ صاف ) پس بمب افکن هایپر با استفاده از همین خاصیت به علاوه موتورهای نیرومند خود می تواند در طول اتمسفر زمین به سمت هر منطقه مورد نیاز پرواز کند .

این پرنده به طور مثال برای انجام یک ماموریت در شرق آسیا با پرواز از امریکا و بر فراز اقیانوس اطلس به بیش از 25 جهش در یک پرواز یک ونیم ساعته نیاز دارد تا بر فراز هدف خود قرار گیرد . زاویه مورد نیاز به هنگام هربار صعود و سقوط در هر جهش تقریبا پنج درجه می باشد . خدمه این هواپیما نیز به هنگام هربار سقوط و صعود نیرویی معادل 1.5 جی بی ونی و یا جاذبه را احساس خواهند . این نیرو معادل نیروی دوران یک کودک توسط یک فرد بزگسال است که از طرف کودک احساس می شود که تقریبا نیروی ناچیزی است . البته نیروی جی بمب افکن هایپر می تواند تا صد ها مرتبه از ان کوچکتر باشد . اگرچه طرحهای حمل مسافر توسط این پرنده مخاطره امیز ذکر شده ولی در کل هیچ خطری در خارج از جو چون برخورد با پرتاب گرهای ماهواره و یا سایر لانچر های فضایی این پرنده را تهدید نمیکند .

تصویر
طرح موتوراین هواپیما مبنی بر استفاده از موتورهای موشکی وراکتی برای پرتاب این پرنده از پایگاه پروازی به سمت جو و سپس باز گرداندن آن به سمت مقصد در داخل جو است . البته طرح دیگری نیز مبنی بر استفاده ازموتورهای جت پیشرفته برای قرار دادن این پرنده در جو مطرح شده است . یکی دیگر از ایده های بکارگیری شده در این طرح استفاده از گرمای ناشی از اصطکاک جو هنگام شیرجه به درون اتمسفر است . این پرنده می تواند گرمای وارد شده را جذب و در زمان اوج گیری مجدد و قرار گیری در خارج از اتمسفر که دارای دمایی بسیار پایین است استفاده کند . البته این طرح در حال تحقیق است .
تصویری از چگونگی کارکرد موتور های بمب افکن
تصویر
تصویر
روش دیگر برای تامین نیروی اوج دهنده در این پرنده استفاده از موتور های اسکرم جت است . این موتورها با قابلیت فشرده سازی و دادن شتابی بیش از حد معمول به ذرات ورودی هوا می توانند نیرویی بسیار بالاتر از موتورهای جت برای هایپر ایجاد کنند . در هر صورت امکان استفاده از این نوع موتورها حداقل برای دادن شتاب اوج گیری به هایپر غیر محتمل نخواهد بود .زیرا این موتورها پرتابکننده های خوبی در سرعت های فراصوت هستند .
نماهای جانبی بمب افکن
تصویر
طراحی بمب افکن به صورت کاملا آئرودینامیک اتنجام شده است و دارای طول بسیار بالایی است که بتواند همچون یک راکت برای گرفتن شتاب عمل کند . لبه های خارجی در گوشه های اتصال قسمت بالایی هواپیما با قسمت پایینی نیز برای افزودن قابلیت آئرودینامیک آن به صورت کاملا زاویه دار در نظر گرفته شده است . برای دفع مشکل ناشی از سرعت های بالا در این بمب افکن قسمت جلویی به صورت نازک تر و کم عرض تر از قسمت انتهایی هواپیما برای تحمل فشار بسیار بالای امواج صوتی طراحی شده است . علاوه بر این خود بمب افکن همچون یک بال بزرگ است که با توجه به نوع شکل بندی ان نیروی بالابرنه آن در سرعتهای بالا بسیار افزایش می یابد .

در صورت نهایی شدن طرح ساخت این بمب افکن که دارای پروژه ای بسیار محرمانه است فاصله 17 ساعته پرواز بین استرالیا ولندن به 1.5 ساعت کاهش خواهد یافت . و امید انسان به کاهش فاصله ها روز به روز بیشتر خواهد شد . البته بنابه ادعای چندین نشریه تعدادی عکاس موفق به شکار تصاویری با استفاده از تلسکوپ از پروازهای شبانه این بمب افکن شده اند .

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1106
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 شهریور 1385, 11:12 am
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 » دو شنبه 18 دی 1385, 2:01 am

دوستان من یادم رفته بود در مورد موتور ترکیبی این پرنده یه توضیحاتی بدم .
موتوری که شما در شکل 3 و 4 میبینید دارای سه تا دریچه کنرل جریان هوا است که یکی در جلو و دومی در وسط و سومی در انتهای این موتور قرار داره
در حالتی که تمام دریچه ها باز باشه موتور همچون یک راکت هوادم عمل خواهد کرد که در برخی موشکهای هوا به هوای فرانسوی برای پرتاب سریع مورد استفاده قرار میگیره .
زمانی که درچه انتهایی بسته بشه موتور همانند یک رمجت عمل خواهد کرد که مقاله اون و چگونگی کارکردشو قبلا نوشتیم . این موتور برای بالای جو موتور مناسبیه .
در حالتی که دریچه اول بسته بشه موتور همانند یک اسکرم جت عمل خواهد کرد که بهترین گزینه برای صعود به جوه و میتونه سرعت هواپیما رو تا 10 ماخ برسونه
در حالت نهایی که دریچه میانی بسته میشه موتور تبدیل به ی راکت میشه که برای پرتاب از زمین و ایجاد سرعت اولیه کاربرد خواهد داشت

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 » چهار شنبه 20 دی 1385, 1:31 pm

ضمن تشكر از snipercab عزيز
به نظر من اين هواپيما خيالي يه و فقط تبليغات آمريكايي هاست . بيشتر شبيه يه فيلم علمي تخيلي ست .
به نظر شما اگه آمريكا به اين حد از تكنولوژي ميرسيد باز هم همين طور كه الان هست مي بود ؟ قطعا خير .
به نظر من اين فقط در حد يه نظريه هست و همون طوري كه همه دوستان مي دونن آمريكا در مورد هر چيزي كه داره بزرگ نمايي مي كنه .
باز هم از زحمات دوست عزيزم snipercab تشكر مي كنم
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 20 دی 1385, 2:17 pm

snipercab,
دوست من اين هواپيما يک پروژه طولاني مدت نيروي هوايي آمريکا براي دهه هاي 2030 الي 2050 هست و هنوز معلوم نيست که چه زماني ساخته شود و اگر هم ساخته شود هزينه آن چقدر خواهد بود؟ همچنين در زمان حال تکنولوژي ساخت چنين هواپيمايي وجود ندارد که اگر بود براي دهه 2040 در نظر گرفته نميشد! :::P

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 43
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 دی 1385, 5:16 pm
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط Stinger » جمعه 22 دی 1385, 6:33 am

    اين جنگنده در حال ساخت است. و در اينده اي نزديك به پرواز در مي ايد.

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 » شنبه 23 دی 1385, 6:16 pm

Stinger عزيز اول منظورتون از آينده اي نزديك رو براي ما هم بگين . دوما همون جوري كه Saeid12345 عزيز گفت تكنولوژي ساخت همچين هواپيمايي هنوز وجود نداره
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1106
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 شهریور 1385, 11:12 am
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 » یک شنبه 24 دی 1385, 9:14 pm

Ahmad6644,

به نظر من اين هواپيما خيالي يه و فقط تبليغات آمريكايي هاست . بيشتر شبيه يه فيلم علمي تخيلي ست .
به نظر شما اگه آمريكا به اين حد از تكنولوژي ميرسيد باز هم همين طور كه الان هست مي بود ؟ قطعا خير .


دوست من
چه تخیل باشه و یا نه آمریکا به دنبال ساخت اونه زمانی سفر به ماه هم تخیل بود ولی 40 سال پیش انجام شد . نوع طراحی موتورش واقعا نشاندهنده فکری هست که در پشت طراحی بوده

Saeid12345,
ضمن تشکر از شما

اگر یک سری به سایتهای هوانوری معتبر بزنید خواهید فهمید که چنین تکنولوژی وجود دارد یا نه البته کامل نیست ولی در دست تکمیل است . همانند پروژه بالابر فضایی که به نظر خیلی ها اصلا غیر ممکن است ولی با سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری امسال ناسا بر روی ان همه نسبت به انجام آن تا سال 2020 مطمئن شدند .

شرکتهای بسیاری علاوه بر ناسا با آمریکا برای به ثمر رسیدن این طرح در حال ساخت هستند زیرا کم کردن مدت 18 ساعته پرواز میان لندن تا کانبرا به مدت 1.5 ساعت ارزویی است که شرکتهای مسافربری در انتظار تحقق ان هستند .

در حالی که به عالم وآدم در این جا گیر می دهیم در آمریکا آزماسشگاههایی وجود دارند که بر روی تحقیقات بسیار عجیب تر کار میکنند . مثلا دو طرح زیر را در نظر بگیرید .

1- تجزیه مولکولی : بررسی بر روی این طرح مدت 20 سال هست که آغاز شده و هدف اصلی آن تا کنون گر چه محقق نشده ولی ساخت ریز تراشه های بسیار ریز کامپیوتری در جهان و کاهش حجم کامپیوترها و تلفن های همراه نتیجه همین طرح است .
هدف اصلی این طرح تبدیل یک فوتون به انرژی و سپس انتقال آن به مکان دیگر و در نهایت تبدیل انرژی به فوتون است

2- اصوات ماندگار
بنابه قانون بقای ماده و انرژی انرژی و جرم هرگز نابود نمی شوند بلکه داءم در حال تبدیل به یکدیگرند . این یعنی کسی که 30 سال پیش در اتاقی حرفی زده در صورتی که اتاق دست نخورده مانده باشد میتوان از میان برخی اجرام موجود در آن و تبدیل آن به انرژی صدای فرد را مجددا باز سازی کرد . این یعنی دیگر چیزی به نام دروغگویی دیگر مفهوم نخواهد داشت . با وجود اینکه 24 سال از آغاز تحقیق میگذرد ولی شکی نیست که تا صد سال اینده به نتایج حد اقلی برسد .

دوستان نه خودمان را کم حساب کنیم و نه دیگران را کوته فر . دنیا در حال تحول است چه ما بخواهیم و یا نخواهیم وقتی سفینه ایکس انوشه انصاری تا سال 2015 دیگر به پرواز در اید دیگر هایپر تخیل نخواهد بود

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 » یک شنبه 24 دی 1385, 11:27 pm

snipercab عزيز باز هم از مطلبي كه گذاشتين تشكر مي كنم

چه تخیل باشه و یا نه آمریکا به دنبال ساخت اونه زمانی سفر به ماه هم تخیل بود ولی 40 سال پیش انجام شد


اون زمان فكر مي كردن كه ماه از پنير ساخته شده آيا به واقعيت تبديل شد . من نمي گم چنين پروژه اي وجود نداره ، هست اما با شكست واجه شده يا ميشه ، چون اگه آمريكا اين تكنولوژي رو داشت واسه چي از فضا براي بمباران اهدافش استفاده نكنه كه بياد يه سفينه بسازه كه فقط براي طي مسافت از جو خارج بشه .
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1106
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 شهریور 1385, 11:12 am
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 » دو شنبه 25 دی 1385, 12:01 am

Ahmad6644,

برخ0ی کشور های جهان حاضر چون آمریکا برای رسیدن و باقی ماندن در قدرت حاضر هستن تا حتی بالاترین بهای ممکن رو هم بپردازند حتی اگر منجر به شکست اونها بشه ( در همین عراق آمریکا حاضر است سالانه یک میلیارد دلار اضافه بپردازد و 20000 نیرو به آنجا گسیل کند تا در عراق کم نیاورد هر چند میدانیم به ضرر اوست ) . ولی شاید شکست اجازه نده که این وسیله ساخته بشه ولی در عین حال اهداف فرعی که در قبال این طرح محقق میشه در آینده نیاز آنان رو برای تحقیق مجدد برطرف میکنه . مثلا موتور اسکرم جت اوین بار بر روی ایکس 43 و این پرنده با یک پروزه دیگر به کار گرفته شد . موتور های اسکرم آینده درخشانی خواهند داشت و این آینده در قبال این پرنده ها به وجو د خواهند اومد .

علم اتاق دربسته نیست بلکه راهرو بی انتهایی است که هر چقدر درونش راه بروید به انتها نمی رسید بلکه در راه خود چیزهای جدیدی می آموزید .

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 » دو شنبه 25 دی 1385, 12:06 am

ولی در عین حال اهداف فرعی که در قبال این طرح محقق میشه در آینده نیاز آنان رو برای تحقیق مجدد برطرف میکنه . مثلا موتور اسکرم جت اوین بار بر روی ایکس 43 و این پرنده با یک پروزه دیگر به کار گرفته شد


snipercab خداييش اين رو راست گفتي ، صد درصد با شما موافقم :smile: :( :-)
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماها”