سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي و درمان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط R.A.F »

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نشانگان روده تحریک پذیر چیست؟ 
[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نشانگان روده تحریک پذیر یا به اختصار IBS مشکلی است که عمدتاً روده بزرگ را تحت تأثیر قرارمی دهد. روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که مدفوع را ساخته و ذخیره می نماید. کلمه نشانگان سندرم به معنای گروهی از نشانه هاست، سندرم روده تحریک پذیر از جمله نشانگان است چرا که گروهی از نشانه ها را تولید می کند. مثلاً سندرم روده تحریک پذیر باعث گرفتگی، آروق زدن، دفع گاز، اسهال و یبوست می شود.  
[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
سندرم روده تحریک پذیر ، یک اختلال شایع گوارشی است که ویژگی اصلی آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی است . نکته مهم ، آن است که در سندرم روده تحریک پذیر هیچ اختلال عضو شناخته شده ای با معاینه بالینی و بررسی تشخیصی معمول یافت نمی شود و هیچ شاخص قطعی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد .بنابراین تعریف بیماری بر اساس معیارهای بالینی ، و به تشخیص پزشک خبره گذاشته می شود .
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری نیست. یک مشکل عملکردی است که به این معناست که روده آنطور که باید کارنمی کند.  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در سندرم روده تحریک پذیر اعصاب و عضلات روده بیش از حد حساس هستند. مثلاً زمانی که غذا
میخورید عضلات بیش از حد لازم منقبض می شوند. این انقباضات می توانند منجر به گرفتگی روده ها و اسهال حین غذا خوردن یا مدت کوتاهی پس از آن شوند. اعصاب ممکن است بیش از اندازه به کشش روده مثلاً به دلیل گاز حساس باشند. در نتیجه گرفتگی و درد ایجاد می شود.  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سندرم روده تحریک پذیر می تواند دردناک باشد اما به روده آسیب نمی رساند و باعث بیماری دیگری هم
نمی شود. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آیا استرس باعث سندرم روده تحریک پذیرمی شود؟ 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]استرسهای عاطفی باعث بروز سندرم روده تحریک پذیر نمی شود. اما در فردی که سندرم روده تحریک پذیر دارد استرس می تواند نشانه ها را آغاز کند. در واقع روده می تواند به تمام چیزها مانند غذا، ورزش و هورمونها واکنش زیاده از حد نشان دهد. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]غذاهایی که نشانه های سندرم روده تحریک پذیررا ایجاد میکنند شامل محصولات لبنی، شوکولات، الکل، کافئین، نوشابه های کربناتی و غذاهای چرب است.  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]زنانی که سندرم روده تحریک پذیر دارند علائمشان در طی دوره قاعدگی بیشتر می شود.  

[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نشانه های سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]علائم اصلی سندرم روده تحریک پذیر موارد زیر است: 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- دردهای کرامپی در ناحیه  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- اسهال و یبوست  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]بیشتر افراد اسهال یا یبوست هر کدام را دارند اما بعضی هر دو را دارند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سایر نشانه ها عبارتند از : 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- بلغم در  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- شکم متورم یا باد  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- احساسی نا تمامی  

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تظاهرات بالینی 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]

IBSبیماری جوانان است و اغلب مبتلایان ، در سنین کمتر از ۴۵ سالگی به سر می برند ولی ممکن است افراد مسن نیز درگیر شوند . زنان ، ۲ تا ۳ برابر مردان به این بیماری مبتلا می شوند . شایع ترین شکایت بیماران ، درد شکم همراه با تغییر اجابت مزاج به صورت یبوست ، اسهال یا هر دو است . درد در IBS می تواند در قسمت های مختلف شکم احساس شود . ممکن است در قسمت بالای شکم ، پایین شکم یا پهلوها حس شود . معمولاً درد ، دوره ای است و با دوره های تشدید یا تخفیف همراه است اما در بعضی بیماران ، درد دائمی می شود . شدت درد ممکن است خفیف و قابل تحمل باشد یا آن قدر شدید باشد که فرد به طور دوره ای توان رفتن به سرکار را نداشته باشد . به هر حال درد شکمی تقریباً در تمامی بیماران فقط در ساعات بیداری وجود دارد و غالباً با مصرف غذاهای خاص یا استرس عاطفی افزایش می یابد و به عکس با دفع گاز یا مدفوع کاهش پیدا می کند .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]

 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
تغییر اجابت مزاج
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
شایع ترین نشانه بالینی IBS است . مهم ترین حالت ، یبوست همراه با اسهال و به صورت متناوب ، و به صورت دوره ای است .
 

[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]
[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE] [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]یبوست ممکن است دوره ای باشد اما در نهایت ، پایدار و مقاوم به مسهل هامی شود .همچنین اغلب بیماران احساس دفع ناکامل مدفوع دارند در نتیجه تند تند به دستشویی می روند و زور زدن های یپاپی آنان سبب ایجاد مشکلاتی در راست روده و مقعد می شود .اسهال در بیماران ممکن است نشانه اصلی باشد .اسهال به صورت حجم های کوچکی از مدفوع شل است .در اصل اغلب حجم مدفوع زیاد نشده اما بیمار به طور مکرر برای دفع آن باید به دستشویی برود .اسهال شبانه در این بیماران هرگز دیده نمی شود و اگر فردی اسهال شبانه داشت حتماًپزشک به مشکلات عضوی فکر می کند .  [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
اسهال ممکن همراه با دفع مقادیر زیاد بلغم و ترشحات چسبناک ( شبیه خلط سینه ) همراه باشد و در پاره ای از موارد بلغم و نه اسهال ، شکایت اصلی بیماران را تشکیل می دهد . خونریزی همراه مدفوع هرگز در IBS دیده نمی شود مگر بیمار به دلیل اشکال دفعی ، همزمان بواسیر یا شقاق داشته باشد . به هر حال در صورت وجود خون در مدفوع ، همیشه بیمار و پزشک باید مراقب وجود بیماریهای عضوی باشند و بررسی بیشتری انجام گیرد .
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
اسهال در IBSهمراه با سوء جذب مواد تغذیه ای نیست و باعث کاهش وزن نمی شود بنابراین در صورت همراهی کاهش وزن در بیمار مبتلا به اسهال باید به تشخیص IBS شک نمود .
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
اتساع شکم ، نفخ ، آروغ زدن یا دفع گاز زیاد از مقعد شکایت شایع بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر است .مطالعات نشان می دهد که در واقع در اغلب بیماران ، گازهای روده ای افزایش نیافته اند بلکه حساسیت بیش از حد بیمار به مقدار اندک گاز باعث احساس بیش از حد گاز در روده شده است .
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
شکایات گوارشی فوقانی
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
بسیاری از بیماران از سوء هاضمه ، سوزش سردل ، تهوع و استفراغ شکایت دارند .گرچه خود IBSممکن است دستگاه گوارش فوقانی را درگیر نماید اما این علائم ممکن است نشانه وجود همزمان زخم یا جریان بیش از حد اسید از معده به مری باشد و ممکن است در مواردی پزشک انجام بررسی دستگاه گوارشی فوقانی را لازم بداند .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[External Link Removed for Guests]
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آیا کولیت عصبی همان سندرم روده تحریک پذیر است ؟  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
اصطلاح کولیت نشانگر وجود التهاب در کولون است ، در صورتی که در بیماری IBSهیچ اختلال عضوی مشخص ( از جمله التهاب کولون ) وجود ندارد بنابراین این کلمه یک غلط مصطلح است ، باید از عنوان آن خودداری کرد .
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آیا بیماران دچار IBS مشکل روحی – روانی دارند ؟  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
بیماری مشخص روانی در بیماران IBS یافت نشده اما افراد مبتلا به IBS اغلب افرادی حساس و زودرنج هستند و بیش از سایر افراد ، به استرس های عاطفی – روانی حساسیت نشان می دهند . اضطراب و افسردگی در بیماران IBS شایع تر است و در پاره ای از موارد نیاز به مشاوره با روانپزشک وجود دارد . از طرفی سابقه آزارهای جسمی ، روحی و جنسی در افراد مبتلا به IBS بیشتر از سایر افراد دیده می شود .
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] 
علائم روانی غیر طبیعی در ۸۰%مبتلایان به IBS ( ثبت شده است) اما هیچ تشخیص روانی خاص غالب نمیباشد.
وجود ارتباط بین آزار های جنسی یا فیزیکی قبلی و ایجاد IBS نیز گزارش شده است.
اشکال آزار های جنسی همراه با IBS عبارتند از:
تهاجم کلامی,عملکرد های نمایشی(exhibitionism) , آزار جنسی, لمس جنسی, تجاوز.
رابطه علتی بین IBS و آزار های فیزیکی و جنسی شناخته نشده است. اما ممکن است آزار های فیزیکی و جنسی موجب توجه بیش از حد به ادراک حسی بدن در سطح مغزی و حساسیت بیش از حد احشائی در سطح روده شود.
بنابراین بیماران مبتلا به IBS اغلب افزایش در فعالیت حرکتی روده بزرگ وروده کوچک نسبت به محرک های گوناگون و تغییر در حس احشائی همراه با افت آستانه درک حسی را نشان میدهند. همه این ها ممکن است از اختلال در تنظیم مغزی ناشی شود.
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[COLOR=#0000ff][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سندرم روده تحریک پذیر چگونه تشخیص داده می شود؟ 

 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]     
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]پزشک از روی نشانه ها مشکوک می شود که شما ممکن است سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید. اما پزشکان ممکن است آزمایشات پزشکی برای اطمینان از اینکه شما بیماری دیگری که باعث ایجاد نشانه ها شده است را ندارید انجام دهد. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آزمایشات پزشکی برای سندرم روده تحریک پذیر:  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]معاینه  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آزمایشات  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تصویر اشعه X از روده ها: این آزمایش تنقیه باریوم یا «مجموعه گوارش تحتانی» خوانده می شود. باریوم مایع غلیظی است که باعث می شود روده ها در تصویر بهتر دیده شوند. قبل از گرفتن عکس پزشک از طریق مقعد این مایع را وارد روده شما می کند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آندوسکوپی: پزشک یک لوله نازک را در روده شما وارد می کند. این لوله دوربینی در خود دارد و بنابراین پزشک می تواندداخل روده شما را نگاه کرده و مشکل را پیدا کند. 
[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]برای بیمار مبتلا به IBS چه باید کرد ؟  [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
مهم ترین مسآله در تشخیص IBSافتراق دادن آن از بیماریهای عضوی با علائم مشابه است . بیماریهای عضوی مثل سوء جذب یا بیماری التهابی روده می توانند ایجاد اسهال خونی کنند و با توجه به درمان کاملاً متفاوت این بیماری ها با IBS ، باید بتوان به دقت آنها را از IBS تفکیک کرد . در بیماریهای عضوی کاهش وزن ، تب ، دفع خون یا اسهال شبانه ممکن است وجود داشته باشد که به هیچ وجه در IBS دیده نمی شود . همچنین شروع بیماری در سنین بالاتر از۴۵ سال ، سیر پیشرونده بیماری یا عدم قطع اسهال با وجود ناشتا ماندن طولانی میتواند به نفع بیماری عضوی باشد و نیاز به پیگیری و بررسی دقیق دارد و باید بیمار برای معاینه دقیقه به پزشک متخصص گوارش مراجعه کند و در صورتی که پزشک در شرح حال و معاینه بالینی نکته ای به نفع اختلال عضوی پیدا نکرد ، برای اطمینان خاطر ، بعضی از آزمایش های اولیه شامل شمارش تعداد سلول های خونی ، سرعت رسوب گلبولی ، تست های کارکرد تیروئیدآزمایش کامل مدفوع ممکن است ضرورت پیدا کند .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
در اغلب بیماران ، انجام رکتوسیگموئیدوسکوپی ( مشاهده قسمت انتهایی دستگاه گوارش تحتانی با آندوسکوپ مخصوص )به همراه نمونه برداری از این ناحیه الزامی است .بسته به نظر پزشک ممکن است روش های تشخیصی دیگر مثل رویت دستگاه گوارش فوقانی با آندوسکوپ ، رویت کل دستگاه گوارش با کولونوسکوپ یا عکسبرداری از کل روده باریک ضروری باشد و در بعضی موارد ، سونوگرافی شکم یا آزمایشات اختصاصی تر مدفوع یا خون توصیه می شود .
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]درمان چیست؟ 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]IBSدرمان ندارد اما می توانید کارهایی انجام دهید که نشانه ها را برطرف کنید. درمان می تواند شامل موارد زیر باشد: 
[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تغییر رژیم  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]رهایی از  
[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
مهم ترین مساله در درمان بیمار آن است که بیمار اطمینان حاصل کند که بیماری وی خطرناک نیست ، علامتی به نفع بدخیمی وجود ندارد و سیر بیماری ، پیشرونده نیست ، ارتباط صحیح پزشک با بیمار ، مهم ترین نکته در درمان مناسب بیمار است .در قدم بعدی باید به بیمار گوشزد کرد که از مصرف غذاهایی که علامت های وی را تشدید می کند خودداری کند ، قهوه ، کلم ، نخود ، لوبیا و بادمجان بعضی از این غذاها هستند .در بعضی از بیماران ، شیر و لبنیات باعث تشدید علائم بیماری می شوند که باید به بیمار گوشزد کرد که شیر بدون لاکتوز مصرف کند .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
در بیمارانی که یبوست شکایت غالب است ، مصرف غذاهای پرفیبر با داروهای افزاینده حجم مدفوع مثل سبوس یا پسیلیوم می تواند مفید باشد اما در بعضی بیماران این داروها باعث افزایش نفخ و اتساع شکم می شوند .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
در بیمارانی که اسهال ،‌ شکایت غالب است مصرف اندک داروهای ضداسهال مثل دیفنوکسیلات یا لوپرامید می تواند مفید باشد اما درمان با این داروها باید به عنوان یک درمان موقت تلقی شود و رژیم غذایی جایگزین آن شود .
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
داروهای آنتی کلی نرژیک می توانند نشانه هایی چون درد را به طور موقت برطرف کنند . بهترین اثر آنها زمانی ظاهر می شود که قبل از درد قابل پیش بینی ( مثلاً دردی که به دنبال غذاخوردن ایجاد می شود ) مصرف شوند . دی سیکلومین و هیوسین از این دسته هستند .
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]ممکن است مجبور باشید ترکیبی از کارها را انجام دهید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. 
[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تغییر رژیم  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]بعضی غذاها IBS را بدتر می کنند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در اینجا برخی غذاها که نشانه ها را ایجاد می کنند آورده شده اند: 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]غذاهای چرب مانند سرخ کردنی  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]محصولات لبنی مانند پنیر یا  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]کافئین (در قهوه و بعضی نوشیدنی ها یافت می شود) 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نوشیدنی های کربنات دار مانند  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اگر غذاهای خاصی علائم را باعث می گردند، باید مصرف آنها را متوقف کنید یا کمتر مصرف کنید. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]برای آنکه بدانید کدام غذاها مشکل ساز هستند، این اطلاعات را یادداشت کنید: 
[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- در طول روز چه می  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- چه نشانه هایی  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- چه وقت این نشانه ها اتفاق می  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- چه غذاهایی همیشه باعث می شوند شما احساس بدی داشته  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]یادداشتهای خود را نزد پزشک ببرید که ببینید آیا باید مصرف برخی غذاها را متوقف کنید یا  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]برخی غذاهاIBS را بهتر می کنند: 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]الیاف علائم IBS را کمتر می کنند. بخصوص در مورد یبوست چرا که الیاف مدفوع را نرم، حجیم و سهل الدفع می کند. الیاف در سبوس، نان، غلات، لوبیا ، میوه ها و سبزیها یافت می شوند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در اینجا مثالهایی از غذاهای الیاف دار آورده می شود: 
 [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
میوه ها
 

[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
سبزیجات
 

[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
نان غلات و حبوبات
 

[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]  [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
سیب
 [/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]هلو و شفتالو
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
بروکلی خام
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
کلم
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
هویج خام
 [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
نخود
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
لوبیا
 [/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نان کامل [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
غلات کامل
 
[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]غذاهای الیاف دار را آهسته آهسته به غذای خود اضافه کنید تا بدنتان به آنها عادت کند. الیاف زیاد در یک مرحله می تواند باعث ایجاد گاز شود که نشانه ها را در شخص دچار IBS آغاز می کند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در کنار خوردن غذاهای دارای الیاف بیشتر پزشک به شما خواهد گفت که قرصهای دارای الیاف مصرف کنید یا آب همراه با پودرهای خاص پر فیبر استفاده کنید. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]میزان غذایی هم که مصرف می کنید اهمیت دارد. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]غذای پر حجم می تواند باعث دل درد و اسهال در افراد دارایIBS شود. اگر این اتفاق برای شما می افتد سعی کنید ۳ یا چهار غذای کم حجم در طول روز مصرف کنید یا غذای سه وعده ای معمول خود را استفاده کنید ولی در هر وعده کمتر مصرف کنید.  
[External Link Removed for Guests]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در صورت لزوم، پزشک برای کمک به برطرف شدن نشانه ها دارو تجویز می کند: 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]مسهل ها: برای درمان  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]ضد اسپاسم ها: برای کاهش انقباضات روده  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
داروهای ضد افسردگی
 


[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] برای کمک به آنها که دردهای شدید دارند.این داروها غیر از تأثیر بر اختلالات خلق می توانند در کاهش درد بیمار بسیار مؤثر باشند و ممکن است در کاهش علائم مربوط به نفخ ، اسهال یا یبوست هم نقش بسزایی داشته باشند ، البته انتخاب نوع دارو کاملاً به تجربه پزشک معالج و بر اساس علامت غالب بستگی دارد .
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]باید از راهنمایی های پزشک خود را در هنگام مصرف این داروها پیروی کنید. در غیر اینصورت ممکن است به آنها وابستگی پیدا کنید. 


[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]رهایی از  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آیا استرس نشانه ها را تحریک می کند؟ یادگیری کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد. با استرس کمتر، دل درد های کمتری خواهید داشت. در ضمن کنترل نشانه ها برایتان راحتتر خواهد شد. ممکن است نیاز باشد فعالیتهای مختلفی انجام دهید که ببینید کدام یک برایتان بهتر کار می کند.  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]نکاتی برای به خاطر  
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]-IBS یک اختلال عملکردی است که در آن روده آنطور که باید کار نمی کند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- IBS می توند باعث دل درد نفخ گاز اسهال و یبوست شود. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- IBS به روده آسیب نمی زند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- پزشک IBS را بر اساس نشانه های شما تشخیص می دهد. ممکن است برخی آزمایشات را برای رد کردن سایر نشانه ها انجام دهید. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- استرس باعث بروز IBS نمی شود اما می تواند نشانه را آغاز کند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- غذاهی چرب، محصولات لبنی، شوکولات، کافئین، نوشابه های کربنات دار و الکل می تواند نشانه ها را آغاز کنند. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- خوردن غذاهای الیاف دار و خوردن غذاهای کم حجم می تواند نشانه ها را کاهش دهد. 
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- درمان IBS می تواند شامل دارو، رهایی از استرس یا تغییر عادات غذایی باشد. 
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط FREE MAN »

من هم این بیماری رو داشتم . الان یک ماهه دارم شربت کامپوچا مصرف میکنم و تقریبا مشکلم حل شده .به همه توصیه میکنم اون رو امتحان کنن .
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 19 شهریور 1392, 11:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط feraydoonn »

FREE MAN نوشته شده:من هم این بیماری رو داشتم . الان یک ماهه دارم شربت کامپوچا مصرف میکنم و تقریبا مشکلم حل شده .به همه توصیه میکنم اون رو امتحان کنن .

سلام
منم دچار این بیماری هستم.
میشه بگین این شربت کامپوجا رو از کجا میتونم گیر بیارم؟؟؟
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط R.A.F »

FREE MAN نوشته شده:من هم این بیماری رو داشتم . الان یک ماهه دارم شربت کامپوچا مصرف میکنم و تقریبا مشکلم حل شده .به همه توصیه میکنم اون رو امتحان کنن .
من هم سالهاست این بیماری رو دارم، شاید از بچگی.

این بیماری برای من افسردگی، زخم اثنی عشر، ادرار سخت و اخیرا فشار خون به ارمغان آورد.

بیماران آی بی اس از شانس بالایی برای ابتلا به فشار خون برخوردارند.


جالب اینکه از این تهران خراب شده که بیرون میرم همه چیزم نرمال میشه.

هوا و محیط سالم فاکتور مهمی در این بیماری بحساب میاد.این شربت رو هم حتما امتحان و نتیجه رو در اینجا اعلام خواهم کرد.... تصویر تصویر تصویر


با توجه به اینکه هنوز ابعاد این بیماری کاملا کشف نشده، مشارکت تجربیات بیماران بسیار موثر بنظر میرسه.
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط R.A.F »

 تصویر

 سلامت: آویشن، گیاهی است از تیره نعنا که در مناطق کوهستانی می‌روید. این گیاه معطر نه‌تنها به عنوان یک افزودنی و چاشنی در غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه به دلیل خواص دارویی ثابت‌شده‌ای که دارد در تمامی دنیا به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده در ترکیبات دارویی فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آویشن، دارای خاصیت گرم و خشک است، بنابراین دارویی است مفید در دفع خلط و رطوبت از بدن.

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های آویشن در بیماری‌های دستگاه تنفسی است. دم‌کرده آویشن، حدود پنج گرم پودر خشک، سه تا چهار بار در روز در درمان سرماخوردگی، سرفه‌های خشک، خلط‌دار و گلو درد موثر است. به دلیل اثرات ضد اسپاسم آن می‌تواند برای بیماری‌هایی که از آسم، تنگی نفس و برونشیت رنج می‌برند، نیز مفید باشد.

در درمان انواع گلو درد، التهاب حلق و حنجره و آفت‌های دهان نیز می‌توان دم‌کرده آویشن را غرغره کرد. آویشن، همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ است و در از بین بردن انگل‌ها نیز می‌تواند موثر باشد.

این گیاه خواص دارویی مفید برای مشکلات گوارشی از جمله نفخ و ترش‌کردن دارد. حتی زکریای رازی نیز آن را تقویت‌کننده‌ای مفید برای دستگاه گوارش ‌دانسته که می‌تواند به هضم غذا کمک کند. دم‌کرده آویشن و عناب نیز می‌تواند دارویی مفید برای بیمارانی باشد که از سندرم روده تحریک‌پذیر رنج می‌برند.

آویشن می‌تواند در درمان اختلالات قاعدگی و تسکین دردهای عادت ماهانه موثر باشد. پس نوشیدن دم‌کرده غلیظ آویشن می‌تواند توصیه خوبی به خانم‌هایی باشد که از مشکلات سندرم پیش از قاعدگی رنج می‌برند.

مصرف آویشن در رفع خشکی نیز مفید است و می‌تواند به عنوان ضد اسپاسم به شل‌کردن عضلات کمک کند. می‌توان داخل یک وان آب گرم حدود 50 گرم آویشن ریخت و داخل آن استحمام کرد که این اقدام، می‌تواند باعث شل‌شدن عضلات، کاهش دردهای عضلانی و رفع خشکی شود.

کسانی که از فلج‌های عضلانی به دلیل سکته مغزی رنج می‌برند، می‌تواند داخل یک سطل آب گرم، 20 گرم آویشن و ده گرم گل سرخ ریخته به ترتیب دست و پا خود را داخل این محلول قرار داده و حرکات انقباضی انجام دهند، این کار کمک شایانی به‌سرعت بهبود این افراد می‌کند. استفاده از بخور و ماسک آویشن نیز می‌تواند باعث بهبود جریان خون صورت و آبرسانی شده و به طراوت و شفافیت بدن شما کمک کند.

گفته می‌شود آویشن در جلوگیری از ریزش مو نیز می‌تواند مفید باشد، به این منظور می‌توانید حدود 30 گرم آویشن را با حدود دو لیتر آب برای حدود پنج دقیقه بجوشانید و سپس از آن برای شستن سر استفاده کنید، این کار باید هفته‌ای دو بار تکرار شود. غرغره محلول آویشن در رفع بوی بد دهن نیز مفید است، اما مصرف زیاد آویشن عوارضی هم دارد مثلا می‌تواند باعث دفع پروتئین از ادرار شود. میزان مصرف مجاز آن روزانه یک تا سه بار و هر دفعه حدود چهار تا پنج گرم برگ خشک گیاه است.

فراموش نکنید که مصرف آویشن در دوران بارداری ممنوع است، چون خطر سقط جنین را به همراه دارد. در دوران شیردهی نیز بهتر است با احتیاط و نیز کمتر مصرف شود.
  
[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط Dr.Akhavan »

راستی این بیماری درمان داره -چرا ذکر کردید درمان نداره ؟ خیلی ها خوب میشوند چه با دارو و چه با گیاه و عرقیجات
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 65
تاریخ عضویت: شنبه 6 شهریور 1389, 4:24 pm
محل اقامت: azerbaycan
سپاس‌های ارسالی: 33 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط creator »

به کسایی که از این بیماری رنج می برند توصیه میکنم پودر ریشه ی شیرین بیان را هم امتحان کنند :-(
یک هفته هر شب قبل خواب یک قاشق غذا خوری نیمه پر از پودر را داخل یک لیوان اب جوش سرد شده بریزن و بعد از هم زدن میل نمایند :grin: :grin:
پودر شیرین بیان را هم می توانند از عطاری ها تهیه کنند!
واقعا معجزه میکنه .......... 8-> 8-> 8->
کارها چنان در دست تقدیر است که چاره اندیشی به آن به مرگ می انجامد...!!
(110)
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط R.A.F »

Dr.Akhavan نوشته شده:راستی این بیماری درمان داره -چرا ذکر کردید درمان نداره ؟ خیلی ها خوب میشوند چه با دارو و چه با گیاه و عرقیجات


دکتر گرامی، من تاحالا نشنیدم که این بیماری درمان بشه ولی کنترلش میشه کرد.


مدتیه داروی ضد افسردگی پروزاک میخورم که تاثیر خوبی گذاشته روی بیماریم، ولی هنوز هم باید رژیم مناسب این بیماری رو رعایت بکنم.


یکی از راههای کنترل این بیماری دوز پایینی از داروهای ضد افسردگیه.
[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط Dr.Akhavan »

دوست عزیز چه مدته داروی ضد افسردگی میخوری و چه دارویی؟
داروی ضد افسردگی هورمونهای پایانه عصبی شما را تنظیم میکنند و لازم نیست تا ابد بخوری -بعد مدتی حتما خوب میشوی
رژیم غذایی هم که همه باید رعایت کنند برای سالم بودن و مختص شما نیست و افراد سالم هم باید رعایت کنند
تو پیوم خصوصی برام کامل از بیماریت و زمان شروعش و همه چی را شرح بده -جای نگرانی نیست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط esijoon »

Dr.Akhavan نوشته شده:داروی ضد افسردگی هورمونهای پایانه عصبی شما را تنظیم میکنند و لازم نیست تا ابد بخوری -بعد مدتی حتما خوب میشوی


دکتر جان این قسمت فرمایشاتتون رو میشه یه توضیحی بدید؟؟
تصویر
ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط R.A.F »

Dr.Akhavan نوشته شده:دوست عزیز چه مدته داروی ضد افسردگی میخوری و چه دارویی؟
داروی ضد افسردگی هورمونهای پایانه عصبی شما را تنظیم میکنند و لازم نیست تا ابد بخوری -بعد مدتی حتما خوب میشوی
رژیم غذایی هم که همه باید رعایت کنند برای سالم بودن و مختص شما نیست و افراد سالم هم باید رعایت کنند
تو پیوم خصوصی برام کامل از بیماریت و زمان شروعش و همه چی را شرح بده -جای نگرانی نیستعرض کردم " پروزاک " میخورم.

6 ماه خوردم و دو سه ماهی ولش کردم که احساس کردم دوباره افسرده شده ام.

الان دوباره یه 3-4 ماهی هست که میخورم.


توضیح اینکه درصد بالایی از مبتلایان به این سندرم بطور ملایم به افسردگی مبتلا هستند.
[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

Re: سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

پست توسط Dr.Akhavan »

اخه واقعیت اینه که این بیماران به افسردگی مبتلا نمیشوند - در حقیقت افسردگی در ابندا خودشو اینطور نشون میده -- برای همین دارو افسردگی خوب پاسخ میدهند
ارسال پست

بازگشت به “پزشكي و درمان”