جنگ بر علیه IED

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات انفرادي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

جنگ بر علیه IED

پست توسط typhoon »

4 سرباز آمریکایی بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده کشته شدند. تانک نیروهای آمریکایی بر اثر انفجار تله انفجاری در سر راهش از کار افتاد و..... . امروزه این گونه اخبار به صورت هر روزه در رابطه با جنگ در افغانستان و عراق شنیده می شود. اما در واقع این مواد منفجره ارتقاء یافته چه هستند و چگونه می توان با آنها مقابله کرد؟ در این مقاله برآنیم تا شما عزیزان را هر چه بیشتر با این جنگ افزار پرقدرت و مخوف آشنا کنیم.
تله های انفجاری به قدمت خود جنگ هستند. اما در دوران کنونی در ویتنام ، ایرلند شمالی ، لبنان ، فلسطین و عراق بیش از پیش جای خود را به عنوان یک سلاح ارزان قیمت با ساختاری ساده و در عین حال نیرومند باز کرده است. بنا به آمار چیزی در حدود یک سوم تلفات نیروهای آمریکایی در ویتنام بر اثر انفجار مین و یا مواد منفجره ارتقاء یافته حاصل شد. در دهه 70 میلادی نیز ایرلند شمالی شاهد استفاده بسیار گسترده از IED ها بود و به نوعی موجبات پیشرفت این گونه ابزار را فراهم کرد. بعد از آن ، از اواخر دهه 70 میلادی به این سو نیز که جهان اسلام و منطقه خاور میانه شاهد درگیری های فروانی بوده است ، که IED ها به بخش جدایی ناپذیر این درگیری ها تبدیل شدند.بنا به گزارشات واصله از نیروهای آمریکایی و ناتو تنها در افغانستان، از سال 2007 به این سو حملات از طریق این ابزار سه و نیم برابر افزایش داشته که باعث افزایش چهار برابری مرگ نیروها و هفت برابر شدن تعداد زخمی ها شده است. مسئله ای که باعث جذابیت این گونه از مواد منفجره شده است این است که اغلب به مهاجم اجازه می دهد که بدون اینکه بی دفاع در برابر قدرت آتش و برتری های تاکتیکی نیروهای مدرن قرار گیرد، اقدام به حمله کند. آلات انفجاری بهبود یافته را می توان به انواع مختلف تقسیم کرد. مثل بمب های کنار جاده ای و یا دفن شده، مین های زمینی تقویت شده و یا جلیقه های انفجاری که توسط عوامل انتحاری پوشیده می شود و یک نوع سیستم نه چندان هوشمند حمل بمب را به وجود می آورد. خودروهای بمب گذاری شده ای که ثابت هستند و یا توسط عوامل انتحاری رانده می شوند و انواع گوناگون از خرج های انفجاری شکل گرفته بهبود یافته را می توان به عنوان مواد انفجاری بهبود یافته دسته بندی کرد. در اصل هر نوع تسلیحات انفجاری که از یک خط تولید صنعتی تهیه نشده باشد ممکن است به عنوان مواد منفجره بهبود یافته طبقه بندی شود. یکی از معمول ترین حالتها استفاده از یک یا چند عدد از گلوله های توپ های 155 میلی متری یا مین های ضد نفر یا ضد تانک و یا بمب های هوا پرتاب است که معمولا به وسیله چند رشته سیم به هم متصل و سپس به چاشنی وصل می شوند.این مسئله در دسترس بودن این گونه مواد را به نمایش می گذارد و نشان دهنده عدم موفقیت نیروهای آمریکایی خصوصا در عراق در امر تامین و پلمب مواد منفجره را نشان می دهد. برای فعال نمودن این بمب ها نیز از روشهایی مثل امواج تلفن همراه و یا امواج مادون قرمز و یا به سادگی با وصل به فیوز انفجاری از طریق سیم ، عمل می شود. به سادگی می توان گفت که IED ها امروزه تبدیل به بزرگترین چالش پیشروی نیروهای نظامی تبدیل شده اند.
تا جایی که ژنرال توماس متز ، مسئول تشکیلات مشترک آمریکا برای مبارزه با IED گفته است: IED ها نمی توانند ما را به صورت تاکتیکی شکست دهد، اما اگر ما اجازه دهیم، مارا به صورت استراتژیک شکست می دهد.

رویارویی با چالش IED
مقابله با تهدید IED امروزه در 3 بخش حفاظت ، کشف و خنثی سازی تعریف می شود و این در حالی است که تهدید مربوط به IED در حال افزایش است و به منظور مقابله با این تهدیدات خودروهای جدیدی در حال طراحی و ساخت هستند. شرایط در روی زمین به گونه ای است که ناچارا باعث افزایش اهمیت عناصر سنتی حفاظت کننده در خودروهای زرهی جنگی می شود که همانا حفاظت ، تحرک و قدرت آتش می باشد. در نتیجه اصلاح و ارتقاء این خودروها نیز به سرعت در دستور کار قرار گرفت. اما جهش بسیار سریع در تاکتیکهای جنگی نیروهای شورشی باعث شد تا علاوه بر ارتقاء زرهپوش های قدیمی تر دو طرح جدید نیز طراحی و ساخته بشوند که یکی خودروی گشتی حفاظت شده (PPV) و دیگری خودروی مقاوم در برابر مین_ حفاظت شده در برابر کمین (MRAP) هستند. البته در حالی که این پیشرفت ها در حال انجام است، نیروهای طالبان نیز در حال تغییر دادن تاکتیک های خود هستند. بایستی به این نکته توجه داشت که در مناطق کوهستانی افغانستان امکان استفاده از زرهپوش های سنگین وجود ندارد و بیشتر از خودروهای زرهپوش سبک استفاده می شود، فلذا نیروهای طالبان نیز با تغییر تاکتیک خود توجه خود را از حمله به زرهپوشهای سنگین برداشته و بیشتر به سمت حمله به نفرات و خودروهای سبک تمایل پیدا کرده اند. (توضیح مترجم:برای نمونه می توان به میزان تلفات در ماه June 2010 اشاره کرد که به رقم بیش از 100 نفر رسیده است.)
کشف موثر IED
یکی از مشاورین امنیتی که به تازگی از عراق بازگشته است ، حرفهای جالبی برای گفتن دارد: هیچ چیز که 100% ضد بمب باشد وجود ندارد،پس نیاز به یک سیستم خوب کشف بمب ضروری است. اما بایستی کاملا مشخص شود که دقیقا بایستی چه چیزی کشف شود.
البته ذکر این نکته ضروریست که تفاوتهای بنیادینی میان IED های استفاده شده در عراق و IED های استفاده شده در افغانستان وجود دارد ، در ابتدا به طور معمول در این تله ها از گلوله های توپ که به وسیله امواج رادیویی فعال می شدند استفاده می شد و بعد از مدتی این مواد تبدیل به مواد منفجره خانگی ، بیشتر بر پایه کود شیمیایی، که به وسیله ارتباط با سیم فعال می شد، شدند.این مسئله که در این گونه مواد از مواد فلزی به مقدار زیاد استفاده نمی شود و یا این که از مکانیزم های الکترونیکی برای فعال کردن این مواد استفاده نمی شود کشف آنها را تبدیل به امری مشکل کرده است و این امر باعث شده است که به طور کل تلاشها برای درس گرفتن از تجارب بدست آمده در بصره و بغداد مشکل باشد. و در سوی دیگر میدان، در افغانستان،آخرین نسل از IED های ساخته شده توسط طالبان کوچکتر،با پیچیدگی کمتر و با قابلیت مخفی کردن آسان تر پا به عرصه گذارده و مشخص است که در آینده چالش برانگیز خواهند بود.
نوآوری های تکنولوژیک برای مقابله با IED
درهر حال،صنایع دفاعی نیز به سرعت به این مبارزه وارد شدند.برای نمونه در افغانستان ،خودروی Husky با یک کیت مخصوص کشف IED مجهز شده است که شامل یک رادار نفوذگر در زمین می باشد که قابلیت نفوذ در زمین و شناسایی اجسام دفن شده فلزی و غیر فلزی را دارد. این تکنولوژی در سال 2009 در افغانستان عملیاتی شد و ارزش خود را با انجام چندین عملیات کشف و خنثی سازی و یا منهدم کردن IED بدون تلفات انسانی اثبات کرده است.این پیشرفت ها در مورد تجهیزات سربازان نیز به انجام رسیده است. بنا بر اعلام اداره مشترک مبارزه با IED آمریکا سیستم شناسایی مواد شیمیایی Ahura ، که اولین سیستم عملیاتی در میدان نبرد است که قابلیت تشخیص مواد منفجره خانگی و تشخیص مواد پایه ای را دارد نیز در عراق و افغانستان عملیاتی شده و موفقیتهایی را نیز کسب کرده است.
طراحی و توسعه نسل دوم از تکنولوژی های کشف و مقابله با IED در کل تبدیل به یکی از مهمترین اولویتهای بخش های دفاعی در سطح جهان برای برنامه های تحقیق و توسعه شده است که خود به نوبه بودجه زیادی را نیز برای پاسخ گویی به نیازها ،احتیاج دارند. جدا از بحث مراقبت و کشف، تعداد دیگری از تکنولوژی ها با پتانسیل بالا برای حفظ جان نفرات در مرحله پیشرفت هستند که می توان به سیستم دورایستای بی سیم و مختل کننده اپتیکی پیش از انفجاراشاره کرد.(توضیح مترجم:این تکنولوژی به منظور اختلال در امواج تلفن های همراه که به منظور فعال کردن بمب ها به کار می رود طراحی شده اند.)اما استفاده از این تکنولوژی ها در سرتاسر جهان ارزان نخواهد بود. بنا بر تخمینهایی تحقیقاتی وزارت امنیت داخلی آمریکا، تکمیل و عملیاتی کردن نسل بعدی تکنولوژی های ضد IED به بودجه سالیانه بیش 5 میلیارد دلار نیاز دارد.
به هر حال برای آنانی که در خط مقدم حضور دارند، زمانی برای از دست دادن وجود ندارد. بنا بر گزارشی از همان منبع در نوامبر 2010 تکنولوژی های فعلی مقابله با IED ها در بهترین حالت 45% موثر هستند.
خنثی سازی تهدید
خنثی سازی تهدیدات نیز یکی دیگر از کانون های مشخص توجه برای نوآوری و پیشرفت است که امروزه فناوری های در این زمینه نیز به صورت عملیاتی وارد عمل شدند. اقدامات متقابل الکترونیک ، مخصوصا مباحث :کشف ، اخلال و قطع ارتباطات نیز از بخش هایی هستند که امروزه در حال توسعه هستند.ظهور فناوری های مثل مختل کنندهای ماهواره ای و یا مختل کننده های باند VHF_UHF با پهنای باند زیاد مثل سیستم های Netline و CREW باعث شده است تا برتری از دست بمب گذارانی که با استفاده از امواج رادیویی اقدام به منفجر کردن بمب ها می کردند گرفته شود. بر طبق گزارش اداره مشترک مبارزه با IED امروزه دشمن برای گرفتن 1 نفر تلفات بایستی 7 عدد IED کار بگذارد. به نظر میرسد که موازنه در حال تغییر است.
البته در افغانستان نیاز به دید و تقرب متفاوتی نسبت به مسائل وجود دارد.در این قسمت تاکید زیادی بر روی مراقبت و انجام دقیق عملیات های دیده بانی وجود دارد.برای نمونه، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در امر دیده بانی و شناسایی چه در فواصل نزدیک و چه دور، توانسته است تا ارزش های خود را در امر مبارزه با نیروهای شورشی به وسیله فرستادن تصاویر زنده و اطلاعات مربوط به IED و کاربران آن به اثبات برساند.
مبارزه دورایستاء با IED
با این حال،با وجود موفقیت های پرنده های بدون سرنشین ، تنها به وسیله اتکاء به هواپیماهایی مثل Reapers,Predators وSkylarks نمی توان در این جنگ به پیروزی رسید. در حالی که تلاشهای طالبان این روزها مستقیما بر علیه نفرات برنامه ریزی شده است ، پس فراهم کردن ابزار مقابله دورایستاء به نظر ضروری می رسد. برای نمومه سیستمی مثل سیستم، کاشف تسلیحات ، که این اجازه را به نیروها می دهد تادر حالی که در امنیت کامل در خودروهای خود هستند ، نسبت به امتحان اشیاء مشکوک در فاصله دورتر اقدام کنند. این سیستم که با یک پنجه مخصوص جهت جستجو در زمین و یک سیستم کشف فلزات مجهز شده است، بر روی خودروهای مدل RG_31 که توسط نیروهای گشتی پاک کننده جاده به کار می رود، نصب شده است و قابلیت کشف IED را در مناطقی که خودروهای ژرهپوش سنگین تر امکان حضور ندارند را به وجود آورده است. بنا به اضهارات اداره مشترک مبارزه با IED و تیم های خنثی سازی که به تازگی از عراق و افغانستان بازگشتن روبات ها یکی از مهمترین ابزارها در بحث مقابله با IED ها هستند. روباتهای مثل : MARCBot و XBOT و Talon قابلیت پاکسازی جدی را برای نیروهای آمریکایی فراهم می کند و این در حالیست که در ژانویه 2010 نیروهای انگلیسی نیز روبات اژدهای دونده را که روبات پیشرفته و قابل حمل توسط نفر و ایده آل برای شرایط افغانستان است را عملیاتی کردند. اضافه شدن این تکنولوژی های برتر تضمین می کند که در امر مبارزه دورایستاء ، روباتها به عنوان مهمترین جزء باقی می مانند.
درسهایی برای آموختن
در هر جنگی درسهایی برای آموختن وجود دارد.همان طور که ژنرال دیوید ریچاردز در سخنرانی اخیر خود در انسیتو مطالعات استراتژیک اعلام کرد: برای نیروهای شورشی مشخص شده است که می توان با تسلیحات بسیار ارزان تهدیدات مرگباری را بر علیه نیروهای متعارف پیشرفته به وجود آورند.
شاید برای نیروهای بین المللی مهمترین درس که فرا گرفته اند این است خود تهدید به طور ثابت در حال تغییر است و یا به قول یک از نفرات گردان شناسایی Black Watch ارتش انگلستان که بعد از 7 ماه از استان هلمند افغانستان بازگشته است:چقدر زود همه چیز به جلو می رود.
به نظر می رسد که حفظ صلح بیش از هر چیز بستگی به مقابله با IED ها دارد.

منبع:ماهنامه جنگ افزار
نویسنده: مجتبی خاجی
Old soldiers never die.They just fade away
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 219
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 اسفند 1389, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 301 بار
سپاس‌های دریافتی: 989 بار
تماس:

Re: جنگ بر علیه IED

پست توسط boreal-soldier »

typhoon نوشته شده:4 سرباز آمریکایی بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده کشته شدند. تانک نیروهای آمریکایی بر اثر انفجار تله انفجاری در سر راهش از کار افتاد و..... . امروزه این گونه اخبار به صورت هر روزه در رابطه با جنگ در افغانستان و عراق شنیده می شود. اما در واقع این مواد
منبع:ماهنامه جنگ افزار
نویسنده: مجتبی خاجی


البته بحث دیگه ای که در باره بمبهای کنار جاده ای وجود داره بمبهایی با کلاهک efp explode formed penterator هستند که با توجه به قدرت بالا و سادگی سیستم از چند سال پیش در عراق و افغانستان و ........... دارند ایفای نقش می کنند و به کابوسی برای نیروهای زرهی و پیاده تبدبل شدن طرز کار این بمبها به این صورت است که در فاصله چند متری کلاهکی که به سمت هدف تنظیم شده در زمان مناسب توسط شخص یا خودکار منفجر شده و کلاهک که در ابتدا شبیه به یک بشقاب مقر از جنس فلز (مس برای استفاده چریکها بیشتر دیده شده ) در اثر موج انفجار و خواص فلز به جلو پرتاب شده و یک فرم آئیرودینامیکی مانند قطره اشک پیدا کرده با سرعت بالای چند هزار متر در ثانیه در زره وسیله نقلیه یا لباس محافظ سربازان عبور می کند و از خاصیت انرژی جنبشی استفاده می کند . و بسیار مرگبار و کشنده است البته این کلاهک را با sc اشتباه نگیرید چون sc در اثر برخورد به هدف و در فاصله بسیار نزدیک عمل میکند .
ما فرزندان آماردیم- بودیم هستیم و خواهیم بود.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: جنگ بر علیه IED

پست توسط typhoon »

سلام
مطلب خوبی در مورد EFP ها هم داشتم اما بنا بر مسایلی نتونستم چاپش کنم. حرفهایی از ایران زده شده بود. ولی خداییش این ها هم چیز جالبی هستند.
Old soldiers never die.They just fade away
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 219
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 اسفند 1389, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 301 بار
سپاس‌های دریافتی: 989 بار
تماس:

Re: جنگ بر علیه IED

پست توسط boreal-soldier »

ما فرزندان آماردیم- بودیم هستیم و خواهیم بود.

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات انفرادي”