Iran`s Hercules Upgrades

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط javadfakoori »

 به نام خدا
در ابتدا از همه ی دوستان عذر خواهی مینکم به خاطر کم و کاستی های این مطلب چون اولین ترجمه ی من برای سنترال بود و امیدوارم به بزرگی خودتون ببخشد...!
بخش اول این مقاله رو براتون میذارم و انشالله در فرصت های بعد کاملش میکنم
و میدونم که به پای مطالبی دوستانی مثل آقا SAMAN و CaptainPilot عزیز نمیرسه تصویر 
 ارتقای هرکولس های ایران


 [External Link Removed for Guests] 

  اواخر دهه ی 1960 و اوایل دهه ی 1970 میلادی نیروی هوایی شاهنشاهی ایران (IIAF) ناوگان بزرگی از هواپیماهای ترابری C130 هرکولس را به خدمت گرفت که شامل: 4 فروند C130-B و 34 فروند C130-H و 24 فروند C130-E بود.در همان حال در اوایل دهه ی 70 میلادی تمامی C130-B و 5 فروند C130-H به پاکستان فروخته شد.نقش این ناوگان تحت پروژه ای بنام Ibex (بز کوهی) به عنوان همکاری میان نیروی هوایی ایران و سیستم اطلاعاتی آمریکا(NSA) توسه داده شده بود.برای تکمیل پروژه 2 فروند C130-E و 2 فروند C130-H به روز رسانی و به وسیله ی شرکت آمریکایی E-Systems برای Sigint به کار گرفته شد.این هواپیما ها بعدا به اسکادران جنگ الکترونیک اختصاص و در پایگاه هوایی مهرآباد مستقر گردید.
2 فروند از این هواپیماها متعاقبا به اسکادران ترابری بازگشتند و تمامی ارتقاهای صورت گرفته توسط Signit از روی آن ها حذف گردید.
ایران اولین کشوری در خاورمیانه بود که یک مجتمع صنعتی پشتیبانی زیر بنائی برای هرکولس هایش تاسیس کرد. در پی 2 سال کار عمرانی و با کمک هایی که از لاکهید و نورثروپ دریافت میشد این مکان تعمیر و نگهداری برای صنعت هواپیمایی ایران (IACI) زودتر از سال 1972 میلادی دایر گردید.این مجتمع شامل یک آشیانه بود که می توانست به طور همزمان 1 تا 4 فروند هرکولس و تمامی قطعات یدکی مورد نیاز را در خود جای دهد.
در ابتدا مشاورینی از لاکهید و نیروی هوایی آمریکا (USAF) برای کمک رسانی و پشتیبانی به مهندسین ایرانی که در آن مجتمع کار میکردند به ایران آمدند اما در یک دوره ی نسبتا کوتاهی از زمان ایرانیان به طور کامل از حمایت بیگانگان خارج شدند.
یکی دیگر از مراکز تعمیر و نگهداری در پایگاه هفتم شکاری شیراز تاسیس شده بود که...
.
.
.

پایان بخش اول
ادامه دارد... منبع: Combataircraft.net
CentralClubs/Vahid
   
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط javadfakoori »

 به نام خدا
ارتقای هرکولس های ایران بخش (2)

 
[External Link Removed for Guests]  

.... در پایگاه یکم و هفتم شکاری امکان چک های دوره ای برای ناوگان C130 فراهم شده بود در همین حال پایگاه هوایی مهرآباد به عنوان مسئول چک های سنگین و اورهال این هواپیما انتخاب شده بود.
در پی وقوع انقلاب و سرد شدن روابط ایران و آمریکا, واشنگتن نیروهای نظامی ایران و همچنین ارسال قطعات یدکی به ایران را تحریم کرد.
دو سوم پرسنل صنعت هواپیمایی و نیروی هوایی ایران پس از انقلاب مجبور به بازنشته شدن و یا ترک ایران شدند.
تلاش مهندسین تعمیر و نگهداری ایرانی تنها شرایط را برای بازرسی کیفی مهیا می کرد و به دلیل عدم حضور تکنسین ها امکان انجام تعمیرات اساسی وجود نداشت. نیروی هوایی تغییر نام یافته ی ایرانی(IRIAF) با دیدن خود در مقابل مقدار قابل توجهی از قطعات یدکی به دلیل وجود هرج و مرج در این نیرو و کشور نتوانست شرایط را برای حفظ موتور های توربر پراپ ALLISON T56 حفظ کند.
4 واحد C130 در پایگاه یکم و هفتم شکاری به سرعت و سختی های فراوان عملیاتی شدند و در حالیکه همه ی ابزار یدکی موجود برای به پرواز در آوردن این ناوگان در مهرآباد متمرکز شده بود در همان حال تعویض پرسنل با صنعت هواپیمایی کشوری(IACI) آغاز شد.
در زمان تهاجم عراق به ایران در 22 سپتامبر 1980 اکثر هرکولس ها غیر عملیاتی بودند و به دلیل حمله ی نیروی هوایی عراق به مهرآباد که توسط 3 فروند هواپیمای بمب افکن TU-22 انجام شد نیروی هوایی ایران مجبور به انتقال این ناوگان به پایگاههای شرقی کشور شد.
فرسایش ناوگان C130 ایران در بین 1970 و 1980 بسیار سنگین بود به طوریکه 7 فروند هرکولس در سوانح مختلف قبل از تهاجم عراق از بین رفتند.
2 فروند هواپیما سقوط کردند که یکی توسط آتش پدافند نیروهای خودی سرنگون شد و 5 فروند هم خسارت های سنگین متحمل شدند.


در مسیر خودکفایی

 
  اگرچه در حدود 10 فروند C130 هرکولس عملیاتی باقی مانده و خدمات بسیار زیادی در طول جنگ از آنها مشاهده شده بود.
در سال 1984 شرایط به جایی رسید که نیروی هوایی ایران برای زنده نگه داشتن این ناوگان مجبور به در خواست کمک از تایوان شد.
بعد از اینکه هانوی با فروش قطعات به جای مانده از نیروی هوایی آمریکا و ویتنام جنوبی که پس از سقوط سایگون در 1975 در ویتنام باقی مانده بود مواقفت کرد, مقداری قطعات یدکی به صورت مخقیانه از طریق واسطه ها و دلالان اسلحه در غرب با محموله های بزرگ از ویتنام رسید.
در نهایت پاکستان یکی از 6 فروند از C130-E خود را با قطعات یدکی اف 16 های ایران که قبل از سال 1979 خریداری شده بود تعویض کرد و با این امر ناوگان C130 از فروپاشی تدریجی نجات پیدا کرد.
علاوه بر تخصص دانشگاههای فنی داخلی, بلژیک-تایوان-سنگاپور و مستندات فنی موجود این نیرو شروع به سازمان دهی مجدد قطعات یدکی در دسترس کرد و علاوه بر آن کار آموزش نسل جدید مهندسین ایرانی را آغاز کرد.
صنعت هواپیمایی کشوری(IACI) بازگشت به.....
.
.
.
.
.

ادامه دارد...

منبع: Combataircraft.net

CentralClubs/Vahid


  
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط javadfakoori »

 به نام خدا
ارتقای هرکولس های ایران بخش(3)

[External Link Removed for Guests]

 ..... صنعت هواپیمایی کشوری به سطح مهارت کافی برای شروع به کار بر روی هواپیماهای آسیب دیده در طی 8 سال جنگ تحمیلی دست یافت.
حد اقل به عنوان یک امر مهم نیروی هوایی ایران تصمیم گرفته بود با تمام قدرت و توان خود به جمع آوری و نجات هواپیماهای آسیب دیده ی خود در طی جنگ بپردازد,برای مثال C130-E که در حمله ی هوایی عراقبه مهرآباد خسارت دیده بود, قطعات و اجزای آن باز شد و در گوشه از پایگاه یکم ذخیره شد.
یکی دیگر از C130 ها ی آسیب دیده که در طی حمله ی هوایی عراق به فرودگاه بین الملی اهواز در حین تخلیه ی نفرات و تجهیزات, هنگام ترک فرودگاه توسط 2 بمب(GP) که در نزدیکی آن به زمین خورده بود و آسیب دیده بود و باعث ایجاد شدن 320 سوراخ در بدنه و بالها و موتورهایش شده بود.
2 روز بعد ایرانیان هواپیما رو باز کردند و موتورهای آن و سیستم AVIONIC آن را به C130 دیگری بستند و آن را به پایگاه یکم ارسال کردند, متعاقبا بالها و بدنه ی هواپیما توسط تریلر بارگیری و به پایگاه پنجم شکاری امیدیه در نزدیکی آغاجاری ارسال شد, و به طور مشابه 3 فروند C130 دیگر که در طی حملات هوایی عراق به پایگاه هفتم شکاری در اکتبر 1986 خسارت دیده بودند(عراق ادعا کرد که در این ماه 23 فروند C130 ایرانی را منهدم کرده است) تماما به دقت باز شدند و بدنه و اجزای آن ها در ضلع شمالی پایگاه انبار شد.سر حال آرودن 8539-5

اولین C130 نیروی هوایی ایران که بعد از سال 1979 تحت هر گونه تعمیری قرار گرفت 8539-5 و یا در اصطلاح نیروی هوایی 539 بود.
این هواپیما در طی حمله ی نیروی هوایی عراق به فرودگاه بین المللی اهواز آسیب دیده بود.
در پی پایان جنگ با عراق, بدنه و بالهای این هواپیما به پایگاه هفتم شکاری جایی که مهندسین ایرانی کار بازسازی و تعمیر آن را آغاز کرده بودند آورده شد.
 


    از این هواپیما
 
   [External Link Removed for Guests]   

در سال 1988 مهندسین در پایگاه هوایی شیراز بدون دریافت هیچ کمکی از صنعت هواپیمایی کشوری درگیر اورهال این هواپیما شدند.
در همان حال کارگاههای دیگری در پایگاه راه اندازی شد و بدنه ی این هرکولس در کنار بدنه و بقایای 3 C130 قبلی که در سال 1986 آسیب دیده بودند قرار گرفت.
در اوایل سال 1990 کار بر روی 539 آغاز و بعد از 3 سال کار مداوم این هواپیما اولین پرواز آزمایشی خود را در May/1994 توسط سرتیپ علیرضا یاسینی و تعدای از خلبانان شناخته شده ی اف 5 و تعدای از کهنه سرباز های جنگ به انجام رسید.
پس از اینکه همه ی تست های پرواز و آزمایش های مربوطه کامل شدند 539 در June/1994 در گردان 72 ترابری تاکتیکی وارد خدمت شد.

 [External Link Removed for Guests]
 

در همان حال مهندسین در مهرآباد کار بروی C130 دیگری که در حمله ی هوایی به پایگاه یکم آسیب دیده بود را آغاز کردند.
بال و بالچه های سمت راست که به طور کلی از بین رفته بود با تعدای از قطعاتساخت داخل و تعدای دیگر که به صورت مخفیانه وارد کشور شده بود تعویض شد.
مهندسین ایرانی در طی کار بروی 539 درس های بسیار ارزشمندی آموختند.
اگر چه مقداری از قطعات یدکی به طور مخفیانه وارد کشور شده بود, صنعت هواپیمایی کشوری خط تولید قطعاتی شامل: سیستم هیدرولیک- سیسیتم سوخت و روغن و به دنبال ساخت قطعات بسیاری مانند آلیاژهای پیچیده تر مورد نیاز برای موتورهای T56-7A و T56-15 را راه اندازی کرد.
به عنوان یک امر مهم تکنسین های ایرانی تجربه و مهارت لازم را برای کنترل کیفیت این تجهیزات را پیدا کردند.

بار دیگر در ایران ظرفیت انجام تمامی چک های دوره ای و سالیانه برای تمام ناوگان C130 های مستقر در مهرآباد و شیراز به وجود آمد در حالیکه مسئولیت چک های پیچیده تر و سنگین تر در مهرآباد وظیفه ی صنعت هواپیمایی کشوری بود.
برای کاستن از بار قرار گرفته بر دوش صنعت هواپیمایی کشوری و دیگر واحد های نیروی هوایی مهندسین در شیراز و تهران به مرور زمان بیشتر از وظایف خود کار کردند و نتیجه ای این کار استفاده ی 2 واحد نیروی هوایی از C130 های مستقر در گردان 12 و 72 در تهران و شیراز شد.
در حال حاضر امکان تعمیر و نگهداری 1 تا 6 فروند C130 به طور همزمان وجود دارد,اضافه بر آن در سال 2008 صنعت هواپیمایی کشوری به طور کامل بازسازی و بازگشت به خدمت 2 فروند C130-E و 2 فروند C130-H گردان 12 ترابری مهرآباد و هم چنین 2فروند C130-E و 3 فروند C130-H گردان 72 ترابری شیراز به اتمام رساند.کاکپیت شیشه ای

در سال 1990 به دلیل کمبود بودجه نیروی هوایی فقط تعمیر و نگهداری اساسی و مورد نیاز هرکولس ها را انجام میداد و نتوانست چیزی بیشتری به آنها اضافه کند.
با این وجود با همکاری با دیگر شرکت های صنایع دفاع....


پاورقی

بخش صنع هواپیمایی کشوری راه اندازی شد و پژوهش هایی با شدت کاری پایین و طرح توسعه با هدف بهبود مدیریت و قابلیت استفاده از این هواپیما انجام شد.
این پروژه بعد از شهادت شهید ستاری, به نام آن شهید نامگذاری شد. شخص شهید ستاری در اواخر 1980 و اوایل 1990 اقدامات بسیار مهم و حیاتی در افزایش دادن ظرفیت های تعمیر و نگهداری و تسلیحات بدون نیاز به کمک بیگانگان انجام داد.
در طول زمان کارهای که در طی پروژه ی شهید ستاری انجام گرفت منجر شد به بهره برداری از کاکپیت شیشه ای که 2 سال پیش در مجامع عمومی اعلام شد.
.
.
.
.
.
.
ادامه دارد...


منبع: Combataircraft.net
CentralClubs[COLOR=#0c0c0c]/Vahid 

  
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط shola »

با نهایت سپاس از "javadfakoori " عزیز , اصل مطالب از مجله Combat Aircraft تقدیم عزیزان می شود تا شاید بهانه ایی شود برای ادامه تاپیک و ترجمه روان و خواندنی وحید عزیز. تصویر

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط javadfakoori »

ممنون از shola عزیز...! تصویر
راستش دیدم کسی سراغشو نگرفت, با خودم گفتم باب میل عزیزان نبوده...!
بله... قسمت آخر باقی مونده... همون عکس آخری هست که آپ کردی؟؟
به روی چشم... تقدم میکنم...!
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط shola »

هرکولسهای به تازگی بهسازی شده برای نهاجا

تصویر

هواپیمای C-130 به شماره 8544-5 دومین هرکولسی نهاجاست که به دنبال تحویل هرکولس 8504-5 در اسفند ماه , پس از پشت سر گذاشتن فرایند نوسازی به خدمت باز گشته است.تا به امروز و پس از گذراندن دوره اورهال و نوسازی این هواپیما نزدیک به 150 ساعت پروازی داشته است : بابک تقوایی

اوائل امسال نهاجا دومین هواپیمای ترابری سی-130 مدرنیزه شده خود را دریافت کرد.هواپیماهایی که تحت پروژه " ستاری" به روز رسانی گشته بودند.این هرکولس به شماره بدنه 8544-5 در طول برنامه اورهال خود تحت نظر سازمان هواپیمایی ایران (IACI) در مهراباد مورد ارتقا و به بهسازی قرار گرفت.در شهریور ماه سال 87 این هواپیمای گردان ترابری 72 ام برای انجام دوره اورهال به IACI سپرده شد و عملیات به بهسازی ان در مرداد 89 اغاز گشت.
در مرحله نخست پروژه "ستاری" تجهیزاتی از قبیل رادیوهای HF و UHF/VHF , سامانه کمک ناوبری ماهواره ایی GPS شامل سامانه نقشه متحرک (Moving Map) , رادار هواشناسی و ناوبری جدید و یک ارتفاع سنج رادیویی برد بلند بدان اضافه شد.زین پس داده های پروازی و ناوبری بر روی نمایشگرهای چند منظوره در دورن کابین این هرکولس به نمایش درخواهند امد.
نهاجا در نظر داشت تمام هرکوس های باقی مانده خود را به چیین سطوحی ارتقا دهد. مرحله دوم برنامه ستاری به تعبیه سامانه مدیریت پرواز و سامانه های جدید خلبان خودکار و دیگر سامانه های محافظت از خود اختصاص دارد.پس از تحویل هر 5 هرکولس توسط سازمان هواپیمایی ایران , کار بر روی انان توسط صنایع هواپیما سازی ایران (IAMI) بعنوان مجری فاز دوم برنامه نوسازی در اصفهان ادامه خواهد یافت.انتظار می رود نمونه های مدرنیزه شده سوم و چهارم در اواخر اسفند توسط IACI تحویل داده شده باشند.
اخیرن دو فروند هرکولس گردان یازدهم ترابری که مدت زیادی بلا استفاده بودند به شرایط پروازی بازگشتند.هرکولس به شماره بدنه 8506-5 که از سال 1378 زمینیگر شده بود یکی از چهار فروند هرکولسی است که برای بازیایی کامل در سال 1385 انتخاب شد.در سیزدهم آذرماه سال 90 قبل از بازگشت به خدمت در همان ماه , نخستین پرواز بررسی عمکردی (FCF) این هواپیما کامل شد.صنایع هواپیمایی ایران در سال 1386 کار خود را بر روی هرکولس دیگری به شماره بدنه 8505-5 اغاز کرد.این هواپیما که از سال 83 از رده عملیاتی خارج کشته بود موفق به ثبت نخستین پرواز FCF خود در دیماه سال 1390 شد.
نهاجا در صدد بود تا کار بازیافت را بر روی دو فروند هرکولس ذخیره شده گردان 11 ام اغاز کند یکی از این دو همان هواپمایی است که توسط IACI مدرنیزه خواهد شد.

Combat Aircraft-July 2012
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط Sami 1993 »

سلام و با عرض تشکر و خسته نباشید تصویر


مثل اینکه قسمت آخر مقاله ارتقای هرکولس های ایران باقی مانده تصویر

[External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط shola »

Sami 1993 نوشته شده:
مثل اینکه قسمت آخر مقاله ارتقای هرکولس های ایران باقی مانده تصویر

[External Link Removed for Guests]


با اجازه وحید عزیز ... تصویر

[External Link Removed for Guests]

تصویری در سال 1386 که هرکولس به شماره بدنه8515-5 را در صنایع هواپیمایی ایران نشان میدهد.(فریبرز شماس)
این هرکولس معمولن به گردان ترابری دوازدهم مهراباد تعلق دارد و از شهریور 88 در پایگاه یکم تحت تعمیرات اساسی قرار گرفته است.
کار اورهال معمولن با خارج سازی تمامی سطوح حرکتی و بیشتر لوله کشی ها و همچنین چهار موتور T56A-7A اغاز می شود.(بابک تقوایی)
[External Link Removed for Guests]

C-130E 5-8527 یکی از مشهورترین هرکولسهای جنگ با عراق نهاجا است. این تصویر در اوائل 1389 در حین انجام تعمیرات اساسی این هرکولس تحت نظر صنایع هواپیمایی ایران (IACI) و قبل از ورود ان به کارگاه رنگ امیزی گرفته شده است.
برای این هواپیما همان به ارتقا 8514-5 اختصاص یافت.(علی حیدری)


به سبب فقدان بودجه نهاجا تنها می توانست ارتقا جاه طلبانه بسیار کمی را تهیه کند که شامل معرفی یک نمایشگر چند منظوره (MFD) برای جایگزینی تمامی الات اندازه گیری (Steam Gauges) با سامانه های دیجتالی میگشت.
با این وجود یک نمایشگر چند منظوره امریکایی برای میزبانی اطلاعات دیگر تجهیزات انالوگ و دیجیتال بازهم وصل شد.

تجهیزاتی شامل :

☻رادیوهای HF و UHF/VHF جدید (که علاوهبر تجهیزات قبلی نصب میگشتند (در واقع) سامانه های جدید نیاز به انتنهای جدید نیاز داشتند)
☻اتصال MFD با ابزار الات هر چهار موتور به طوریکه اکنون سامانه قادر به نمایش تمامی اطلاعات مربوط (به موتورها) است.
☻تعبیه پلتفرم ناوبری با پشتیبانی جدید GPS همراه با سامانه نقشه متحرک که داده های انان از ان به بعد می توانند بر روی MFD نمایش داده شوند
☻رادار هواشناسی و ناوبری جدیدی که اطلاعات ان بر روی نمایشگر ارایه می شود.

نخستین هرکولسی که برای دریافت این اطلاحات انتخاب شد هواپیمای سی-130 گردان 72 ام ترابری مهراباد بود.در تاریخ 16 ام تیرماه سال 1386 این هواپیما به IACI سپرده شد.پس از گذشت سه سال از تعمیرات اساسی , در 19 ام مرداده ماه89 زمانیکه که وزیر دفاع ژنرال احمد وحیدی به صورت رسمی خبر این برنامه را به اطلاع عموم رساند, پرواز ابتدایی این هواپیما با موفقیت انجام شد.
بعد از ان کار ارتقا اویونیک اغاز شد.
با انکه ازمایشات اولیه با موفقیت انجام شد اما این ازمایشات نشان داد که ادوات انالوگ بروی نمایشگری که مستقیمن در بالای پنل ادوات تعبیه شده بود اخلال ایجاد می کنند .این مشکل پس از پیدایش حل گشت.
نهاجا ارزو داشت که سرانجام تمامی ابزار الات انالوگ موتور هرکولسها را با نمایشگرهای رنگی جدید جایگزین کند.

پایان. تصویر
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8690 بار
سپاس‌های دریافتی: 13237 بار

Re: Iran`s Hercules Upgrades

پست توسط Java »

بهینه سازی دو فروند هرکولس نهاجا...

[External Link Removed for Guests]


پس از یک وقفه حدودا" دوساله , دو فروند دیگر از هرکولس های نیروی هوایی ایران پس از گذرانیدن بهینه سازی هایی تحویل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شدند.این بهینه سازی ها تحت فاز اول پروژه شهید ستاری درایران و در IACI انجام شده است.این دوهرکولس از خانواده C-130H و بشماره رجیستر 5-8541 و 5-8552 در ماههای می و آگوست 2014 تحویل IRIAF شدند.

پروژه شهید ستاری شامل بروز رسانی هرکولس های سری H و E در سازمان صنایع هوایی ایران می باشد که از سال 2008 آغاز شده و تا 2020 ادامه خواهد داشت.از ابتدای این پروژه تاکنون 5 فروند از هرکولس های C-130E/H نهاجا تحت این بهینه سازی ها قرار گرفته اند. اولین فروند از آنها هرکولس 5-8514 در سپتامبر 2010 تحویل IRIAF گردید. دومین فروند هرکولس 5-8544 در دسامبر 2011 و سومین فروند نیز هرکولس 5-8517 در آگوست 2012 تحویل گردید. دو فروندی که اخیرا" بهینه سازی شده اند نیز در ابتدای سال 2008 تحویل IACI شده بودند که اینک در اسکادران 12 ام ترابری تاکتیکی مهراباد در حال خدمت هستند.فاز دوم این بهینه سازی ها بر طبق قرارداد منعقد شده توسط هسا و بروی هرکولس 5-8514 از 26 سپتامبر 2014 آغاز خواهد شد.
منبع: Combat Aircraft Monthly / 2014/11
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”