هواپيماي جنگنده سوئدي گريپن JAS-39

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
پست: 1065
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 28 اسفند 1384, 2:04 pm
محل اقامت: زیر آسمون خدا
سپاس‌های دریافتی: 407 بار
تماس:

هواپيماي جنگنده سوئدي گريپن JAS-39

پست توسط آرمان »

هواپیمای جنگنده سوئدی گریپن JAS-39

نویسنده: آرمان

هواپیمای سوئدی گریپن با کد JAS-39، اولین جنگنده نسل جدید چند ماموریته با قابلیت تغییر پذیری بالا است که وارد خدمت شده است. این هواپیما، جنگنده ایست که برای مقابله با تهدید های هواپیماهای غرب دور، یعنی آمریکا که به سرعت در حال تولید جنگنده های پیشرفته و تجهیز ناوگان هوایی خود است، طراحی شده و از توانایی های بسیاری برخوردار می باشد.
تصویر
خصوصیت بیشتر جنگنده های اروپایی این است که بیشتر جنگنده هایی سبک نسبت به همتایان آمریکایی خود و همچنین چابک و با قابلیت مانور بالا می باشند و دارای شعاع عملیاتی محدودتری نسبت به آنان می باشند. سیستم های دیجیتالی و کامپیوتری که امروزه در همه هواپیماها به وفور یافت می شود، در این هواپیما به مفهوم وسیع تری استفاده شده است. سیستم دیجیتالی مجتمع کلی این هواپیما، بیشترین سازگاری و توانایی مقابله با دشمن را برای این جنگنده فراهم می نماید. خلبان چنین هواپیمایی، می تواند به راحتی اطلاعات تاکتیکی ماموریت خود را با هواپیماهای دوست به اشتراک بگذارد، بدون اینکه با به کارگیری این امواج توسط دشمن شناسایی شود. مدل دو خدمه ای این هواپیما نیز برای انجام ماموریت های پیچیده تر که احتیاج به دقت عمل و تنظیم های فراوان دارد، موجود و در حال عرضه است. این هواپیما، همانطور که در ابتدا بیان شد، جنگنده ای جوان و از نسل جدید می باشد که در سال 1997 به خدمت نیروی هوایی سوئد در آمد. تاکنون کشورهایی مانند جمهوری چک، آفریقای جنوبی و مجارستان سفارش هایی را برای خرید این هواپیما و در نتیجه تقویت ناوگان هوایی خود داده اند که این هواپیما ها یا در حال تحویل یا در آینده تحویل خواهند شد. این هواپیما در ماموریت های هوا به هوا قابلیت حمل موشک های معمول مانند سایدوایندر و آمرام را داشته و در عین حال، می تواند با بمب ها و موشک های هوا به زمینی مانند BK-90 و موشک های ضد تشعشع برای ماموریت های هوا به زمین تجهیز شود.
تصویر
این جنگنده نیز طبق معمول همیشگی هواپیماهای جنگنده اروپایی از بال های دلتا شکل یا مثلثی که همه شما با آن آشنا هستید بهره مند بوده و سکان افقی انتهای هواپیما به جلو منتقل شده و از آن یک جنگنده کانارد ساخته است. ظاهراً در حال حاضر این هواپیما در صدد اخذ گواهینامه ی فرود با ادوات پروازی در شرایط پرواز کور و آب و هوای بد و همچنین تجهیز به وسیله سیستم تشخیص دوست از دشمن IFF و ارائه مدل هایی نیز که نشان دهنده های آن ها از سیستم متریک مانند ارتفاع به متر و سرعت به کیلومتر در ساعت استفاده نکرده و از سیستم انگلیسی فوت و نات و ... بهره جوید، می باشد. این هواپیما قرار است که در آینده ای نزدیک به موتور های EJ200 (به کار رفته در جنگنده یوروفایتر تایفون) و GE-F414 (به کار رفته در هواپیمای اف-18 سوپر هورنت) مجهز شود. این هواپیما، برای برخاستن از زمین، تنها به 800 متر باند نیاز دارد که این مقدار، طول بسیار بهینه ای برای تیک آف یک جنگنده است. همچنین، در هنگام نشست، کانارد ها یا بالچه های جلو این هواپیما، به چرخیدن به سمت جلو، دماغه هواپیما و در نتیجه چرخ جلو را به پایین فشار داده و کارائی ترمز هواپیما را بالا می برند. قدرت ترمز های این هواپیما به حدی موثر عمل می نماید که بدون داشتن سیستم معکوس کننده کشش موتور، می تواند در مسافتی که هواپیمای ویگن که دارای این سیستم است از حرکت باز می ایستد، متوقف شود. این جنگنده، هواپیمایی با وزن حدود 6تن هواپیمایی بسیار سبک به شمار آمده و قادر است که در تمامی ارتفاعات با سرعت مافوق صوت پرواز کند، و در ضمن، طول آن نیز از 15 متر تجاوز نمی کند. شاید نام این هواپیما تا حدودی برای شما عجیب باشد، نام «گریپن» در حقیقت همان موجود افسانه ای است که نصف تنه آن بدن شیر و نصف دیگر تنش بدن عقاب می باشد که موضوعی معمولی در مورد نام گذاری هواپیماهاست، چون بسیاری از شرکت اغراق بسیاری در لقب دهی به هواپیماهای ساخت خودشان انجام می دهند.
تصویر
دو جنگنده JAS-39 گریپن مسلح به موشک های سایدوایندر در آرایش پروازی
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 75
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 27 مهر 1385, 10:29 am
سپاس‌های دریافتی: 10 بار
تماس:

هواپيما هاي سوئدي گمنام ولي فوق العاده

پست توسط آوات »

آشنايي با هواپيما هاي سوئدي


. كشور سوئد عليرغم اينكه تا كنون هيچ جنگي نداشته است و هم اكنون نيز يكي از كشورهاي آرام دنياست داراي ارتشي نيرومند و منظمي است كه در اين ميان نيروي هوايي آن را بايد يكي از مجهز ترين و پيشرفته ترين يگانهاي نظامي دنيا دانست ! در مقاله زير به معرفي 2 مدل از هواپيماهاي جنگي اين كشور خواهيم پرداخت.

JA37 VIggen

اين هواپيما از سال 1970 تا 1990 در خط توليد قرار داشت و هدف از ساخت آن جايگزيني با هواپيماي J35 Drken بود كه نسبتا قديمي به نظر مي رسيد .


هدف از ساخت اين هواپيما مقابله سريع با هواپيماهاي دشمن در صورت بروز يك جنگ اتمي بود .اين هواپما بايد توانايي پرواز با سرعت مافوق صوت در ارتفاعات پايين و پرواز با سرعت 2 ماخ در ارتفاعات بالا را دارا مي بود . براي نيل به اين هدف كارخانه saab
از طراحي Canardكه يك نوع بال دلتا مي باشد ،استفاده برد .

اين طرح هم اكنون در هواپيماهاي تايفون و كفير ديده مي شود . از آنجايي كه كانارد جلويي نيروي رو به بالا ايجاد مي كند بنا بر اين صعود و فرود اين هواپيما در باندهاي كوچك امكان پذير مي باشد . چرخهاي آن به طور غير عادي طراحي شده اند و بيشتر به طرح هواپيما هاي باري شباهت دارند تا هواپيماي جنگي و دليل آن هم ارتقا قابليت هواپيما در فرود هاي اضطراري و سخت است .
اين هواپيما به گونه اي ساخته شده است كه تعمير و نگهداري آن براي افراد غير حرفه اي نيز آسان باشد . نيروي محرك اين پرنده از يك موتور ساخت پرت اند ويتني از نوع JT8D تأمين مي شود كه يك سيستم پس سوز به آن اضافه شده است .براي كاهش مسافت توقف و فروود از
سيستم تر مز جت استفاده شده است .سيستم هاي الكترونيكي اين هواپيما توسط يك كامپيوتر ساخت SAAB مدل CK37كنترل و مديريت مي شوند .هواپيماي فوق عليرغم توانايي هاي زياد هرگز به ديگر كشورها صادر نشد كه دليل آن قوانين سخت سوئد در صادرات اسلحه و
فشارهاي سياسي ابر قدرتها بود است .در مجموع 149 فروند از اين هواپيما ساخته شد .
اولين اسكادران در سال 1972 آماده به خدمت شد .پس از ساخت 110 فروند مدلAB7 و
18 فروند SK 37 از نوع دو سرنشينه،26 فروند SH37از نوع تهاجمي توليد و تحويل نيروي
هوايي سوئد شد .در سال 1990 آخرين Viggen تحويل اين نيرو گرديد.Viggen در زبان شمال اروپايي(وايكينگها)به معني پتكي است كه در دست خداي رعد قرار دارد .

مشخصات فني:

طول:16/4متر
فاصله بيروني بالها:10/6متر
ارتفاع :5/9متر
وزن خالي :12/2تن
وزن با مهمات و سوخت:14/7تن
نيروي پيشران :72/1كيلو نيوتن
نيروي پيشران با پس سوز:125كيلو نيو تن
سرعت نهايي:2/1 ماخ يا 2231كيلو متر
تسليحات :يك قبضه توپ 30ميليمتري با 150 گلوله
6 فروند موشك هوا به هوا از نوع آمرام يا سايد وايندر
4 فروند راكت 135ميلمتري خدمه يك نفر

جنگندهJAS39 Gripen
اين هواپيما آخرين محصول كارخانه saabدر زمينه ساخت هواپيما جنگي است.هم اكنون كشورهاي سوئد و چك اين هواپيما را به خدمت گرفته اند و كشورهاي مجارستان و آفريقاي جنوبي چند فروند آن را سفارش داده اند .اين هواپيما براي حصول حد اكثر عملكرد و انعطاف
ساخته شده است .پسوند JASبه معناي jaket (جنگي)attack(تهاجمي), spaning(شناسايي)
به نام اين هواپيما اضافه شده است .تركيب بالهاي دلتا و كانارد باعث شده تا اين پرنده از قابليت
فرود و صعود بالايي برخوردار باشد . همچنين سيستمهاي الكترونيكي آن را مي توان در چند حالت مختلف بر نامه ريزي كرد .انعطاف بالا،هزينه نگهداري پايين و قيمت مناسب باعث شده تا Gripen انتخابي مناسب براي تمام كشورها باشد .يك سيستم الكترونيكي پيشرفته باعث شده تا قابليت حمل تسليحات و مهمات آن افزايش پيدا كند بدون آنكه از توانايي ضد حمله و دفاع آن كاسته شود.اين پرنده مي تواند در يك باند كوتاه به طول 800 متر و پهناي 9 متر صعود كند در حاليكه با بكار گيري پره هاي بزرگتر در بالهاي آن مسافت مورد نياز براي توقف و فرود كاهش پيدا مي كند.

نيروي هوايي سوئد 204 فرئند از اين پرنده را در اختيار دارد


كشورهاي چك و مجارستان هر كدام 14 فروند و آفريقاي جنوبي
28 فروند از آن را سفارش داده اند .مدرسه هوانوردي بريتانيا نيز از اين جت به عنوان خواپيماي پيشرفته براي آموزش خلبانان و دانشجويان استفاده مي كند .
Gripenبه معناي تركيبي از چند حيوان است و به آیم و قابليتهاي اين پرنده سوئدي اشاره دارد.

مشخصات

طول:14/1متر
فاصله بيروني بالها :8/4متر
ارتفاع:4/5متر
وزن خالي:6/6تن
وزن با مهمات پر:8/7تن
نيروي محركه :يك موتور توربو جت از نوع RM12ساخت ولوو با پس سوز
نيروي پيشران :54كيلو نيوتن
نيروي پيشران با پس سوز:80كيلو نيو تن
حد اكثر سرعت :2 ماخ
تسليحات:يك قبضه توپ خود كار 27 ميليمتري
6 فروند موشك سايد وايندر
4 فروند موشك آمرام يا اسپارو
1 عدد بمب ليزري از نوع AGM-65
1 فروند موشك هوا به دريا از نوع BRS-15
1 عدد بمب خوشه اي از نوع
Bomb Kapsel 95

منبع:ماهنامه نسل برتر ش 2
با تشكر از دوستان عزيزي كه وقت خودشان را صرف مقاله فوق كردند .آوات َ
----------
این پست توسط Fishbed ادغام شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

پست توسط Achilles »

   

تصویر
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 396
تاریخ عضویت: دوشنبه 29 اسفند 1384, 2:42 pm
محل اقامت: آسمان بي نهايت
سپاس‌های دریافتی: 122 بار
تماس:

پست توسط Colonel Chazan »

cvt,
ضمن خوشامد به شما

خیر دوست عزيز کشورهايي چون سوئد يا حتي سوئيس و ... در بعد نظامي به نسبت هاي مختلف
,کمتر بر نيروي نظامي و جنگي خود متکي اند.قدرت نظامي که امروزه شاهد آن هستيم مطمئناً به طور
نامساوي بين امريکا-روسيه-انگليس-چين-فرانسه اسرائيل ,آلمان ,ايتالياو....تقسيم شده است.

درصدهاي بسيار کمي هم شامل ساير کشورهاي بحراني مي شود که نياز , دارار بودن يک نيروي نظامي قوي اعم
از زميني -دريايي وهوايي را بر آنان مبرم ساخته است.

ضمناً صنعت هواپیماسازی در هر دو بعد نظامی و غیرنظامی محدود به کمتر از 15 کشور در دنیاست
که از این حیث سوئد جزو این اسامی است.
[font=Verdana]May they rest in peace, those graceful masters of the sky

Happiness is Tomcat-Shaped

I love the smell of jet fuel in the morning
 

تصویر
Super Moderator
Super Moderator
پست: 949
تاریخ عضویت: دوشنبه 29 اسفند 1384, 2:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

دوست عزیز، کارخانهء ساب سوئد، یکی از شرکتهای تحت مالکیت فورد آمریکاست


كارخانه ساب سوئد يك شركت چند مليتي محسوب مي شود كه در زمينه هاي مختلفي فعاليت ميكنه و داراي چند سهام دار عمده هست و به هيچ وجه به طور مطلق متعلق به شركت فورد آمريكا نيست .دو سهامدار برجسته اين شركت عبارتند از British Aerospace و Investor AB كه هر كدام 20 درصد از كل سهام شركت را دارا مي باشند :shock:

و اما در مورد بخش هواپيما سازي اين شركت :-o
از سال 1995 بخش هواپيماسازي اين شركت با شركت انگليسي British Aerospace تشكيل شركت مشتركي با نام Saab-BAe Gripen AB دادند كه هدف اين شركت توليد و فروش جنگنده هاي سوئدي در بازاهاي بين المللي و پشتيباني از جنگنده ها هست . تا اينجا هم هنوز شركت فورد نقشي در ماجرا ندارد :o و بعيد هم مي دونم كه نقشي داشته باشه :shock:
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 122
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 شهریور 1385, 4:32 pm
محل اقامت: LA/Teh
سپاس‌های ارسالی: 59 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار
تماس:

پست توسط salar_jetline »

تصویر این جنگنده در حال شکستن دیوار صوتی


[External Link Removed for Guests]
It's time to BUZZ the World
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15887
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72635 بار
سپاس‌های دریافتی: 31667 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 »

salar_jetline جان
اين تصوير همين امروز ارسال شده و توضيح داده شد که اين حاله مربوط به شکسته شدن ديوار صوتي نيست و قطرات آب هستند
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 122
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 شهریور 1385, 4:32 pm
محل اقامت: LA/Teh
سپاس‌های ارسالی: 59 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار
تماس:

پست توسط salar_jetline »

Mahdi1944,
ببخشيد .مرسي از راهنماييتون. :) اون تاپیکو (تصاویر شکسته شدن دیوار صوتی) رو تازه الان دیدم.
البته خداییش اون تصویر یکم با این فرق داره :-)
It's time to BUZZ the World
Captain I
Captain I
پست: 623
تاریخ عضویت: جمعه 11 اسفند 1385, 12:35 pm
سپاس‌های دریافتی: 54 بار

پست توسط Palang mah gerefteh »

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
«تنها آنان که بر خاک افتادند پایان جنگ را دیدند»
تصویر
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

پست توسط SAMAN »

Palang mah gerefteh,
دوست عزیز
ضمن تشکر از شما, میبایست تصاویر خود رو از هواپیماهایJAS در تاپیک خودش قرار میدادید. :-)
گالری تصاویر جنگنده های ساب
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
New Member
پست: 15
تاریخ عضویت: شنبه 28 بهمن 1385, 7:54 pm

پست توسط Peashee »

saied2020, دقیقا نظر رضا و سعید رو دارم. کارخانه ساب متعلق به فورد آمریکاست
و بعید می دونم که امکان فروش جنگنده مرغوبی چون گریپن به ایران ممکن باشه.عزيز کمپانيSAAB AEROSPACE يک کمپني مجزا است کمپاني جنرال موتورز(GM) نه فورد سا هبه SAAB AUTOMOTIVE است
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”