سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 266
تاریخ عضویت: چهارشنبه 11 آذر 1388, 8:06 pm
سپاس‌های ارسالی: 150 بار
سپاس‌های دریافتی: 861 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط pckho0r »

طراحی مدرن و پرهیبتی داره ولی همونطور که اساتید اشاره کردند به درد جنگ جهانی دوم میخوره یا موشک باران یه روستای بدون دفاع!!!!

وقتی اسرائیل در کمتر از 90 ثانیه از لحظه شلیک نقطه پرتاب راکت های حزب الله رو شناسایی و با خاک یکسان میکنه یعنی اینکه نتایج جنگ های امروزی در بالا و پایین شدن این ثانیه ها رقم میخوره.

در یک جنگ مدرن نصف راکت های این هیولا داخل تیوپ ها منفجر میشن!
Junior Poster
Junior Poster
پست: 111
تاریخ عضویت: دوشنبه 15 بهمن 1386, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 239 بار
سپاس‌های دریافتی: 236 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط ali-dj2002 »

این راکت انداز فقط دقیقا مثل طرح توپها و تانکهای عظیم جنگ جهانی دوم بدرد پز دادن و پر کردن مجلات نظامی بعد از جنگ می خوره. تاریخ نشان داده که حتی در همون جنگ جهانی دوم هم این هیولاها به غیر از مواردی تقریبا بلااستفاده بودند.همون توپ گوستاو هم در زمان جنگ تنها یک هدف ثابت درست و حسابی برای بمباران پیدا کرد(بندر سواستوپول با آن دژهای عظیمش). البته لازم به ذکر است که دلیل عظمت توپ گوستاو نه تنها کالیبر بالا بلکه استفاده از پرتابه هایی با وزن 7000 کیلوگرم بود.
این تجهیزات تنها برای ارضا کردن خواسته های کودکانه فرماندهان بعضی ارتشها ساخته می شوند مثل رزمناو زمینی استالین یا توپ گوستاو و خمپاره اندازهای عظیم و تانک ماوس برای هیتلر. حالا نمی گم انگلیس تا بعضی ها نگن منابعشو نداشت ولی ارتش آمریکا با اون صنایع تسلیجاتی عظیمش چرا یک توپ کالیبر بالا تولید نکرد؟(البته منظور من از کالیبر بالا 600میلی متر به بالا است وگرنه استفاده از توپخانه های ریلی تا 400 میلی متری در جنگ جهانی اول و دوم امری طبیعی بود)
Major
Major
پست: 670
تاریخ عضویت: شنبه 3 شهریور 1386, 2:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 373 بار
سپاس‌های دریافتی: 1777 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط ramin-am »

نظرات دوستان رو خودندم و جالب اینکه دوستان یک طرفه و از نظر طرح های نظامی کشور خودمون به مسله نگاه میکنن
در حالی طرح نظامی امارت بیشتر بر اسا ضربه و سرکوب هوایی هست
در واقع هدف از ساخت این آتشبار شکستن دیوار محاصره یا هجوم اولیه نیست
این نوع آتشبار در واقع قدم نهای حمله رو تشکیل میدن
به این صورت که در یک حمله پیشدستانه در اولین قدم در مقابل حریف که در این مورد کشور خود ما هست نیروی هوایی امارات با استفاده از برتری جنگنده های desert falcon خودش حمله اصلی رو دفع کرده مهاجمین رو وادرا به عقب نشینی و در بدترین حالت از نظر خودشون به حفظ خط حمله کرده
این مرحله گروهی از این آتشبارها به خط ساحلی وارد میشن و با یک آتش سنگین آخرین نفش مهاجمین رو میگیرن .
دوستان عزیز هر کشوری نسبت به اقلیم و شرایت ژئوفیزیکی منطقه خودش نسبت به طراحی یک استراتژی نظامی میکنه
مثلا کشور خودمون ایران با توجه به وسعت و شرایط ژئوفیزیکی خودش انواع آتشبارها با تحرک بالا برا مناطق کوهستانی و دشتهای کم وسعت تهیه کرده . امارات بر اساس اینکه وسعت کمی داره و اقیم کویری داره به سمت تقویت دفاع هوا پایه روی آورده چون با این روش هم خط ساحلی خودش رو میتونه به راحتی کنترل کنه هم مناطق متصل به خشکی رو .
حالا دوستان میخوان این کارشون رو بدون در نظر گرفتن تمام جوانب احمقانه بدونن .
ولی من میگم این وسیله یک پتک نهایی هست .
به رویاهایت بی اندیش ..........
New Member
پست: 4
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 1 مهر 1393, 12:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط alim2h8 »

به نظر من راکت انداز کاتیوشا با راکت های 12تایی فجر 5 با یرد 75کیلومتر که پشت یک کامیون نصب میشه خیلی کاربردی تره تا این کامیون لش که تا میخواد خودشو تکون بده آتش ضد توپخانه ای دشمن با خاک یکسانش میکنهتصویر
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط KH.I.A.2500 »

با سلام به همگی

این سامانه برای مقابله با تاخت آبی خاکی به سواحل امارات کاربرد دارد. پیش از رسیدن نیروهای دشمن به سواحل، این سامانه در محل امنی بارگذاری شده و کاملاً آماده است. به محض ورود نیروهای دشمن به سواحل امارات، پرتابگرها شروع به اجرای آتش می کنند و نیروهای دشمن را در ساحل درو می کنند.
نمی دانم در یک درگیری نظامی با عربستان چقدر می تواند کارامد باشد؟
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5773 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط shafagh »

اجازه میخواهم به نقد و بررسی این تریلی بپردازم.
در نظر اول که این هیولا را دیدم حیران شدم و برای لحظاتی احساس کردم در مقابل ان چیزی برای گفتن ندارم و بایست بناچار ان را بعنوان یک ابر سلاح قبول نمایم اما بعد که پیرامون ان به تفکر پرداختم ماهیت و کاراکتر واقعی ان برایم اشکار شد و لاجرم به نوشتن این توضیحات نقدی پرداختم و ایراداتی را که این سلاح دارد به رشته تحریر در اوردم.
طراحان اولیه عربستانی این سلاح بیشتر در پی خلق چیزی بوده اند تا بیش از کارایی واقعی در بعد تبلیغاتی رقبا را در منطقه به ترس و حیرت واداشته و برگ برنده ای در دست امارت عربستان باشد اما این سلاح ماهیت و ضعف هایی دارد که عرض می نمایم.

1- این تریلی دو ده متری با تعداد 12 قبضه راکت انداز در اصل تعداد 12 کامیون پرتابگر کاتیوشا است که در یک جا جمع شده اند( فعلا از تفاوت های جزیی موجود بین راکت های کاتیوشا و راکت های jobaria صرف نظر می کنیم )
خوب، اول باید ملاحظه کرد جایگاه پرتابگر های کاتیوشا در میدان های جنگ کجاست و بعد این تریلی را هم در همان جایگاه قرار داد زیرا که با یک حساب سر انگشتی برد هر دونوع از راکت های این دو سلاح تقریبا مساوی است و یا شاید برد کاتیوشا بیشتر هم باشد.
نکته اول انکه خیلی راحت می توان 12 کامیون کاتیوشا را در کنار هم قرار داد و یک چنین تریلی 12 قبضه راکتی را بوجود اورد. لذا قدرت اتش هیچکدام بر دیگری تفوق خاصی نخواهد داشت و چه بسا که ردیف کامیون های کاتیوشا بدلیل امکان تحرک بنا بر تغییر ناگهانی ماموریت یا ارایش جنگی از این تریلی بیشتر باشد.
نکته دوم انکه این تریلی در هنگام حرکت برای تغییر محل اسیب پذیر تر از دوازده کامیون کاتیوشا است و چنانچه اتفاقی برای خود یدک کش بیفتد، مثلا موتور ان عیب عمده ای پیدا کند یا تایر جلو ان پنچر شود یا روی مین برود، کل مولتی راکت انداز در یک نقطه زمینگیر می شوند در حالیکه این مشکل در مورد
12 کامیون کاتیوشا فقط برای یک یا استثنائا دو کامیون اتفاق می افتد و بقیه در مسیر ماموریت به حرکت ادامه می دهند. این مشکل زمانی جدی تر می شود که نوع ماموریت امرزنسی و در ضرورت حداقل زمان حیاتی برای جابجایی باشد، مثلا عقب نشینی فوری یا رسیدن سریع به نقطه پشتیبانی نیروهای پیاده در زمان پیشروی نیروهای حریف. مخصوصا در زمان عقب نشینی و بروز این مشکل کل تریلی و دوازده راکت انداز ان را بایست جزء غنایم بحساب اورد.
نکته سوم اسیب پدیری این تریلی در هنگام عملیات نیروی هوایی و یا هوانیروز طرف مقابل جنگ است. اگر محل این تریلی توسط هواپیماها یا هلیکوپتر ها و یا پهباد های شناسایی کشف شود روز بعد فایترها و یا بالگردهای هجومی با راکت ، بمب و یا توپ خدمت ان را خواهند رسید بویژه که همه لانچرها از راکت پر باشند. در این صورت و در حالیکه جنگنده ها یا هلیکوپترها مجهز به راکت های پیشرفته هدف یاب و یا بمب های هدایت شونده امثال بمب لیزری باشند و قادر باشند هدف را دقیق مورد اصابت قرار دهند، فاتحه ی این تریلی خوانده است. احتمال این اتفاق برای کامیون های منفرد کاتیوشا خیلی کمتر است و بعید می نماید 12 کامیون متفرق و یا خفی در سنگرها در چنین عملیات هایی همگی با هم صدمه ببینند.
در ضمن معمولا طراحی حملات هوایی و یا هوانیروز برای یکی چند قبضه کاتیوشا کمتر انجام می شود و در چنین مواقعی اهداف بزرگتر و ارزشمندتری انتخاب می شود اما در مورد این تریلی، می توان ان را هدف قابل توجهی برای هوا نیروزها و یا نیروهای هوایی بحساب اورد و مطمئنا اگر چنین شکار چاق و چله ای در خطوط پشتیبانی میدان های جنگ حاضر شود نه تنها بالگردهای عملیاتی بلکه شاید فایترها هم برای شکار ان به پرواز در ایند. بعلاوه واحدهای توپخانه، کاتیوشا و خمپاره انداز نیز برای یافتن گرای ان تلاش خواهند کرد و در صورت یافتن ان بازهم هدف گرانقدری برای گلوله سبک و سنگین این نوع سلاح ها خواهد بود.
نکته بعدی نامین سنگر مورد نیاز برای این تریلی است. این وسیله در سنگرهای معمولی جای نمی گیرد و بایست برای انها سنگرهای طویل حفر کرد که علاوه بر این محدودیت ویژه، چنانچه بخواهد بطور دائم در ان سنگر بماند واریته و شعاع اتش ان هم محدود می شود و چنانچه بخواهد در موضع دیگری مستقر شود باز نیازمند سنگری جدید است. کامیون های کاتیوشا قادر به استفاده از هر نوع سنگر ادوات متحرک می باشند.
این تریلی در زمین های رملی، زمین هایی که بر اثر بارندگی باران باتلاقی شده اند و در مناطقی که برف زیاد باریده وسیله عاجزی است و با مشکلات متعدد مواجه است در صورتیکه کامیون ها منفرد احتمال زمینگیر شدن بسیار کمتری دارند.
حال اگر یک جمع بندی کلی در موارد مذکور شود این تریلر نه تنها مزیتی نسبت به مجموعه مونو راکت اندازها ندارد بلکه نسبت به انها نقاط ضعف زیادی دارد. اگر این تریلی را بدان دلیل ساخته اند که اتش سنگینی را بر یک منطقه خاص اجرا کند همین وظیفه را مجموعه ای از قبضه راکت اندازهای منفرد می توانند با همان حجم اتش ولی با قدرت تحرک بیشتر و واریته اتش افزونتری انجام دهند.
بهر حال اگرچه این ضرب المثلی را که می گویم زیاد با این قضیه مطابق نباشد اما شاید بنوعی تمثیلی برای ان باشد " سنگ بزرگ نشانه نزدن است". طراحان این تریلی بیشتر جنبه رعب ظاهری ان و نوعی تبلیغ برتری تسلیحاتی را داشته اند و در اصل نسبت به سلاح های اصولی غربی یا شرقی
که برای مقاصد خاصی ساخته می شود، از نظر نظامی هیچ مقصد خاص و قابل توجهی را دنبال نمی کند. تنها حسنی که در این طرح عربی - ترکی مشاهده می شود ظاهر هیولا وار ان است بدون انکه بواقع در مقابل 12 کامیون کاتیوشا در کنار هم هیولا باشد.
در اینجا یاد اوائل دوران جنگ تحمیلی می افتم. رادیوهای بعث عراق برای ایجاد رعب تبلیغ می کردند، عراق سلاح جدید و مخوفی دارد بنام خمسه خمسه، زمانی که در جبهه راننده بودم یکی از رزمندگان برای من توضیح داد سلاح خمسه خمسه که پنج گلوله با هم شلیک می کرد در اصل پنج خمپاره 120 میلیمتری کنار هم بودند که خدمه های بعثی با هم گلوله ها را در خمپاره ها رها می کردند تا شلیک شوند و بدین صورت ارتش صدام ان را سلاح مخوف ناشناخته معرفی می کرد.
بهر حال دوستان گرامی توجه فرمایند انچه را در مورد این تریلی عرض شد همگی مستدل و از نظر علمی و تجربی و محاسباتی و تست عملی این سلاح ( در مقایسه با 12 قبضه کاتیوشای منفرد) قابل تامل و اثبات می باشند. اگر مقایسه تنها در مورد یک لانچر منفرد jobaria ، راکت ها و سیستم پرتاب ان با کاتیوشا و یا سایر راکت اندازهای موجود در دنیا باشد بحثی جداگانه است.
New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 27 دی 1390, 11:19 am
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 10 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط mehdi32 »

اینو که پهپادا هم میتونن بزننش پهباد شناسایی قفل میکنه پهپاد رزمی میزنتش رادارم شناساییش نمیکنه.
نظرتون چیه؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط esijoon »

والا ما پارسال هم گفتیم...باز هم میگیم...این غول بی شاخ و دمی بیش نیست....4 دستگاه راکت انداز جدا گانه سوار بر کامیون های کوچک 400% کارایی بیشتری نسبت به این عریض و طویل دارند...فقط به درد پز دادن میخوره جلو ملت امارات که بگن به به عجب چیزی ساختیم!!(خریدیم)
تصویر
ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم
Novice Poster
Novice Poster
پست: 63
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 14 فروردین 1393, 2:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط Iran army power »

فکر کنم زرهی های جنگ های نوین آسیب پذیری زیادی در مقابل راکت داشته باشن
Novice Poster
Novice Poster
پست: 63
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 14 فروردین 1393, 2:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط Iran army power »

تصویر
Novice Poster
Novice Poster
پست: 63
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 14 فروردین 1393, 2:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: سامانه راکت انداز ساخت امارات-هیولا (*Jobaria)

پست توسط Iran army power »

به نظر من تحرک و کارایی و برتری کاتیوشاهای خودمون بیشتر باشه.ناسلامتی راکت اندازهای ایران ترکیبی از بی ام 21 و راکت انداز های چینی هستن که هر دوتاشون ید طولایی در تاریخچه کاتیوشا سازی دارن نسبت به آمریکا
ارسال پست

بازگشت به “تسليحات سنگين و توپخانه‌اي”