راه اندازی LED از نوع RGB با AVR

در اين بخش مي‌توانيد آموزش و مثال‌های مرتبط با میکروکنترلرهای AVR را مشاهده بفرمایید

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22099 بار

راه اندازی LED از نوع RGB با AVR

پست توسط sinaset »

بنام خدا
باسلام

راه اندازی LED از نوع RGB با AVR

همانطور که میدانید،LED از نوع RGB را می توان به کمک یک میکروکنترولر راه اندازی کرد، یک میکروکنترولر که حداقل سه واحد PWM داشته باشد!

LED از نوع RGB به کمک موج PWM که برای هر LED فرستاده میشود روشن و خاموش میشود! به عبارت ساده تر، بازهم مثل مسئله دات ماتریکس یا سون سگمنت مولتی پلاکس،در اینجا ما از قاعده خطایی انسان استفاده میکنیم.!

اما چطور؟!

تصویر
  اینجا،یک موج PWM در فرکانس (مثلا 65 هرتز) برای پایه ال ای دی (یا آبی ، یا سبز، یا قرمز)میفرستیم! و بجایی افزایش و کاهش فرکانس! دیوتی سایکل یا چرخه کاری را افزایش و کاهش میدهیم.!   چرخه کاری را کاهش و افزایش بدهیم،در ازمایش واقعی، LED نورش کم و زیاد میشود! یعنی چشم انسان ان را اینطور می بیند! در واقع وقتی چرخه کاری 0 باشد! نور LED خاموش است،اما وقتی به مرور ان را زیاد کنیم تا به 100 برسد، به مروز افزایش پیدا می کند و نورش کامل میشود.   برای تولید رنگ ها مختلف، باید از قاعده ترکیب رنگ استفاده کنیم،یعنی،نور هر LED را به میزان مشخص روشن میکنیم،تا رنگ ها مختلف تولید شوند!(اینتاپیک را جهت درک بهتر ببینید)   PWM میکروکنترولر مثل atmega8 هشت بیتی می باشد، یعنی دقت این واحد 255 بیتی می باشد، به عبارتی، می توان دیوتی سایکل یا چرخه کاری را، با دقت 255 کم و زیاد کرد!   سه رنگ داریم،که ان را اگر به سه واحد PWM میکرو بدهیم، برای هرنگ می توان 255 حالت مختلف به وجود بیااوریم، اگر بخواهیم، انها را باهم دیگر ترکیب کنیم، تقریبا می توان 16 میلیون رنگ را به وجود بی اورید..   دارد..  . 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “آموزش و مثال‌ها AVR”