اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط SadafG » دو شنبه 26 بهمن 1388, 8:55 pm کشفیات برخورددهنده بزرگ هادرون در 2 سال آینده 

 تصویر 


خبرآنلاین - بزرگ‌ترین آزمایشگاه هسته‌ای جهان پس از تعطیلات کریسمس 2010، این هفته فعالیت خود را با نصف انرژی بیشنه خود آغاز و تا 2 سال مستمر ادامه خواهد داد. دو سال آینده آبستن کشفیات شگفت‌انگیزی خواهد بود. یافتن ابعاد بیشتر در جهان و تعیین دقیق ویژگیهای ذرات بنیادی، از جمله این اکتشافات خواهد بود.


فاطمه محمدی‌نژاد: هفته آینده، مهندسان آزمایشگاه هسته‌ای اروپا، سرن، بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده جهان را دوباره روشن خواهند کرد و برخورددهنده بزرگ هادرون را برای کار در انرژی 7 تراالکترون‌ولت آماده خواهند کرد. این مقدار معادل 50‌درصد حداکثر توان ال.اچ.سی خواهد بود، اما سوال مهم این است که نتیجه چه خواهد بود؟

به گزارش نیوساینتیست، گرگ لاندزبرگ، از دانشمندان آزمایش سی.‌ام.‌اس که مهم‌ترین ابزار آشکارساز ال.‌اچ.‌سی است، در پاسخ به این پرسش گفت: «در چند ماه اول فعالیت، اندازه‌گیری‌های دقیقی از مشخصات ذرات، به‌ویژه بوزون‌های W و Z و کوارک بالا (Top) انجام خواهد شد. مدل استاندارد ذرات پیش‌بینی می‌کند که بوزون‌های W و Z در انتقال نیروی الکتروضعیف نقش دارند و کوارک بالا، یکی از بنیادی‌ترین ذرات عالم است.

 تصویر 


هم‌چنین ممکن است ذرات مرتبط با بعدهای بالاتر (بعدهایی غیر از 3 بعد فضا و 1 بعد زمان) یا ابر‌متقارن در طول کار دستگاه کشف شوند، به شرطی که به اندازه کافی سبک باشند. با این حال وی اعلام کرد احتمالا این اتفاق تا اواخر سال 2010 / پاییز 1389 رخ نخواهد داد. ذرات هیگز نیز ممکن است در محدوده‌ای سبک‌تر تولید شوند، اما احتمالا در زمینه علایم پس‌زمینه محو خواهند شد.

پس از 2 سال کار با انرژی 7 تراالکترون‌ولت، برخورد‌دهنده تمام سال 2012 (زمستان 1390 تا پاییز 1391) خاموش خواهد بود تا مغناطیس‌های ابررسانا بررسی شوند. مشکلات مرتبط با سیستم خنک‌کننده یکی از این ابررسانا در سال 2008 / 1387 منجر به خاموش‌شدن اضطراری دستگاه و 14 ماه تعمیر ال.اچ.سی و تعویض چند ده مغناطیس ابررسانان شد.

 تصویر 


پس از پایان بازبینی و تعمیرات احتمالی در 2012، انرژی ال.اچ.سی در سال 2013 / 1392 به حداکثر مقدار، یعنی 14 تراالکترون‌ولت افزایش خواهد یافت. اما این بار متصدیان ال.اچ.سی نسبت به سال 2008 هوشیارتر خواهند بود.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط SadafG » یک شنبه 2 اسفند 1388, 5:39 pm بزرگترین آزمایشگاه فیزیک جهان هفته آینده فعال می شود  سازمان سرن اعلام کرد برخورد دهنده بزرگ هادرون پس از سپری کردن تعطیلات زمستانی اش هفته آینده دوباره روشن خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این شتاب دهنده بزرگ ذره ای طی دوره کریسمس و اندک زمانی پس از ثبت بالاترین رکورد انرژی در برخورد پرتوهای پروتونی با دلایل تکنیکی غیر فعال شد. طی ماه های در پیش رو دانشمندان درصددند رکورد پیشین هادرون را باری دیگر شکسته و به انرژی در حدود هفت تریلیون الکترون ولت دست پیدا کنند.

با این حال آغاز به فعالیت برخورد دهنده هادرون در سال 2010 بسیار کم انرژی خواهد بود و این انرژی به تدریج و طی هفته ها افزایش یافته و از 2.3 تریلیون الکترون ولت گذشته و رکورد 7 تریلیون الکترون ولت را به ثبت خواهد رساند.

سخنگوی سرن خاموشی هادرون طی روزهای کریسمس را خاموش سازی تکنیکی خوانده و تاکید کرد این آزمایشگاه بزرگ اکنون برای فعال سازی مجدد آمادگی کامل دارد.

بر اساس گزارش بی بی سی، سرن زمان احتمالی فعال سازی هادرون را پس از روز دوشنبه در هفته آینده اعلام کرده است با این حال زمان و تاریخ قطعی این رویداد هنوز قطعی نشده است.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط SadafG » شنبه 8 اسفند 1388, 5:22 pm


 آیا پیشرفته‌ترین آزمایشگاه بشری، زمین را به کام سیاه‌چاله می‌کشاند؟ 

 تصویر 


خبرآنلاین - برخورددهنده بزرگ هادرون، ال.اچ.سی، این روزها درگیر مشکل تازه‌ای است. مخالفان دست به دامن دادگاه‌ها شده‌اند تا به بهانه احتمال تولد یک سیاه‌چاله جهان‌خوار (!) در این شتاب‌دهنده، با حکم قضایی جلوی فعالیت آن را بگیرند.

مجید جویا: دادگاه‌ها و محققان قضایی اروپا عاشق این هستند که اصول قانونی را به لاتین بیان کنند. یکی از مشهورترین آن‌ها این است: fiat justitia ruat caelum. این عبارت تصریحی است بر قدرت قانون. معنای آن این است: «بگذار عدالت اجرا شود، حتی اگر آسمآن‌ها به زمین بیایند».

این فقط یک مبالغه بود. ولی، شاید در آینده نزدیک دادگاه‌ها این ضرب‌المثل را به معنای واقعی کلمه به واقعیت بدل کنند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، شاکیان از دادگاه‌ها خواسته‌اند تا مانع از ادامه فعالیت برخورددهنده بزرگ هادرون، ال.اچ.سی در سرن شوند، آن هم با عجیب‌ترین ادعای ممکن: این‌که این آزمایش ممکن است به ایجاد سیاه‌چاله‌ای منجر شود که زمین را در خود می‌بلعد!

به گزارش نیوساینتیست، تاکنون پرونده‌های قضایی متعددی علیه ال.اچ.سی تنظیم شده‌اند که البته همه آنها رد شده‌اند. ولی اگر یک ادعانامه درست در برگه‌های دادخواست تنظیم شود، شاید یک قاضی مجبور شود به زودی در برابر این پرسش قرار بگیرد که آیا مجبور خواهد بود برای نجات جهان، دستور ممنوعیت ادامه کار بزرگ‌ترین آزمایشگاه جهان را صادر کند یا خیر.

ممنوعیت، یک حکم قضایی است که به موجب آن افراد مجبور خواهند شد از ادامه کار خود دست بکشند. چنین حکم‌هایی تقریبا هر روز صادر می‌شوند، برای مثال هنگامی که یک بنای با اهمیت تاریخی در معرض ویرانی قرار می‌گیرد. ولی ورود به دنیای فیزیک ذرات برای به تعطیلی کشاندن ال.اچ.سی، برای هر کسی در ردای قضاوت، یک گزاره ممنوعه خواهد بود.

آزمون عدالت

در اخذ این تصمیم که آیا این مسئله ممنوعیت است یا خیر، دادگاه‌ها درگیر چیزی می‌شوند که وکلا از آن به «آزمون تعادل» یاد می‌کنند. ایده این است که دادگاه هزینه و فشاری را که در صورت صدور یا عدم صدور دستور ممنوعیت به هر یک از طرفین پرونده وارد می‌شود محاسبه می‌کند، و میزان احتمال و جدیت خطر احتمالی هر یک از دو گزینه را نیز در نظر می‌گیرد. این آزمون تا حد زیادی مجسمه‌ای را که در دادگاه‌ها در همه جای جهان وجود دارد به خاطر می‌آورد؛ بانوی عدالت که ترازویی را در دست دارد و وزن نسبی مدارک و شواهد خواهان و خوانده را با آن می‌سنجد.

خوب! پس بگذارید آزمون تعادل را برای پرونده ال.اچ.سی انجام دهیم. هزینه‌ای که سرن در صورت ممنوعیت با آن مواجه خواهد شد، وحشتناک است؛ بی‌کار شدن ده‌هاهزار کارگر و بلا استفاده ماندن تجهیزاتی که میلیاردها یورو برای ساخت آن‌ها هزینه شده است، و پایان بخشیدن به یک ماجرای بزرگ علمی. این هزینه بسیار سنگینی است. ولی در کفه دیگر ترازو، سیاه‌چاله‌ای قرار دارد که قرار است کل زمین را ببلعد. این نه تنها از کفه دیگر سنگین‌تر است، که همه آن را نیز می‌بلعد.

باقی کار این خواهد بود که تشخیص دهیم آیا این مخاطرات واقعا جدی است یا نه. برای این امر، دادگاه باید نگاهی دقیق به این چالش علمی بیاندازد. با این حال، این مبحث حتی برای فیزیک‌دانان هم مبحث پیچیده‌ای خواهد بود. یک قاضی با چند روز وقت برای تصمیم‌گیری، تقریبا هیچ شانسی برای آموختن دانش کافی برای تصمیم‌گیری در مورد این که حق با کدام طرف است نخواهد داشت.

وقتی پای مباحث پیچیده علمی در میان باشد، دادگاه‌ها معمولا به شهود متخصص رو می‌آورند. ولی در این مورد خاص استفاده از این کارشناس‌ها یک مشکل دارد: همه از آن‌ها به یک طرف دعوا تمایل دارند. سرن نیمی از فیزیک‌دانان ذرات جهان را در استخدام خود دارد؛ و نیم دیگر هم دوستان این فیزیک‌دانان هستند. تمام آن‌ها با نگرانی در انتظار این هستند که داده‌های ال.اچ.سی سبب پیشرفتی در حوزه پژوهشی آن‌ها شود. ال.اچ.سی تنها یکی از آزمایش‌های فیزیک ذرات نیست، این تمام آزمایش فیزیک ذرات است. در این صورت دادگاه چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

دادگاه می‌تواند با در نظر گرفتن مفهوم انسانی در اطراف این بحث علمی، حکم قانون را عادلانه و اساسی تعیین کند. درست است که دادگاه نمی‌تواند وارد مباحث فیزیکی شود، ولی در مورد فاکتورهای انسانی اینگونه نیست.

آیا اطمینان کافی وجود دارد؟

یک سوال که دادگاه می‌تواند بپرسد، این است که چقدر احتمال دارد زیرساخت‌های نظری یک کار علمی ناقص باشند. آن‌هایی که به دنبال ممنوعیت هستند، می‌توانند برای مثال از دادگاه بخواهند تا تغییرات استدلال‌ها را در مورد این که چرا ال.اچ.سی ایمن است، در نظر بگیرد.

در سال 1999 / 1378، فیزیک‌دان‌ها می‌گفتند که هیچ شتاب‌دهنده‌ای در آینده قابل پیش‌بینی توانایی ایجاد یک سیاه‌چاله را نخواهد داشت. ولی کارهای نظری منتشر شده در سال 2001 / 1380 نشان داد که اگر بعدهای اضافی پنهانی در فضا زمان وجود داشته باشد، ال.اچ.سی شاید بتواند یک سیاه‌چاله را تولید کند. پس از آن، استدلال‌ها در مورد ایمنی تغییر کرد. در سال 2003 / 1382، گفته شد که هر سیاه‌چاله‌ای که ایجاد شود، بلافاصله ناپدید خواهد شد. ولی هنگامی‌که کارهای نظری پس از آن خلاف این ادعا را ثابت کرد، دوباره استدلال‌ها تغییر کرد. در سال 2008 / 1387، سرن گزارشی را منتشر کرد که در نهایت، یک بحث ایمنی مبتنی بر استدلال‌های اخترفیزیکی و مشاهدات 8 ستاره کوتوله سفید را مطرح می‌کرد. این تغییر جهت‌های متوالی در بحث ایمنی، شاید دادگاه را به این نتیجه برساند که اطمینان‌بخشی‌های کنونی، چندان هم قابل اعتماد نیستند.

علاوه بر این، دادگاه می‌تواند نگاهی به مفاهیم روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بیاندازد که در آن‌ها، کارهای مناقشه‌آمیز علمی انجام شده بود. جامعه‌شناسان تعدادی از پدیده‌ها را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند تلاش‌ها برای رسیدن به یک ارزیابی علمی ریسک‌پذیر را به انحراف بکشانند. برای مثال، اختلال‌شناختی تمایل افراد به جستجوی داده‌هایی که با عقاید آن‌ها سازگار است و اجتناب از داده‌های ناسازگار با عقاید را توضیح می‌دهد. «فکر گروهی»، فرایندی را شرح می‌دهد که در آن افراد هوشمندی که به صورت گروهی کار می‌کنند، می‌توانند به چشم‌انداز فاقد نگرانی برسند که با واقعیات تصدیق نشده است. و پدیده تمایل به تصدیق (تمایل به فیلتر کردن داده‌ها برای تایید فرضیه کنونی) توسط هیئت تحقیق حادثه شاتل کلمبیا به عنوان توضیحی برای این‌که چرا مدیران برنامه نویسی شاتل نشانه‌های مشکل را نادیده گرفتند، مطرح شد.

دادگاهی که مجبور باشد در مورد ممنوعیت و یا عدم ممنوعیت ادامه کار ال.اچ.سی تصمیم بگیرد، می‌تواند به این فکر کند که کدام یک از این تاثیرات اجتماعی ممکن است این نتیجه گیری را که ال.اچ.سی ایمن است زیر سوال ببرند.

این خطوط تحقیق شاید از دید فیزیک‌دانان ناعادلانه به نظر برسند. خیلی‌ها ممکن است استدلال کنند که کار علمی باید تنها بر اساس ارزش‌های علمی ارزیابی شود. این اعتراض در یک بحث علمی پذیرفته است، ولی این سوال که آیا ال.اچ.سی ایمن است یا خیر؛ اصلا علمی نیست؛ این یک سوال در دنیای واقعی با بیشترین ریسک ممکن است. ارزیابی علم از منظر دنیای واقعی و درک این که کار علمی یک سرمایه‌گذاری انسانی جایزالخطا است، نه تنها عادلانه است؛ بلکه وقتی کار به دادگاه می‌کشد، ضروری هم هست.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط SadafG » پنج شنبه 20 اسفند 1388, 6:12 pm


 تعمیر دوباره بزرگترین برخورد دهنده جهان سال آینده آغاز می شود  یکی از مدیران ارشد پروژه برخورد دهنده بزرگ هادرون اعلام کرد در ساخت این آزمایشگاه عظیم اشتباهاتی صورت گرفته است که برای برطرف ساختن این نقصها، LHC در پایان سال 2011 به مدت یک سال خاموش خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته "میرز" این اشتباهات و نقصها می توانند دستیابی هادرون را به حداکثر توانایی و انرژی در دو سال آینده به تاخیر بیاندازد برخورد دهنده بزرگ هادرون در ماه جاری با دستیابی به انرژی برابر 7 تریلیون الکترون ولت، رکوردی جدید از سطح انرژی را به ثبت خواهد رساند.

اما هادرون باید در انتهای سال 2011 به مدت یکسال خاموش شود تا تونل 27 کیلومتری آن برای عبور پروتونها با دو برابر انرژی قبلی ایمن شود برخورد دهنده بزرگ هادرون به تازگی و پس از 14 ماه خاموشی در پی اختلالی که در سپتامبر 2008 رخ داد، دوباره فعال شده است.

میرز می گوید: "نقصهای موجود در ساختار برخورد دهنده بزرگ مواردی هستند که در صورت استفاده از منابع و نیروهای انسانی بیشتر امکان جلوگیری از آنها وجود داشته است اما نمی توان این نقصها را خطا در طراحی خواند زیرا واژه استاندارد در مورد برخورد دهنده هادرون واژه ای مختص به خود برخورد دهنده است و در واقع ما در حال توسعه دادن تکنولوژی های مورد نیاز در راستای محدودیتهای برخورد دهنده هستیم و تمامی فناوری های آن منحصر به خود LHC است به بیانی دیگر تنها یک نمونه و تنها یکبار از دستگاهی مانند برخورد دهنده بزرگ هادرون ساخته خواهد شد."

به گفته وی مشکلات جدید این برخورد دهنده در فناوری های پیچیده آن نیست بلکه به صفحات مسی که اتصالات ابررسانای تونل را احاطه کرده اند، ارتباط دارد این صفحات مکانیزم برطرف کننده اختلال هستند و به این منظور طراحی شده اند تا در صورت گرم شدن یکی از آهن رباهای تونل، جریان الکتریسیته را از میان خود عبور دهند، رویدادی که "فرونشانی" خوانده می شود.

با وجود اینکه مهندسان سرن پس از هزینه 24 میلیون پوند و بیش از یک سال زمان اکنون از ایمنی هادرون اظهار اطمینان می کنند، اما درباره بروز نقصی جدید بسیار نگرانند و از این رو قصد دارند قبل از دستیابی به انرژی 14 تریلیون الکترون ولت، به بازبینی و تعمیرات مجدد آزمایشگاه بپردازند.

بر اساس گزارش بی بی سی، برخورد دهنده بزرگ هادرون به منظور برخورد دادن دو ذره پروتون با سرعتی نزدیک به سرعت نور طراحی شده است تا دانشمندان بتوانند از نتیجه این برخورد به دیدگاهی جدید از جهان هستی و نحوه شکل گیری آن در بیلیونها سال پیش دست پیدا کنند.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط Achilles » چهار شنبه 11 فروردین 1389, 12:31 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]         دهنده بزرگ LHC در مرز میان سوئیس و فرانسه سرانجام پس از 25 سال تلاش دانشمندان آغاز به کار کرد و پروتونها با انرژی 7 هزار میلیارد الکتروولت را در یک تونل 27 کیلومتری به حرکت در آورد.

به گزارش مهر، پس از سپتامبر سیاه 2008 که در آن بزرگترین برخورددهنده دنیا با عنوان LHC واقع در سرن سوئیس (شورای تحقیقات هسته ای اروپا) در نخستین لحظات فعالیت خود قربانی یک خرابی بزرگ شد و بیش از یکسال از کار باز ماند و پس از خرابکاری پرنده ای که در ماه نوامبر گذشته یک تکه نان باگت را داخل یکی از جعبه تقسیمهای سیستم خنک کننده برخورد دهنده انداخت، سرانجام LHC روز گذشته (30 مارس) فعالیت خود را آغاز کرد و اولین برخوردهای میان ابرهای پروتونی در داخل تونل زیرزمینی به طول 27 کیلومتر در مرز میان سوئیس و فرانسه رخ داد.

تونلی که به اعتقاد "رالف هاور" مدیر کل مرکز سرن می تواند "محل تولد عصر جدیدی از فیزیک باشد".
   تصویر 

در این تونل 27 کیلومتری تازه ترین فناوریهایی که تاکنون هرگز آزمایش نشده بودند گردهم آمده اند و به کمک این فناوریها به ویژه ابر رساناهایی که در دمای 271 درجه زیر صفر عمل می کنند زمانی فراخواهد رسید که انرژی برخورد دهنده پروتونها به 14 ترا الکترو ولت می رسد.

انرژی که زمین هرگز به چشم خود ندیده است چرا که این انرژی تنها زمانی ایجاد شده است که جهان تازه متولد شده بود و کسری از ثانیه زندگی خود را پشت سر می گذاشت و هنوز سالیان درازی نیاز بود که سیاره خاکی پا به عرصه وجود بگذارد.

با دستیابی به این انرژی، مشاهده دنیایی امکانپذیر خواهد شد که تاکنون دانشمندان تنها تئوری وجود آن را ارائه کرده اند.


تصویر
این ابر ماشین اثبات خواهد کرد که آیا همانند داستانهای علمی تخیلی دنیاهایی در ابعاد دیگر وجود دارند یا خیر و به دانشمندان کمک خواهد کرد که به دنبال ذراتی بگردند که با عنوان "particle Higgs boson" شناخته می شوند.

اولین برخوردهای میان پروتونها در تونل برخورد دهنده بزرگ LHC نشانه ای از پیروزی علم است. این برخورد دهنده می تواند به مطالعه موادی در دمای 100 هزار برابر بیشتر از دمای هسته خورشید بپردازد.

در ماراتون روز سه شنبه 30 مارس، پس از یک شب بی خوابی و کار و دو تلاش ناموفق در صبح، سرانجام در عصر انفجاری از شادی و بارانی از اشک شوق در سالن کنترل برخورد دهنده جریان یافت و از تونل عجایب، پروتونهای آزاد در میان چشمان خسته دانشمندانی که امید به موفقیت فعالیت داشتند به حرکت در آمدند.

 تصویر 

این برخورد دهنده ذرات، بزرگترین و پرقدرت ترین برخورد دهنده دنیا است و بیش از 5 هزار دانشمند را برای کشف منشاء جهان، ماهیت "بیگ بنگ" (انفجار بزرگ)، ماده تاریک و ابعاد کیهان به خدمت گرفته است.

رکورد انرژی برخورد 7 ترا الکتروولتی (7 هزار میلیارد الکتروولت) که روز سه شنبه این برخورد دهنده به ثبت رساند 5/3 برابر بیش از رکورد برخورد دهنده مستقر در "فرمی لب" (لابراتوارهای فرمی) در شیکاگوی آمریکا است.

 تصویر 

در بامداد روز 30 مارس دو دسته پروتون وارد تونل شدند که به دلیل عملکرد بد، فعال نشدند. سرانجام پس از 11 ساعت کار، دو دسته ذرات جدید با موفقیت و به طور پایدار در سرتاسر تونل با سرعت برابر با 9/99 درصد سرعت نور به حرکت در آمدند.

 تصویر 

این ذرات به طور منظم تا پایان سال 2011 به یکدیگر برخورد خواهند کرد و به مرور تاریخ گذشته جهان را در پیش روی دانشمندان به تصویر خواهند کشید. 
برخورد ذرات تشکیل دهنده اتم با انرژی فوق العاده در سرن

برخورددهنده بزرگ هادرون" (ال اچ سی) روز سه شنبه مطالعه ای را شروع کرد که می تواند به کشف شالوده های فیزیک نوین منجر شود.
دانشمندانی که روی این دستگاه اروپایی کار می کنند پرتوهایی از ذرات پروتون را با نیرویی بی سابقه به هم کوبیدند.
در پی تایید وقوع این برخوردها، صدای شادی و کف زدن در اتاق کنترل "ال اچ سی" بلند شد.
این برخوردهای هفت تریلیون الکترون ولتی آغازگر تحقیقات فشرده ای طی ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده در این برخورددهنده عظیم ذرات است.
دانشمندان امیدوارند که این مطالعه باعث درک تازه ای از ماهیت کیهان و چگونگی پیدایش آن شود.
اما آنها می گویند که ارزیابی و تحلیل داده های جمع آوری شده از این آزمایش زمان خواهد برد و افکار عمومی نباید انتظار نتایج زودهنگام را داشته باشند.
"برخورددهنده بزرگ هادرون" یکی از بزرگترین پروژه های علمی است که بشر تاکنون به آن دست زده است.
این تجهیزات که در یک تونل ۲۷ کیلومتری زیر مرز فرانسه با سوئیس قرار دارد، ذراتی را که با سرعت نزدیک به سرعت نور حرکت می کنند به هم کوبید.
دانشمندان انتظار دارند در جریان این برخورد پدیده هایی فیزیکی که تاکنون رؤیت نشده است بروز کند.
یکی از اهداف اصلی این آزمایش شناسایی ذرات موسوم به "بوزون های هیگز" (که به "خدا ذره" هم معروفند) خواهد بود.
تصور می شود که این ذرات نقشی عمیق در ساختمان کیهان بازی می کنند و به دانشمندان امکان خواهند داد توضیح دهند که چرا ماده دارای جرم است.
"برخورددهنده بزرگ هادرون" که در آزمایشگاه سرن واقع است در سال ۲۰۰۸ دقایقی پس از آغاز فعالیت از کار افتاد، اما اواخر سال گذشته بار دیگر راه اندازی شد و فعالیت های آن در این فاصله درحال افزایش بوده است.
دانشمندان از روز ۱۹ مارس دو پرتو ذرات پروتون را در جهات مخالف در تونل های این آزمایشگاه به حرکت در آوردند و برخورد دادن پرتوها از سه شنبه شروع شد. حلقه اصلی "برخورددهنده بزرگ هادرون" از ۱۲۰۰ آهن ربای ابررسانا تشکیل شده است.
چهار دستگاه عظیم ردیابی طی ماه های آینده این برخوردها را مطالعه خواهند کرد.
"برخورددهنده بزرگ هادرون" پس از تکمیل این آزمایش برای انجام تعمیراتی به مدت حداکثر یک سال بسته خواهد شد و پس از بازگشایی برخوردی دو بار شدیدتر را آزمایش خواهد کرد.

bbc

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

پست توسط Achilles » چهار شنبه 19 آبان 1389, 1:03 am

بازسازی انفجار بزرگ در مقیاس کوچک

دانشمندان در مرکز تحقیقاتی سرن در سوئیس که روی طرح "برخورد دهنده بزرگ هادرون" کار می کنند، می گویند که "بیگ بنگ" یا "انفجار بزرگ" را در مقیاسی بسیار کوچک بازسازی کرده اند.
بیست سال است که دانشمندان تلاش می کنند با این طرح به راز خلقت پی ببرند. برخورد دهنده بزرگ هادرون، که بزرگترین، گرانقیمت ترین و پیچیده ترین وسیله علمی ساخت بشر است، سال گذشته با مشکلات فنی زیادی مواجه شد.
اما آزمایش تازه نمونه ای کوچکتر است که با موفقیت به پایان رسیده است.
جهان تقریبا چهارده میلیارد سال پیش بر اثر واقعه ای که کیهان‌شناسان به آن "انفجار بزرگ" می گویند، به وجود آمد.
حالا و با استفاده از برخورد دهنده بزرگ هادورن، شاید بتوان فهمید که جهان در نخستین لحظات پس از خلقت، چه شکلی داشته است.
نتیجه کار برخورد دهنده هادرون، تصویری است از برخورد ریزترین و در عین حال سنگین ترین ذرات بنیادین تشکیل دهنده ماده که می توانند نمونه کوچکی از "انفجار بزرگ" باشد.
بولک ویسلوچ، یکی از محققان مرکز تحقیقاتی سرن می گوید: "این، به معنی آغاز عصری تازه است، عصری تازه برای فیزیک. هرگز در شرایط آزمایشگاهی، این میزان انرژی آزاد نشده بود و هیچ آزمایشگاهی به چنین دمای زیادی نرسیده بود. ما امیدواریم که نتایج و اطلاعات فوق العاده جالبی درباره چگونگی جهان، درست بلافاصله پس از خلقتش، بدست آوریم."
تصویر
دانشمندان می گویند که باید انفجار بزرگ را هزاران بار بازسازی و مطالعه کنند تا به راز آن پی ببرند


در این آزمایش و با استفاده از مغناطیس های بسیار قدرتمند، ذرات بنیادین، در طول یک تونل زیرزمینی به طول بیست و هفت کیلومتر در مرز سوئیس و فرانسه، شتاب گرفته و با سرعتی نزدیک به سرعت نور به حرکت در آمدند.
این ذرات، در نهایت با هم برخورد کردند و به شکل ذراتی به مراتب ریزتر، درآمده و پخش شدند.
این تجربه علمی، در مرکز تحقیقاتی سرن و با استفاده از آشکار سازی ویژه، که به اختصار، آلیس خوانده می شود انجام شد.
دمای حاصل از برخورد ذرات، در حدود ده تریلیون درجه سانتیگراد، یعنی یک میلیون بار داغ تر از هسته خورشید بود: گرمایی که در آن، حتی پروتون‌ها و نوترون‌ها، یعنی ذرات تشکیل دهنده هسته اتم هم ذوب شده و ترکیبی ژله مانند از کوارک ها و گلوان‌ها، یعنی بنیادی ترین ذرات سازنده ماده را به وجود می آورند؛ چیزی که پلاسمای کوارک - گلوان نامیده می شود.
دکتر دیوید اوانز، دانشمند بریتانیایی ِ دست اندر کار در این آزمایش، معتقد است که این پروژه بین المللی که با مشارکت حدود هزار محقق از سی و سه کشور جهان و با صرف میلیاردها دلار هزینه اجرا شده است، ارزش وقت و پولی را که صرفش شده، داشته و می تواند در شناخت بشر از راز خلقت، تاثیری به سزا داشته باشد.
دکتر اوانز می گوید: "بیست سال طول کشید تا این ایده، عملی شود. حالا باید این آزمایش، بی وقفه ادامه پیدا کند. ما به ده ها میلیارد برخورد نیاز داریم تا بتوانیم نتایج حاصله را تجزیه و تحلیل کنیم و بفهمیم که واقعا چه خبر است. این کار، به زمان زیادی نیاز دارد. تحلیل و بررسی بعضی از نتایج، چند هفته یا چند ماه طول می کشد و آنالیز بخش دیگری از اطلاعات، سال‌ها وقت می برد".
بنا بر این، مدت زمان طول می کشد تا محققان اطمینان حاصل کنند که آیا اصولا توانسته اند انفجار بزرگ را- البته در مقیاسی کوچکتر- دقیقا تکرار کنند یا نه. اگر جواب مثبت باشد، روزنه های تازه ای به روی بشر گشوده خواهد شد و دانشمندان خواهند توانست بخشی کوچک از اولین لحظات خلقت را، با جزئیاتی بیشتر از همیشه، مطالعه و بررسی کنند.

bbc

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”