طرح توسعه حاشیه ساحلی رودخانه Meurthe

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با شهرسازي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hani1459, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

طرح توسعه حاشیه ساحلی رودخانه Meurthe

پست توسط hani1459 »

طرح توسعه حاشیه ساحلی رودخانه Meurthe

این منطقه، که برای مدت زیادی به حال خود رها شده بود، هم اکنون در قلب یک پروژه طرح توسعه قرار گرفته است.

[BLOCKQUOTE]
تصویر
[/BLOCKQUOTE]معماران: آتلیه معماری Citte
مکان: فرانسه، Raon L’Étape
طراحی منظر: شرکت ARPAE
طراحی پروژه نورپردازی: Scene Publique (Agathe Argod)
طراحی سازه: Groupe Alto
طراحی هیدرولیک ( سازه وابسته به نیروهای آبی) : SINBIO
مساحت: 20.000 مترمربع
سال احداث: 2012 میلادی

[External Link Removed for Guests] پرس و جو و کنکاش درباره ویژگی های منحصر به فرد در یک منطقه خاص، نه تنها در باب حفاظت از میراث فرهنگی آن منطقه اطمینان خاطر حاصل می کند، بلکه این امکان را فراهم می کند که از این میراث، به عنوان پایه و اساسی در طراحی چشم انداز های شهری جدید استفاده کرد.

شهر Raon l’Etape، منطقه سرسبزی را در امتداد ساحلی رودخانه Meurthe در خود محصور کرده است. این منطقه، که برای مدت زیادی به حال خود رها شده بود، هم اکنون در قلب یک پروژه طرح توسعه قرار گرفته است.

[External Link Removed for Guests]

منطقه ای که این پروژه در آن دخل و تصرف خواهد کرد، با رودخانه Meurte به عنوان مرز شهری محدود می شود. این پروژه آینده ای پایدار برای این منطقه تضمین می کند، چرا که فضاهای مردمی و طبیعی به موازات هم توسعه خواهند یافت.

موقعیت استراتژیک این منطقه، به پروژه این امکان را می دهد تا از راههای گوناگونی تاثیر گذار باشد:
- ایجاد وحدت میان نهادهای گوناگونی که شهر Raon l’Etape را شکل می دهند، که در نتیجه کل جامعه را درگیر می کند.
- توسعه و راه اندازی مسیرها و سیستم جدید رفت و آمد؛ تا جایگزینی حقیقی برای اتومبیل هایی باشد که تمام شهر را فراگرفته اند.
- فراهم آوردن بستری برای فعالیت های تفریحی و صنعت گردشگری.
- و در نهایت، طرح جدید توسعه، تداوم و افزایش حلقه های اتصال میان آینده این شهر و میراث فرهنگی آن را مستحکم می کند.

[External Link Removed for Guests]

این پروژه گام به گام رو به جلو حرکت می کند: فاز دوم ساخت و ساز که در حال حاضر رو به اتمام است، در امتداد مسیر فاز اول- که برنده جایزه "amenagement du Moniteur-2009" بود- ادامه پیدا کرد.

این طرح توسعه متناسب با وضعیت جغرافیایی شهر است و خردمندانه از نتایج آن بهره می برد تا ویژگی های منحصر به فرد و روح حاکم بر آن را به گونه ای برجسته به نمایش بگذارد.

در فاز اول پروژه پذیرفته شد که این منطقه در امتداد مرکز شهر و براساس ساختار مستحکم طبیعی آن طراحی شود. بر خلاف آن، فاز دوم بیشتر بر حضور فعالیت های تفریحی مانند استخر شنا، باغ های خانوادگی، فضاهای اختصاصی و ماهیگیری تاکید می کند، که هم اکنون در چشم انداز طبیعی سواحل رودخانه مستقر شده است، با این حال اهداف جدید دیگری نیز در استفاده از این منطقه در نظر گرفته شده است:

- یک ساحل بزرگ تفریحی و فضایی برای استراحت، که همزمان به عنوان منطقه کنترل سیلاب و ایجاد محیط مناسب برای قایقرانی نیز عمل می¬کند.
- گردشگاه ها و مسیرهای پیاده روی که ساکنین Raon l’Etapeرا به پیاده روی در حاشیه رودخانه تشویق می کند.

[External Link Removed for Guests]

پروژه ساحل رودخانه Meurthe، به عنوان نمونه کاملی از ایده طراحی پایداری شناخته می شود که راه را برای توسعه آینده منطقه تسهیل خواهد کرد. مدیریت خردمندانه در پوشش گیاهی حاشیه ساحلی، باعث ایجاد پایداری طبیعی ساحل و محدود کردن پدیده فرسایش خاک شده است، همچنین امکان ایجاد تنوع در گونه گیاهی فلورا، که خاص آن منطقه است، را فراهم کرده است.

نورپردازی این پروژه، به نیازهای متعددی پاسخ داده است؛ نمایش این منطقه توسعه یافته در بهترین حالت آن، نورپردازی شب با در نظر گرفتن امنیت منطقه، حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در مصرف انرژی. ایده توسعه پایدار، پایه و اساس پروژه نورپردازی Raon l’Etape بوده است.

[External Link Removed for Guests]

تمایل به مینیمالیستی در این بخش از پروژه، باعث کاهش نورهای نقطه ای در مناطق روشن و پذیرش تاریکی در بعضی مناطق مرکز شهر شده است: به عنوان مثال، رودخانه Meurthe، خود تاریک باقی مانده است و تنها مانند یک آینه بازتاب خواهد داشت.

پروژه نورپردازی Raon l’Etape یکی از پارادوکس های عصر حاضر را حل کرده است: نورپردازی متناسب شب در بعضی قسمت های خاص، تاکید بر سایر جوانب طرح توسعه و استفاده از تکنیک های کاهش مصرف انرژی.


ایده های اساسی در پروژه نورپردازی عبارت اند از:
- استفاده از مصالح با درخشندگی زیاد، کنترل خیرگی و تطبیق ارتفاع با عرض واحد های نورپردازی برای کاهش تعداد روشنایی نقطه ای، که باعث شده است پروژه از نظر مصرف انرژی در مقیاس کل پروژه بهینه سازی شود.
- کاهش هزینه های نگهداری با انتخاب چراغ های با طول عمر زیاد، و انتخاب انواع سیستم های روشنایی تا به طول عمر آنها را پس از نصب بیفزاید.
- و در نهایت، استفاده از مصالحی مانند چوب، که تولید و حمل و نقل آنها، اثرات زیست محیطی کمتری دارد.


[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “شهرسازي”