آشنایی با سامانه پدافندی هاوک - MIM-23

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با سامانه پدافندی هاوک - MIM-23

پست توسط SAMAN » سه شنبه 25 فروردین 1388, 7:55 pm

 Homing All the Way Killer  MIM-23 HAWK 

سیستم پدافند دفاع موشکی هاوک
نویسنده / مترجم و ویراستار: SAMAN.M

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

کلیه حقوق مطلب متعلق به دو سایت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و سایت http://www.centralclubs.com است.برداشت مطلب بدون ذکر نام نویسنده و نام سایت های مذکور به هیچ عنوان مجاز نیست. این مطلب و دیگر مطالب همیشه از طریق جستجوی کلمات کلیدی پیگیری خواهند شد.

در سایت با وجود مطالب متنوع در مورد سیستم های پدافندی جای سیستم پدافندی معروف و مشهور هاوک بسیار خالی بود. بنده با توجه به اینکه مدت ها قبل تصمیم به ارسال و تهیه چنین مطلبی را داشتم بالاخره موفق به این کار شدم.

من این مقاله را به دوستانم افسران پدافند نیروی هوایی ارتش : مهدی / شهرام / پیمان / امیر / مصطفی و احسان و دیگر عزیزان در نیروی هوایی ارتش تقدیم میکنم. امیدوارم که مطلب مورد قبول واقع شود. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

هاوک و تامین کننده پدافند هوایی میان برد با ارتفاع کوتاه تا متوسط علیه اهداف متنوع پرنده شامل جت و هواپیماهای بال چرخشی وسایل نقلیه هوایی و موشک های کروز است. هاوک , سیستم پدافندی سیار( قابل حمل) است. سیستمی برای کلیه ساعات شبانه روز و انواع شرایط آب و هوایی مختلف, بسیار مهلک, قابل اعتماد و موثر علیه اقدامات متقابل الکترونیکی است. هاوک قبلا شکارگر پرنده نامیده شده بود, اما بعدا این اسم مترادف شد از: Homing All the Way Killer یا قاتل پرنده در همه مسیر!!
سیستم پدافندی هاوک دفاع هوایی کوتاه تا ارتفاع متوسط نیروهای ایالات متحده امریکا را برای 40 سال گذشته فراهم نموده است. سیستم هاوک درابتدا متعلق به دفاع هوایی مارین کورپز در بعد از اواخر 1960 بوده است. پایه و اساس هاوک در 1950 طراحی شد و در حول وحوش1960 توسعه داده شد. سیستم ارتقا یافته توسط مجموعه ایی از بهبود های محصول در 1970 با عنوان هاوک بهتر شده شناخته شد. فاز سوم بهبود محصول و آخرین اصلاح موشکی در ابتدا در حول وحوش 1990 بود که برای ارتش آمریکا و یگان تفنگداران دریایی USMC بود.
ازبرنامه هایی برای سیستم پدافند موشکی ارتقا داده شده هاوک به ارث بردن توانایی انهدام اهداف (از ورژن های قبلی) است. با این تفاوت که این برنامه علیه جنگنده های نسل بالاتر با فن آوری های پیشرفته تر طراحی شده و از بهبود های محصول است.
یک سیستم تکامل یافته هاوک حالا که در فاز سوم است با ترکیب توسعه و تحقیق در حال کسب قابلیت تاکتیکی دفاع موشک است.
عملکرد موفق هاوک باعث شده که تعداد زیادی از کشور های عضو ناتو هاوک را به عنوان اولین سلاح دفاع هوایی اتخاذ کنند. امروزه سیستم های هاوک شامل شده است در تسلیحات بیش از 15 کشور که خیلی از آنها جزو ناتو هستند. در سالهای جدید هاوک, موضع خود را درقبال تحمل ارتقای سیستم هایش را ادامه خواهد داد تا قابلیت و اجازه درگیر شدن در میادین جنگ را که به طور طبیعی تغییر پیدا کرده اند را بدهد.
گرچه تغذیه موشک هاوک در دست ارتش آمریکا بوده است اما گروه های امریکایی هیچ گاه در نبرد های ویتنام و خلیج فارس , از این سلاح شلیک نکردند!اولین کاربرد رزمی موشک هاوک در1967 رخ داد زمانی که آرتش اسراییل موشک ها را با موفقیت در جنگ 6 روزه علیه مصری ها به کار برد. حتی اگر در طی عملیات طوفان صحرا این سیستم توسط نیروهای ائتلاف به کار برده نشد اما تاثیر موشک هاوک در جنگ خلیج فارس دیده شد.
دفاع هوایی کویت مجهز به موشک های ضد هوایی هاوک امریکایی توانست در حدود 22 هواپیمای عراقی و یک هلیکوپتر رزمی را در 2 اوت 1990 منهدم کند. توسعه های جاری شرایط را برای داشتن قابلیت علیه موشک های تاکتیکی بالستیک TBM فراهم میکند. یگان تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده با سازمان دفاع موشک بالستیک BMDO به طور مشترک به تامین بودجه برای بهبود و ارتقای سیستم دریایی هاوک اقدام کرده اند. آزمایش ها بر روی هاوک تعدیل شده( پیراسته شده) توانایی رهگیری موشک های کوتاه برد بالستیک را بدست آوره است. زیرا سیستم هاوک یک سیستم خوب و مثبت بوده است و و برنامه های جاری برای ارتقا و بهبود ها احتمال ضرر پایینی داشته است و راه حل دفاع موشکی در مقابل موشک های بالستیک کوتاه برد و تهدید های پروازی مثل هواپیماها یا وسایل نقلیه هوایی یا هواپیماهای بدون سرنشین در هاوک دیده شده است. در این نقش هاوک به عنوان یک سیستم دفاع موشکی در رده پایین تر تصور شود.
کلیه سیستم های هاوک امریکا در اختیار یگان تفنگداران دریایی امریکا بودند و توسط آنها هم به کار برده می شد. و برای مارینز ها (تفنگداران) تنها سیستم دفاعی پرتاب کننده موشک که برای دفاع از یگان های نیروی دریایی می شد به آن اعتماد کرد همین بود.
در سپتامبر 1994 دو هدف موشکی LANCE با موفقیت توسط سیستم هاوک در یک عملیات آزمایشی توسط ناوگان نیروی دریایی که در برد موشک بودند در نیومکزیکو رهگیری شدند. در پایان 1997 بیش از یک سوم تجهیزات هاوک های فعال تفنگداران نیروی دریایی برای دفاع از ناوگان های خود به دفاع تاکتیکی موشک کوتاه برد بالستیک مجهز شدند. فهرست کامل ناوگان در اواخر 1998 تعدیل شدند.   های هاوک   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

واحد های موشکی هاوک از یک تیم با یک رادار آکویسیشن یا رادار مطلع کننده / یک پست فرماندهی / یک رادار پیگردی کننده (تراکینک) و سیستم شناسایی دوست از دشمن IFF ( اندتی فیکیشن فرند فور فو: Identification Friend or Foe ) و 3 یا چهار لانچر که هریک 3 موشک دارند.
سیستم هاوک به 3 بخش تقسیم میشود:
اکتساب / کنترل آتش و بخش های شلیک.
شناسایی هدف به بخش رادار کنترل آتش بواسطه پالس و رادارهای موج پیوسته برای ارزیابی ( هدف ) تهیه می شود. اطلاعات هدف نیز از سنسورهای دور از طریق پیوند دادن اطلاعات دریافت میشود.قسمت کنترل آتش با حداکثر قدرت و توان رادار تراکینگ (دنبال کننده) بر روی هدف قفل میکند. در این حالت اگر سیستم روی دستی باشد یک موشک یا چند موشک به سمت هدف شلیک خواهد شد و اگر سیستم روی مد اتوماتیک باشد از قسمت شلیک توسط بخش رادارکنترل اتش تصمیم لازم اتخاذ خواهد شد. رادار ها و موشک قابلیت ECCM ( اقدام متقابل ضد الکترونیک) وسیعی دارند. { نکته: ECM = اقدام ضد الکترونیک)
واحد کنترل آتش هاوک عنصر اصلی سیستم هاوک است. در واقع آتشباره شلیک دو یونیت آتش یکسان دارد , هر ترکیب از پست فرماندهی که جایگاه کنسول ( میزکار) اپراتور است, یک رادار دریافت موج پیوسته یا CWAR برای نظارت هدف, یک ایلومیناتور با قدرت بالا برای ردیابی هدف, مجموعه بازجویی کننده MK XII IFF , و 3 لانچر با 3 موشک. به طور عادی گسترش ترکیب یک هاوک در یک گردان, مخابره با واحد کنترل که معمولا یک TSQ-73 بر روی ATDL-1 یا دسته اطلاعات تاکتیکی ارتش صورت میگیرد که این به خوبی صدا را متصل می کند.
مرکز مراقبت دستور آتش موشک TSQ-73 یا FDC سیستمی است که برای گردان هاوک ارتش و تیپ دفاع هوایی به کار برده شده است. فرمان تدارکات TSQ-73 , کنترل و مخابره برای دسته های آتش ارتش( پاتریود و هاوک) و تهیه یک لینک به دسته های نیروی هوایی C31 ( MCE و آواکس ها ست). تیپ و دسته های گردان هاوک بر اطلاعات رد شده بر روی دیتا لینک ها به ایجاد یک تصویر هوایی جامع, اعتماد میکنند تا موقعی که گردان هاوک میتواند رادار دریافت پالس رابه تولید تصویر هوایی گسترش دهد. با دستور و کنترل دسته های آتش ارتش به مرکز هماهنگی اطلاعات ICC و مرکز عملیاتی تاکتیکی دفاع هوایی ارتش ADTOC حرکت شروع خواهد شد. TSQ-73 به تدریج و رفته رفته برای سال های آینده از دور خارج میشوند. به هر حال آن هنوز یک نقش حیاتی در هماهنگی با ارزش بودن SAM ها در انسجام تئاتر و محاصره دفاع هوایی بازی میکند.
سیستم های هاوک جدید از سه مولفه اصلی ساخته شده اند: رادار TPS-59 / لانچر هاوک و موشک های هاوک و ADCP یا بنیاد ارتباط دفاع هوایی Air Defense Communications Platform. رادار TPS-59 رادار تامین کننده, شناسایی هدف / تمیز دهنده و ردیاب کننده هدف است.(وظیفه) لانچر حمل کننده هاوک محافظت و شلیک موشک های هاوک است.هر لانچر موشک هاوک میتواند 3 موشک در بالای خود حمل کند. موشک های هاوک از راهنمایی رادار برای انهدام اهدافشان استفاده میکنند. موشک های هاوک در نزدیک اهدافشان منفجر میشوند.
رادار TPS-59  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

در نهایت بنیاد دفاع هوایی با اتصال TPS-59 با هاوک و سایر اجزای سازنده نمایش دفاع موشکی یک رسته دفاع موشکی در عمق ( مرز ها) ایجاد میکنند. زیر برنامه های جاری ارتقای رادار TPS-59 و لانچر های هاوک تا زمانی که بنیاد دفاع موشکی یک تولد جدید داشته باشد انجام خواهد شد.
از برجسته ترین ارتقا ها در سیستم دفاع موشکی هاوک اصلاح رادار نظارت هوایی یا دیدبان TPS-59 یگان تفنگداران دریایی می باشد. مجموعه رادار AN/TPS-59 یک سیستم کنترل هوا / دریایی است چنانچه که وظیفه (این) سنسور اولیه , برای MAGTF (نیروی دریایی/ زمینی / هوایی) تهیه اطلاعات هدف هوایی و تهیه تصاویر اولیه به واحد تاکتیکی عملیات هوایی یا TAOM است.همچنین آن میتواند به تنهایی در جلوی نیروها به عنوان یک سنسور در راه دور عملیات کنترل ترافیک هوایی را انجام دهد.
رادار بهبود داده شده میتواند موشک های بالستیک را در فاصله خارج از 400 ناوتیکال مایل nm (برابر 720 کیلومتری) و در ارتفاع بالای 500`000 پا یی ( معادل 150 کیلومتری) نمایش و آشکار کند.!!!این بهبود ها به رادار, قابلیت نوعی نظارت و ردیابی را خواهد که سیستم های دفاع موشک بالستیک TBMD به ان احتیاج دارند. بنیاد دفاع هوایی یک مجموع کاملا جدید هاوک, که TPS-59 را به آتشبار هاوک متصل میکرد و نیز میخواست فرمت اطلاعات را به دیگر سنسور انتقال دهند.این به هاوک این اجازه را میداد که با دیگر سیستم های TBMD مستقیما و مشترکن با سیستم توزیع اطلاعات تاکتیکی تماس برقرار کند. این اتصالها به فرماندهی دفاع هوایی این اجازه را میدهد هاوک با دیگر سیستم های دفاع موشکی صف آرایی کند و هاوک با معماری نمایش دفاع موشکی ادغام شود.ADCP به طور کامل توسعه و تولید را در FY97 شروع کرد.
موشک هاوک و کلاهک آن بهتر شده بودند تا به هاوک اجازه بهتر بودن از موتور موشک بالستیک دشمن را بدهد. مخصوصا ارتقای فیوزهای مربوطه به هاوک و نتیجتا کلاهک آن موجب آن شده بود که مرگ آوری هاوک بهتر شود. علاوه بر این بهبود هایی که روی لانچر موشک هاوک انجام شده بود که توانایی و قابلیت حرکت بیشتر و توانایی بهتر برای اتصال با موشک هاست.این سیستم های جدید هاوک دستخوش ازمایشات بسیار شدند.

مشخصات سیستم پدافند موشکی MIM-23 هاوک

خدمت : مارین کورپز / یگان تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده امریکا
سازنده: رایزون
ماموریت: دفاع موشکی سطح به هوا
طول: 3.81 متر
قطر: 13.5 اینچ
وزن: 635 کیلوگرم
برد: 40 کیلومتر و برد مفید 24 کیلومتر
حداکثر ارتفاع :30000 پا در حداکثر حالت 60KFT
پیشرانه: موتور راکت با سوخت جامد
سیستم راهنمایی: رادار مستقیم با هدایت نیمه فعال
کلاهک:136 کیلوگرم با قدرت انفجار بسیار زیاد
انواع شلیک: مستقیما توسط اپراتور و مد اتوماتیک
راهنمایی موشک: هدایت نیمه فعال
آشکارسازی هدف: رادار موج پیوسته و رادار های دریافت پالس
ردیابی هدف: رادار موج پیوسته با قدرت وضوح بالا و دید غیرفعال(غیر مسلح)
نرخ آتش: هر 3 ثانیه 1 موشک
سنسور ها:رادار موج پیوسته با قدرت بالا HIPIR / رادار دریافت موج پیوسته CWAR / رادار اکتساب پالس و و دید بصری غیر فعال
قابل انتقال با: C-130 هرکولس / C-141 و C5 و هلیکوپتر هایی که توانایی کشندگی بالای زیادی داشته باشند.
خدمه: 2 افسر و49 سرباز
وضعیت کنونی: درحال خدمت
تعداد موشک تولیدی: 37000  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22089 بار

آشنایی با سری موشک های هاوک

پست توسط sinaset » چهار شنبه 13 مرداد 1389, 11:00 pm

آشنایی با سری موشک های هاوک

 تصویر 


موشک سطح به هوای میانبرد هاک (MIM-23 HAWK) ساخت شرکت آمریکایی(Raytheon) است. Hawk مخفف Homing All the Way Killer می‌باشد. هدف ابتدایی از طراحی این موشک نابود کردن هواپیماهای دشمن بود که با توسعه این موشک، از آن در نابود کردن موشکهای دیگر هم استفاده می‌شد . این موشک در سال 1960 وارد خدمت گردید اما باتوجه به برنامه‌های مختلف و متنوع بهینه‌سازی و توسعه که بر روی آن پیاده شده،‌این موشک هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسعه و بهینه‌سازی‌های مختلف روی موشک هاک عاقبت به ساخت سیستم دفاع موشکی پاتریوت (‌MIM-104 Patriot ) منجر شد . از سال 1994 جایگزینی موشک هاک با نمونه‌های دیگر با توجه یگان عملیاتی و ماموریت‌های آن یگانها در ارتش آمریکا شروع گردید و در سال 2002 موشک موفق هاک رسما از خدمت در ارتش آمریکا بازنشسته شد . آخرین یگان استفاده‌کننده از موشک هاک، یگان تفنگداران دریایی آمریکا(US Marine Corps ) بودند که موشک دوش پرتاب FIM-92 Stinger را جایگزین موشک هاک کردند. این موشک همچنان در خارج از آمریکا و در کشورهای اروپای غربی و ژاپن تولید می‌شود . موشک هاک در جنگهای مختلفی شرکت کرده و بنا بر آمار اعلام شده تا کنون 40 هزار فروند از این موشکها ساخته شده است. درصد اطمینان کارایی این موشک در نمونه‌های ابتدایی 56% و در آخرین نمونه ها 85% بوده است.۱-تاریخچه طراحی و ساخت موشک هاک :
کار طراحی و ساخت سیستم موشکی هاک از سال1952 شروع شد و جزیی از طرح ارتش آمریکا برای ساخت یک موشک میانبرد سطح به هوا با سیستم هدایت نیمه فعال راداری گردید. در سال1954 قرارداد ساخت لانچر این موشک با شرکت نورثروپ و قرارداد ساخت رادار و سیستم کنترل آتش و موشک با شرکت ریثون پیمانکار اصلی پروژه بسته شد . اولین نمونه موشک ساخته شده این طرح به اسم (XSAM-A-18 ) با موتور XM3 در ژوئن 1956 ساخته شد . جولای1957 نمونه کامل شده ارائه گردید اما پس از مدت کمی با روشن شدن معایب این مدل از موتورها، از موتورهای آیروجت (Aerojet M22E7) بجای مدل قبلی استفاده شد که این مدل هم نا‌مطمئن نشان داد و با موتورهای اصلاح شده آیروجت (M22E8 ) جایگزین گردید. نمونه ابتدایی موشک هاک در سال1959 در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت و از سال1960 به طور رسمی در اختیار تفنگداران نیروی دریایی آمریکا(US Marine Corps) قرار گرفت. پیچیدگی زیاد سیستم پدافند موشکی هاک و استفاده از سامانه‌های الکتریکی در این سیستم باعث شد این سیستم پدافندی قادر به فعالیت مستمر بیش از 43 ساعت نباشد اما این مدت در نمونه‌های بهینه‌سازی شده موشک هاک به 130الی170 ساعت و در آخرین نمونه‌ها به 300 الی400 ساعت افزایش داده شده است.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
۲-اجزای تشکیل دهنده سیستم پدافندموشکی هاک
(PAR (Pulse Acquisition Radar
به معنای رادار هدفیاب پالسی (ضربانی و چرخشی) است. آنتن گیرنده این رادار با سیکل 20 دور در دقیقه چرخیده و برای شناسایی اهداف در ارتفاع زیاد و متوسط استفاده می‌شود.
Continuous Wave Acquisition Radar
به معنای رادار هدفیابی با امواج پیوسته و از نوع رادارهای جستجو گر داپلر است و از سیستم پالسی استفاده می‌کند که آنتن گیرنده آن رادار سیکل چرخش 20 دور در دقیقه داشته و برای شناسایی اهداف در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
High Power Illuminator doppler Radar
رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر بوده و برای ردگیری اهداف و موشکهای هدایت شونده مورد استفاده می‌شود.
Range Only Radar
این سیستم از رادار پالس داپلر با استفاده از طول موج کی (K-band) برای تعیین برد و مسافت و ارتفاع استفاده می‌کند و وقتی که دیگر سیستمها به دلیل جنگ الکترونیک و یا انجام وظایف دیگر قابل استفاده نباشند، مورد استفاده قرار میگیرد.
Information Coordination Central
به معنای مرکز هماهنگی اطلاعات بوده و وظیفه جمع آوری اطلاعات قسمتهای مختلف سیستم را بر عهده دارد و این اطلاعات رادر اختیار مرکز کنترل خودکار(BCC) قرار می‌دهد.
Battery Control Central
به معنای مرکز کنترل خودکار است و وظیفه پردازش اطلاعات ارسالی قسمتهای مختلف سیستم رابر عهده دارد.
Assault Fire Command Console
به معنای یگان فرماندهی آتش است و برای هدایت مرکز BCC از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد و به وسیله آن می‌توان با یک سیستم CWAR و یک سیستم HPI و سه لانچر پرتاب کننده موشک( 9 موشک در مجموع) را کنترل و هدایت کرد.

Launcher Section Controls
به معنای بخش کنترل کننده پرتاب کننده موشک است .
SEA جنراتور 56 کیلووات که معمولا از 6 عدد از آن در یک سیستم برای تولید انرژی استفاده می‌شود.


۳-مراحل مختلف گسترش و بهینه‌سازی موشک هاو

۱-۳-اولین طرح بهینه‌سازی موشک هاک (‌ HAWK/HIP) و ساخت نمونه(I-Hawk)

موشک هاک مدل I-Hawk یا (‌Improved Hawk) موشک هاک بهینه‌سازی و اصلاح شده است. به دلیل مشکلات سیستم هاک در شناسایی اهداف در هنگام وجود اهداف زیاد و شناسایی اهداف در ارتفاع کم در کنار مشکلات موشک هاک در نابود کردن اهدافی که در نزدیکی زمین و ارتفاع خیلی پایین حرکت می‌کنند طرح بهینه‌سازی موشک هاک یا همان (I-Hawk ) آغاز شد. این طرح بخشی از برنامه‌های بهینه سازی موشک هاک به اسم طرح (‌ HAWK/HIP) بود که همه‌ی موشکهای هاک تولید شده باید با این برنامه بهینه سازی می‌شدند تا معایب قبلی آنان برطرف شود .

تغییرات اعمال شده برروی موشک هاک در این طرح شامل موارد زیر بود :

- افزودن یک مرکز پردازشگر دیجیتال برای پردازش اطلاعات دریافت شده از اهداف و رهگیری بهتر اهداف، که با آن ناکارامدی و اشتباه سیستم هاک در برابر وجود اهداف زیاد برطرف شد. این پردازشگر امکان تحلیل و ارزیابی میزان خطر هر یک از اهداف را به سیستم هاک می‌داد.

- سر جنگی بزرگتر و موتورهای کوچکتر و قدرتمندتر به همراه سیستم هدایتی پیشرفته.

- جایگزینی سیستم‌های PAR/CWAR/HPI/ROR هم با نمونه‌های بهینه‌سازی شده و پیشرفته‌تر.

اولین نمونه بهینه‌سازی شده از موشک هاک (I-Hawk) در اکتبر سال 1972 وارد خدمت شد و تمامی سیستمهای هاک موجود در ارتش آمریکا تا سال 1978 با این طرح بهینه سازی شدند .
۲-۳-دومین طرح بهینه‌سازی موشک هاک(‌ HAWK/PIP) و ساخت نمونه‌های مختلف از موشک هاک

در سال1973 آمریکا طرح گسترده (Product Improvement Plan) HAWK/PIP را در چندین فاز و برای ساخت نمونه‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر موشک هاک که دارای قابلیتهای بیشتری باشند، آغاز کرد. این طرح عمدتا برای گسترش قابلیتهای موشک هاک با تاکید بر روی تجهیزات زمینی این سیستم بود.

فاز اول: این مرحله در سال 1973 شروع شد و شامل استفاده از رادار پالس داپلرAN/MPQ-55 در سیستم CWAR بود. سیستم CWAR پس از بهینه‌سازی و اصلاح به ICWAR تغییر نام داد و رادار AN/MPQ-50 در سیستم PAR نیز با افزودنMTI (Moving Target Indicator) که یک صفحه نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن و ثبت کردن حرکت اهداف، بهبود یافت. سیستمهای هاک بهینه‌سازی شده فاز اول در سالهای 1979 تا 1981 وارد خدمت شدند .

فاز دوم : این مرحله که از سال 1978 شروع شد، شامل جایگزینی رادار AN/MPQ-57 در سیستم HPI به جای رادار قدیمی AN/MPQ-46 بود. اما مهمترین تغییر صورت گرفته در این فاز حذف لامپهای خلا در سیستمهای الکترونیکی و جایگزینی مدارات جامد مدرن به جای آن بود . اضافه کردن یک سیستم چشمی(اپتیکی) ردگیری هدف به سیستم پدافنی موشکی هاک نیز از دیگر تعییرات این فاز بود. سیستم جدید ردگیری هدف با چشم یا optical TAS از یک سیستم الکترو-اپتیکی (تلویزیونی) مدل OD-179/TVY برای قرار دادن یک سیستم شناسایی و ردگیری جدید هدف برای اپراتور سیستم پدافندی هاک استفاده می‌کرد و در موقعی که سیستمهای دیگر به علت جنگ الکترونیک قابل استفاده نبودند، کاربرد داشت. موشکهای هاک این نمونه مابین سالهای 1983 تا 1986 وارد خدمت شدند .

فاز سوم : تاکید بیشتر این مرحله که از سال1983 شروع شد بر روی بهینه سازی سیستم‌های موجود با استفاده از سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتری بود . در این فاز رادار سیستم CWAR با نمونه قدرتمند AN/MPQ-62 با توانایی جستجوی تک سیگنال اهداف عوض شد. رادار AN/MPQ-61 سیستم HPI برای افزایش قدرت درگیری همزمان سیستم پدافند موشکی با اهداف در ارتفاع پایین بهینه‌سازی گردید. این رادار امکان فعالیت مطمئن سیستم هاک را در هنگام وجود تعداد زیادی از اهداف در ارتفاعات کم، فراهم می‌کرد . سیستم ROR نیز در این مرحله از بهینه‌سازی به علت عدم نیاز حذف شد . موشکهای هاک این نمونه از سال 1989 وارد خدمت شدند.

۳-۳-طرحهای موازی 3 فاز اولیه طرح (‌ HAWK/PIP) برای توسعه و بهینه سازی موشک هاک

طرحهایی دیگر هم موازی این 3 مرحله برای بهینه سازی و گسترش موشک هاک وجود داشتند اما به علت اینکه بیشتر جنبه تحقیقاتی داشتند، عملی نشدند. این طرحها شامل موارد زیر بودند:

- طرح افزایش اطمینان از کارایی موشک هاک: طرح Missile Restore Reliability در سالهای 1982 تا 1984 در دست تحقیق بود و با موفقیت نیز به اتمام رسید.

- طرح مقاوم سازی موشک هاک در برابر جنگ الکترونیک: این طرح که جزیی از طرح افزایش اطمینان از کارایی موشک هاک (MRR) بود، امکاناتی را برای مقابله با جنگ الکترونیک (ECM) به سیستم پدافندی هاک اضافه کرد. دلیل اصلی این طرح ساخت سیستم جنگ الکترونیک (ECM) توسط شوروی در مدلهای مختلف و نصب بروی هواپیماهای این کشور و نصب مدل مدل SPS-141 بروی هواپیماهای سوخو22 عراق بود که باعث انحراف و بی‌استفاده شدن سیستم‌‌های پدافندی هاک مدل بی(MIM-23 B) ایران شده بود. در موشکهای هاک مدل C و E این مشکل برطرف شد.

· فاز چهارم :این طرح در میانه‌های راه توسط ارتش آمریکا و تفگنداران نیروی دریایی آمریکا رها شد و هیچ وقت هم به اتمام نرسید. این فاز شامل مراحل زیر بود:

- ساخت رادار بسیار قدرتمند و دقیق برای سیستم CWAR برای شناسایی اهداف بسیار کوچک و هواپیماهای بدون سرنشین .

- سیستم ضد تششعات اتمی(Anti-radiation)

- موتورهای پیشرفته‌تر برای موشک هاک

- بهینه‌سازی سیستم ردگیری الکترواپتیکال

- بهینه‌سازی سیستم کنترل آتش و فرماندهی

- بهینه‌سازی سیستم حمل و نقل موشک هاک· فاز چهارم طرح با نام هاک21 : این مرحله از بهینه‌سازی موشک هاک بوسیله کشورهای هم پیمان آمریکا یا همان ناتو انجام گرفت . سیستم پدافندی فوق پیشرفته هاک21 یک سیستم مدرن و با کارایی خیلی بیشتر از موشکهای هاک ساخته شده در فاز سوم طرح بهینه‌‌سازی موشک هاک بود. در سیستم هاک 21 سیستمهای راداری PAR و CWAR حذف و به جای ان از راداراهای مراقبت MPQ-64 استفاده شد. این رادار فوق پیشرفته ساخت شرکت نروژی کانگزبرگ برای سیستم کنترل آتش موشک هاک است که با سفارش نروژ طراحی و ساخته شده بود . این مدل از موشک هاک یک سرجنگی چند تکه با قدرت انفجاری زیاد دارد که می‌تواند با انفجار خود اهداف موجود در نزدیکی خودش رو نابود کند. این مدل موشک هاک امکان رهگیری و نابود کردن موشکهای بالستیک کوتاه برد را هم دارا می‌باشد. . رادار MPQ-61 مورد استفاده در سیستم HIP این نمونه از موشک هاک امکان پوشش دادن مناطق راداری زیر منطقه دید ررا هم دارد.

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
۴-مشخصات عمومی موشک هاک:

موشک هاک به شکل استوانه باریک و کشیده با چهار بال دلتایی شکل است که از انتها تا میانه‌های موشک امتداد دارند . موشک هاک ای (MIM-23A) 5.08 متر طول و قطر 37 سانتی متر داشته و طول بالها هم 1.21 متر است. وزن نمونه ابتدایی موشک هاک 548 کیلوگرم شامل یک سر جنگی54 کیلوگرمی می‌باشد. حداقل برد این موشک 2 کیلومتر و حداکثر برد عملیاتی آن هم 25 کیلومتر است که قابلیت نابود کردن اهدافی با ارتفاع 60 متر تا 11 کیلومتر از سطح زمین را داراست . موشکهای هاک بی تا ام (MIM-23 B/C/D/E/F/G/H/J/K/L/M) طول5.03 متر و قطر 37 سانتی متر دارند و وزن انها هم 638 کیلوگرم شامل سر جنگی 75 کیلوگرمی است و می‌توانند اهدافی را در محدوده 1.5 تا 35 کیلومتری در ارتفاع60 متر تا 18 کیلومتر مورد حمله قرار دهند . موشکهای هاک مدل بی تا ام سرعتی در حدود 500 متر در ثانیه و قابلیت انفجار سر جنگی به وسیله هدایت رادیویی را دارند. در ضمن این موشکها مجهز به جستجو گر نیمه فعال هستند و تا 15 جی هم می‌توانند فشار را تحمل کنند.۱-۴-موشک هاک MIM-23A :

این مدل نمونه اصلی موشک هاک است، با سر جنگی54 کیلوگرمی که به دلیل کارایی کم خیلی زود از خدمت خارج شد

۲-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23B :

در این نمونه از سر جنگی74 کیلوگرمی و سیستمهای هدایتی کوچکتر و پیشرفته‌تر به همراه موتور جدید M112 استفاده شده و موتورهای M112 در زمان 5 ثانیه به حداکثر سرعت خود می‌رسیدند(500 متر بر ثانیه) و تا 21 ثانیه می‌توانند به این سرعت ادامه بدهند. وزن این موتور395 کیلوگرم بود که 295 کیوگرم آن مربوط به وزن سوخت است. این موشک امکان حمله به اهدافی در محدوده 1.5 تا 40 کیلومتر و در ارتفاع 60 متر تا 20 کیلومتر را دارد. این نمونه از موشک هاک از سال1971 وارد خدمت شد و تا سال1978 تمامی نمونه‌های موشک هاک مورد استفاده در ارتش امریکا با این نمونه بهینه‌سازی شده بودند و تقریبا همه موشکهای هاک ایران از این نمونه (MIM-23B) هستند.

۳-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23C :

در سال 1982 معرفی شد و همان نمونه موشک هاک بی (MIM-23B)است که به امکانات مقابله با جنگ الکترونیکKDC (ECCM) مجهز شده بود .

۴-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23D :

این مدل همان موشک هاک سی (MIM-23C) است که تغییرات و بهینه‌سازی‌های اعلام نشده‌ای روی آن انجام گرفته است. نکته مبهم در مورد نمونه‌های C و D خدمت و خروج از خدمت همزمان هر دو نمونه با هم است چرا که اگر نمونه D پیشرفته‌تر بود باید جایگزین نمونه C می‌شد ولی احتمالا موشک هاک نمونه دی(MIM-23C) به سیستمهای هدایتی دقیق‌تر با قابلیت مقابله بیشتر با جنگ الکترونیک و شگردهای جدید جنگ الکترونیک شوروی بود که توسط عراق در جنگ ایران مورد استقاده قرار گرفته بود .

۵-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23E/F :

این نمونه از موشک هاک را نمونه تخصصی موشک هاک برای نابودی اهداف در ارتفاع کم می‌دانند که از بهینه‌سازی موشکهای هاک مدل C و D ساخته شده و از سیستمهای جدیدتر هدایتی استفاده می‌کند. البته از توانایی‌های حمله به اهداف در ارتفاع متوسط و زیاد این نمونه از موشک چیزی کم نشده است. این نمونه از موشک هاک در سال1990 وارد خدمت شد.

۶-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23G/H :

در این نمونه از بدنه جدید برای موشک هاک استفاده شد و از سال1995 وارد خدمت گردید.

۷-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23K/J :

نمونه تخصصی موشک هاک برای مقابله با موشکهای بالستیک است. تفاوت این نمونه از موشک هاک با نمونه‌های قبلی در استفاده از سر جنگی و چاشنی جدید (Anti-TBM) برای این مدل از موشک هاک می‌باشد. این نمونه از موشک هاک قابلیت حمله به اهدافی در ارتفاع 20 کیلومتری در محدوده 45 کیلومتری را دارد و بیشتر برای مقابله با موشکهای بالستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نمونه از سال1994 وارد خدمت شد .

۸-۴-مشخصات موشک هاک MIM-23L/M :

در این نمونه از چاشنی های جدیدتر برای موشک هاک استفاده شد.

۹-۴-مشخصات عمومی سیتمهای راداری مورد استفاده در سیستم پدافندی هاک:

نمونه‌های اصلی سیستم هاک از 4 رادار استفاده می‌کنند که دو سیستم برای شناسایی(PAR / CWAR) و دو سیستم دیگر برای رهگیری (CWAR/HPI) و دو سیستم هم برای درگیر شدن (HPI / ROR) است . در نمونه‌های بهینه‌سازی شده تعدادی از سیستمها در هم ادغام شده‌اند و آخرین نمونه‌ها‌ی سیستم هاک تنها از دو رادار استفاده می‌کنند یک رادار آرایه فازی برای جستجو و یک رادار دیگر برای درگیری.

۱۰-۴-مشخصات سیستم رادار PAR در سیستم موشکی هاک :

رادار هدفیاب پالسی برای شناسایی اهداف در ارتفاع زیاد و متوسط است . آنتن گیرنده این رادار بیضی شکل با ابعاد 6.7 متر طول و 1.8 متر بوده و سطح گیرنده رادار مشبک می‌باشد. سیکل چرخش آنتن گیرنده 20 دور در دقیقه است . این رادار به روی یک حمل کننده دو چرخ سوار شده و اطلاعات این رادار به مرکز کنترل خودکار(BCC ) منتقل می‌شود.

-۴-۱۱ رادار : AN/MPQ-35 این رادار نمونه ابتدای سیستم هاک است. یک رادار پالسی با قدرت450 کیلووات (450 kW) و ضربان هر پالس ان تقریبا 667تا800 هرتز می‌باشد.

-۴-۱۲ رادار :AN/MPQ-50این نمونه از رادار بهینه‌سازی شده در فاز سوم طرح (‌ HAWK/PIP) است و در نمونه (I-HAWK) مورد استفاده قرار گرفته است و شامل یک سیستم دیجیتال MTI همی‌باشد که به اپراتور در شناسایی عوارض زمین از اهداف کمک می‌کند و قدرت ان 1000 وات است . برد این نمونه رادار:
• در مقابل اهدافی با مساحت3 متر مکعب در ارتفاع زیاد 104 کیلومتر و در ارتفاع کم 96 کیلومتر .

• در مقابل اهدافی با مساحت2 متر مکعب در ارتفاع زیاد 98 کیلومتر و در ارتفاع کم 90 کیلومتر.

• در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مکعب در ارتفاع زیاد 79 کیلومتر و در ارتفاع کم 72 کیلومتر.

-۴-۱۳ رادار AN/MPQ-64 مورد استفاده در هاک 21 :

رادار داپلر 3 بعدی که در سیستم هاک21 مورد استفاده قرار گرفته و همزمان جایگزین رادارهای سیستمهای CWAR و PAR شده است و می‌تواند به تنهایی کار این سیستم را انجام دهد . برد این رادار بیش از75 کیلومتر است و آنتن آن 30 دور در دقیقه میچرخد و قادر به انجام فعالیت مستمر و بدون توقف تا 600 است و توانایی رهگیری همزمان 60 هدف را دارد.

۱۴-۴-مشخصات رادار سیستم CWAR در سیستم موشکی هاک:

رادار هدفیابی با امواج پیوسته و از نوع رادارهای جستجو گر داپلر است و از سیستم پالسی استفاده می‌کند و برای شناسایی اهداف در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد . .

۱۵-۴-رادار AN/MPQ-34 :

رادار نمونه ابتدایی سیستم هاک و با قدرت200وات است.

۱۶-۴-رادار AN/MPQ-48:

از این رادار در نمونه های بهینه‌سازی شده در اولین طرح بهینه سازی سیستم هاک استفاده شده است. برد این نمونه رادار :

در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 63 و حداکثر 69 کیلومتر است .
در مقابل اهدافی با مساحت2.4 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 60 و حداکثر65 کیلومتر است.
در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 48 و حداکثر52 کیلومتر است .
-۴-۱۷ رادار AN/MPQ-55 بهینه‌سازی شده در فاز اول و دوم طرح توسعه هاک:

رادار بهینه سازی شده ردیابی هدف به وسیله امواج پیوسته یا ICWAR با قدرت 400 وات است و بردی در حدود70 کیلومتر دارد و از محدوده فرکانسی 10 تا 20 گیگاهرتز یا همان باند جی(J-band) استفاده می‌کند.


-۴-۱۸ رادار AN/MPQ-62 بهینه‌سازی شده در فاز سوم طرح توسعه هاک:
در این نمونه نسبت به نمونه‌های قبلی تغییراتی در جستجوگر تک سیگنال ایجاد شده رادار بهتر بتواند در سرعت و برد هدف را جستجو کند . یک نمایشگر دیجیتال به این هم اضافه شده است . [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

۵- مشخصات عمومی رادار HPI در سیستم موشکی هاک:

رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر است و برای ردگیری اهداف و موشکهای هدایت شونده مورد استفاده قرار میگیرد . این رادار تنها از دو گیرنده مقعر شکل در کنار هم تشکیل شده که یکی فرستنده و دیگری گیرنده است . رادار سیستم HPI به صورت اتوماتیک اهداف را پیدا می‌کند و به سمت ان میچرخد و هدف را رهگیری می‌کند و چون امکان اتصال به مرکز هماهنگی اطلاعات را دارد می‌تواند همزمان برای 3 لانچر مورد استفاده قرار گیرد . رادار سیستم HPI امواجی را فرکانس باند جی(j-Band) به سوی هدف می‌فرستد که بازتاب این امواج را هم موشک هاک و سیستم هدایت زمینی میگیرند و به وسیله آن هدف را رهیگیری و نابود می‌کنند.

رادارAN/MPQ-33/39 :این نمونه رادار در نمونه‌های اولیه سیستم هاک مورد استفاده قرار گرفت که به صورت خودکار هدف رو شناسایی م‌یکند و به سوی آن میچرخد. قدرت آن120 وات است و از فرکانس محدود 10 تا 10.25 گیگا هرتز استفاده می‌کند.

رادار AN/MPQ-46 : بهینه سازی شده درفاز اول طرح((I- Hawk) است که از محدوده فرکانسی 10 تا20 گیگاهرتز(J-band) استفاده می‌کند. تفاوت عمده این رادار با نمونه قبلی در حذف لامپهای خلا می‌باشد. برد این نمونه رادار:

• در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 93 و حداکثر 99 کیلومتر است
• در مقابل اهدافی با مساحت2.4 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 89 و حداکثر93 کیلومتر است
* در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مکعب در حالات مختلف حداقل 72 و حداکثر75 کیلومتر است
رادار AN/MPQ-57: در ابن نمونه از رادار تمامی سیستمهای رادار دیجیتالی شدند و سیستم ردگیری الکترو-اپتیکی(تلویزیونی) TASمدل OD-179/TVY TAS به آن اضافه شد . سیستم TAS به وسیله شرکت نوروثروپ توسعه داده شد و سیستم جدیدتر TISEO یا همان I-TAS ساخته شد که می‌توانست تا 10 برابر روی هدف زوم کند. سیستم TISEO از سال 1982 به سیستم جستجوگر فروسرخ(Infra Red) هم اضافه شد.

رادار AN/MPQ-61:نمونه بهینه سازی شده در فاز سوم طرح (Hawk PIP) با سیستم LASHE برای تشخیص بهتر عوارض زمین از اهدافی که در ارتفاع کم حرکت می‌کنند، است . این رادار در تشخیص و رهیگیری اهداف در وقتی که هدفهای زیادی وجود دارد بهتر عمل می‌کند و آنتن آن بر خلاف نمونه‌های قبلی که دایره شکل بود مستطیل شکل است و می‌تواند 12 هدف را به صورت همزمان زیر نظر داشته باشد . این رادار از سیستم تلویزویونی فروسرخ (TV/IR)بر علیه موشکهای هدایت شونده استفاده میکند.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

۶-مشخصات عمومی رادار ROR در سیستم موشکی هاک

این سیستم از رادار پالس داپلر با استفاده از طول موج کی (K-band) و برای تعیین برد و مسافت و ارتفاع استفاده میکند و وقتی که دیگر سیستمها به دلیل جنگ الکترونیک و یا انجام وظایف دیگر قابل استفاده نیستند مورد استفاده قرار میگیرد.

رادار AN/MPQ-51:این نمونه از رادار از محدوده فرکانسی 15.5 تا17.5 گیگا هرتز استفاده میکند و طول آنتن گیرنده آن1.2 متر است. برد این نمونه رادار:

• در مقابل اهدافی با مساحت 3 متر مکعب 83 کیلومتر است

• در مقابل اهدافی با مساحت 2.4 متر مکعب 78 کیلومتر است

• در مقابل اهدافی با مساحت 1 متر مکعب 63 کیلومتر است


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    ۷- نمونه‌های دیگر سیستم پدافندی هاک

۱-۷-نمونه تغییر یافته ایرانی:

نیروی هوایی ایران اعلام کرده است با انجام تغییراتی در موشک هاک این موشک می‌تواند توسط هواپیماهای اف 14 این کشور به عنوان یک موشک هوا به هوا شلیک شود . همچنین اعلام شده که با انجام تغییرات در سامانه زمینی موشک هاک در قسمت لانچر و سایر قسمتها، این نیرو می‌تواند از سیستم موشکی هاک برای شلیک همزمان موشکهای RIM-66 و AGM-78به همراه موشک هاک استفاده کند.

۲-۷-نمونه مورد استفاده اسراییل:

اسراییل از نمونه بهینه سازی شده موشک هاک در فاز دوم طرح توسعه استفاده میکند و این نمونه را با یک دوربین ردگیری تلویزیونی مدرنیزه کرده که این سیستم می‌تواند هواپیماها را از فاصله 30 تا 40 کیلومتری و هدفهای کوچکتر را از فاصله 17 تا 25 کیلومتری شناسایی کرده و تا ارتفاع 24000 متری کارایی دارد.

۳-۷-نمونه اسپارو / هاک (Sparrow/ Hawk) :

این نمونه توسط چین پیگیری می‌شد. چین در نظر داشت از موشک هوا به هوای آیم7 اسپارو، در سیستم پدافند موشکی هاک استفاده کند ( بر عکس ایران ). سال تولید این نمونه 1985 بود و هیچوقت از ان استفاده نشد .

۴-۷-نمونه آمرام/هاک(HAWK/ AMRAAM):

هدف از این نمونه هم نصب و استفاده از موشک آیم120 آمرام بجای موشک هاک در سیستم پدافندی هاک بود که این طرح هم منتفی شد

۵-۷- نمونه NOAH

این نمونه به سفارش نروژ بهینه سازی شده و توسط این کشور استفاده میشود .

۶-۷-نمونه ACWAR

در این نمونه رادار سیستم CWAR بهینه سازی شد ولی این طرح لغو شد۸- کشورهای دارنده سیستم پدافند موشکی هاک:

آلبانی/بحرین/بلژیک/دانمارک/مصر/فرانسه/آلمان/یونان/اندونزی/ایران/عراق/اسراییل/ایتالیا/ژاپن/کره‌جنوبی/کویت/هلند/نروژ/رتغال/رومانی/عربستان/اسپانیا/سنگاپور/سوئد/تایوان/امارت/فرانسه/بلژیک و کشور سازنده آمریکا
منبع پایگاه اطلاع رسانی هوافضا ایران
اضافات 5 عکس اخر مربوط به رزمایش های ایران
آخرین ويرايش توسط 1 on SAMAN, ويرايش شده در 0.
دلیل: ادغام شد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنایی با سامانه پدافندی هاوک - MIM-23

پست توسط kayvan6079 » سه شنبه 28 شهریور 1391, 11:56 am

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 320
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 اسفند 1389, 3:44 pm
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: آشنایی با سامانه پدافندی هاوک - MIM-23

پست توسط SHAHABESAGEB » سه شنبه 28 شهریور 1391, 1:58 pm

موشک هاوک که یک موشک بالستیک رو رهگیری کرده:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
رادار هدف یاب پدافند موشکی هاوک که روی یک کامیون قرار گرفته:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

پدافند هاوک متحرک شده (احتمالا ایرانی):
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پدافند هاوک متحرک شده رژیم اشغالگر قدس:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

موشک هاوک برش خورده:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

HAWK XXI
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  

Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

بُرد رادار هاوک دوبرابر شد

پست توسط TD » سه شنبه 15 بهمن 1392, 12:13 am

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) از افزایش برد 2 برابری رادار سامانه موشکی هاوک و ارتقاء 40درصدی قابلیت تعقیب و هدفگیری این سامانه خبر داد.
به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده این قرارگاه با اشاره به ارتقاء و بهینه سازی سامانه موشکی هاوک گفت: به همت متخصصین جوان قرارگاه پدافند هوایی، این سامانه موشکی در بخش های مختلف بهینهسازی و ارتقاء یافت و در بخش رادار ارتفاع متوسط این سامانه، بُرد رادار به صورت مؤثر افزایش 2 برابری دارد و رادار ارتقاء یافته این سلاح قابل رقابت با رادارهای مدرن و به روز دنیاست.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی در ادامه اظهار داشت: در بخش راداری ارتفاع پست نیز بُرد این رادار به 2 برابر بُرد قبلی رسیده است و هر 2 بخش ارتفاع متوسط و پست توانایی منحصر به فرد جنگ الکترونیک به سامانه موشکی هاگ اضافه شده است که در گذشته در این سامانه وجود نداشته است.

وی افزود: از دیگر اقدامات ارزشمندی که برای این سامانه انجام شده است ارتقاء رادار تعقیب است که قابلیت تعقیب و هدفگیری را تا 40 درصد افزایش داده و این سامانه به صورت24 ساعته و با ضریب اطمینان بالا قادر به انجام عملیات است.

امیر اسماعیلی در پایان گفت: بهینه سازی المانهای سرد، نگهداری آسان در اجزاء پرمصرف، ارتقاء و بهینه سازی سامانه کنترل آتش، ارتقاء کلیه نمایشگرها و نشان گرها متناسب با افزایش بُرد رادار و بهرهگیری از تسترهای بومی از دیگر اقداماتی است که برای بهینه سازی این سلاح انجام شده است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”