جنگنده استيلت ژاپني: Mitsubishi ATD-X

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

جنگنده استيلت ژاپني: Mitsubishi ATD-X

پست توسط Shahryar »

  استيلت ژاپني: Mitsubishi ATD-X  
 تصویر 

ژاپن در حال توسعه جنگنده استيلت بومي خود جهت مقابله با نسل جديدي از جنگنده هاي چيني و ديگر تهديدات منطقه ايست. نيروي هوائي ژاپن از چندي قبل در حال يافتن جايگزيني مناسب براي اسكادران هاي F-4 و F-15 خود بوده و اميدوار بود تا بتواند جنگنده هاي فوق مدرن F-22 را از واشنگتن دريافت نمايد ولي آنها زماني نا اميد شدند كه كنگره آمريكا صادرات F-22 را به خارج ممنوع اعلام كرد ، همچنين بي ميلي آشكار آمريكا در زمينه صدور و همكاري هاي تكنيكي در ارتباط با فناوري استيلت، ژاپن را وادار كرد تا خود دست به كار شود.

بنا به گفته مقامات ارشد وزارت دفاع ژاپن، يكي از كليدي ترين بخشهاي اين پروژه 6 ساله، موتور XF5-1 است كه جنگنده را قادر ميسازد تا مانور خود را بهبود بخشيده و در سرعتهاي مافوق صوت به گشت زني بپردازد. مقامات وزارت دفاع ژاپن قصد خود را از طراحي جنگنده استيلت بومي خود اينگونه اظهار ميدارند: ما نياز به جنگنده اي منطبق با فناوريهاي بالاي فني داريم، مشابه آنچه كه در ديگر كشورها در حال توسعه است. اين يك پروژه سخت در توسعه جنگنده هاست كه نقش كليدي را در يگانهاي پروازي آينده ما و دفاع از فضاي كشورمان ايفا خواهد كرد.
 تصویر 

وزارت دفاع ژاپن اميدوارست تا اولين پرواز آزمايشي نمونه اوليه را در اواخر مارچ 2014 به انجام برساند. لقبي كه براي ATD-X به طور غير رسمي در نظر گرفته شده “Shinshin” يا “روح” ميباشد و انتظار ميرود رقم بودجه براي اين پروژه 419.8ميليون دلار باشد. وزارت دفاع ژاپن براي سال اول در خواست بودجه 141.4 ميليون دلاري را از دولت داشته. توانائي مانور بالا و پرواز در سرعت مافوق صوت بدين معني است كه ATD-X ميتواند سريعتر و طولاني تر پرواز نمايد ، همچنين RCS پائين آن، شناسائي اين جنگنده را بسيار مشكل ميسازد. توليد بومي جنگنده استيلت، نسبت به تكيه كردن صرف به واردات از خارج، نقشي كليدي در بازدارندگي و ارتقاء امنيت ملي ژاپن در مواجه با جنگنده هاي استيلت در حال توسعه چيني و روسي خواهد داشت.

روسيه قصد دارد تا جنگنده هاي تهاجمي نسل پنجم خود را حدود سال 2015 توليد نمايد. اين توليد در راستاي بخشي از برنامه ارتقاي ارتش روسيه ميباشد. چين نيز قبلا جنگنده J-10 را كه يكي از مدرنترين جنگنده هاي حال حاضريست كه در دنيا در حال خدمت ميباشد را به كار گرفته است. پكن همچنين در حال توسعه جنگنده هاي ارتقاء يافته J-12 و J-14 با فناوري استيلت ميباشد. ژاپن در سالهاي اخير كوشش زيادي در به دست اوردن فناوري (استيلت) جهت ارتقاء دفاع هوائي خود داشته است. توكيو همچنين پس از آزمايش موشك برد بلند “Taepodong” كره شمالي ، دفاع موشكي بالستيكي خود را با قيد 'مهمترين اولويت براي امنيت ملي' توليد كرد.

جنگنده Mitsubishi ATD-X Shinshin توسط انستيتوي تحقيق و توسعه فني وزارت دفاع ژاپن (TRDI) جهت مقاصد تحقيقاتي در حال توسعه ميباشد. ATD-X مخفف كلمات: اثباتگر تكنولوژي پيشرفته - x است و پيمانكار اصلي آن " صنايع سنگين ميتسوبيشي" ميباشد. ATD-X يك نمونه اثباتگر فناوري و پيش نمونه تحقيقاتي براي توليد جنگنده نسل پنجم بومي ژاپن ميباشد. در طراحي ATD-X از نمونه آمريكائي آن F-22 الهام گرفته شده . همچنين اين جنگنده مجهز به موتورهاي 3D با قابليت تغيير بردار رانش است. وزارت دفاع ژاپن مصمم است تا پيش نمونه آزمايشي جنگنده استيلت خود را با سيستم كنترل پيشرفته و سيستمهاي جمينگ رادار در خلال 5 تا 6 سال آينده آزمايش نمايد.
 تصویر 

يك ماكت از ATD-X آزمايشات مقدماتي زميني را در فرانسه گذرانده است. به گزارش روزنامه Tokyo Shimbun newspaper ، اين احتمال نيز ميرود كه كومپاني آمريكائي Lockheed Martin نيز درگير اين پروژه گردد. همچنين بنا به گزارش اين روزنامه، ژاپن با توليد جت جنگنده استيلت بومي ،‌نشان ميدهد كه نبايد براي تكنولوژي هاي كليدي نظامي وابسته به دولتهاي خارجي بود (اشاره مستقيم به تصميم كنگره آمريكا). همچنين اين پروژه ، ژاپن را در افزايش قابليتهاي سيستمهاي راداري بر عليه تهديدات منطقه اي (روسيه- چين) كمك خواهد نمود. كامپيوترهاي نيروي دريائي ژاپن اخيرا به اطلاعات برنامه مشترك آمريكا- ژاپن در ارتباط با سيستم رادار AEGIS رخنه كرده اند و اين مسئله آمريكا را مورد اشتراك اطلاعات بيشتر با ژاپن نگران كرده است. ژاپن و آمريكا اخيرا موافقتنامه اي را در جهت كنترل بيشتر نسبت به اطلاعات محرمانه و طبقه بندي شده نظامي يكديگر به امضاء رسانده بودند.

انستيتوي تحقيق و توسعه فني وزارت دفاع ژاپن (TRDI) اخيرا عكسي از ماكت ATD-X با مقياس كامل را به نمايش گذاشت. همچنين كاملا مشخص شد كه فرانسه ،‌ ژاپن را در برنامه ATD-X حمايت فني ميكند. بين سپتامبر و نوامبر 2005، مدل استيلت ژاپني در فرانسه تست شده است. ديگر خصوصيات اين جنگنده استيلت ژاپني شامل: موتورهاي تغيير بردانش مشابه خروجي موتور F-22. سيستمهاي كنترل پروازي پيشرفته و سنسور smart-skin است. همچنين فناوري استيلت ميتواند در ديگر ادوات نظامي از جمله موشكهاي كروز و يا پهپادها مورد استفاده قرار گيرد.
 تصویر 

استفاده از امكانات فرانسه منطقي بود، در Bruz، نزديك Rennes، مركز تحقيقات ميداني RCS قرار دارد. Solange شايد بزرگترين سايت مركز تحقيقات RCS در جهان باشد. Solange قابليت اندازه گيري جنگنده حقيقي به جاي ماكتهاي مقياس كوچك آنها را دارد. مركز Solange، با كمك شركت امريكائي absorber specialist Emerson & Cuming ساخته شده.

آخرين اخبار در مورد وضعيت توسعه و ساخت ATD-X :

برنامه ژاپن براي ساخت جنگنده اثباتگر استيلت به علت كاهش بودجه دفاعي سال 2008 ژاپن با كندي مواجه شد. بودجه اختصاص يافته به پروژه Mitsubishi ATD-X تنها 7 ميليارد ين (66 ميليون دلار ) از 49.9 ميليارد ين درخواستي از طرف انستيتوي تحقيق و توسعه فني وزارت دفاع ژاپن (TRDI) است. اين مقدار بودجه تخصيص يافته به اين پروژه ، اجازه طراحي و ادامه تحقيقات فناوري را ميدهد ، اما ساخت اثباتگر به تعويق خواهد افتاد.
ATD-X از لحاظ اندازه مشابه جنگنده Saab Gripen است و مجهز به موتورهاي IHI XF5 كه خود مشتق شده از موتورهاي توربوفن XF7 است خواهد بود. هواپيماي گشت دريائي Kawasaki XP-1 كه هم اكنون در حال گذراندن تستهاي پروازي است مجهز به موتورهاي XF7 ميباشد.
 تصویر 
 تصویر   XP-1  


منابع:

Aviationweek & Space Technology پنج ژانويه 2007
Airforcetimes ده دسامبر 2007
Dailylark.blogspot يازده ژانويه 2008
Flight اول فوريه 2008


اخبار مرتبط: جنگنده هاي استيلت چيني در راهند
آخرین ويرايش توسط 1 on Shahryar, ويرايش شده در 0.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

پست توسط SAMAN »

برسی ژاپن برای برنامه جنگنده استیلت

 [External Link Removed for Guests] 
 تصویری از جنگنده راپتور اف-22 متعلق به امریکا 

بهبود ها و کارهایی را که شرکت ژاپنی میتسوبیشی بر روی اف-15 ها انجام داد! این برنامه جهت کارایی اف-15 های این کشور برای پروازهای سریع( سرعت بالا) بود.این تحقیقات و برسی ها در 26 نوامبر 2007 توسط Flight International گزارش شده است. توکیو در این تحقیق وبرسی ها سعی در ساخت یک جنگنده جدید و مدرن دارد, بنا براین در خواست دریافت اطلاعاتی از جنگنده های مشترک, F-22 ساخت لاکهید مارتین و Strik Fighter اف-35 - اف-15- بویینگ و F/A18E/F سوپر هورنت-داسلت رافائل و یورو فایتر تایفون کرده است.
ژاپن تمایل دارد که روی طرح اف-22 با امریکا کار کند چون اف-22 به نسبت از لحاظ تکنولوژی در مقابل سایر جنگنده های مذکور روند پیشروی کمتری داشته است. در مقابل ایالات متحده امریکا از شراکت در این طرح امتناع کرده و نمی خواهد که اطلاعات اف-22 را باز گو کند!

اینها این نتیجه را میدهد که ژاپن در این تکنولوژی به آهستگی پیش رفته است!( چیزی که شخص بنده همواره به اون معتقد بوده ام)
ممکن است که طرح ها و توسعه برای اولین جنگنده بومی برای 30 سال آینده برنامه ریزی شود!!! بعضی ها پیشنهاد کرده اند که مطالعات بر روی طراحی F-22 صورت بگیرد و طوری امریکا را متعاقد کنند که اطلاعات اف-22 را بازگو کند.
 [External Link Removed for Guests] 
 اف-15 های ژاپن 


تصاویر جنگنده ATD-X تحت فشارهایی در ماه اوت( سال 2007) منتشر شدند. هواپیمای مذکور شباهت بسیار زیادی به جنگنده اف-22 دارد.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
New Member
پست: 10
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1387, 8:55 am

پست توسط ali771 »

چقدر شبيه شفقه :eek:
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

 ATD-X همچنان از کمبود بودجه رنج میبرد 


برخلاف آنچه که انتظار میرفت تا در سال 2008 بودجه لازم برای ساخت نمونه اثبات فناوری جنگنده استیلت ATD-X دریافت گردد ولی بودجه فقط به میزانی که پروژه همچنان در زمینه طراحی و مطالعات تکنولوژیکی به جلو برود دریافت خواهد شد. ژاپن سالها است که بر روی پروژه ATD-X کار میکند. انستیتوی تحقیق و توسعه وزارت دفاع ژاپن اواخر سال گذشته مامور شد تا نمونه کوچک اثبات فناوری را ساخته و به پرواز درآورد. این پروژه پس از آنکه آمریکا از تامین نیازهای اطلاعاتی lockheedmartin- F22 برای جنگنده جدید ژاپنی F-X امتناع کرد حالت جدی تری به خود گرفت. اما کمبود بودجه این پروژه را همچنان رنج میدهد.

وزارت دفاع ژاپن علاقه زیادی به شتاب بخشیدن برنامه به روزآوری جنگنده های F-15 دارد و به علت شرایط اقتصادی این برنامه را به پروژه ATD-X ارجحیت میدهد. ATD-X سال گذشته فقط 7 بیلیون ین (43 میلیون دلار) از 49.9 بیلیون ین مورد نیاز را دریافت کرد و امسال هم انتظار میرود که سال غم انگیزی از بابت بودجه دریافتی باشد. صنایع سنگین میتسوبیشی که لیسانس ساخت بیشتر جنگنده های ژاپن را داراست به عنوان پیمانکار عمده پروژه جدید انتخاب شده است. ATD-X از لحاظ ابعاد شبیه جنگنده گریپن است و نیروی محرکه آن توسط دو دستگاه موتور XF5 مجهز به بردار کشش رانش مشتق شده از موتور توربوفن XF7 تامین میگردد. موتور XF7 برای هواپیمای گشت دریائی XP-1 در نظر گرفته شده است.

2 سپتامبر 2008
فلایت


-------------------------------------
ژاپن اولين هواپيماي گشت دريائي Kawasaki XP-1 را دريافت کرد
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

 جدیدترین تصاویر از Shinshin 

تصاویر ذیل علی رغم ممنوعیت عکس برداری از مدل Shinshin 1:1 در Japan International Aerospace Exhibition 2008 امروز و برای اولین بار در response.jp منتشر شد. این تصاویر تنها ساعتی پس از انتشار در Centralclubs قرار گرفت.


 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 


Monday, October 13, 2008
response.jp
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
New Member
پست: 14
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 28 شهریور 1387, 12:22 pm

پست توسط ali galdari »

سئوال:
اين هواپيما آيا عملياتي هم شده است
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

ali galdari نوشته شده:سئوال:
اين هواپيما آيا عملياتي هم شده است


علي جان،

Mitsubishi ATD-X / shinshin، در مرحله اثبات فناوري قرار دارد و بحث برانگيز ترين پروژه صنايع هوانوردي ژاپن تاكنون بوده. اطلاعات تكميل تر در همين تاپيك قرار دارد. خوشحال خواهم شد كه اگر سوال ديگري داشتي پاسخگو باشم.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”