مشخصات بمب افکن راهبردی روسیه PAK_DA

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 178
تاریخ عضویت: جمعه 8 آبان 1394, 7:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 154 بار
سپاس‌های دریافتی: 800 بار

مشخصات بمب افکن راهبردی روسیه PAK_DA

پست توسط SCUD »

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارتش روسیه در منطقه شرق اروپا با تهدیدات بالقوه ای مواجه است و به همین منظور در جهت ارتقا توان دفاعی خود گام برمی دارد. یکی از راهبردهایی که ارتش و نیروی هوایی این کشور برای داشتن یک استراتژی پیروز در مقابل قدرت های غربی دارند ؛ ساخت جنگنده های رادار گریز است.


تصویر

بمب افکن راهبردی "PAK-DA" محصول کشور فدراسیون روسیه است که شرکت "توپولوف" طراحی آن را بر عهده دارد. کارشناسان و تحلیلگران نظامی معتقدند که بمب افکن مذکور در سال 2025 تا 2030 میلادی به خدمت ارتش روسیه در خواهد آمد.

تصویر


در سال 2008 میلادی گزارش ها نشان از تلاش ارتش روسیه برای ارتقا بمب افکن های راهبردی خود داشت و در این مسیر ؛ "مسکو" به دنبال طراحی بمب افکن راهبردی "PAK-DA" بر اساس خصوصیات جنگنده "توپولوف-160" بود.

البته برخی منابع رسانه ای سخنان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور فدراسیون روسیه را پایه سخنان خود قرار می دهند و می گویند که این جنگنده بدون الگو گرفتن از مدل های قبلی قرار است طراحی و تولید شود. در سال 2012 میلادی "دیمیتری مدودوف" نخست وزیر روسیه با اشاره به اهمیت تولید بمب افکن راهبردی "PAK-DA" ؛ این نوع هواپیماها را مورد نیاز برای ارتش روسیه دانسته بود.

تصویر


در 30 اوت 2013، یک منبع در وزارت دفاع روسیه گفته بود که بمب افکن راهبردی "PAK-DA" با انواع پیشرفته از سلاح های هدایت شونده دقیق، از جمله سلاح مافوق صوت مجهز شده است. در سال 2014 "آندری بوگینسکی" از مقامات ارشد روسی نیز گفت : روسیه در تلاش برای به دست آوردن سرمایه گذاری چین در پروژه ساخت "PAK-DA" است.

نسل جدید بمب افکن های راهبردی روسیه ، توپولف pak da می باشد به روسی ( ПАК ДА) مخفف перспективный авиационный комплекс дальней авиации (perspektivnyi aviatsionnyi kompleks به معنی "حمل و نقل هوایی آینده نگر پیچیده برای حمل و نقل هوایی دوربرد"می باشد .

بمب‌افکن رادارگریز "PAK-DA" که اولین نمونه در نوع خود است، می‌تواند با سرعت پنج برابر سرعت صوت پرواز کرده و در کمتر از دو ساعت از روسیه به هر نقطه از زمین دسترسی پیدا کند. این جت فراصوت همچنین می‌تواند از جو خارج شود و از فضا حملات اتمی را راه‌اندازی کند.

به گفته مقامات روسی، موتور کاربردی این جت تا سال 2020 تولید خواهد شد. نمونه آزمایشی PAK-DA در ماه سپتامبر در انجمن فناوری نظامی بین‌المللی 2016 ارتش در نزدیکی مسکو به نمایش در خواهد آمد.
تصویر

در سال 2014 میلادی مقامات روسی از تولید آزمایشی نمونه های اولیه بمب‌افکن رادارگریز "PAK-DA" خبر دادند . سرهنگ "سرگئی کاراکایف"، فرمانده نیروهای موشکی راهبردی روسیه، اخیرا ساخت موتور آزمایشی برای این بمب‌افکن را تائیدکرده و آزمایشات آن را موفقیت آمیز خواند.

بر اساس گمانه زنی ها ، شعاع عملیاتی حدود 3500 کیلومتر با بار کامل، وزن لود 100 تا 120 تن، 4 موتور و امکان استفاده از برخی از تجهیزات از پروژه "سوخو پک فا" مانند ارتباطات هوایی و موتورهای این جنگنده رادار گریز را دارد.

این موتور در دو حالت کار خواهد کرد که در حالت اول، از سوخت کروسان برای پرواز معمولی و در حالت دوم از متان و اکسیژن برای تامین نیروی جت به منظور صعود در فضا استفاده خواهد کرد. این موتور توسط شرکت انگلیسی Reaction Engines ساخته خواهد شد.

در ابتدا تصور می‌شد که این جت برای انتقال بار به یک ایستگاه مداری بین‌المللی طراحی شده؛ اما به نظر می‌رسد در مرحله تحقیق و توسعه، برنامه آن تغییر یافته است.

روسیه همچنین چندی پیش مجددا با پهپادهای سرنشین‌دار و بی‌سرنشین جنگی خود خبر ساز شده بود که می‌توانند تجهیزات الکترونیکی هواپیماهای دشمن را از بین ببرند. این پهپادها تا سال 2025 آماده خواهند شد.

در مجموع بمب‌افکن رادارگریز "PAK-DA" یک محصول نظامی راهبردی برای روسیه است که با قابلیت پیمایش بیش از 3 هزار کیلومتر ، می تواند یک برگ برنده برای کرملین در مقابل جنگنده های آمریکایی و حتی شرق اروپا باشد.
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”