گرمايش زمين باعث افزايش بارندگي در شمال اروپا شده است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد علوم دانشگاهي در سطوح و گرايشهاي مختلف به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

گرمايش زمين باعث افزايش بارندگي در شمال اروپا شده است

پست توسط Sardar » سه شنبه 9 مرداد 1386, 10:39 pm

دانشمندان اعلام كردند دلايل آشكاري يافته‌اند كه نشانگر آن است كه گرمايش زمين باعث افزايش بارندگي در شمال اروپا و كاهش آن در بخش‌هاي جنوبي صحراي آفريقا و بخش‌هايي از آسيا شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه شبكه خبري بي‌بي‌سي، دانشمندان باانتشار مقاله‌اي در نشريه "نيچر " چاپ انگليس ، نوشتند از سال‌ها قبل قادر به مشاهده شواهد گرمايش زمين در رخدادهاي طبيعي مانند دماي سطح درياها و هوا بوده‌اند، اما اين نخستين مطالعه‌اي است كه شواهدي از تاثير مصرف سوخت‌هاي فسيلي توسط انسان بر الگوهاي بارش به دست مي‌دهد.

گروهي از محققان بين‌المللي به مقايسه تغييرات عيني در ميزان بارش طي ‪ ۷۵‬سال گذشته با الگوهاي پيش بيني شده توسط ‪ ۱۴‬مدل رايانه‌اي پرداختند.

اين مقايسه نشان‌دهنده انطباق عمومي آن دو در مورد متوسط ميزان بارندگي بود، اما دانشمندان همچنين متوجه برخي موارد چشمگير افزايش و كاهش در قسمت‌هايي از جهان شدند كه تنها با گرمايش ناشي از فعاليت‌هاي انساني قابل توجيه بود.مثلا، در حالي كه ناحيه "ساحل" در آفريقا شاهد كاهش شديد بارندگي در دهه‌هاي اخير بوده است، ميزان بارش در بخش‌هايي از شمال اروپا و كانادا در حدود ‪ ۱۰‬درصد افزايش يافته است.

دانشمندان مسوول اين مطالعه نمي‌توانند بگويند كه‌آيا پديده‌هاي شديد جوي امسال به طور مستقيم ناشي از گرمايش زمين است يا خير، اما مدل‌هاي جوي حاكي از آن است كه افزايش بارندگي شديد در بسياري نقاط جهان با افزايش دما متداول تر خواهد شد.منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي
هیهات منا الذلة

ارسال پست

بازگشت به “علوم”