کشف بقایای جسد خلبان امريکايي مفقود جنگ خليج فارس در عراق

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12683 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

کشف بقایای جسد خلبان امريکايي مفقود جنگ خليج فارس در عراق

پست توسط kayvan6079 » یک شنبه 9 دی 1386, 7:56 pm

 

... اف-18 آمريکايي که توسط يک ميگ-25 در روز نخست جنگ سرنگون شد ماجراش از اين قرار بود که ميگ پشت سر اف-18 ها از باند به پرواز درامد و خلبان اف-18 رو از پشت سر غافلگير کرد.اين ماجرا رو حدود 8 سال پيش توي مجله پرواز خوندم ...


دوست عزیز، بنده در خصوص مقاله مجله پرواز نظری ندارم، ولی روند شکار اف-18 "سروان مایکل اسکات اسپایکر" (Michael Scott Speicher) اینگونه نبوده است.
  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   اسکات اسپایکر، خلبان مفقودالاثر   

پس از اینکه "اسپایکر" در ساعت 1:30 بامداد 17 ژانویه 1991 به همراه 33 خلبان دیگر از عرشه ناو گروه هواپیمابر "یو اس اس ساراتوگا" در دریای سرخ به پرواز درآمدند رو به سوی بغداد گذاشتند. ماموریت خطرناک آنان خاموش کردن و از کار انداختن سامانه پدافند هوایی منطقه غرب بغداد بود.

به هنگام نزدیک شدن هواپیماها به محدوده 80 کیلومتری بغداد، یک هدف هوایی که به عنوان هواپیمای دشمن شناسایی گردید، از پایگاه هوایی "الرشید" در نزدیکی بغداد به قصد رهگیری هواپیماهای مهاجم به پرواز درآمد. جنگنده عراقی به منظور رسیدن هر چه سریع تر به هواپیماهای مهاجم، پس سوزهای خود را روشن کرد و با سرعت 4/1 ماخ به طور مرتب به ارتفاع خود می افزود و از فاصله خود با هواپیماهای آمریکایی می کاست، همه نشانه ها حاکی از این بود که جت عراقی یک "میگ-25" است. در این هنگام شماره 1 دسته پروازی، فرمانده "مایک اسپوک اندرسن" متوجه شعله زرد و طولانی میگ عراقی در تلاش برای نزدیک شدن به گروه خود شد و در واکنش به تهدید فزاینده هواپیمای عراقی رادار هواپیمای خود را بر روی آن قفل کرد.
اما خلبان تنها، ولی جسور عراقی، با آگاهی از کارکرد رادار هواپیمای مقابل با انجام مانوری به راست از تیررس "اندرسن" خارج شد و با پرواز به این سو و آن سو و عوض کردن پی در پی مسیر خود، احتمالا به دنبال هدفی می گشت تا به آن شلیک کند.
در این حین و در حالی که اعضای گروه پروازی در حال پخش شدن در آسمان غرب بغداد و پوشش محدوده ای 50 تا 60 مایلی بودند، خلبان زیرک عراقی پس سوز خود را خاموش کرد و با ناپدید شدن از دید "اندرسن" توانست یکبار دیگر از چنگ وی بگریزد. فرمانده "اندرسن" ناچار تعقیب را ناتمام گذاشت و به مسیر اولیه خود ادامه داد. اندکی بعد وی جرقه یک انفجار را در سمت راست خود می بیند ولی با توجه به حجم آتش سنگین پدافند هوایی عراق توجهی به آن نمی کند. و ...

جالب اینجاست در حالی "ریچارد چینی" وزیر دفاع وقت آمریکا، بلافاصله در اولین کنفرانس خبری نام "اسپایکر" را به عنوان اولین جان باخته جنگ اعلام کرد که گزارشهای بعدی خروج وی از هواپیما و فرود سلامت "اسپایکر" رو تایید می کردند. حتی آزمایشهای DNA هم نشان دادند که بقایای جسدی که عراقی ها بنام "اسپایکر" تحویل آمریکایی ها داده اند، متعلق به وی نبوده است.
سرنوشت این خلبان گم شده هنوز هم در هاله ای از ابهام است. چنانکه تعدادی از خلبانان ایرانی نیز وضع مشابهی دارند.

برای اطلاعات تکمیلی مراجعه کنید به:
ماهنامه صنایع هوایی - شماره 133 - مقاله خلبان فراموش شده در صحرای عراق، رامین ندیمی.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

موفق باشید
 
آخرین ويرايش توسط 1 on kayvan6079, ويرايش شده در 0.
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

پست توسط Fariborz » دو شنبه 10 دی 1386, 1:15 am

 چگونگی سرنگونی هواپیمای کاپیتان مایک اسکات اسپایکر Michael Scott Speicher  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


یکی از سئوالات جالب در طول عملیات طوفان صحرا , نحوه سرنگونی خلبان اسپایکر میباشد که در ابتدا بعنوان « کشته شده » و بعدها « مفقودالاثر» از او در گزارشات یاد شده است .

در شب ۱۷ ژانویه سال ۱۹۹۱ خلبان زهیرداوود ( Zuhair Dawood ) با هواپیمای Mig - 25 PD خود پس از بازگشت از مأموریت در فرودگاه تموز برزمین نشست . او بلافاصله فرمهای گزارش پرواز را تکمیل نمود و طی آن از سرنگونی یک هواپیمای ناشناخته خبر داد . با وجود تائید این گزارش از سوی مسئولین کنترل فرودگاه , این گزارش بعنوان یک « احتمال » ارزیابی گشت .

صبح روز بعد خلبان داوود در باره این درگیری با اکثر خلبانان اسکادران 96 صحبت نمود و تمام پرسنل به این نتیجه رسیدند که سرنشین یا سرنشینان شیئی ناشناخته پرنده که مورد حمله خلبان داوود قرار گرفته اند به احتمال زیاد جان سالم بدر نبرده اند . موشک R-40 که برای حمله به بمب افکنهای سنگین طراحی شده در صورت اصابت سرجنگی قدرتمند این موشک به اگزوز موتور هر هواپیمایی , احنمال خروج گاز پس از اصابت در حد صفر می باشد .


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


بعلت ازدیاد چنین گزارشاتی در آنزمان و همچنین محل وقوع حادثه که در بیابانهای غربی عراق رخ داده بود کسی به آن توجه زیادی نکرد .عراقیها در تاریخ ۱۹ ژانویه ۱۹۹۱ از سرنگونی یک فروند F-14 A تامکت متعلق به اسکادران VF-103 در شمال غربی عراق بوسیله موشک SA-2 مطلع شدند . در طی این حادثه RIO این تامکت به اسارت عراقیها در آمد اما بخاطر عدم اطلاع مقامات عراقی از ناپدید شدن شخصی بنام کاپیتان اسپایکر موضوع این خلبان F-18 بدست فراموشی سپرده شد .

در سال 1993 مقامات نیروی هوایی عراق از طریق سازمان اطلاعات این کشور از وجود چنین فردی آگاهی یافتند و مطلع شدند که نیروی دریایی آمریکا شخصی به این نام را بعنوان « کشته شده » ثبت کرده اند . در این زمان تازه مقامات عراقی به این نتیجه رسیدند که احتمالأ این شخص هدایت هواپیمایی را بر عهده داشته است که خلبان داوود در گزارش خود از آن نام برده است .

جالبتر آنکه خبر سرنگونی هواپیمای کاپیتان اسپایکر در سال 1995 تائید و خلبان داوود جایزه ای به مبلغ 25000 دلار دریافت کرد .


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


زمانی که نویسندگان این مقاله سلسله مصاحبه هایی با خلبانان عراقی انجام دادند , اکثر آنان از جمله سرگرد محمد سید احمد که او هم در آن سالها در اسکادران 96 انجام وظیفه میکرد با اطمینان عقیده داشتند که نیروی هوایی عراق در طول مدت عملیات طوفان صحرا موفق به سرنگونی هیچ هواپیمای آمریکایی در طی نبرد هوایی نگردید . هیچیک از آنان برایشان قابل تصور نبود که هواپیماهای AWACS آمریکایی قادر به کشف یک فروند Foxbat که با سرعت یک ماخ در حال پرواز بوده نباشند . همچنین مقامات آمریکایی با اطمینان مدعی این موضوع هستند که هیچ هواپیمایی در نبرد هوایی از بین نرفت .

آمریکاییها اعتراف میکنند که در شب اول جنگ مقداری ناهماهنگی در بین نیروها وجود داشت اما این مسئله منجر به اختلالات سنگین در امر تبادل اطلاعات نگردید و تمام سناریوها بر طبق نقشه به اجرا در آمد .

در مجموع میتوان گفت که هیچ مدرک و سندی دال بر سرنگونی هواپیمای کاپیتان اسپایکر بوسیله شکاری رهگیر عراقی وجود ندارد .گزارشات رسمی حاکی از سرنگونی این هواپیما بوسیله موشک SA-2 زمانی که او در ارتفاع 4150 متر و با سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت در حال پرواز بوده میباشد.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


اما گزارشات دیگر خلبانان آمریکایی حاکی از وضعیتی متفاوت است . یکی از خلبانان هواپیمای A-6 متعلق به اسکادران VA-75 که در شب حادثه در نزدیکی اسپایکر بوده چنین میگوید : در آن شب دقیقأ سایه یک Mig - 25 که در ارتفاع بالا پرواز میکرد را دیدم و هنوز آتش پس سوز موتورهای غول پیکر آن در جلوی چشمان من است .

همچنین خدمه یک هواپیمای EA-6B اطمینان دارند که امواج رادار Smersch متعلق به Foxbat را دریافت کرده اند . خلبان این هواپیما طی یک مصاحبه اختصاصی با نویسندگان این نوشتار چنین گفت :

من شخصأ بر این عقیده ام که هواپیمای کاپیتان اسپایکر بوسیله یک فروند میگ ـ ۲۵ عراقی سرنگون گشت اما اگر گزارشات رسمی از سرنگونی هواپیمای او بوسیله موشکهای سام حکایت میکنند پس قطعأ چنین بوده است .متن بالا ترجمه قسمتی از نوشتار The First Night نوشته Tom Cooper و Brig.Gen.Ahmad Sadik میباشد .

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

پست توسط Fariborz » سه شنبه 11 دی 1386, 2:55 am

در ماه سپتامبر سال 1990 میلادی نیروی دریای ایالات متحده یگ گردان شامل دو فروند شکاری F-14 A و چهار فروند شکاری بمب افکن (F/A - 18 ( Hornet را به فرانسه اعزام نمود . هدف از اینکار آموزش کادر پروازی جهت مقابله با میراژهای عراقی بود . جهت اینکار از هواپیماهای Mirage F.1 EQ6 که به عراق تحویل داده نشده بود استفاده گشت . تصاویر زیر مربوط به شکاری هورنت بشماره 163484 میباشد که در طی تمرینات در فرانسه برداشته شده است . این هواپیما دقیقأ همان هواپیمایی است که کاپیتان اسپایکر بوسیله آن اولین و آخرین مأموریت جنگی خویش را بانجام رسانید. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] تصویر زیر عکسی نادر از میراژهای سفارش داده شده توسط عراق است که بدلیل تحریم هیچگاه تحویل داده نشد .مجموعأ 6 فروند Mirage F.1 EQ6 در فرانسه باقی ماند .


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] در ابتدای عملیات طوفان صحرا نیروی هوایی عراق مجهز به یک اسکادران شکاری MIG-25 PDS شامل 18 فروند هواپیما بود . اسکادران 96 که از شهرت خاصی برخوردار بود دارای 10 فروند میگ آماده بود و عراقیها بطور معمول هر شکاری میگ ـ ۲۵ خود را به چهار تیر موشک R-40 RD مسلح مینمودند. بر طبق گفته برخی خلبانان آمریکایی هواپیمای کاپیتان اسپایکر بوسیله یکی از همین نوع موشکها که از هواپیمای میگ ـ ۲۵ شلیک شد سرنگون گشت . [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

کشف بقایای جسد خلبان امريکايي مفقود جنگ خليج فارس در عراق

پست توسط Shahbaz » یک شنبه 11 مرداد 1388, 5:46 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
اسکات اسپیچر خلبان F/A-18          دريايي امريکا اعلام کرد بقاياي جسد اولين امريکايي ناپديد شده در جنگ خليج فارس در سال هزار و نهصد و نود و يک در عراق يافت شد.
مقامات رسمي امريکا مي گويند موسسه اسيب شناسي نيروهاي مسلح امريکا بقاياي جسد ناخدا اسکات اسپيچر را شناسايي کردند. مفقود شدن اسپيچير از زمان سقوط جنگنده اش در بياباني در عراق در اولين شب اين جنگ، بازرسان را در يافتن جسد وي با دشواري رو به رو ساخت.
پنتاگون در ابتدا خبر کشته شدن وي را اعلام کرد اما ترديدها در اين باره مقامات امريکايي را طي اين سال ها مجبور کرد که وضع رسمي وي را به "مفقودالاثر" و " مفقود - اسير شده" تغيير دهند.
آسوشيتدپرس از واشنگتن اعلام کرد مقامات امريکايي مي گويند انها اطلاعات جديدي از شهروندان عراق طي ماه گذشته دريافت کرده اند که انها را به مکاني در بياباني هدايت کرد که گمان مي رود اين جنگنده در ان سقوط کرده است و انها در اين مکان بقاياي اين جسد را يافتند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
بقایای f/a-18 در عراق   
واحد مرکزي خبر  
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

Re: کشف بقایای جسد خلبان امريکايي مفقود جنگ خليج فارس در عراق

پست توسط Shahbaz » جمعه 23 مرداد 1388, 9:39 am

 
بقاياي جسد يک خلبان آمريکايي بعد از دو دهه شناسايي و به کشورش منتقل شد   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

  اجساد يک خلبان آمريکايي که در جنگ اول خليج فارس و حمله به عراق کشته شده بود به آمريکا بازگردانده شد.
به گزارش شبکه تلويزيوني فاکس نيوز، هواپيماي اف هجده اسکات اسپايکر در اولين شب حمله به عراق در جنگ اول خليج فارس در هزار و نهصد و نود و يک، هدف قرار گرفت و سرنگون شد ولي هرگز از جسد وي اطلاعي به دست نيامد. سر انجام بعد از نزديک به دو دهه، محل سقوط هواپيماي وي شناسايي و بقاياي جسدش بعد از آزمايش هاي دي ان اي، شناسايي شد.
وي در ابتدا جز اولين تلفات ارتش آمريکا در جنگ اول خليج فارس به شمار مي آمد ولي بعدها نام وي در فهرست اسرا يا مفقودين قرار گرفت ولي سرانجام با يافت شدن استخوان هاي وي و انجام آزمايش هاي دي ان اي، جسد او شناسايي و به محل زندگي اش در فلوريدا منتقل شد تا به خاک سپرده شود.  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]          مرکزي خبر  
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”