جوان‌ايراني فيزيک‌پيشه برنده جايزه ‌وايل شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

جوان‌ايراني فيزيک‌پيشه برنده جايزه ‌وايل شد

پست توسط SadafG » دو شنبه 31 تیر 1387, 11:06 am


 جوان‌ايراني فيزيک‌پيشه برنده جايزه ‌وايل شد 

چهارمين جايزه «هرمن وايل» در رشته رياضي فيزيك به دكتر محمد مهدي شيخ جباري ، فيزيك‌پيشه جوان ايراني و رئيس پژوهشكده فيزيك پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي به پاس نقش مهم وي در زمينه درك فيزيك تقارن‌ها اعطا شد.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

به گزارش ايسنا ، مراسم اعطاي جايزه 2008 هرمن وايل در بيست و هفتمين دوره كنفرانس علمي دوسالانه روش‌هاي نظريه گروه‌ها در فيزيك كه از 13 تا 18 آگوست در شهر ايروان ارمنستان برگزار مي‌شود، به وي اعطا خواهد شد.

اين نشست از سوي مركز بين‌المللي مطالعات پيشرفته و دپارتمان فيزيك دانشگاه دولتي ايروان با همكاري انستيتو مشترك تحقيق هسته‌اي روسيه ميزباني مي‌شود.

جايزه وايل شامل يك گواهينامه، جايزه نقدي و هزينه شركت در كنفرانس روش‌هاي نظريه گروه‌ها در فيزيك است.

دكتر شيخ جباري سال گذشته به عنوان برنده جايزه سالانه كميته دائمي همكاري‌هاي علمي و فن‌آوري سازمان كنفرانس اسلامي (كامستك) در رشته فيزيك و جايزه علمي مرکز بين‌المللي فيزيک نظري عبدالسلام انتخاب شد.

دكتر شيخ جباري درباره جايزه هرمان ويل گفت: اين جايزه كه پس از مرگ رياضي فيزيكدان مشهور آلماني «هرمن كلائوس هوگووايل» به نام وي نامگذاري شد، از سوي كميته دائمي كنفرانس علمي دوسالانه روش‌هاي نظريه گروه‌ها در فيزيك اهداء مي‌شود و هدف از اعطاي آن شناسايي محققان جواني عنوان شده كه زمينه اصلي تحقيقات آنها در حوزه درك فيزيك از طريق تقارن‌هاي عملي است.

وي با بيان اين كه اين جايزه از سال 2002 اعطا شده است، خاطرنشان كرد: برندگان قبلي جايزه ادوارد فرنكل، از دانشگاه بركلي، نيكيتا نكرايف از IHES فرانسه و بوجكو باكالف از دانشگاه ايالتي كاروليناي شمالي بوده‌اند.

شيخ جباري درباره نحوه انتخابش براي دريافت اين جايزه گفت: برندگان جايزه از بين نامزدهاي زير 35 سال معرفي شده از سوي يك يا چند فيزيكدان به كميته علمي انجام مي‌شود كه از اين كه از طرف چه كساني نامزد شده‌ام اطلاع ندارم ولي كسب اين جايزه به دليل مجموعه تحقيقاتي بوده كه در زمينه كاربرد هندسه غير جا به جايي و فرمول‌بندي نظريه ميدان‌هاي كوانتومي در هندسه غير جا به جايي انجام داده‌ام.

دكتر شيخ جباري در سال 69 با كسب رتبه سوم كنكور سراسري در رشته الكترونيك به دانشگاه صنعتي شريف راه يافته و پس از تغيير رشته به فيزيك در سال 73 فارغ‌التحصيل شده و از سال 74 تحصيلات دكتري‌اش را در اين رشته پي گرفته است.

وي پس از پايان مقطع دكتري در سال 76، حدود يك سال و نيم در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي فعاليت كرده و پس از آن مدت دو سال در تريست ايتاليا و سه سال در دانشگاه استنفورد به تحقيق و فعاليت علمي و اموزشي اشتغال داشته است.

شيخ جباري از حدود سه سال و نيم پيش به كشور بازگشته و در حال حاضر به عنوان رييس پژوهشكده فيزيك پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي فعاليت دارد.

كسب جايزه جوان خوارزمي در سال 81، كسب عنوان محقق برتر كشور در سال‌هاي 82 و 84 و جايزه بين‌المللي خوارزمي در سال 85 و عنوان استاد نمونه كشور در ارديبهشت ماه سال جاري از ديگر افتخارات علمي اين محقق جوان است.

رئيس پژوهشكده فيزيك پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي در پايان در پاسخ به اين سوال كه امكانات لازم براي انجام تحقيقات سطح بالا در زمينه فيزيك تا چه حد در كشور فراهم است گفت: امكانات مالي و زيرساخت‌هاي كارهاي نظري تا حد مناسبي در پژوهشگاه وجود دارد و از طريق اينترنت امكان ارتباط با همكاران خارجي و مبادله اطلاعات را دارم. از جنبه ديگر كه سفر به خارج و دعوت اساتيد خارجي است نيز امكانات خوبي در پژوهشگاه وجود دارد و از اين لحاظ امكان انجام كارهاي علمي سطح بالا در حوزه تحقيقاتي‌ام در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي كاملا فراهم است.

منبع : ایسنا
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”