بشر هنوز ۹۵ درصد از جهان هستی و گیتی را نشناخته است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

بشر هنوز ۹۵ درصد از جهان هستی و گیتی را نشناخته است

پست توسط SadafG » دو شنبه 14 مرداد 1387, 9:07 am


 فیزیکدان برجسته آلمانی: بشر هنوز ۹۵ درصد از جهان هستی و گیتی را نشناخته است 

"رولف دیتر هویر" فیزیکدان آلمانی که قرار است از سال آینده ( ۲۰۰۹) ریاست سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای موسوم به "سی.ای.آر.ان." و یا " سرن" را به عهده بگیرد گفت، ما هنوز قادر به تشریح و توضیح کیفیت ۹۵ درصد از انرژی و ماده در کیهان و کائنات نیستیم.
هویر با تاکید بر اینکه فیزیکدانان در آغاز سومین هزاره هنوز نمی دانند که ۹۵ درصد از جهان و کیهان از چه ساخته شده است افزود: بشر در دهه های گذشته موفقیت های جالب و شگفت آوری در بخش فیزیک ذرات داشته و کیفیت ماده در محیط اطراف خود را تشریح کرده ایم.

این متخصص فیزیک ذرات گفت، اما ماده ای را که ما به این نحو می شناسیم، صرفا ۵ درصد از کیهان و گیتی را تشکیل می دهد و ما ۹۵ درصد از عالم وجود و جهان هستی را نمی شناسیم.
هویر که از سال ۲۰۰۵ میلادی مدیر پژوهشی شتابدهنده آلمانی " دی.ای.اس.دبلیو." در هامبورگ است افزود: ما صرفا می دانیم که حدود یک چهارم از جهان هستی اصطلاحا از "ماده تاریک و تیره" تشکیل شده است که ما آن را نمی بینیم.
این کارشناس گفت، بعلاوه ما می دانیم که سه چهارم از کیهان و جهان هستی اصطلاحا از " انرژی تاریک" تشکیل شده است که گیتی را به حرکت در آورده است اما هنوز مقدار اندکی از آن را درک کرده ایم.
هویز در این مصاحبه از سوی سایت آلمانی " جهان فیزیک" انجام شده افزود، ما هم اکنون در آستانه درک این ۹۵ درصد ناشناخته قرار داریم و تئوری به اصطلاح "ابرتقارن" در فیزیک ذرات امکانی برای تشریح و شناخت ۲۵ درصد از " ماده تاریک" است.
رییس آینده سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای گفت، ما امیدواریم که بتوانیم باکمک شتابدهنده عظیم "ال.اچ.سی." وابسته به این سازمان در سوئیس، اولین گام هابه سمت تشریح "ماده تاریک" را برداریم.
هویر "ابرتقارن" در فیزیک ذرات را یک تئوری بسیار جالب و جذاب توصیف کرد وافزود: این تئوری "جهان در سایه" ایجاد می کند که در آن تعداد بیشماری از انواع ذراتی خلق شده است که ما هم اکنون داریم.
*ابرتقارن که اوائل دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط تئوری پردازان ابداع شد، یک خاصیت ریاضی است که بین ذراتی مثل الکترون و پروتون که تشکیل دهنده ماده هستند با آنهایی که انرژی را منتقل می کنند مانند فوتون ها، هماهنگی و تقارن ایجاد می کنند.*
این فیزیکدان گفت، بعلاوه تئوری "ابرتقارن" یک گام مهم به سمت جستجوی یک تئوری متحد و بزرگ است که نیروهای مدل استاندارد را به سمت "قدرت بنیادی " سوق می دهد.

هویر با توجه به آزمایشاتی که قرار است توسط شتابنده " ال.اچ.سی." انجام شود افزود، ما بین فیزیک نوین با فیزیک شناخته شده کنونی، تفاوت قائل هستیم و این آزمایشات برای فیزیک نوین باز است. ما باید در جستجوی پروسه هایی باشیم که نمی توان آنها را با پروسه های شناخته شده کنونی تشریح کرد.
رییس آینده سازمان "سی.ای.آر.ان." با توجه به اینکه در افکارعمومی از خطرات احتمالی سیاهچاله هایی سخن گفته می شود که شتابنده عظیم "ال.اچ.سی." می تواند به وجود آورد و جهان ما را به نابودی بکشاند؟ گفت، این سیاهچاله ها خطرناک نیستند.
هویر افزود، در صورتیکه چنین سیاهچاله های ریز و کوچک ایجاد شوند، به دلیل جرم اندک، قدرت جاذبه کافی ندارند. بعلاوه این سیاهچاله ها سریعا و در مقیاس یک ثانیه خرد می شوند.
این فیزیکدان گفت، از میلیاردها سال پیش برخوردها و اصابت های ذراتی با انرژی بسیار بالاتر در کیهان و گیتی و حتی در جو و اتمسفر زمین وجود داشته است اما کره زمین همچنان وجود دارد و پا پرجاست.
هویر در باره مرکزعظیم " سی.ای.آر.ان." و آزمایشات پرهزینه فیزیک ذرات اظهار داشت، به همان نسبت که پژوهشگران قصد دارند دقیق تر و عمیق تر کیفیت ماده را درک کنند، به همان اندازه نیز میکروسکوپ های آنها باید از توانایی تجزیه و تحلیل و حساسیت بالاتری برخوردار باشند. قدرت بالاتر تجزیه و تحلیل دستگاهها به معنای انرژی بالاتر نیز است.
این متخصص فیزیک ذرات افزود، هر چه عنصر و ماده مورد آزمایش کوچکتر باشد، انرژی مورد نیاز برای آزمایش آن بالاتر است و به همان نسبت شتابدهنده ذرات و دتکتورها نیز باید بزرگتر و عظیم تر باشد تا بتواند ذرات را تجزیه و تحلیل و ثابت کند.
هویر با اشاره به اینکه حدود ۲ هزار فیزیکدان و مهندس دست اندرکار آزمایشات سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای هستند گفت، آزمایشات شتابدهنده "ال.اچ.سی." یک حوزه بسیار زیبایی برای مناسبات بین انسان ها و حتی همکاری های بین المللی است.
رییس آینده سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای افزود، تمام کشورهای فعال در بخش فیزیک ذرات در *پروژه شتابدهنده "ال.اچ.سی." نیز سهیم هستند و همکاری آنها بسیار مطلوب و حیرت انگیز است. *

هویر پیرامون تفاوت پیچیدگی آزمایشات شتابدهنده های "ال.اچ.سی." و "ال.ای.پی." گفت، هدف از آزمایشات " ال.ای.پی."، برخورد دادن و اصابت "الکترون" ها با ضد ذرات یا "پوزیترون" ها بود. الکترون ها و پوزیترون ها، ذرات نقطه مانند هستند.
این فیزیکدان افزود، هدف ما هم اکنون در آزمایشات شتابدهنده " ا ل.اچ.سی."، برخورد دادن و اصابت "پروتون" ها با " پروتون" ها است. پروتون ها ذرات نقطه مانند نیستند بلکه از توده ای از کوارک و گلئون تشکیل شده اند.
هویر گفت، هدف ما در آزمایشات، برخوردادن توده ای از کوارک و گلئون با توده ای از کوارک و گلئون را برخورد دهیم. اما از قبل نمی دانیم که آیا یک کوارک با یک کوارک ، یک کوارک با یک گلئون و یا یک گلئون با یک گلئون واکنش از خود نشان خواهند داد.
این متخصص آزمایشات شتابدهنده جدید " ال.اچ.سی." را بسیار پیچیده تر از آزمایشات شتابدهنده "ال.ای.پی." توصیف کرد و افزود، برخورد دادن و درک پروتون، بسیار سخت تر از اصابت و برخوردادن ذرات نقطه مانند ( الکترون و پوزیترون) است.

هویر با تاکید بر تمرکز ویژه آزمایشات شتابدهنده " ال.اچ.سی." بر روی " ذرات هیگز" گفت، ما در فیزیک ذرات یک اصل ریاضی داریم که تاثیر متقابل بین ذرات را تشریح می کند. این اصل در مورد ذرات بدون جرم بسیار عالی صدق می کند اما ما در این میان می دانیم که ذرات جرم دارند و "مکانیسم هیگز" تشریح می کند که ذرات چگونه می توانند دارای یک جرم شوند.
این فیزیکدان آلمانی افزود، مکانیسم هیگز تاثیر متقابل ذرات با "میدان هیگز" تشریح می کند. این میدان از طریق تاثیر متقابل با خود مجددا ذراتی موسوم به "ذرات هیگز" تولید می کند. در صورتیکه ذرات هیگز را کشف کنیم، می دانیم که مکانیسم هیگز وجود دارد و بدین ترتیب توضیح مدل استاندارد برای جرم ذرات بنیادی را در اختیار داریم.
هویر در پاسخ به اینکه آیا وجود ذرات هیگز را صرفا باور دارد و یا اینکه نسبت به وجود چنین ذراتی مطمئن است؟ گفت، من اعتقاد دارم که ذرات هیگز وجود دارند اما بطور قطع نمی دانم. من ابتدا زمانی این امر را قطعی می دانم که این ذرات را کشف و پیدا کنم.
این فیزیکدان افزود، من صرفا همین قدر می دانم که یک "چیزی" باید وجود داشته باشد که همان تاثیر و مکانیسم ذرات هیگز را دارد. باید توضیحی وجود داشته باشد که چرا ذرات بنیادی یک جرم دارند. هویر گفت، در صورت عدم کشف و پیدا کردن ذرات هیگز، باید یک چیز دیگری وجود داشته باشد و این امر بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود.

هویر گفت، پژوهشگران هم اکنون بر روی ذرات هیگز تمرکز کرده اند، ما می دانیم که "چیز تازه ای" وجود دارد اما کیفیت و خصوصیت آن را نمی دانیم. در صورتیکه چیزدیگری غیر از ذرات هیگز وجود داشته باشد، باید خصوصیاتی شبیه به این ذرات داشته باشد.
رییس آتی سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای در پاسخ به اینکه آیا این سازمان با کشف ذرات هیگز مستحق دریافت جایزه نوبل خواهد شد؟ اظهار داشت، با چنین کشفی،مطمئنا آقای " پتر هیگز" مستحق دریافت جایزه نوبل خواهد بود. من تمایل ندارم هم اکنون در این رابطه اظهارنظر دیگری داشته باشم.
هویر با تاکید بر اینکه اصطلاحاتی چون " ذراتی که جرم تولید می کنند، ماده تاریک، دو برابر شدن ذرات" زمانی به واژه های رواج در مدارس و کتاب های تدریس تبدیل خواهد شد گفت، این امر برای انگیزه قشر جوان بسیار مهم است. هم اکنون نیز واژه هایی چون کوارک و لپتون جزو دورس مدارس است.
این فیزیکدان افزود، معلم خوب من در دبیرستان مرا برای رشته فیزیک بسیار ترغیب کرد و به من گفت که چنانچه در دانشگاه این رشته انتخاب نکنم، اشتباه کرده ام و هم اکنون امیدوارم که کار صحیحی انجام داده باشم.
هویر گفت، بسیار مهم است که معلمین در جریان تازه ترین نتایج پژوهشی قرار گیرند، این امر به آنها انگیزه می دهد و این انگیزه می تواند به دانش آموزان نیز منتقل شود. ما در مراکز شتابدهنده های "دی.ای.اس.دبلیو." و " سی.ای.آر.ان." نیز امکانات آموزشی برای معلمین و کادرهای آموزشی/ فنی برای دانش آموزان داریم.
رییس آتی سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای در باره پروژه "ال.اچ.سی." که برنامه زمان شروع فعالیت آن بارها تصحیح شده افزود، این شتابدهنده یک دستگاهی است که فناوری های کاملا نو و جدید در آن و همچنین در دستگاههای دیگر وابسته به آن بکار برده شده است.
هویر گفت، طراحی و ساخت این فناوری ها خود یک چالش بزرگ بود و بخش صنعت توانست اجزا و ماشین آلات مورد نیاز برای آن را در اندازه، مقیاس و در کیفیت مطلوب تولید و ارایه کند. نه تنها شتابدهنده " ال.اچ.سی."، بلکه بطور کلی فیزیک ذرات، موتوری برای فناوری و صنایع است.
این کارشناس برجسته افزود، ما نمی توانیم بدون اینکه به حیطه نوآوری های فناوری و صنعتی وارد شویم، در جلوترین جبهه فیزیک ذرات پژوهش کنیم. هدف و منظور صرفافناوری "دتکتورها" نیست بلکه هدف کسب پیشرفت هایی در بخش مکانیک، الکترونیک و نرم افزارها نیز است.
هویر گفت، نباید فراموش کرد که واژه و عبارت "دبلیو- دبلیو- دبلیو-" که مهمترین مشخصه پروتكل جابجائی ابرلینک ها و یا "اچ.تی.تی.پی." در شبكه جهانی ارتباطات و فناوری جابجائی اطلاعات و یا اینترنت است، برای اولین بار در سازمان اروپایی پژوهش های هسته در سوئیس بكار برده شد.
به گفته این فیزیکدان آلمانی، سازمان "سی.ای.آر.ان." به دلیل نیاز به تبادل اطلاعات بین پژوهشگران و دانشمندان فیزیک ذرات، عبارت "دبلیو- دبلیو- دبلیو-" را در سال ۱۹۹۰ میلادی ابداع كرد.
هویر اظهار داشت، با توجه به اینکه نیاز است تا پژوهشگران بتوانند میزان زیادی از داده ها را در زمان سریعی مورد استفاده قرار دهند، این سازمان در حال حاضر نیز از سیستم *پردازش شبکه ای موسوم به " گراید کامپوتینگ" استفاده می کند که نوعی استفاده از همه منابع کامپیوترهای درون یک شبکه در یک واحد زمانی برای یک مسئله است.*

*"GRID Computing"**

**یک مدل کامپیوتری است که توانایی انجام میزان بالاتری از پردازش های کامپیوتری را از طریق بهره گرفتن از کامپیوترهای بیشمار تحت یک شبکه فراهم می آورد. این مدل یک ساختار مجازی کامپیوتری است که قادر است مراحل پردازش یک عمل را بطور موازی پخش کند و شبکه ها از منابع کامپیوترهای مختلف که به آن شبکه متصل هستند، برای حل یک مسئله استفاده می کنند. *
*پردازش شبکه ای امکان اجرای پردازش بر روی مقیاس بسیار بزرگی از داده ها را فراهم می آورد. به این صورت که داده ها را به قسمت های کوچکتری تقسیم می کند و هر قسمت را برای پردازش به سوی کامپیوتر خاصی در شبکه هدایت می کند.*
*ا*ین فیزیکدان تاکید کرد، فعال کردن و راه اندازی شتابدهنده " ال.اچ.سی."، چالش بزرگی است که هم اکنون مقابل ما قرار دارد. شاید ماهها و حتی سال ها طول خواهد کشید تا دتکتورها بطور کامل شناخته و درک شوند.
هویر با اشاره به اینکه شتابدهنده " ال.اچ.سی." چهار دتکتور دارد گفت، دو آزمایش "آ.تی.ال.آ.اس." و " سی.ام.اس." که قرار است با این شتابدهنده انجام بگیرد، آزمایشات عمومی هستند که هدف آن پاسخگویی به تمام سوالات فیزیک نوین و فیزیک مدل استاندارد است.
رییس آتی سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای افزود، آزمایش " ال.اچ.سی.بی." به ویژه بر روی بررسی اصطلاحا "آسیب سی.پی." و در نتیجه پاسخ به منشا عدم تقارن بین "ماده" و"ضد ماده " متمرکز است.
هویر که در دانشگاه هایدلبرگ فیزیک ذرات تحصیل کرده است، گفت، با وجود اینکه ماده و ضد ماده باید در مهبانگ و یا انفجار عظیم از ذرات مشابه پیدا شده باشند،اما ما از ماده و نه از ضد ماده تشکیل شده ایم.
این کارشناس افزود، " آ.ال.آی.سی.ای." به عنوان چهارمین آزمایش، از یک کاربردی دیگر شتابدهنده " ال.اچ.سی." استفاده می کند. در این آزمایش نه تنها پروتون ها بر روی پروتون ها کوبیده می شوند و اصابت می کنند بلکه هسته های سنگین نیز بر روی هسته های سنگین کوبیده می شوند. آزمایش "آ.ال.آی.سی.ای." این اصابت و برخورد کردن را بررسی کرده و بدین ترتیب وضعیت ویژه و خاص ماده و به اصطلاح "پلاسمای کوارک- گلئون" را مورد پژوهش قرار می دهد.
هویر در باره آزمایشات "آ.تی.ال.آ.اس." افزود: بسیار مهم است که یک کشف علمی که در شرایطی از سوی یک گروه از پژوهشگران انجام می شود، از سوی یک گروه مستقل دیگر نیز تایید شود. یعلاوه این دو آزمایش دتکتورهای متفاوت و نقاط تمرکز ومرکزثقل های متفاوتی دارند، بطوریکه بررسی و مطالعه یک شئی به دو روش مختلف ممکن می شود.
این فیزیکدان گفت، بعلاوه یک رقابت بسیار دوستانه بین پژوهشگران سهیم در این دو آزمایش باعث می شود که شرکت کنندگان در این دو آزمایش، به سهم خود دقت خاصی از خود در کارشان داشته باشند.
هویر با ابراز امیدواری نسبت به اینکه آزمایشات شتابدهنده "ال.اچ.سی." بتواند نتایج و داده های جدیدی به ویژه در بخش " ماده تاریک" ارایه کند گفت، افزایش درجه واکنش این شتابدهنده عظیم جزو برنامه های پژوهشی در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی است.
رییس آینده سازمان "سی.ای.آر.ان." در پاسخ به اینکه آیا گهگاهی این تردید را دارد که بشر قادر به درک و فهمیدن همه مسائل نیست؟ گفت: من نسبت به میزان درک بشر دائما تردید می کنم.
هویر ۵۹ ساله افزود، من می دانم که قدرت پذیرش و قدرت درک و شعور بشر محدود است اما اعتقاد دارم که بایست از این قدرت و توانایی تا مرز نهایی استفاده کنیم.

منبع : جهان فیزیک
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”