بیایید دست از کشتار ماهی قرمز هفت سین برداریم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

بیایید دست از کشتار ماهی قرمز هفت سین برداریم

پست توسط samanrossonero » شنبه 4 آبان 1387, 6:15 pm

ماهي قرمز حدود 150 سال است كه وارد سفره هفت سين ايرانيان شده ؛ اما اين حضور، به حدي در بين جامعه ايراني ريشه دوانده و جزئي از فرهنگ ما شده كه هيچ هفت سيني را بدون ماهي قرمز نمي توان يافت ؛ همين امر باعث شده هر ساله در بين فاصله چند روزه قبل از نوروز تا پايان تعطيلات نوروزي چند ميليون ماهي قرمز در منازل ويا محلهاي عرضه از بين بروند .

آيا واقعا مي توان با تبليغ اين موضوع كه ماهي قرمز جز هفت سين ايرانيان باستان نبوده و با دعوت مردم به نخريدن آن ، ميزان مرگ و مير ساليانه اين گونه را كاهش داد ؟ جواب مثبت خواهد بود اگر بتوانيم با اين سنت غلط مبارزه كنيم ولي آيا اين مبارزه امكان پذير است ؟

تلويزيون ، روزنامه ها ، مجلات و حتي كارتهاي تبريك نوروزي، الگويي از هفت سين ، در ذهن و ناخودآگاه ما بوجود آورده اند كه نوروز بدون ماهي قرمزبرايمان غير قابل تصور است ! در كداميك از نقاشي هاي كودكانه هفت سين بدون ماهي قرمز وجود دارد ؟!.

براي مبارزه با اين سنت غلط بايد تمامي اين موارد اصلاح شود و ماهي قرمز از تصاوير نوروزي حذف شود تا اين الگوي جديد جايگزين الگوي قبلي شود ؛ هنگامي كه كودكانمان هفت سيني بدون ماهي قرمز ترسيم كردند آنگاه مي توان مطمئن شد كه ماهي قرمز ديگر جان خود را براي يك سنت غلط از دست نخواهد داد ! .

اما راه ديگري هم براي كاهش مرگ و مير ساليانه اين گونه وجود دارد و آن اين است كه آموزشهاي لازم براي نگه داري اين گونه را به افراد جامعه بدهيم و مانند سالهاي گذشته از آنها بخواهيم پس از اتمام تعطيلات نوروزي ماهي قرمز خود را درون استخرها و يا بركه ها رها كنند تا شانس بيشتري براي حيات داشته باشند .
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسد

خدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

تصویر تصویر تصویر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3545 بار

پست توسط sand_fighter » شنبه 4 آبان 1387, 6:43 pm

دوست عزیز در ابتدا و قبل از ورود اسلام به ایران پارسیان از هفت شین استفاده می کردن نه هفت سین اگر قرار است چیزی تغییر کند کل هفت سین است نه ماهی قرمز

Major
Major
نمایه کاربر

پست توسط samanrossonero » شنبه 4 آبان 1387, 7:28 pm

دوست من بنده از بعد زیست شناختی عرض کردم و خواسته من جلوگیری از کشته شدن میلیون ها ماهی قرمز هست...

تصویر تصویر تصویر

Rookie Poster
Rookie Poster

پست توسط Shahrouz » یک شنبه 5 آبان 1387, 2:21 am

سلام ،
اگه از بعد زیست شناسی هم بخوایم نگاه کنیم ، ریختن این ماهی ها به بسیاری از آبریزهای طبیعی باعث بهم خوردن اکوسیستم اونا میشه ، که اثرات اون غیرقابل پیشبینیه و در دراز مدت ممکنه ضررهای زیادی رو وارد کنه.

بهترین کار همون فرهنگ سازیه که مسلما نمیشه انتظار داشت به این زودی شاهد اون باشیم، با این وجود که هنوز اکثر قریب به اتفاق مردم از هویت و معنی این نماد چیزی نمی دونن.

Major
Major
نمایه کاربر

پست توسط samanrossonero » یک شنبه 5 آبان 1387, 9:50 pm

من نگفتم بریزیم تو آبریزهای طبیعی...
منظور من این بود که ماهی خای قرمز را به حال خود بگذاریم...

تصویر تصویر تصویر

ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”