افزایش دمای کره زمین و خداحافظی با کروکدیل ها و لاکپشت ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

افزایش دمای کره زمین و خداحافظی با کروکدیل ها و لاکپشت ها

پست توسط samanrossonero » چهار شنبه 8 آبان 1387, 10:23 pm

تصویر

تصویر

با سلام...
با توجه به افزایش دمای کره زمین و تاثیرات منفی زیست محیطی آن بنده هم به نوبه خودم نمونه ای از تاثیر بد و بهم خوردن تعادل رو در اثر این پدیده بیان می کنم...

زندگی لاکپشت ها و کروکدیل ها وابستگی شدیدی به دمای محیطشان دارد.
این دو جانور در دو جنس نر و ماده دارای مجموعه کروموزومی یکسان هستند.بنابراین تعیین جنسیت در این دو جنس اساس کروموزومی ندارد.در این دو جنس تعیین جنسیت به عوامل محیطی و به طور خاص به دما بستگی دارد و دمایی که به تخم می رسد تعیین کننده نر یا ماده بودن نوزادان خواهد بود.

مثلآ در لاکپشت اگر تخم ها در رنج دمایی 28-23 درجه سانتیگراد باشد جنسیت نر و اگر تخم ها در رنج دمایی 35-30 قرار گیرن جنسیت ماده خواهد بود.

اینگونه جانوران دارای پتانسیل ژنتیکی خاصی هستند که می توانند تحت تاثیر دما نر یا ماده باشند.
تاثیری که دما بر روی تعیین جنسیت این جانوران می گذارد بر تاثیر بیان ژنی آن ها است.
در این جانوران آنزیمی به نام ARORTUASE وجود دارد که می تواند ANDROGENES را به ESTROGENES تبدیل کند.تاثیر دما بر بیان ژن در سنتز و تولید این آنزیم بر اثر بیان شدن ژنهای آن است.در دمای پایین این آنزیم غیرفعال است پس ANDROGENES تولید شده به ESTROGENES تبدیل نشده پس جانور نر می شود.در دمای بالاتر این آنزیم فعال است و ANDROGENES را به ESTROGENES مبدل کرده و این جانور ماده از تخم بیرون می آید.در کروکدیل ها قضیه برعکس است و دمای پایین جنسیت ماده و در دمای بالا جنسیت نر است.

اگر تغییرات دما به حدی برسد که دیگر این دو رنج دمایی را نداشته باشیم و تنها یکی از این دو رنج را داشته باشیم که چیزی دور از ذهن نیست می توان شاهد تک جنسی شدن این دو جنس و از بین رفتن آن ها و انقراضشان باشیم...

منبع: کلاس مبانی ژنتیک دکتر فرهنگ حداد((3/2/1387))
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسد

خدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

تصویر تصویر تصویر

ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”