رایجترین سوالاتی که در مصاحبه شغلی پرسیده میشود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با آموزش و يادگيري به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

رایجترین سوالاتی که در مصاحبه شغلی پرسیده میشود

پست توسط ganjineh » چهار شنبه 16 اردیبهشت 1388, 7:41 pm

در این پست قصد دارم شما خواننده محترم را با نمونه‏هایی از مهمترینسوالاتی که در یک مصاحبه حضوری پرسیده می‎‏شوند آشنا کنم.گرچه شاید خودخوانندگان گرامی بیشتر از من آشنا باشند. پاسخ به این سوالات یکی ازمهمترین اصولی است که در استخدام یک کارمند می‎‏تواند بسیار بسیار موثرواقع گردد.

۱- از خودتان برایمان بگویید
این سوال معمولا اولین سوالی است که هر مصاحبه کننده‏ای از شما می‏پرسد که جواب آن معمولا به این ترتیب است :
مشخصاتاسمی، تحصیلات، سابقه کاری، تخصص، چگونگی عملکرد، افتخارات و هر آنچه کهنیاز باشد حداکثر در عرض ۲ دقیقه (مختصر و مفید). باید دقت کرد که در پاسخبه این سوال و در کل همۀ سوالات نباید حاشیه رفت و جوابها را از زندگیشخصی بیرون کشید. همچنین باید دقت کرد که مسائل و مشکلات ما به خودمانمربوط است و نه به محیط شغلمان. ضمنا فراموش نکنید که این سوال برای گرمکردن است.

۲- از ما چه می‏دانید و چرا ما را برگزیدید
در جواباین سوال باید کمی دقت کرد و از قبل اطلاعاتی را راجع به این اداره یاکارخانه کسب نمود. همچنین ترجیحا مزایای این مورد شغلی را بیان نمودبعلاوه آیندۀ شغلی، اهداف کاری، مشکلات و موانع و … را نیز باید عنواننمود.

۳- چرا شغل قبلی خود را رها کردید
این سوال معمولا برایمحک زدن روحیه شماست و ترجیحا از انتقاد و بدگویی شغل قبلی بپرهیزید وهمچنین سعی کنید به مصاحبه‏کننده بفهمانید که تنوع طلبی و میل به پیشرفتاولین هدف تغییر شغل بوده است.

۴- شما چه کاری از دستتان بر می‎‏آید که فکر می‏کنید بهتر از دیگران می‏توانید
و یا چرا فکر می‏کنید برای این کار مناسب هستید
بهتراست در جواب این سوال به چند مورد از استعدادهای خود اشاره کنیم که در اینرشتۀ کاری به کار می‏آید مثلا اگر کار صنعتی است، به مهارتهای فنی اشارهشود و اگر کار نرم افزاری است به مهارتهای مطالعه و … اشاره گردد.

۵- آیا شغل دومی هم دارید
داشتنشغل دوم جرم نیست اما گفتنش هیچ فایده‏ای در یک مصاحبه نخواهد داشت. پسترجیحا آنچنان وانمود کنید که تمام تمرکز شما بر روی این کار است.

۶- اگر شغلی بهتر از این شغل به شما پیشنهاد شود چه می‏کنید
شماهمیشه کارمندی صادق هستید و هیچ وقت کار خود و سابقۀ کاری خود را از بیننمی‏برید پس در جواب این سوال ابتدا باید عنوان کنید که شما به این شغلعلاقمند هستید و نیل به اهداف خود را در این شغل می‏بینید اما اگر درمیانه راه مشکلی برایتان پیش آمد ناچارا به آن شغل دیگر روی می‏آورید.

۷- چه چیز باعث می‏شود فعالیتتان بیشتر شود
در پاسخ به این سوال از مطرح کردن مسائل مالی بپرهیزید و بیشتر مسائل محیط کار، همکاران و سپس شرایط جسمی روحی را عنوان فرمایید.

۸- انتظار چه میزان حقوق را دارید
مصاحبهکنندگان معمولا صداقت را شرط اول استخدام در نظر می‏گیرند پس در پاسخ بهاین سوال اولا نباید فروتنی به خرج داد و مثلا مبلغی پایین را پیشنهاد دادثانیا مبالغ بالا و ایده‏آل را پیشنهاد نکنیم زیرا بلند پروازی و در نتیجهعدم میل به ادامه کار را رقم خواهد زد.

۹- آیا به همکاری و هماهنگی و کار تیمی علاقمندید
کارگروهی نشانه‏ای از اخلاق اجتماعی و بالا بودن سطح هوش اجتماعی هر شخص استکه رابطۀ مستقیم با چگونگی عملکرد وی در محیط کار دارد. پس بهترین پاسخ بهاین سوال جواب دندان شکن “آری” است. اما بازهم صداقت فراموش نشود و درصورتیکه میل شما به گونه‏ای دیگر است عنوان نمایید.

۱۰- دوست دارید رییس یا مدیر شما چگونه باشد
جوابمناسب برای این سوال همان میل شخصی شماست که معمولا به این صورت بیانمی‏شود که من از رییسم انتظار انتقادپذیری، روحیۀ تشکر و همزبانی باکارمند را دارم.

۱۱- مهمترین ضعف شما در چیست
در پاسخ به اینسوال زیاد نباید دروغ گفت اما نیازی نیست که همه چیز را نیز بگوییم.بهترین راه برای پاسخ به این سوال همان کوچک کردن مسائل بزرگ است. مثلااگر من از صدای ناهنجار اشخاص ناراحت می‏شود میتوانم این را بگویم صدایبلند گوشم را اذیت می‏کند و یا اینکه اگر مشکل خانوادگی در روحیه کاری منخدشه وارد می‏کند، می‏توانم بگویم ترجیح می‏دهم با روحیه ناخوش سرکار حاضرنشوم و مرخصی بدون حقوق داشته باشم.

۱۲- در صورتیکه مشکلی را در بین کارمندان این اداره/سازمان/کارخانه/شرکت ببینید چه می‏کنید
اینسوال نیز نوعی سوال هوش محسوب می‏شود. بهتر است در پاسخ به این سوال دومطلب را در نظر گرفت : اگر بگوییم هیچ عکس العملی نشان نمیدهیم و به قولیمنظورمان عدم دخالت به کار دیگران است اشتباه کرده‏ایم همچنین اگر بگوییمسریعا با مسئول مربوطه در جریان میگذاریم نیز نشاندهندۀ گوش به بازی بودنماست. اما بهترین پاسخ به این سوال این است که بگوییم ابتدا مسئله رابررسی نموده چنانچه حل آن از دست خودمان بر آمد که هیچ وگرنه طی نامه‏ایکتبی آنرا با مسئول در جریان می‏گذاریم. به این ترتیب انضباط کاری خود رانیز نشان داده‏ایم.

۱۳- چه اهدافی را برای ما دنبال خواهید کرد
پاسخبه این سوال اگرچه برای هم مصاحبه کننده‏ای روشن است اما پاسخ دقیق که ازروی تحقیق و بررسی شخص مصاحبه شونده نشئت گرفته باشد خیلی فرق می‏کند. درپاسخ به این سوال باید رقبا و شرکتهای حریف را شناسایی کرده و کالاهای اینکارخانه و یا خدمات این سازمان را بدانیم. سپس پاسخی مبنی بر پیشرفت وتوسعۀ این نوع محصولات و پیروزی در مقابل حریف را به گونه خلاصه عنواننماییم.

۱۴- هدفتان از کار کردن چیست
این سوال که معمولا دراواخر مصاحبه پرسیده می‏شود، دربردارندۀ همۀ ابعاد شخصیتی شماست. پاسخ بهاین سوال درخور کمی تامل و البته برنامه‏ریزی قبلی است. باید دقت کرد کههر کاری در نتیجه رسیدن به جایگاههای بالا را در صورت درست انجام دادن، دربر دارد. پس اولین قسمت پاسخ به این سوال می تواند “پیمودن پله‏های ترقی”باشد. سپس آسایش خانواده و زندگی مرفه و در آخر در صورتیکه کار با اربابرجوع در ارتباط است خدمت به مردم.

۱۵- آیا سوالی دارید
این سوالمعمولا آخرین سوالی است که از مصاحبه شونده پرسیده می‏شود. ترجیحا سوالپرسیده شود اما نه سوالات شخصی بلکه بهترین نوع سوال پرسیدن در موردچگونگی عملکرد کارمندان، چگونگی دریافت ارتقاء شغلی، محصولات کارخانه و …است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “انجمن آموزش”