کهکشانی تاریک در مسیر برخورد با کهکشان راه شیری

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با كيهانشناسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

کهکشانی تاریک در مسیر برخورد با کهکشان راه شیری

پست توسط SadafG » سه شنبه 3 آذر 1388, 6:19 pm


 
کهکشانی تاریک در مسیر برخورد با کهکشان راه شیری  اخترشناسان اعلام کردند ابرهیدروژنی که سال گذشته در نزدیکی کهکشان راه شیری و در مسیر برخورد با آن شناسایی شده است، در واقع کهکشانی تاریک است که جرم آن 100 بار بیشتر از جرمی است که تخمین زده شده بود.


به گزارش خبرگزاری مهر، در سال 2008 یک ابر هیدروژنی با جرمی برابر جرم یک میلیون خورشید در نزدیکی کهکشان راه شیری کشف شد و اخترشناسان از احتمال برخورد این ابر هیدروژنی با کهکشان زمین خبر دادند.

اکنون مطالعات جدید بر روی این ابر هیدروژنی نشان می دهد این جرم به اندازه ای حجیم هست که بتواند به خودی خود یک کهکشان باشد شواهد نشان می دهند این ابر که نام ابر اسمیت برای آن انتخاب شده در گذشته های دور و در حدود 70 میلیون سال پیش با صفحه کهکشان راه شیری برخورد کرده است.

این کهکشان برای جلوگیری از متلاشی شدن در هنگام برخورد با کهکشان بسیار بزرگتر راه شیری باید حجم وسیعی از ماده را در خود گنجانده باشد تا بتواند گرانش کافی برای نگه داری ذرات خود را در کنار یکدیگر داشته باشد.

محاسبات دانشمندان دانشگاه سیدنی نشان می دهد میزان ماده گنجانده شده در این ابر یا کهکشان نامرئی 100 بار بیشتر از میزانی است که در گذشته تخمین زده شده بود.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، دانشمندان معتقدند امکان وجود کهکشانهای تاریک دیگری نیز خارج از کهکشان راه شیری وجود دارد، شبیه سازی شکل گیری کهکشان ها نشان می دهد کهکشانی به بزرگی کهکشان راه شیری می تواند ترکیبی از هزار کهکشان کوتوله باشد، اما تا کنون تنها تعداد محدودی از این کهکشانهای کوتوله یافته شده است که برخی از آنها می توانند کهکشانهای تاریکی باشند که حضور دارند اما دیده نمی شوند.

زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “كيهانشناسي”