پزشکی هوانوردی (Aviation Physiology)

آموزش هاي هدفمند هوانوردي در اين بخش ارائه خواهد شد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 280
تاریخ عضویت: چهار شنبه 5 دی 1386, 1:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 6304 بار
سپاس‌های دریافتی: 1753 بار
تماس:

پزشکی هوانوردی (Aviation Physiology)

پست توسط hamed_713 » پنج شنبه 8 بهمن 1388, 10:31 am

   
  Rods : به دليل توانايي در حس نورهاي كم براي ديد در شب به چشم كمك ميكنند و اجسام را فقط به صورت سیاه و سفید حس میکنند .
  Cones : در مركز Retina متمركز شده اند وقادر به حس نور و رنگهای قرمز و آبی و سبز هستند و مناسب براي ديد روز هستند .
  Fovea : مركز تجمعCones ها است .
  Retina : اولین جايي که در چشم نور با آن برخورد میکند كه در آن هم Rods و هم Cones ها اجتماع دارند . Retina خود به Optic Nerve متصل است .
  -در شب براي اينكه بتوانيم واضحتر ببينيم بايد 5 تا 10 درجه Off Center به جسم نگاه كنيم .
  -اگر در شب به يك نور شديد نگاه كنيم 30 دقيقه زمان ميبرد تا چشم باز به %100 توانايي خود باز گردد . به همين دليل در پرواز شب 30 دقيقه قبل از پرواز نبايد به نورهاي شديد خيره شويم . در ضمن بهتر است قبل از پرواز شب ويتامين A و Cمصرف كنيم و از كشيدن سيگار و خوردن الكل پرهيز كنيم چون باعث كاهش جذب اكسيژن بدن ميگردد .
  - اگر در شب به نوری خیره شویم و چشم را ثابت نگه داریم نور کم کم محو میشود برای تصححیح آن باید چشم را خیلی آرام بچرخانیم .
  -در شب اغلب از نور قرمز در كابين استفاده شده ولي چون اين رنگ باعث ميشود Color Code ها و رنگهاي ديگر نقشه را نتوانيم درست ببينيم ميتوانيم براي اين كار از يك نور سفيد كه شديد هم نباشد استفاده كنيم .
  - Anti Collision Light چراغی است Flashing به رنگ سفید یا قرمز که میتواند از یکی بیشتر باشد و معمولا روی نوک بالها و یا روی دم است که برای پرواز شب لازم و اجباریست .
  -به چراغ قرمزي كه نوك بال چپ هواپيماست Port و به چراغ سبزي كه نوك بال راست هواپيماست Star Board ميگويند .

Visual Illusions :

1)Aoutokinses: وقتي در شب به يك نور در پس زمینه تیره به مدت چند ثانيه خيره شويم به غلط احساس ميكنيم كه آن جسم در حال حركت است .
 

2)Night Myopia ( Night Induce Nearsightedness ) : در افراد بالاي 40 سال اتفاق مي افتد كه اين دسته افراد 3 تا 6 فيت جولوتر از موضوع چشم را فوكوس ميكنند كه اين خود باعث تار شدن موضوع ميشود .

3)False Horizon : اين مشكل زماني رخ ميدهد كه افق در ديد ما نيست . در اين زمان خلبان ميخواهد خود را با چراغها يا اجسام ديگرLevel نگه دارد كه اين كار باعث ميشود هواپيما در Attitude هاي خطرناكي قرار گيرد .

4)Flicker Vertigo : در روز وقتي پشت به خورشيد پرواز ميكنيم و در شب زماني كه Landing Light روشن است نوري كه از پشت به ملخ برخورد ميكند 4 تا 20 بار در ثانيه فلاش ميزند كه اگر خلبان به آن خيره شود باعث سرگيجه خواهد شد .

5)Landing Illusion :

Up Slop Runway ، Narrow Runway Than Usual ، Fatherless Terrain ،Rain ، Haze


 در حالتهاي بالا خلبان احساس ميكند بالا آمده و App خود را پايين تر از حد معمول انجام ميدهد .   اما در موارد زير خلبان احساس ميكند پايين آمده و App خود را بالاتر از حد معمول انجام ميدهد .   

- Down Slop Runway    Wider Runway Than Usual    Bright Runway & Approach Light    : وقتي كه بدن و احساس ما يك سري اطلاعات غلط را در مورد وضعيت ما در پرواز به مغز مخابره ميكنند كه ناشي از سه آيتم زير است :

1)Kinesthetic Sense : شامل اشتباهاتي است كه اعصابي كه در پوست و مفاصل عضلات ما وجود دارند انجام ميدهند . 


2)Vision : كه همان سيستم بينايي است كه در مورد آن بحث كرديم .

3) The Vestibular System Located In Inner Ear :
 - Semicircular Canals در این قسمت قرار دارد که قادر به حس Turn , Climb Descent , Speed Increasing , Speed Increasing و همچنین قادر به حس جاذبه و G Load بوسیله Centrifugal Force است .
  - در زمان تغییر Pitch این محور Vertical است که با کمک گرفتن از Hair Cells به مغز تغییر را مخابره میکند .
  - در زمان Roll این محور Lateral است که با کمک گرفتن از Hair Cells به مغز تغییر را مخابره میکند .
  در زمان Yawing این محور Horizontal است که با کمک گرفتن از Hair Cells به مغز تغییر را مخابره میکند .
  - Gelatinous Layer به مغر تغییرات در Power Setting یا همان Acceleration و Deceleration را خبر میدهد .

- Spatial Disorientation :
Is An Incorrect Mental Image Of Your Position , Altitude Or Movement In Relation To What Is Actually Happening To Your Airplane .
  - خستگی (Fatigue) و اضطراب (Anxiety) و Work Load بالا و مصرف الکل و دارو میزان Spatial Disorientation را به شدت افزایش میدهد .

- Vertigo :
Is The Feeling That You Are Spinning Or That The World Is Spinning Or Tumbling About You .
 - ما نباید Spatial Disorientation را با Vertigo اشتباه بگیریم چون Vertigo یک مشکل مربوط به بدن ماست ولی Spatial Disorientation از یک محرک خارجی ناشی میشود .
  - به همين دلايل ما بايد در زماني كه ديد نداريم ويا در شب يا زماني كه درهواي خراب پرواز ميكنيم به Instrument ها اعتماد كنيم و از احساس بدن خود پيروي نكتيم .

Spatial Illusions :
  در زمان پرواز IFR چون ما معيار درستي براي ديد نداريم اطلاعاتي كه چشم ما و Instrument ها به ما ميدهند با هم متفاوت است كه ما بايد به Instrument ها اعتماد كنيم و با آنها به پرواز ادامه دهيم .

Illusion Leading To Disorientation : اينها اشتباهاتي هستند كه ناشي از خطاي گوش مياني ما است كه در زمان پرواز بدون ديد براي ما مشكل ساز ميشوند :
 

1)Coriolis Illusion : وقتي كه با يك Rate ثابت در حال گردش هستيم اگر سر را سريعا حركت دهيم احساس ميكنيم هواپيما در حالت Climb است .

2)Graveyard Illusion : وقتي كه با يك Rate ثابت به مدت زيادي گردش كنيم احساس ميكنيم كه در حالت Level در حال Descend هستيم .

3)Lean : وقتي كه در حال گردش باشيم و خيلي سريع هواپيما را Roll Out كنيم احساس ميكنيم هواپيما از جهت مخالف وارد گردش شده .

4)Somatogravic Illusion : وقتي كه به يك باره شتاب بگيريم احساس ميكنيم كه هواپيما وارد Climb شده است .

5)Inversion Illusion : وقتي كه هواپيما را به طور ناگهاني Level Out كنيم احساس ميكنيم كه هواپيما در حال Loop زدن است .
 Motion Sickness : یا همان Air Sickness است که اين حالت اغلب براي مسافر اتفاق می افتد چون مسافرین اغلب با دقت به داخل هواپیما فوکوس میکنند تا خارج هواپیما به همین دلیل دچار این پدیده میشوند که علائم آن عبارتند از گیجی (Dizziness) و تهوع (Nausea) و تعریق (Sweating) و ناراحتی عمومی (General Discomfort) و رنگ پریدگی (Paleness) و استفراغ (Vomiting) است كه براي بهبود آن به مسافر پيشنهلد ميشود به مناظر بيرون نگاه كند .

Respiration : یا همان تنفس است كه گازها در بدن بصورت صحيح رد و بدل شوند يعني سلول اكسيژن كافي از خون بگيرد و دي اكسيد كافي به خون بدهد .
 
Hypoxia : عدم رسيدن اكسيژن كافي به بافتهای بدن را ميگويند كه انواع آن عبارتند از :

1)Hypoxic Hypoxia : زماني كه اكسيژن موجود در محيط اطراف كافي نيست . اولین جائی که کمبود اکسیژن روی آن اثر میگذارد Retina در چشم است از علائم آن میتوان از این موارد نام برد : از دست دادن انژی عضلات (Loss Of Muscle Power) و سر درد (Headache) و گیجی (Dizziness)

2)Hypemic ( Anemic ) Hypoxia : هنگامي كه خون قادر به رساندن اكسيژن كافي به سلول نباشد در حالی که اکسیژن کافی در محیط وجود دارد كه ميتواند دلایل مختلفی از قبیل : کم خونی به جهت خونریزی شدید (Bleeding) یا زخم معده (Stomach Ulcer) یا کمبود قند (Diet Deficiency) باشدیا مسمومیت با گاز COیا همان Carbon Monoxide Poisoning به اين معني كه جذب مونواكسيد 200 برابر راحتتر از اكسيژن ویا Blood Donation یا همان اهداي خون .

3)Stagnant Hypoxia : كمبود اكسيژن به دليل عدم گردش خون مناسب كه ميتواند به دليل تحمل G براي بدن اتفاق بيافتد .

4)Histotoxic Hypoxia : زماني كه سلول توان جذب اكسيژن كافي نداشته باشد كه علل آن ميتواند كشيدن سيگار يا مصرف الكل يا مصرف دارو باشد .

Time Of Useful Consciousness : يا همان زمان لازم براي هوشياري . وقتي كه ما در پرواز Hypoxia ميشويم تا يك مدت محدود بدن بدون خطا وظايف خود را انجام ميدهد كه اين زمان با ارتفاع تغيير ميكند .
 براي غلبه بر Hypoxiaهميشه بايد در پرواز Aviation Oxygen همراه داشته باشيم براي اين منظور نميتوان از اكسيژن معمولي استفاده كرد چون اكسيژن معمولي به دليل همراه داشتن مقداري بخار آب در زمان افت دما ممكن است يخ بزند .

Supplemental Oxygen : از Sea Level تا ارتفاع 12500 نيازي به اكسيژن نيست . از ارتفاع 12500 تا ارتفاع 14000اگر بيش از نيم ساعت در اين ارتفاع پرواز كنيم فقط Flight Crew نياز به مصرف اكسيژن دارند . از ارتفاع 14000 تا ارتفاع 15000 در تمام طول پروازFlight Crew بايد اكسيژن مصرف كنند . و از 15000 به بالا تمامي سرنشينان پرواز بايد اكسيژن مصرف كنند .

Pressurization : بعضي از هواپيماها مجهز به سيستم Pressurized هستند يعني اينكه فشار كابين با خارج برابر نيست ودر كابين اكسيژن به ميزان كافي فراهم شده . اگر اين سيستم دچار مشكل شودويا بدنه هواپيما دچار آسيب ديدگي شود Decompression اتفاق ميافتد كه در اين حالت شديدا فشار كابين افت ميكند و خلبان بايد هرچه سريعتر ارتفاع خود را كم كرده و كليه افراد بايد سريعا از تجهيزات موجود اكسيژن در هواپيما استفاده كنند .

Hyperventilation : این پدیده در اثر کمبود CO2 اتفاق می افتد . طور عادي بدن در دقیقه 12 تا 16 مرتبه تنفس ميكند اگر بدن فعاليت داشته باشد اين ميزان افزايش پيدا ميكند بدان معني كه بدن اكسيژن بيشتر مصرف كرده و دي اكسيد بيشتري هم دفع ميكند . حال پيش مي آيد كه ما در پرواز به دلايل مختلف به طور مثال استرس يا فعاليت خيلي زياد تند تند نفس بكشيم اين امر باعث از دست دادن زياد دي اكسيد كربن بدن ميگردد كه به اين حالت Hyperventilation ميگوييم که ممکن است از استفاده Supplemental Oxygen نیز حادث شود . كه اين حالت عوارضي چون اضطراب و نگراني (Anxiety) يا ترس و وحشت (Fear) و يا هيجان (Emotional Tension) دارد و براي غلبه بر اين مشکل بهترین راه این است که میزان دم و بازدم را به حالت نرمال برگردانیم یا اينكه در يك پاكت كاغذي نفس بكشيم تا مجددا از دي اكسيدي كه بدن دفع ميكند استفاده كنيم تا ميزان دي اكسيد كربن مجددا به حالت نرمال خود بازگردد و يا اينكه با صداي بلند شروع به حرف زدن كنيم !!!
  - وقتی که فشار هوا در گوش میانی با کانال گوش برابر باشد ما هیچگونه درد یا گرفتگی در گوش حس نمیکنیم .  
 - وقتی که ما ارتفاع میگیریم فشار هوای کانال گوش کم میشود چون به نسبت آن فشار داخل گوش میانی بیشتر است  
Eustachian Tube باز میشود تا برابری فشار حاکم شود حال اگر Eustachian Tube باز نشود چون فشار گوش میانی زیاد است و محبوس شده ما احساس درد به همراه افت شنوائی خواهیم داشت و در زمانی که ارتفاع کم میکنیم عکس این قضیه برقرار است .


 - ما میتوانیم بوسیله خمیازه کشیدن (Yawing) و بلعیدن (Swallowing) و جویدن (Chewing) کمک به باز شدن Eustachian Tube کنیم .
  - Valsalva Technique یعنی برای باز کردن گوش دهان و بینی خود را نگه داشته و فشار هوا را به سمت گوش هدایت کنیم .
  - دارو ها به این منظورها استفاده میشوند : 

Eliminate Pains (Aspirin) , Satisfy A Habit (nicotine) , Produce Good Feeling (Alcohol) .
 - تاثیرات داروهای افسرده کننده (Depressant) پایین آمدن فشار و پایین آوردن سطح عملکرد ذهنی و پایین آمدن قدرت عکس العمل بدن است الکل از این دسته است .
  - مصرف الکل باعث بالارفتن ضربان قلب پائین آمدن فشار خون میشود پس از مدت کوتاهی از مصرف شریانها خون باز میشوند و باعث جاری شدن مقدار زیادی خون در سطح پوست میشود . الکل باعث پایین آمدن قابلیت جذب اکسیژن خون میگردد (Anemic Hypoxia) که این خاصیت در ارتفاعات بالا شدت می یابد . برای از بین رفتن اثر الکل در سطح دریا 3 ساعت زمان لازم است که این زمان در ارتفاع 12000 پایی به 12 ساعت افزایش می یابد .
  - برای پرواز باید میزان الکل خون از 0.04 درصد کمتر باشد و حداقل 8 ساعت از مصرف الکل گذشته باشد . باید همیشه یادمان باشد که اثرات الکل ممکن است
  - (Hangover) بسته به میزان مصرف الکل است که ممکن است تا 16 ساعت در بدن بماند.
  - داروهای مسکن (Tranquilizers) چه با تجویز و چه بدون تجویز برای پرواز بسیار خطرناک است .
  - داروهای محرک یا همان دوپینگی (Stimulates) عوارضی چون از بین بردن یا کاهش خستگی (Fatigue Reduction) و کاهش اشتها (Appetite Suppression) و نوسانات خلق و خو (Mood Elevation) داروهای این دسته عبارتند ازAmphetamines Caffeine , Nicotine

- Stimulants Generally Excite The Central Nervous System And Can Be Hazardous When Mixed Inappropriately With Flaying .
  - از Amphetamines ها در قرصهای انرژی زا (Pep Pills) و اشتها آور (Appetite) مانند Dexedrin , Benzedrin , Methedrin , Drinamyl استفاده میشود اثرات این داروها عبارتند از : عدم آرامش (Restlessness) و اضطراب (Anxiety) و تغییرات خلق و خو (Mood Elevation) و هراس (Panic) و اختلالات قلبی (Cardiac Disturbances) و بدبینی (Paranoia) و توهمات (Hallucinations) و تشنج (Convulsions) و بیهوشی (Coma) .

  - کافئین در سودا و قهوه و چای و اغلب مسکنها موجود است . این ماده باعث افزایش فشار خون در مدت 5 دقیقه بعد از مصرف میگرددولی ممکن است اثرات آن تا 14 ساعت هم برقرار باشد .  
 - علائم مصرف نیکوتین بین 20 تا 30 دقیقه در بدن است . انسانهای سیگاری معمولا 5 درصد مونواکسیدکربن در خون خود دارند . یک انسان سیگاری در سطح دریا شرایط یک انسان را دارد که در 7000 پایی است و دخانیات مصرف نمیکند . دود سیگار حتی برای Instrument (آلات اندازه گیری)ها هم مضر است .
  - آنتی بیوتیک ها عوارض زیادی دارند کهاین عوارض عبارتند از : اختلالات تعادلی (Balance Disorders) و اختلالات شنوایی (Hearing Loss) و حالت تهوع (Nausea) برای پرواز باید حداقل 2 روز از آخرین مصرف آنتی بیوتیک گذشته باشد .   :mehdianami.blogfa.com  
اي ايران
اي سرزمين خوبيها

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

Re: پزشکی هوانوردی (Aviation Physiology)

پست توسط sokuteasemuni » سه شنبه 11 اسفند 1388, 5:24 pm

ترس از پرواز


سفرهاي هوايي براي انسان يك پديده معمول و عادي نيست و به همين دليل سبب ايجاد اختلالات رواني در بدن ميگردد. بيشترين مشكلات در رابطه با استرس و ترس از پرواز است كه ممكن است بتنهايي يا تواماَ قبل و در طول سفر ايجاد گردد.

 تصویر 


ترس از پرواز(flight phobia)

بيشتر افرادي كه در جوامع صنعتي زندگي ميكنند ترس از پرواز را تجربه نموده اند كه ممكن است اثرات معكوسي در زندگي شخصي و حرفه اي شان ايجاد كرده باشد.
ترس از پرواز معمولاَ همراه با ساير ترس ها مانند ترس از فضاهاي بسته ياclaustrophobia و agoraphobia يا ترس از مكان هاي شلوغ همراه با نگراني و ساير عوامل استرس زا و يا اختلالات شخصيتي و رواني افزايش مي يابد.
درمان بستگي به علت آن دارد و استفاده از دارو هايdesensitize ( بي حس کننده ) معمول است . در مورد مسافريني كه ترس از پرواز را تجربه نموده ولي مجبور به استفاده از هواپيما مي باشند استفاده از دارو هاي آرام بخش بتا بلوكر موثر واقع خواهد شد . استفاده توام از داروهاي آرام بخش و الكل مجاز نمي باشد. ميزان مصرف داروي آرام بخش نبايد به حدي باشد كه از بيدار كردن مسافر در مواقع اورژانس جلوگيري بعمل آورد.
مسافرين مي بايست قبل از استفاده از داروهاي طولاني الاثر جهت جلوگيري از اثرات سايكولوژيك ( رواني ) مرتبط با سفرهاي هوايي ، با پزشك معالج خود مشورت نمايند.

همچنين پديده خشم اخيراَ بعنوان يك اختلال رفتار ي در اثر سفر هاي هوايي شناخته شده است كه بنظر مي رسد حد بالايي از استرس باشد تا ترس از پرواز .
مصرف مشروبات الكلي در تشديد ايجاد اين حالت موثر است.

[COLOR=navy]يك سوم از كل مسافراني كه با هواپيما سفر مي كنند دچار ترس از پرواز هستند.  
به گفته متخصصان از علائم ترس از پرواز مي توان به تپش قلب، تعريق زياد و افزايش غير طبيعي تهويه ريوي اشاره كرد و اطلاعات در مورد پرواز و بالا بودن ميزان امنيت آن اغلب به رفع اين نوع ترس كمك چنداني نمي كند.

بنابر اين گزارش، تقريباً همه خطوط هوايي بزرگ، سمينارهايي براي تنش زدايي پرواز ارايه مي دهد و برخي نيز از طريق رفتار درماني و بيوفيدبك درماني، اين نوع ترس را در مسافران خود كاهش مي دهند.

به گفته روانشناسان در اين دوره ها افراد در تصور خود تمرين مي كنند و مي آموزند كه واكنش متفاوتي داشته باشند و بتوانند ترس خود را كنترل كنند و همين واكنش را هنگام پرواز واقعي داشته باشند.

اين گزارش حاكي است، براي مقابله با ترس از پرواز پنج تا 10 جلسه بيوفيدبك درماني لازم است.

لازم به ذكر است، بيوفيدبك فرايندي است كه به كمك آن و با استفاده از حالات فيزيولوژيك بدن بتوان مواردي مانند ضربان قلب يا فشار خون را تحت كنترل قرار داد

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


ادامه دارد...
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

Re: پزشکی هوانوردی (Aviation Physiology)

پست توسط sokuteasemuni » پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 12:00 am

[FONT=Book Antiqua][FONT=Comic Sans MS]ترس از پرواز را بسياري از كساني كه با هواپيما مسافرت كرده اند، تجربه نموده اند. به خصوص وقتي كه با قرارگرفتن هواپيما در توده هواي بد، تكان هاي شديد نيز به سراغ مسافران بيايد. اما برخي افراد ترسشان بيشتر از يك ترس معمولي است و اصلاً حاضر به سفر با هواپيما نيستند. ايت افراد داراي يك بيماري خاص به نام Aviophobia هستند. شايد جالب باشد بدانيد تنها در آمريكا 25 ميليون نفر به انواع سكته و ترس از پرواز مبتلا بوده و اين افراد معمولاً در دو دسته قرار مي گيرند ؛ اولين دسته كساني هستند كه نگران سقوط هوا1يما بوده و از اين امر مي ترسند . دسته ي دوم نيز افرادي مي باشند كه نگران انجام عمليات تروريستي در فضاي محدود كابين مسافران هستند. اين در حالي است كه بر اساس آمار از هر 20 هزار پرواز تنها يكي دچار حادثه مي شود ولي اين رقم براي مسافرت با اتومبيل به يك در هر 100 سفر مي رسد! معمولاً براي درمان چنين افرادي بايد از روش هاي رايج روانشناسي استفاده كرد. 

 [FONT=B Homa] 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “مدرسه هوانوردي”