مقايسه سوخو 30 MK با ميراژ 2000

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

پست توسط SAMAN » دو شنبه 21 خرداد 1386, 2:08 am

به نظر من میراژ2000 به سوخو 30 برتری داره!
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

New Member
پست: 12
تاریخ عضویت: شنبه 11 اسفند 1386, 9:58 am
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط SIMON FEASTER SANDERS » دو شنبه 12 فروردین 1387, 6:37 pm

SAMAN نوشته شده:hamidreza6620 دوست من با توجه به اینکه رشته تخصصی من الکترونیک است سعی میکنم مطالبی در مورد فیبر نوری در اختیار دوستان قرار بدم لسم فیبر نوری رو شاید تو تلویزیون را جع بهمخابراتو اینا شنیده باشید
فیبر نوری انتقال اطلاعات بر اساس سیگنالهای دیجیتال یعنی صفر و یکها ست.مزایای زیادی بر کابل های معمولی دارند ازجمله حجم کم یعنی در بیضی مواقع بیش از 1000 رشته اطلاعات از یک رشته فیبر نوری عبور میکند.اما دلیل مخفی شدن از دید رادارها(در بیشتر مواقع) عدم ارسال نویز ها وسیگنالهای مزاحم از فیبر نوری است. چون کابل های معمولی به علت عبور جریان الکتریکی ایجاد میدان مغناطیسی میکند وبه دنبال آن نویز میشود که این برای یه جنگنده به هیچ عنوان مطلوب نیست.همچنین برای کنترل سیستم های ناوبری هواپیما وسیستم های ارتباطی مخابراتی به علت تعدد انبوه کابل های ارتباطی از فیبر نوری استفاده میکنن!
در میراژ2000 همنطور که گفتم 2 کیلومتر فیبر نوری وجود دارد این در حالیه که بیشتر جنگندهای مدرن از این سیستم استفاده میکنن.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


با سلام به تو دوست مهندسم،
من یک سوالی دارم : تا بله امروز چند درصد از معضل شناسائی هواپیماها مربوط به امواج ارسالی درونی هواپیما بوده؟مهمترین دلایل کشف یک هدف پرنده سطح مقطع راداری و امواج خروجی از رادارهای چند گانه هواپیما بوده و هست و اگر دقت بفرمائید هرکجا که صحبت از پنهانکاری میشه تاکید بر روی ین دو معضل هست.
با تشکر.

New Member
پست: 4
تاریخ عضویت: سه شنبه 13 مهر 1389, 4:05 am
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

Re: مقايسه سوخو 30 MK با ميراژ 2000

پست توسط ashkangorji1369 » چهار شنبه 14 مهر 1389, 1:07 am

میراژ2000 شاید در حد su30mkm نباشد ولی نباید فراموش کنیم که جنگنده چند منظوره رافائل در فرانسه در حال جایگزینی با میراژ است و در مورد تایفون اینقدر راحت قضاوت نباید کرد این جنگنده اولین جنگنده تمام کامپیوتری ساخت اروپا هست که خلبان خودکار اون حتی در صورت بیهوشی خلبان میتونه جنگنده رو از میدان نبرد نجات بده و به پایگاه برگردونه! بعد از اون رافال یک سطح پائینتر این مشخصات رو داره ولی اف16 و جی10 چنین قابلیتی ندارند.این هواپیما، از سیستم بسیار پیچیده کامپیوتری پرواز با سیم بهره می برد، یعنی کنترل ها به صورت مکانیکی توسط نیروی دست خلبان صورت نمی گیرد بلکه فرامین به کامپیوتر منتقل شده و پس از پردازش نهایی، این دستورات به جک های هیدرولیکی سطوح کنترلی منتقل شده و تغییر جهت لازم صورت می پذیرد.
  سیستم شبکه، به طور جامع، وضعیت درگیری جنگندهء یوروفایتر با سایر جنگنده های مشابه، نظیر گونه های بهینه شدهء خانوادهء سوخوی27 فلانکر در حالت فراتر از میدان دید را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. (منظور گونهء سوخوی35 سوپر فلانکر و انواع مشابه آن است) 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
  در تمامی موارد، با استفاده از تمامی توان بهترین سیستم های موجود بر روی هر دو هواپیمای روسی و یوروفایتر، سامانه های آویونیک، ساختار بدنه (شامل اطلاعات مربوط به سطح مقطع راداری)، بازدهی موتورها (شامل میزان مصرف سوخت)، سیستم های دفاعی و رابطهای خلبان - ماشین به انجام رسیدند. در این آزمایشات، جنگندهء فرانسوی رافال به موشکهای هوا به هوای MICA ساخت Matra و BAe (که نخستین گزینه نیروی هوایی فرانسه برای درگیری های هوائیست) و سایر هواپیماها به موشک هوا به هوای میان برد آمرام ساخت رایتئون - هیوز مجهز شدند.

در این شبیه سازی ها، جنگندهء یوروفایتر در 82 درصد موارد در برابر سایر جنگنده ها به پیروزی قاطع دست پیدا کرد. (100 درصد به معنای پیروزی قاطع در تمامی نبردها، صفر درصد به معنای باخت مطلق و 50 درصد به معنای تساویست) روش معمول تر جهت بیان اندازهء توانمندی جنگی، برای تایفون معادل 4.5 به يك می باشد. به بیانی دیگر و از روی آمار بدست آمده از طريق سوپر كامپيوترهاي شبكه شده، هر جنگندهء یوروفایتر، در برابر ساقط کردن 4.5 فروند جنگندهء سوخوی Su-35 سرنگون می شود. این مقایسه، با در نظر گرفتن آمار کسب شده توسط سایر جنگنده ها، بسیار مطلوب و عالی محسوب می شود. رقم توانمندی نبرد هوایی در فاصلهء دور از دید چشم برای جنگندهء شکاری F-16C Falcon معادل 0.3 به يك؛ برای F-15C Eagle معادل 0.8 به يك، براي F-18C Hornet معادل 0.3 به يك، براي مدلي پست شده از اف18 سوپر هورنت كه در شبيه ساز + F-18 ناميده شده است، 0.4 به يك و براي جنگندهء فرانسوي رافال، يك به يك ارزيابي گرديد. در اين ارزيابي كامپيوتري، تنها جنگندهء بسيار توانمند لاكهيد مارتين، يعني F-22 Raptor توانست قدرت بسيار بالاتري به نمايش بگذارد و به رقم 10.1 در برابر يك دست يابد. 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
یوروفایتر مجهز به بمب های هدایت لیزری GBU-24 و موشکهای هوا به هوای MICA  

به جز اين سنجش و ارزيابي توانمندي جنگي، تعدادي از موارد قابل مقايسه به صورت جداگانه نيز در دسترس مي‏باشد. براي مثال ارزش بسيار بالاي توانمندي نبرد هوایی در فاصله هاي دور از ديد چشم خلبان در ارتفاعات متوسط، فزوني بسياري مي‏يابد و در این افزایش توانایی در ارتفاع 22000 فوتی و سرعت 0.9 ماخ با اف22 برابری پیدا می کند. در سرعتهای بالای صوت، برای مثال 1.6 ماخ در ارتفاع 36000 فوتی، میزان پایداری و سرعت چرخش یوروفایتر حتا از اف22 نیز بهتر می شود، ضمن اینکه در میزان چرخش ناگهانی نیز از اف22 پیش می افتد. در ارتفاعات پست، یوروفایتر قادر است در زمانی کمتر از 30 ثانیه، سرعت خود را از 200 نات بر ثانیه به 1 ماخ برساند. بدیهی است که در سرعتهای کمتر از صوت نیز میزان پایداری، چرخش و تغییر مسیر ناگهانی یوروفایتر از اف22 بهتر است. در این میان تنها جنگندهء فرانسوی رافال در برخی موارد به قابلیتهایی نزدیک به یوروفایتر قادر است دست یابد.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   مهمی که باید در خاطر سپرد آن است که به هنگام انجام آزمایش این داده ها، جزئیات کامل مربوط به یوروفایتر، هنوز بر روی شبیه سازها قرار نگرفته بودند. بدون در اختیار داشتن این اطلاعات نمی توان مشخص نمود که آیا خصوصیات بهینه و کامل یورفایتر در این نبردهای گوناگون آزمایش شده بودند یا خیر. اگرچه این مطالعات، اثباتگر توانمندی ذاتی جنگندهء یوروفایتر بودند.
 

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماها”