ابداعات دوران جنگ که دنیای ما را تغییر داد

در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2658
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار
تماس:

ابداعات دوران جنگ که دنیای ما را تغییر داد

پست توسط RAHVAR » پنج شنبه 18 آذر 1389, 9:30 pm

احتیاج، مادر اختراع است. شما می توانید به جنگ، هر آنچه که می خواهیداعتراض کنید، اما به یاد داشته باشید در سراسر تاریخ، لزوم پیروزی در جنگمنجربه ابداعات بسیاری شد که جوامع امروزی از آنها استفاده می کنند…
سرویس پست
 تصویر 

به گواه بهترین اسناد به جای مانده، فرمانروای ایرانی، کوروش بزرگ،اولین سرویس پست شناخته شده را ابداع کرد. این ابتکار به او این اجازه رامی داد که ارتباط بهتری با نیروهای جنگی اش در میدان نبرد برقرار کند.البته افراد دیگری این ابتکار را به داریوش نسبت می دهند.
غذای کنسرو شده
 تصویر 

احتیاج به غذای بیشتر، نیروهای زیاد ناپلئون را با مشکلاتی مواجه کرد.از این رو ناپلئون پیشنهاد جایزه برای ابداع روشی به جهت نگهداری غذا کرد.در نهایت، Nicholas Appert ایده ای برای حفاظت از غذا در بطری هایی راپیشنهاد کرد. او دریافته بود که اگر غذا به مقدار کافی گرم شده و در یکمحفظه ی هواناپذیر نگهداری شود، به خوبی دوام خواهد آورد.
ساعت مچی
 تصویر 

سربازان دریافتند که استفاده از ساعت جیبی طی جنگ مناسب نیست و شروع بهاستفاده از بند چرمی برای بستن آنها به دست شان کردند. شرکت سوییسیGirard-Perregaux این ابتکار را برای افسران آلمانی و به دستور ویلیاماول، به کار برد.
شوینده
 تصویر 

استفاده از چربی، روشی سنتی برای کارخانه های صابون سازی بود، اماکمبود آن در دوران جنگ جهانی اول در آلمان به وجود آمد. دانشمندان آلمانیمجبور به ساخت روش ترکیبی جدیدی برای جانشین شدند.
اینترنت
 تصویر 

در ۱۹۶۹، وزارت دفاع ایالات متحده در جست و جوی راه جدیدی برای ارسال ودریافت اطلاعات دیجیتال بود که اینترنت از این جست و جو زاییده می شود. واینطور می شود که امروز پس از گذشت سال ها از آن اتفاق نزدیک به ۲۹ درصداز مردم دنیا و ۴۳ درصد از مردم ایران از اینترنت استفاده می کنند. [SUP][[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]][/SUP]
تکنولوژی موشک سازی
 تصویر 

آقای ورنر فون براون درگیر توسعه ی تکنولوژی موشک در آلمان نازی بود تااینکه توانست موشک وی ۲ را بسازد که بعدا از این موشک برای بمباران لندنطی جنگ جهانی دوم استفاده شد. بهرحال بعد از جنگ و شکست آلمان، او بههمراه تعدادی دیگر از همکارانش مخفیانه به آمریکا برده می شوند تا زمینه یساخت موشک های بالستیک را برای آن کشور فراهم کنند.
پس از بنیانگذاری ناسا نیز وی نقش اصلی در موفقیت پروژه های فضایی آمریکا داشت.
پنی‌سیلین
 تصویر 

کشف فلمینگ اسکاتلندی، آن هم طی تلفات سنگین جنگ جهانی، توانست بهفریاد هزاران نفر برسد. این کشف زمینه ساز پیشرفت های دیگری در پزشکی نیزشد. او در سال ۱۹۴۵ به همراه فلوری و چاین موفق به دریافت جایزه نوبلپزشکی گردید.
داروی ضد مالاریا
 تصویر 

بسیاری از نیروی های نظامی در مناطق گرمسیری دچار بیماری بودند. در سال۱۹۳۴، شیمی دان آلمانی، Hans Andersag، موفق به کشف کلورکین شد. بهرحال،تا سال ۱۹۴۶ و پس از جنگ جهانی دوم، این دارو نتوانست منتشر شود.
لاستیک مصنوعی
 تصویر 

زمانی که ایالات متحده وارد جنگ جهانی دوم شد، به شدت کمبود لاستیکطبیعی را احساس می کرد، در نتیجه جایگزینی برای استفاده در تجهیزات نظامیبایستی در نظر گرفته می شد. این کمبود موجب خلق لاستیک مصنوعی شد. اکنونکه سال ها از جنگ جهانی می گذرد، انواع مختلفی از لاستیک مصنوعی در صنعتمورد استفاده قرار می گیرند؛ مانند صنعت اتومبیل سازی، کفش و…

================================================= تصویراستفاده از سیستم رادار در جنگ ها بخصوص جنگ هایجهانی آغازی است بر پیشرفت در عرصه مخابرات و قبل از این دوره استفادهنظامی از ارتباطات، عاملی بر پیشرفت امروزی دنیای مخابرات، ایجاد نمیشد.
تمام امکانات پیچیده مخابراتی و ارتباطی که الآن استفاده می کنیم از نتیجه فعالیت های نظامی حداقل ۵۰ سال پیش است:
از مایکروفر گرفته تا سیستم های بیسیم و شبکه های رایانه ای، ماهواره و …

بزرگترین سازمان امدادی وبهداشتی هــلال احمـــر!
   تصویر     
  

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد جنگ افزار”