*آشنایی با نسل جدید هلیکوپترهای روسیهKA-90.KA-92.Mil-X1*

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با بالگردهاي غير نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دو شنبه 2 فروردین 1389, 6:45 pm
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

*آشنایی با نسل جدید هلیکوپترهای روسیهKA-90.KA-92.Mil-X1*

پست توسط wild-bear » جمعه 3 تیر 1390, 12:08 am

سلام خدمت دوستان تصویر


 "عزم روسها جهت انقلابی در صنعت هلیکوپترسازی"  تصویر 
سرگروه کمپانیهای وابسته به شرکت جامع هلیکوپترسازی روسیه خبر از عزم راسخ مسکو جهت طراحی و ساخت نمونه های مختلف هواگردهای نسل پنجم داد.

ایتارتاس به نقل از خبرگزاری وابسته به وزارت دفاع فدراسیون روسیه گزارش داد:

با توجه به گفته های Andrew Shibitov نسل جدیدی از هلیکوپترهای پرسرعت در حال طراحی و ساخت میباشند که هر کدام از این طرح ها دارای مزیتهای فوق العاده ای به نسبت هلیکوپترهای
حال حاضر جهان میباشند.
Andrew Shibitov متاسفانه فقط به گفتن یکسری اطلاعات کلی بسنده کرد و مشخصات کاملی از نسل جدید هلیکوپترهای روسی به علاقه مندان این عرصه نداد.
با توجه به پیشتاز بودن دو کمپانی کاموف و میل در صنعت هلیکوپترسازی روسیه اینطور میتوان نتیجه گرفت که این طرح ها همان سه طرح معرفی شده این کمپانیها در نمایشگاه HelliRussia میباشد.
کمپانیهای "کاموف" و "میل" نمونه ای از طرح های گفته شده را در دست ساخت و آزمایش دارند و تاکید فراوان بر سرعت بالا /برد زیاد/و قدرت مانور پذیری محصولاتشان دارند.
این هواگردها به دوگونه "coaxial " و "classical " در دست ساخت میباشند.

هم اکنون پرسرعت ترین بالگرد غربی در امریکا و با نام Sikorsky-X2 شناخته میشود و به گفته طراحان و توسعه دهندگان این طرح سرعتش به 460 km در ساعت خواهد رسید.

اولین هلیکوپتر نسل 5 روسیه در سال 2008 و بدور از جنجال رسانه ای بطور آزمایش پرواز کرد و در حین پرواز متخصصین پی به مشکلاتی در GearBox و Transmission بالگرد بردند.آنها با توجه به نداشتن عجله و همچنین دادن زمان کافی از سوی کرملین جهت ساخته شدن یک محصول بی نقص کار برروی این محصول را تا سال 2010 ادامه دادند و در نهایت در سال میلادی جاری این پرنده مجهول الهویه
دومین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

با توجه به درج پیدا کردن بعضی از اطلاعات اینطور میتوان تصمیم گرفت که 3 مدل از سری بالگردهای پرسرعت نسل 5 جهان در روسیه در حال توسعه و ساخت میباشند:

  Mi-X1

Kamov Ka-90

Kamov  

کا-90 آنطور که طراحان و سازنده آن گفته است به سرعت باورنکردنی بیش از 800 km در ساعت خواهد رسید (این یک رکورد محسوب میشود)
پروژه ساخت بالگردهای پرسرعت روسیه بصورت جدی از سال 2007 آغاز و با توجه به احساس نیاز و هدفمند شدن طرح از جانب روسها در سال 2009 بصورت کاملا حرفه ای و جدی پیگیری شد.
انتظار میرود اولین نمونه ها در بین سالهای 2014 تا 2018 میلادی وارد خدمت شوند.

حال به بررسی و آشنایی مختصر این 3 مدل هلیکوپتر نسل 5 جهان میپردازیم:

هلیکوپتر ترابری و پشتیبانی MIL Mi-X1

Mi-X1 توسط کمپانی مشهور میل روسیه طراحی و توسعه داده شده است.این هلیکوپتر جهت رقابت با طرح اقوا کننده کمپانی قلدر کاموف Ka-92 طراحی و به مرحله نزدیک به آزمایش رسید.
سرعت این بالگرد 500 km در ساعت میباشد و هزینه این پروژه 1.3 میلیارد دلار بر آورد شده است.(بعضی از منابع صحبت از یک منبع مشترک مالی سخن به میان می آورند)
این بالگرد برای اولین بار در نمایشگاه سالانه بین المللی HelliRussia2009 واقع در نزدیکی شهر مسکو رونمایی شد و به گفته کارشناسان بین المللی این طرح با یک اقبال خوب در داخل روسیه و همچنین
جهت صادرات از پتانسیل بالایی برخوردار است.
وزن برخاستن این بالگرد مدرن 10 تن و قابلیت جابجایی 25 نفر مسافر و یا سرباز تا مسافت 1550 km را دارد.این بالگرد دارای یک روتور اصلی و یک روتور در انتهای بدنه سازه میباشد.
پیشرانه این پرنده دو موتور توربوKlimov Vk-2500 یا دو موتور نسل جدید Klimov Vk-3000 میباشد.
در صورت استفاده از موتورهای نسل جدید VK-3000 نهایت وزن برخاستن این بالگرد 12000 kg و توان حمل و جابجایی 3500 kg تا 4000 kg را دارد.سقف پروازی آن 15000 پا برآورد شده است.


  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  


هلیکوپتر KA-90


Ka-90 یکی از هلیکوپترهای مدرن چند منظوره در دست طراحی و ساخت کمپانی عظیم کاموف روسیه میباشد.این هلیکوپتر بر اساس یک طرح مفهومی دیده به جهان گشود.این پرنده دارای سرعت کروز بالایی است و برای اولین بار در اپریل سال 2008 در نمایشگاه بین المللی HelliRussia 2008 رونمایی شد.
طراح ارشد کمپانی کاموف سرگئی میخییف در حاشیه این نمایشگاه گفت طراحی Ka-90 به سال 1985 میلادی برمیگردد اما بدلیل گرفتاری روسها در باتلاق جنگ افغانستان و فروپاشی
پس از آن این طرح فرصت خودنمایی پیدا نکرد.
اما در سال 2008 با تامین بودجه و دستور سران حزب روسیه واحد این پروژه بصورت شبانه روزی پیگیری شد.
Ka-90 در کنار داشتن قابلیتهای یک هلیکوپتر همانند یک هواپیما کوچک نیز عمل میکند.این پرنده دارای یک موتور توربو جت در انتهای بدنه میباشد.این موتور جهت پرواز در سرعتهای بالا بصورت خودکار فعال میشود.همچنین یک روتور جمع شونده جهت نشست و برخاست پرنده نیز در این طرح دیده میشود.
این هلیکوپتر پس از برخاستن بصورت خودکار موتور جت آن فعال شده و به سرعت باورنکردنی 800 km در ساعت خواهد رسید.


  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  


هلیکوپتر پیشرفته Ka-92بالگرد مدرن و پیشرفته Ka-92 یکی دیگر از پروزه های مبتنی بر برنامه تولید و طراحی هلیکوپترهای نسل5 روسیه میباشد.این هلیکوپتر کلاس متوسط قابلیت پرواز در سرعت 500 km در ساعت
را دارد و برد عملیاتی آن 1400 km تخمین زده شده است.
کا-92 برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی HelliRussia 2009 به جهانیان معرفی شد.این هلیکوپتر از نسل جدید روتورهای هم محور متمایز از دیگر محصولات کمپانی معروف کاموف استفاده میکند.
در طراحی های پیش از این هردو محور وظیفه برخاستن و حرکت رو به جلو را بر عهده داشتند که نهایت سرعت هواگرد به 300 km در ساعت میرسید.اما در این طرح جدید برای هریک از محورها وظایف
جداگانه ای تعریف شده است.
بالگرد کا-92 توان جابجایی 30 نفر مسافر و یا نظامی را دارد.وزن برخاستن این بالگرد 16 تن میباشد.پیشرانه مورد نظر این هواگرد 2 موتور VK-2500 ساخت کمپانی صاحب نام Klimov میباشد.در این مدل از نسل جدیدی از جعبه دنده ها استفاده شده است.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
    

با تمام این گفته ها سازنده در نظر دارد در بعضی از مدلهای Ka-92 از نسل جدید موتورهای TurboShaft موسوم به VK-3000 که 3200 اسب بخار بیش از مدل (VK-2500 ) قدرت دارد استفاده کند.
با بهینه سازیهای انجام شده در بخش آیرودینامیک این بالگرد و همچنین استفاده از تیغه های مدرن و نسل جدید سرعت این بالگرد 420-430 km در ساعت تخمین زده شده است.
هلیکوپتر Ka-92 به گفته طراحان آن بردبلندترین بالگرد پرسرعت جهان میباشد.چرا که به گفته انها تمامی هلیکوپترهای پرسرعت در سرعت کروز توان طی کردن مسافتی بین 700-800 km را دارند.
اما این هلیکوپتر در سرعت کروز میتواند 1200-1400 کیلومتر را بپیماید.
این هلیکوپتر میتواند 30 نفر مسافر و یا نظامی را تا مسافت 700 km بدون نیاز به سوختگیری هوایی ببرد و به سلامت بازگرداند همه این عوامل بدلیل استفاده از تجهیزات مدرن و طراحی خاص آن میباشد.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

کلیه حق و حقوق این مقاله متعلق به سایت سنترال کلاب و نویسنده میباشد.

نویسنده:

احسان امیراعتصام

منبع:
PDF شخصی

امیدورام مفید واقع شود تصویر
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر

ارسال پست

بازگشت به “بالگردهاي غير نظامي”