فیروز نادری مدیر اکتشافات منظومه شمسی ناسا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

فیروز نادری مدیر اکتشافات منظومه شمسی ناسا

پست توسط behrad90 » یک شنبه 10 مهر 1390, 3:05 am

 
[COLOR=#953734]دکتر فیروز نادری مدیر برجسته ناسا
  
 تصویر 
 
 دکتر فیروز نادری در ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد. وی تحصیلات متوسطه خود را در ایران به اتمام رساند و در سال 1964 به آمریكا رفته و تحصیلات كارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیوا و كارشناسی ارشد و دكتری مهندسی الكترونیك را در دانشگاه كالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند.    دكتر نادری، پس از پایان تحصیل به كشور بازگشت و مدتی در مركز سنجش از راه دور در ایران کار میکرد.
 
 وی از حدود 32 سال پیش همكاری خود را با ناسا آغاز كرد و در این مدت مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرك، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیك و اكتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت. دکتر نادری از اوائل سال جاری به مدیریت اکتشافات منظومه شمسی ناسا منصوب شده است . 
 معروفیت نادری در ایران بیشتر به خاطر مدیریت پروژه مریخ نوردان روح و فرصت میباشد . پروژه ای که با مدیریت ایشان با موفقیت اجرا شد .اما می‌توان گفت بزرگ‌ترین افتخارات نادری دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا در بهمن ماه گذشته و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد ایالات متحده در سال قبل و همچنین نشانهای متعدد دیگر اشاره کرد. 
 ماهنامه نجوم با نادری گفتگوئی داشته است که در شماره اخیر این ماهنامه منتشر شده است . ذیلا به اختصار به قسمتهائی از آن اشاره میشود: 
 نادری در باره سمت جدید خود میگوید که ، مرکز JPL در لس آنجلس میباشد که وظایفی مانند سنجش از راه دور ، اختر شناسی و اختر فیزیک و مرکزی که کارهای رباتیک منظومه شمسی را انجام میدهد . این بخش روباتیک ناسا دو قسمت دارد یکی ماموریتهای مریخ که خودشان 5 سال مدیریت آن را بر عهده داشته و دیگری کاوشهای منظومه شمسی ( منهای مریخ) که اخیرا مدیریت آن را بر عهده گرفته اند. کار اصلی این بخش ساخت فضا پیما و تجهیزات مربوط به آن ، پرتاب آن ، کنترل ، اخذ داده ها و تجزیه و تحلیل آنها میباشد . ضمنا مدیریت فضاپیماهای کاسینی ، داون ، جونو و گریل نیز با این مرکز تحت مدیریت ایشان میباشد .  
 فضا پیمای کاسینی زحل و قمرهایش را بررسی میکند و تا سال 2017 به کارش ادامه میدهد . فضای پیمای داون که در حال ماموریت در مدار دومین سیارک منظومه شمسی به نام وستا میباشد و بعد از خاتمه این ماموریت به سوی بزرگترین سیارک به نام سرس میرود .
  فضا پیمای جونو که اخیرا پرتاب شده است به سوی مشتری میرود تا به بررسی مبدا این سیاره بپردازد . فضا پیمای گریل هم که شهریور ماه به سوی ماه پرتاب شده وظیفه بررسی چگونگی شکل گیری ماه را بر عهده دارد.
مدیریت دو پروژه جدید دیگر نیز با ایشان میباشد ، GEMS فضاپیمائی است که در آینده به سوی مریخ میرود و همچنین فضا پیمائی که برای مطالعه اروپا قمر مشتری خواهد رفت . زیر پوسته اروپا اقیانوسی به بزرگی سه برابر اقیانوسهای زمین میباشد که ممکن است حیات را بدنبال داشته باشد .


 دکتر نادری در باره دوره مدیریت ایشان در کاوشهای مریخ میگوید که این موفقیت صرفا به من مربوط نمیشد و حدود 1000 نفر دیگر در این پروژه فعالیت داشته اند . وی از این که تلویزیون و جراید ایران موفقیت کاوشگرهای روح و فرصت در مریخ را مدیون مدیریت ایشان معرفی کرده اند ناراحت و آزرده شده اند و گفته اند این مسئله باعث شرمگین شده من شد چرا که وی تنها قسمتی از یک تیم کاری بوده است . او اغراق در مورد خودشان در رساناهای ایران را نادرست میداند. 
با آرزوی ادامه موفقیتهای دکتر فیروز نادری
منبع : ماهنامه نجوم و ویکیپدیا

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”