جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان

پست توسط behrad90 » سه شنبه 19 مهر 1390, 12:57 am

 جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان 

سايت اسپيس در مقاله‌اي، به معرفي برخي از عجيب‌ترين و در عين حال جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهاني كه در آن زندگي مي‌كنيم، پرداخته است.

[COLOR=#0070c0] جهان، بسيار پيراست  

جهان در پس واقعه مهبانگ (انفجار بزرگ) در حدود 13.7 ميليارد سال پيش با اختلاف حدود 130 ميليون سال بوجود آمده است.ستاره‌شناسان اين رقم را با اندازه‌گيري تركيبات چگال ماده و انرژي در جهان محاسبه كرده‌اند كه آنها را قادر به تعيين ميزان سرعت گسترش جهان در گذشته مي‌كند. در نتيجه، اين محققان توانسته‌اند محدوده زماني وقوع مهبانگ را تعيين كنند. زمان ميان آن انفجار و اكنون مي‌تواند سن جهان را رقم بزند.

[COLOR=#0070c0] جهان رو به گسترش است 

در دهه 1920، ادوين هابل، ستاره‌شناس آمريكايي موفق به كشف ايستا نبودن جهان و رو به گستردگي آن شد. اما تصور محققان در آن زمان اين بود كه گرانش ماده در جهان موجب آهستگي اين انبساط شده يا حتي با آن تعارض پيدا مي‌كند.
در سال 1998، تلسكوپ فضايي هابل به بررسي ابرنواخترهاي بسيار دور پرداخته و كشف كرد كه در دوراني خيلي دور، جهان با سرعت بسيار كمتري از امروز در حال گسترش بوده است. اين كشف گيج‌كننده مويد اين نكته بود كه يك نيروي غير قابل توضيح موسوم به انرژي تاريك، به هدايت گسترش رو به شتاب جهان مي‌پردازد.
در حالي كه انرژي تاريك بر اساس تصورات همان نيروي بيگانه است كه كيهان را با سرعتي رو به رشد از هم جدا مي‌كند، اين نيرو به دليل دشواري شناسايي آن توسط دانشمندان، هنوز يكي از بزرگترين اسرار دنياي علم باقي مانده است.


رشد ناگهاني جهان در حال شتاب گرفتن است

انرژي تاريك نه تنها به عنوان عامل گسترده شدن جهان معين شده، بلكه اين انبساط با وجود اين عامل با شتاب نيز روبه‌روست.اين واقعيت، جايزه نوبل فيزيك امسال را براي سه دانشمند كاشف آن به ارمغان آورد. اين جايزه معتبر امسال در صد و چهارمين نوبت خود به طور مشترك به شائول پروموتر، برايان اشميت و آدام رايس اعطا شد.
در سال 1998 دو تيم از ستاره شناسان كه اين دانشمندان رهبري آنها را بر عهده داشتند، اعلام كردند كه جهان نه تنها رو به گسترش بوده، بلكه گسترش آن رو به شتاب نيز هست. به گفته محققان، هر چه فاصله كهكشان از زمين بيشتر باشد، شتاب دورشدن آن بيشتر است.
شتاب جهان همچنين نظريه نسبيت عام آلبرت انيشتن را تاييد كرد و اخيرا دانشمندان به احياي ثابت کيهاني اين دانشمند بزرگ براي توضيح انرژي تاريك كه به نظر با گرانش مقابله كرده و عامل انبساط و سرعت آن در جهان است، پرداخته‌اند.


امكان مسطح بودن جهان   جهان تحت تاثير اتفاقات بين كشش گرانشي (بسته به تراكم ماده در جهان) و سرعت انبساط قرار دارد. تراكم جهان از يك ارزش بحراني خاص فراتر مي‌رود، از اين رو جهان مانند سطح يك كره، «بسته» است. اين بدان معني است كه جهان نامحدود نبوده بلكه پاياني هم ندارد. در اين حالت، جهان سرانجام گسترش را متوقف كرده و در واقعه‌اي موسوم به «مه‌رمب (ويرانش فرجامين گيتي)» در خود فرو مي‌ريزد.
اگر تراكم جهان از ارزش تراكم بحراني كمتر باشد، پس شكل جهان مانند سطح يك زين، «باز» بوده و در اين حالت جهان بدون محدويت به گسترش هميشگي خود به سوي بي‌نهايت ادامه خواهد داد.
اگر تراكم جهان دقيقا با تراكم بحراني برابر باشد، پس هندسه جهان مانند يك برگه كاغذ، «مسطح» بوده و بدون محدوديت به گسترش ادامه مي‌دهد؛ اما پس از مقدار بي‌نهايتي از زمان، سرعت گسترش به آهستگي به صفر نزديك مي‌شود

سنجشهاي اخير بر اين تاكيد دارد كه جهان با دو درصد احتمال خطا، مسطح   .

  جهان پر از چيزهاي نامرئي است


جهان از چيزهاي ناديدني لبريز است. در حقيقت، سيارات، ستارگان و كهكشانها كه قابل مشاهده‌اند، تنها چهار درصد جهان را تشكيل مي‌دهند. بقيه 96 درصد از موادي تشكيل شده كه به راحتي قابل درك يا مشاهده نيستند.
اين مواد گريزان موسوم به ماده و انرژي تاريك، تاكنون شناسايي نشده‌اند، اما ستاره‌شناسان اساس وجود آنها را با تاثير گرانشي آنها بر روي ماده معمولي قرار مي‌ده
ند.

- جهان از پژواكي از تولد خود برخوردار است

زمينه ريزموج كيهاني از پژواكهاي نوري بجا مانده از مهبانگ در 13.7 ميليارد سال قبل ساخته شده‌ است. اين يادگار مهبانگ مانند يك چادر برجسته از پرتو در اطراف جهان باقي مانده است.
ماموريت پلانك سازمان فضايي اروپا به طراحي نقشه‌اي از كل آسمان درنور ريز موج پرداخته تا نشانه‌هاي جديد را از چگونگي آغاز جهان بدست بياورد. رصدهاي پلانك جزء دقيق‌ترين ديدگاه‌ها از زمينه ريزموج كيهاني بوده كه تاكنون بدست آمده است.
دانشمندان اميدوارند كه با استفاده از اين داده‌ها به سؤالات خود در مورد جهان و اتفاقات پس از مهبانگ پاسخ دهند.

احتمال وجود جهان‌هاي بيشتر

ايده امكان وجود جهانهاي ديگر از يك نظريه موسوم به تورم ابدي بوجود آمده است. بر اساس اين نظريه، كمي پس از مهبانگ، زمان و فضا در سرعت‌هاي مختلف در مكانهاي مختلف گسترش پيدا كردند. اين مسأله منجر به رشد جهانهاي حبابي شده كه ممكن است با قوانين فيزيكي خاص خود اداره شوند.
اين مفهوم بسيار جنجال‌برانگيز بوده و تا چندي پيش كاملا فرضي تصور مي‌شد؛ اما اخيرا بررسي‌هاي بيشتري بر روي نشانه‌هاي فيزيكي از فرضيه چندجهاني در زمينه ريزموج كيهاني انجام شده است.
اگرچه دانشمندان به دنبال نشانه‌اي از برخورد جهانهاي حبابي، به بررسي رصدهاي موجود از زمينه ريزموج کيهاني پرداخته‌اند، اما تاكنون موفق به يافتن نشانه جالبي نشده‌اند. به گفته محققان، در صورت وجود چنين برخوردي، احتمالا يك طرح گرد در زمينه كيهاني باقي خواهد ماند.


منبع : پایگاه ایسنا   

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1634
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3353 بار
سپاس‌های دریافتی: 5742 بار

Re: جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان

پست توسط shafagh » سه شنبه 19 مهر 1390, 9:30 am

من در مورد نحوه پیدایش زمین یک نظریه بسیار قوی و متقن دارم که می تواند بر سرلوحه ی تحقیقات و کشفیات ژئوفیزیک جهان قرار گرفته و سایر فرضیات موجود را کنار بزند. من این حقیقت را چندین سال قبل از نهج البلاغه و سخنان حضرت علی (ع) در مورد پیدایش زمین کشف کردم
بعدا ان را بصورت یک شرح مصور ( با تصاویر گرافیکی کامپیوتری ) در آوردم و ان را مهیای تهیه یک مقاله دکترین کردم تا بوسیله دانشمندان ژئوفیزیک کشور و تهیه مقالات علمی و محاسباتی مذکور بنام یک نظریه و کشف توسط جامعه ی ژئو فیزیک ایران به مجامع و اکادمی های جهان معرفی شود در ان موقع سی دی مربوطه را اماده کردم و به چند استاد دانشگاه مربوط به این رشته ایمیل فرستادم و قضیه را شرح دادم اما جوابی نیامد....دیگر چیز زیادتری بخاطرم نمی اید بنویسم .....

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4338
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6683 بار
سپاس‌های دریافتی: 12078 بار
تماس:

Re: جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان

پست توسط Mohammad 1985 » سه شنبه 19 مهر 1390, 1:23 pm

خب حالا کمی در مورد نظریت بگو ببینیم چه طوریاست ؟! اصلا بعیده خیلی استادهای ایرانی ایمیلشون رو چک کنن یا اصلا جواب بدن ! کاربر سعید صبا یکی دو سال پیش داشت روی یه پروژه نرم افزاری کار میکرد برای یه سری دستگاهای بیمارستانی که ایمیلی به یکی از اساتید دانشگاهی در آمریکا فرستاد که در اون ضمینه تخصص داشتند در عین ناباوری ما در کمترین زمان بدون اینکه هیچ شناختی از ما داشته باشن ! راهنمایی کردن و حتی ابراز امیدواری کردن که ما هم نتایج کارمون و موفقیت یا عدم موفقیت رو در اون ضمینه به اطلاع اونها برسونیم !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1634
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3353 بار
سپاس‌های دریافتی: 5742 بار

Re: جالب‌ترين واقعيت‌ها در مورد جهان

پست توسط shafagh » سه شنبه 19 مهر 1390, 3:36 pm

یک دوره از عمر و زندگی زمین برای دانشمندان و محققین در هاله ابهام است . زمین کره ای است که نظیر ان تا بحال در فضای بیکران مشاهده نشده است زیرا چیزی بنام آب و جوی حاوی اکسیژن دارد ( فعلا از حیات صرف نظر می شود) . دانشمندان تا به حال فرضیه های متعددی را عنوان کرده اند که اب و هوا چطور در زمین بوجود آمده است بعضی ها معتقدند آب موجود در زمین نتیجه فعل و انفعالات شیمیایی بین مواد مختلف زمین بوده است(ولی سوال این است که چرا چنین اتفاقی برای سایر کرات روی نداده است ؟) و بعضی می گویند احتمال بر خورد زمین با یک ستاره دنباله دار وجود داشته و اب در کره زمین به این ترتیب بوجود آمده است ( البته زمانی که من بر روی این کشف کار می کردم از وجود نظریه دوم بی اطلاع بودم) اما این نظریات تا به حال به مرحله اثبات و یقین نرسیده است . نظریه من به نظریه دوم شبیه است اما جزییاتی دقیق و مستدل تر دارد و می تواند داستان ان دوره ی ابهام امیز کره زمین را روشن کند. اگرچه من بانی این (فعلا) فرضیه هستم و حتی شرح ما وقع را بصورت مصور هم در آورده ام اما ارائه یک مقاله تخصصی ژئوفیزیکی کار من نیست و بایست کسانی که متخصص این امور هستند به بررسی دقیق و مستند ان بپردازند تا بتوانند واقعه را در قالب یک مقاله اکادمیک و حساب شده به مراجع علمی جهانی پیشنهاد یا ارائه کنند اما من جز انجمن های نجوم آماتوری متفرقه در کشور نتوانستم مرجع یا اشخاصی خاصی بنظرم نیامد که امکان ارائه کلیات این فرضیه را به انها باشد متخصصینی که واقعا علاقه مند به شنیدن این فرضیه باشند انچه من بر روی سی دی آوردم یک فیلم پنج الی ده دقیقه ای شامل تصاویر گرافیکی و انیمیشن های مربوطه است اما با وجود سادگی تمام واقعه ی چگونگی پیدایش آب و حتی اکسیژن در زمین را بیان می کند

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”