زیباترین عکسهای نجومی ...

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 598
تاریخ عضویت: جمعه 28 دی 1386, 12:47 pm
محل اقامت: پشت كامپيوتر !
سپاس‌های ارسالی: 10734 بار
سپاس‌های دریافتی: 5977 بار
تماس:

زیباترین عکسهای نجومی ...

پست توسط nima-rad » چهار شنبه 13 مهر 1390, 1:43 pm

نگین های کیهانی-ستارگان بسیار عظیم در رنگهای جواهر- مانندی در این تصویر جدید از سحابی NGC 281 می درخشند. این عکس را ناسا از ترکیب اطلاعات جمع آوری شده توسط رصدخانه فضایی پرتوهای ایکس چاندار و تلسکوپ فضایی اسپیتزر تهیه کرده است.


ستارگان با جرم بالا اغلب به سختی دید می شوند چرا که در فاصله بسیار دوری از زمین قرار دارند و توده های گاز و گرد و غبار کهکشان ما مانع رسیدن نور آنها به زمین می شوند. اما NGC 281 در بالای سطح کهکشانی قرار دارد و به همین دلیل ستاره شناسان توانستند یک چشم انداز باز از ستارگان این سحابی را که در فاصله 9 هزار و 200 سال نوری از زمین قرار دارد ارائه کنند.


 تصویر 


شفق قطبی از بالا-این عکس که روز دوشنبه هفته گذشته از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است یک شفق سبز را نشان می دهد که با یک باند قرمز از نور احاطه شده است. شفقها زمانی تولید می شوند که ذرات باردار خورشید به اتمهای اتمسفر زمین برخورد کنند. رنگهایی که در اثر این پدیده ایجاد می شود بستگی به نوع آن اتمها دارد. به طوریکه اکسیژن معمولاً نورهای سبز تولید می کنند اما اکسیژن کم انرژی و اتمهای نیتروژن می توانند شراره های قرمز بسازند.


 تصویر 


چهره "شانگری- لا"-تیتان، قمر زحل در این عکس جدید کاوشگر مدارگرد کاسینی در مقابل حلقه های این سیاره قرار گرفته است.
این چشم اندار، منطقه ای تاریک بر روی تیتان را نشان می دهد که "شانگری- لا" نام دارد. این منطقه در شرق منطقه فرود کاوشگر Huygens قرار دارد.


در اواخر سال 2004 کاوشگر Huygens از کاسینی جدا شد و در ژانویه 2005 در سطح تیتان فرود آمد. در طی فرود و نشستن Huygens، این فضاپیما به مدت 4 ساعت اطلاعات با ارزشی را ارسال کرد.


 تصویر 


کهکشان حبابها-حبابهای صورتی از گازهایی سوزانی که شکل نامنظم کهکشان کوتوله Holmberg II را در تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل نقطه گذاری کرده اند.


این حبابها زمانی که ستارگان بسیار عظیم می میرند و ابرنواخترها را می سازند تشکیل می شوند و مواد داغ و سوزان را با شوکهای خشنی به بیرون پرتاب می کنند.


این کهکشان کوچک، تکه ای از مناطق متراکم تشکیل ستارگان است که می تواند در محدوده ای به وسعت هزاران سال نوری گسترده شوند.


 تصویر 


مه- کمان شمالی-یک عکاس "پل ساودرز" در سواحل "ازوالبارد" در نروژ که سوار بر قایق ماهیگیری بود این تصویر زیبا را از این مه- کمان نادر گرفت. "مه- کمان" پدیده ای مشابه رنگین کمان است و زمانی ظاهر می شود که نور خورشید درحال عبور از قطرات کوچک مه منکسر شود.


 تصویر 


قالب ریزی از یک "ابَر زمین"-این طرح هنری تفاوتهای میان زمین (سمت چپ) و یک "ابَر زمین" (سمت راست) را نشان می دهد. این سیاره که "55 چنگار " نام دارد در سال 2004 کشف شد. این دنیای بیگانه در فاصله نزدیکتری از فاصله عطارد تا خورشید به دور ستاره
خود می چرخد و هر سال آن کمتر از 18 ساعت به طول می انجامد.


55 چنگار یک سیاره بسیار متراکم و سنگی است. تازه ترین رصدهای تلسکوپ فضایی اسپیتزر نشان می دهد که این سیاره با جرمی معادل 7.8 برابر زمین، بزرگتر از آن چیزی است که تاکنون تصور می شد.


 تصویر 


تصویر تصویر تصویر
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 598
تاریخ عضویت: جمعه 28 دی 1386, 12:47 pm
محل اقامت: پشت كامپيوتر !
سپاس‌های ارسالی: 10734 بار
سپاس‌های دریافتی: 5977 بار
تماس:

Re: زیباترین عکسهای نجومی ...

پست توسط nima-rad » سه شنبه 10 آبان 1390, 3:56 pm

مجله نشنال جغرافی این هفته نیز گزارشی از زیباترین تصاویر نجومی هفته گذشته را منتشر کرد که در میان آنها به ویژه می توان از عکس آینه های جادویی که توسط یک عکاس ایرانی گرفته شده است لذت برد.

به گزارش مهر، در گزیده عکسهای نجومی این هفته مجله نشنال جغرافی می توان تصاویری از سیارات جدید، آینه های جادویی، چرخ زمان و عکسهایی که توسط بزرگترین تلسکوپهای زمینی و فضایی گرفته شده اند را مشاهده کرد.
سیارات جدید- حلقه گازی که اطراف این ستاره جوان را احاطه کرده است می تواند بدان معنی باشد که در فاصله 546 سال نوری از زمین سیارات جدیدی درحال شکل گیری هستند که هنوز برای ما ناشناخته اند. این تصویر را تلسکوپ "سوبارو" واقع در جزایر هاوایی از ستاره SAO 206462 گرفته است.

 تصویر 

آینه های جادویی- این عکس را بابک تفرشی، عکاس ایرانی فعال در عرصه نجوم گرفته است. در این تصویر ستارگان در آسمان به صورت خطوطی موازی دیده می شوند و روی یکی از دو تلسکوپ "جادو" (MAGIC) در جزیره "لا پالما" بازتابش می کنند.

MAGIC نام یکی از دو تلسکوپی است که در رصدخانه Roque de los Muchachos در جزایر قناری اسپانیا قرار دارند.

این دستگاهها برای ردیابی پرتوهای گاما طراحی شده اند. زمانی که پرتوهای گاما به لایه های فوقانی اتمسفر زمین برخورد می کنند بارانی از ذرات تولید می کنند که این دو تلسکوپ قادر به ردیابی آنها هستند.

 تصویر 

شیاطین شنی- این شیاطین ماسه سیاه که در عکس تقریبا شبیه دود به نظر می رسند به صورت گردبادی بر روی سطح مریخ می چرخند. این تصویر را دوربین "های- رایز" نصب شده بر روی کاوشگر مدارگرد Mars Reconnaissance گرفته است.

به طور معمول این گردبادها نوعی اثر جاروبرقی ایجاد می کنند که بر روی سطح مریخ یک لایه نازک از گرد و غبار را جابجا می کند. زمانی که شیاطین شنی حرکت می کنند از خود خطوطی به رنگ تیره برجای می گذارند.

 تصویر 

انوار کانادایی- رنگ سبز فسفری یک شفق قطبی بر روی آبهای "یلونایف" در کانادا منعکس می شود. این شفقها محصولی از توفانهای خورشیدی هستند که به اتمسفر زمین می رسند.

 تصویر 

توفان ستاره دنباله دار- یک ستاره دنباله دار به یک سیاره سنگی در نزدیکی ستاره "اتا کوروی" برخورد کرده است. هفته گذشته، دانشمندان اطلاعات با ارزشی را منتشر کردند که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر جمع آوری شده بود. این مطالعات نشان می دهد که نواری از ذرات در اطراف ستاره "اتا کوروی" می چرخد. این ذرات از موادی چون آب در حالت یخ، مواد آلی و سنگ تشکیل شده اند که پس از برخورد ستاره دنباله دار به سیاره در فضا پخش شده اند.

 تصویر 

شکوه کروی- این توده کروی ستاره ای که تا این حد درخشان به نظر می رسد و با شناخته UKS 1 معرفی می شود به خاطر اینکه یکی از کم نورترین توده های ستاره ای شناخته شده است شهرت دارد.

توده های کروی ستاره ای، ترکیبات تقریباً کروی شکلی هستند که از صدها هزار ستاره تشکیل شده اند. تمام این ستارگان به خاطر یک نیروی گرانشی قوی در محدوده این توده باقی می مانند. توده UKS 1 یکی از قدیمی ترین جرمهای کروی ستاره ای کهکشان راه شیری است.

 تصویر 

چرخ زمان- تلسکوپهایی که در بیابان "آتاکاما" در شیلی قرار دارند به نظر می رسند که از حرکت ستارگان تقلید می کنند. این تصویر برفراز تلسکوپ VLT رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی گرفته شده اند. این عکس محتوی 450 تصویر است که به فاصله 20 ثانیه از یکدیگر گرفته شده اند.

 تصویر 


تصویر تصویر تصویر
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”