عمليات مرواريد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz » چهار شنبه 6 آذر 1387, 9:34 pm

به مناسبت 7 آذر


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  روزي كه آرزوهاي دريايي عراق به قعر آب‌ها رفت  

هفتم آذرماه يادآور عمليات پيروزمندانه‌اي است كه طي آن، نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اجراي عملياتي متهورانه، ضمن انهدام اسكله نفتي البكر و الاميه چندين ناو جنگي و هواپيماي دشمن را به قعر دريا فرستادند.


نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران همچون ساير نيروها در عرصه دفاع مقدس ضمن پاسداري از حريم مرزهاي آبي كشور ابتكار عمليات دريايي را در هر شرايط زماني از دشمن سلب كرد.
هفتم آذرماه سال 59 سرآغاز عمليات پيروزمند نيروي دريايي بود كه در آن خاطره انگيز واحدهاي شناور نيروي دريايي با اجراي عملياتي متهورانه، ضمن انهدام اسكله نفتي البكر و الاميه چندين ناو جنگي و هواپيماي دشمن را به قعر دريا فرستادند.
در اين عمليات پيروزمند كه با همكاري تيزپروازان نيروي هوايي صورت گرفت، ضرباتي سنگين بر پيكره نيروي هوايي و دريايي عراق وارد شد بطوري كه هيچ گاه نتوانست از اثرات اين شكست رها شود.

* نحوه عمليات

در سپيده دم هفتم آذرماه 1359، قهرمانان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، طي عملياتي موسوم به «مرواريد» درس تلخي به مزدوران دريايي عراق دادند به طوري كه در لحظات اوليه اين عمليات متهورانه دريايي، سلحشوران اين نيرو توانستند هفت ناوچه مدرن و اژدرافكن عراق موسوم به «اوزا» را در حوالي سكوهاي نفتي البكر و الاميه كه جنبه اقتصادى و بسيار مهمي براى دولت عراق داشت، به قعر دريا بفرستند.
در ادامه اين عمليات، چند فروند ديگر از ناوها و قايق‌هاي دشمن، توسط ناوچه هميشه قهرمان «پيكان» نابود شد و تعدادي از هلي كوپترهاي دشمن نيز كه از ناوهاي عراق پشتيباني مي‌كردند، ساقط و چندين فروند از هواپيماهاي دشمن نيز توسط تيزپروازان نيروي هوايي و ناوچه قهرمان پيكان سرنگون شد و بسياري از نفرات دشمن كه بر روي ناوها و ناوچه‌هاي جنگي خود مستقر بودند به هلاكت رسيدند و بسياري نيز خود را تسليم نيروهاي ايراني كردند و سكوهاي نفتي البكر و الاميه به دست نيروي دريايي ايران افتاد.
قهرمانان ناوچه هميشه جاودان پيكان همچنين در حوالى محل اصلى درگيرى، توانستند دو فروند هلى‌كوپتر و يك فروند از هواپيماهاى ميگ عراقى را در دريا سرنگون كند.
در ادامه اين عمليات نيروهاى ايراني به آخرين منطقه شمال خليج فارس يعنى خور عبدالله در سواحل و مرز دريايى عراق هجوم بردند و بيش از 90 درصد از يگان‌ها ونيروهاى پشتيبانى كننده ناوگان درگير دريايى عراق را منهدم كنند.
سرانجام پس از ساعت‌ها نبرد بي‌‌امان، هنگام ظهر، در حالي كه دلاور مردان نيروي دريايي، آخرين گلوله‌هاي خود را به سوي دشمن نشانه مي‌رفتند، ناوچه پيكان مورد اصابت چند موشك قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خليج فارس، در دل آب‌هاي گرم و نيلگون آن جاي گرفت و بدين وسيله صفحه زرين ديگري بر تاريخ نبردهاي دريايي كشور افزوده شد و نتيجه اين مصاف، انهدام بزرگ‌ترين پايانه‌هاي صدور نفت منطقه و از كار انداختن بيش از 50% از توان رزمي نيروي دريايي عراق، همراه با از دست دادن چند فروند ناوچه و هواپيما بود.
نتيجه اين نبرد آن‌چنان در روحيه افراد نيروي دريايي دشمن اثر گذاشت كه تا پايان جنگ حركت چندان مهمي در دريا از آن‌ها مشاهده نشد و در طول جنگ نيز فعاليت دريايي دشمن، با استفاده از هواپيماها و تجهيزات اهدايي از شرق و غرب، از جمله جنگنده‌هاي ميراژ، محدود به حمله ناجوانمردانه عليه هدف‌هاي غير نظامي و بي‌دفاع از جمله كشتي‌هاي تجاري و نفتكش‌ها شده بود.
در آن زمان، امام راحل(ره) درباره رزم سلحشوران جان بركف نيروى دريايى در هفتم آذر فرمودند: «... رويارويى نيروى دريايى ارتش با دشمن و آن همه افتخارات رزم، رشادت، شهامت و شهادت نشانه‌اى از اقتدار و اعتبار اين نيروى بزرگ و سرافراز است...»
قهرمانان سرفراز عمليات موفق و پيروز «مرواريد» در هفتم آذر سال 59 چنان ضربات مهلكى بر پيكره نيروى دريايى دشمن وارد كردند كه اميد فتح جبهه دريا را در مغز صدام حسين و سردمداران بعثى رژيم عراق به خاك سياه تبديل كردند.
صدام حسين در روز 30 نوامبر (10 آذر 59) در جلسه اى با حضور فرماندهان جنگى در دفتر كارش به مسؤولان حمله كننده در بخش شمال خليج فارس گفته بود كه شنيدن خبر واقعه 7 آذر و عمليات مرواريد و كسب پيروزى قاطع ايرانى ها در اين عمليات، بدترين خبر در طول زندگى وى بوده است.
امام خمينى (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران نيز، در وصيت نامه خويش بخشى از پيام خود را خطاب به نيروهاى مسلح به نيروى دريايى ارتش جمهورى اسلامى ايران اختصاص دادند و در اين باره چنين گفتند: «نيروى دريايى بحمدالله در آب‌هاى خليج فارس و مرزهاى آبى كشور در عرصه دفاع مقدس از كشور اسلامى مان چون نگينى درخشنده است و برعرشه كشتى افتخار و صلابت خود استوار ايستاده است...» و از اين رو بود كه بنا بر فرمان امام راحل(ره) در سال 59، روز هفتم آذر به نام «روز نيروى دريايى» لقب گرفت.

* نيروي دريايي و نبرد با آمريكا

اين روند حماسه و پيروزي كه با اجراي عمليات مرواريد آغاز شده بود، در طول هشت سال مبارزه بي امان با دشمنان ادامه يافت كه از آن جمله مي توان به حماسه آفريني پرسنل ناوهاي سهند و جوشن در مصاف با ناوگان آمريكا اشاره كرد.
اين عمليات كه در روز 29 فروردين سال 67 همزمان با روز ارتش آغاز شد، در حقيقت يكي از بي‌نظيرترين نبردها در تاريخ جنگ‌هاي دريايي در مقابل ناوگان مجهز و قدرتمند آمريكاست.
حماسه اي كه عزيزان نيروي دريايي با ناوگان سهند و ناوچه جوشن آفريدند به عنوان خاطره و سندي افتخارآميز براي نسل‌هاي آينده باقي خواهد ماند چراكه دلاوران نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، براي دفاع از آرمان‌هاي مقدس اسلامي تا آخرين قطره خون جنگيدند و آب‌هاي خليج هميشه فارس را رنگين كردند.
نيروي دريايي در طول جنگ تحميلي براساس وظيفه حساس و خطير خود در حفاظت از سواحلي به طول بيش از 3هزار كيلومتر و همچنين دفاع از آب‌هاي ساحلي و منابع حياتي و استراتژيكي كشور همواره به عنوان يك وزنه تعيين كننده در منطقه خليج فارس و درياي عمان بود، به گونه اي كه يگان‌هاي شناور دريايي، تفنگداران و تكاوران دريايي و اسكادران‌هاي هاوركرافت و هوا درياي تحت پوشش اين نيرو همواره تسلط كامل را بر حوزه‌هاي تحت حفاظت خود در خليج فارس و درياي عمان داشته و هر نوع فعاليتي از سوي دشمن را در محدوده آب‌هاي خليج فارس خنثي كرده‌اند.

* بازرسي و بازپرسي كشتي‌هاي خارجي

نيروي دريايي ارتش و سپاه در طول جنگ تحميلي در اجراي سياست جمهوري اسلامي مبني بر توقيف كشتي هايي كه داراي كالاي مشكوك به مقصد كشورعراق بودند، كشتي هايي را كه از طريق تنگه هرمز وارد خليج فارس و درياي عمان مي شدند مورد بازرسي و بازپرسي قرار مي داد و اين بازرسي صدها كشتي خارجي را شامل مي شد حضور نيروي دريايي در صحنه هاي نبرد زميني و حماسه هايي كه تفنگداران و تكاوران اين نيروي قهرمان در حفظ آبادان و شكستن محاصره دريايي آن در اوايل جنگ آفريدند نيز قابل تقدير است.
همچنين درگيري واحدهاي شناور نيروي دريايي با دشمن در قبل از حمله سراسري 31 شهريور كه منجر به نابودي تعدادي از واحدهاي شناور دشمن در اروندرود گشت نشان دهنده اين است كه نيروي دريايي پيشتاز و جلوگيرنده از اين هجوم و تجاوز نابكار دشمن بوده است.
اين مطالب تنها گوشه‌هايي از كارنامه زرين دريادلان ارتش جمهوري اسلامي ايران در ايام افتخارآفرين دفاع مقدس بود در حالي كه امروز نيز اين نيرو در كنار برادران خود در سپاه پاسداران با حفظ آمادگي كامل، وظيفه صيانت از مرزهاي آبي كشورمان را بر عهده دارند.

فارس

عملیات مروارید
.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4338
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6683 بار
سپاس‌های دریافتی: 12078 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 7 آذر 1387, 1:53 am

شکست تاریخی عراق رو در دریا تبریک میگم روز نیروی دریایی مبارک :razz:
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4112
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4317 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » پنج شنبه 7 آذر 1387, 8:13 pm

  عمليات جاویدان مرواريد (قهرمانان نيروي دريايي و هوايي) 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 

 تصویر 
  خلبان حسین خلعتبری (از قهرمانان نبرد هفتم آذر 1359) 


 تصویر 
  خلبان داوود اکرادی (از قهرمانان نبرد هفتم آذر 1359) 

 تصویر 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دو شنبه 2 فروردین 1389, 6:45 pm
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

ضربه نهایی به نیروی دریایی عراق..عملیات مروارید+فیلم+عکس

پست توسط wild-bear » دو شنبه 16 خرداد 1390, 3:23 pm

سلام خدمت دوستان عزیز تصویر

پیشنهاد میشود کلیپهای پایانی را حتما دانلود کنید.

عمليات مرواريد يكي از صدها عمليات رزمندگان ايران در هشت سال دفاع مقدس است كه اقتدار نيروي دريايي ايران را در مقابل ارتش بعثي به نمايش گذاشت . مقاله زير به تشريح اين نبرد دريايي مي پردازد .


 تصویر 

  دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با گسترش ناآرامي‌ها در مناطق مرزي و از نخستين روز آغاز جنگ با آمادگي كامل براي رويارويي با يگان‌هاي دريايي دشمن آماده شد و در اولين گام با تشكيل قرارگاه عملياتي در بوشهر با نام نيروي رزمي 421 در 30 شهريور 1359 يعني يك روز قبل از آغاز حمله همه جانبه عراق به ايران، تمامي يگان‌هاي دريايي در كنترل عملياتي قرارگاه مذكور درآمدند تا وحدت فرماندهي و هماهنگي در اجراي عمليات‌ دريايي حاصل شود. اين نيرو بلافاصله با به اجرا گذاردن طرح‌هاي مختلف گشت و شناسايي منطقه توسط بالگردهاي نداجا و مأموريت‌هاي مستمر گشت و پدافند از منافع ملي و حاكميت جمهوري اسلامي ايران در آب‌هاي خليج‌فارس مراقبت و به مقابله با اقدامات احتمالي سطحي و هوايي دشمن پرداخت. به گونه‌اي كه در همان ماه اول جنگ چند فروند هواپيماي جنگنده و يگان شناور دشمن مورد هدف ناوها و ناوچه‌هاي ايراني در منطقه شمال خليج‌فارس قرار گرفته و منهدم شدند. پس از انجام عمليات‌ اشكان و شهيد صفري در آبان 1359 توسط يگان‌هاي دريايي عليه سكوهاي نفتي البكر و الاميه و انهدام اين ترمينال‌هاي نفتي و محروم ساختن عراق از صدور نفت از طريق خليج فارس، از يك سو يگان‌هاي شناور دشمن ديگر جرأت ظاهر شدن بر پهنه آب‌هاي خليج فارس را نداشتند و از سوي ديگر حكام بعثي از ضربات دلاوران نيروي دريايي بر اقتصاد آن كشور، چون ماري زخم خورده به خود مي‌پيچيدند. همين امر مقدمات اجراي عمليات مرواريد را فراهم كرد و رزمندگان دلير و مؤمن نداجا، طرح عملياتي مرواريد را تهيه كردند تا با اجراي آن متجاوزان را كه ‌گاهي براي ابراز وجود در آب‌هاي اطراف عراق تردد مي‌كردند يا اخباري در مورد حضورشان در بنادر ديگر كشورهاي حاشيه جنوبي خليج‌فارس مي‌رسيد از آب‌هاي پاك خليج فارس دور كنند. 

تصویر

  مردان نداجا با آگاهي از سردرگمي مقامات دشمن پس از انهدام ترمينال‌هاي نفتي آن كشور در عمليات‌ اشكان و شهيد صفري، به طراحي عمليات مرواريد پرداختند. در اين طرح ـ كه براي عمليات مشترك با نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران تهيه شد ـ برنامه‌ريزي شد كه براساس تمرينات و مانورهاي مشترك كه قبلا نيروهاي دريايي و هوايي با هم انجام داده بودند، يگان‌هاي نيروي دريايي ضمن تعيين مختصات دقيق يگان‌هاي سطحي دشمن، جنگنده‌هاي خودي را روي هدف هدايت كنند تا نسبت به انهدام شناورهاي سطحي دشمن اقدام شود. 
  مهم براي اجراي اين عمليات مشترك آن بود كه يگان‌هاي سطحي دشمن به دليل ضرباتي كه قبلا از دلاوران نداجا خورده بودند، از رويارويي با يگان‌هاي نيروي دريايي ايران گريزان بوده و سعي مي‌كردند كه هيچ‌گاه با نيروهاي دلير نداجا مواجه نشوند. لذا هرگاه كه يگان‌هاي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بر پهنه آب‌هاي شمال خليج فارس به گشتزني مي‌پرداختند، يگان‌هاي دشمن به پناهگاه‌هاي خود مي‌خزيدند و از صحنه فرار مي‌كردند. براي رفع اين مشكل لازم بود دشمن به طريقي كه همانا حمله مجدد به ترمينال‌هاي نفتي و تصرف آنها بود، تحريك شود تا دست به اقداماتي بزند كه رزمندگان مؤمن ايراني در انتظار آن هستند. مجموع? اين عمليات نقط? اوج هماهنگي و همگامي 2 نيروي قهرمان دريايي و هوايي در صحنه‌هاي نبرد با متجاوز به شمار مي‌رود. 
  نهايي از اجراي عمليات مرواريد كشاندن يگان‌هاي دريايي دشمن به صحنه دريا و انهدام آنها بود، زيرا براساس تجزيه و تحليل انجام شده توسط كارشناسان نيروي دريايي ارتش مشخص بود كه حكام بعثي توان پذيرش آن را ندارند كه ترمينال‌هاي البكر و الاميه 3 بار و آن هم در فاصله زماني كم توسط دليرمردان دريايي ايران مورد حمله قرار گيرند. به همين دليل براي مواجهه با اين حمله تصميمات عجولانه خواهند گرفت و يگان‌هاي خود را سريع به دريا اعزام خواهند كرد. 
  طرح تهيه شده، بالگردهاي هوادريا، ناوچه‌هاي موشك‌انداز پيكان و جوشن، تيم عمليات ويژه، يدك‌كش دلير و جنگنده‌هاي F4E و 14‌F در عمليات شركت داشتند. ناوچه‌هاي موشك‌انداز پيكان و جوشن وظيفه كنترل سطحي منطقه و پشتيباني تيم عمليات ويژه را به عهده داشتند.
 

 

  


تصویر 

  عمليات ويژه كه مشتمل بر 7 نفر شامل فرمانده تيم، افسر مخابرات، افسر اطلاعات و 4 نفر از كاركنان زبده تكاور دريايي بود بر اساس طرح مانور وظيفه داشتند به وسيله بالگرد روي سكو پياده شده و آن را تسخير كنند. سپس ديده‌باني دهانه خورعبدالله را براي اعلام موقعيت يگان‌هاي دشمن كه از پناهگاه خود خارج مي‌شوند را انجام داده و از طريق نيروي رزمي 421 به جنگنده‌هاي خودي اطلاع دهند. يدك كش دلير عهده‌دار حمل و انتقال تجهيزات، مهمات و آذوقه تيم عمليات ويژه به سكو بود كه به دليل خرابي موتور و رادار در سكوي نوروز متوقف و اين وظيفه را ناوچه پيكان داوطلبانه به عهده گرفت. جنگنده‌هاي14 F با پرواز در ارتفاع بالا برفراز خورموسي مأموريت پوشش هوايي (TOP COVER) را به عهده داشتند و‌جنگنده‌هاي E 4 F مجهز به موشك هوا به سطح ماوريك موظف بودند كه با هدايت ناوچه‌هاي خودي به يگان‌هاي سطحي دشمن حمله نموده و آنها را نابود كنند. از نكات مهم و برجسته اين عمليات، همكاري و هماهنگي بسيار خوب نيروي دريايي و نيروي هوايي بود كه موفقيت عمليات را به دنبال داشت. از ديگر نكات برجسته اين عمليات، پيروزي و برتري تنها 4‌نفر از تكاوران دريايي نداجا بر 20 نفر نظامي دشمن است كه روي سكو مستقر بودند و آنچنان دلاورانه با دشمن مبارزه كردند كه براي آنها اين تصور پديد آمده بود كه تعداد زيادي نظامي ايراني روي سكو پياده شده‌اند، به طوري كه يكي از اسراي عراقي كه پس از اسارت، تعداد ايرانيان را مشاهده كرده بود با تعجب پرسيده بود كه شما فقط 7 نفريد؟ همان‌گونه كه پيش‌بيني شده بود، با اجراي اين عمليات دشمن يگان‌هاي مختلف خود را يكي پس از ديگري از خور عبدالله بيرون فرستاد و با هواپيماهاي خود نيز سعي در پشتيباني هوايي آنها كرد. در طول اجراي عمليات جمعا 12 فروند از انواع شناورهاي نيروي دريايي عراق منهدم و 3 فروند از آنها خسارت و صدمات كلي ديدند. همچنين تعداد 11 فروند از هواپيماهاي جنگنده نيروي هوايي دشمن سرنگون شدند. 


 

تصویر

 

  عمليات مرواريد موجب شد كه بيش از دوسوم نيروي دريايي رژيم بعثي منهدم و باقيمانده آنها نيز ديگر تا پايان جنگ هيچ‌گاه جرأت نكردند فراتر از دهانه خورعبدالله و اطراف جزيره بوبيان تردد كنند. مأموريت نيروي دريايي كه همانا باز نگهداشتن خطوط مواصلات دريايي خودي و بستن خطوط مواصلات دريايي دشمن است در شصت‌وهشتمين روز دفاع مقدس بطور كامل محقق شد و تكليف جنگ دريايي با دشمن متجاوز را يكسره كرد. در پي اين عمليات علاوه بر قطع صدور نفت از طريق ترمينال‌هاي نفتي البكر و الاميه، براثر انهدام بخش اعظم توان دريايي عراق، سيادت دريايي ايران در منطقه خليج فارس بطور كامل تحقق يافت و بنادر و جزاير و تأسيسات ايران تا پايان جنگ 8 ساله توسط يگان‌هاي سطحي دريايي دشمن مورد تهديد قرار نگرفت. در مقابل در تمام اين مدت راه‌هاي مواصلات دريايي دشمن مسدود گرديد و هيچ كشتي تجاري يا نفتكش نتوانست به سواحل و بنادر آن تردد كند. لذا آن كشور با مساعدت و همكاري ديگر كشورهاي حاشيه جنوبي خليج‌فارس، نيازمندي‌هاي نظامي و غير نظامي خود را تحت پرچم ديگر كشورها تا بنادر كشورهاي جنوب خليج فارس حمل و پس از تخليه در بنادر آن كشور از طريق زميني و با هزينه بالا به عراق منتقل مي‌كرد. همچنين از طريق بندر عقبه اردن، اقدام به تأمين مايحتاج خود مي‌كرد كه همين امر موجب تحميل هزينه‌هاي بسيار به اقتصاد آن كشور و در نهايت مقروض شدن ميلياردها دلار به ديگر كشورها شد.  
  دريايي رژيم بعثي كه علاوه بر يگان‌هاي سطحي، تعداد زيادي از كاركنان دريايي خود را نيز از دست داده بود، ديگر در كوتاه‌مدت امكان جايگزيني يگان‌هاي دريايي بويژه نفرات آموزش ديده دريايي را نداشت. ضمنا حكام دشمن با نتايج حاصل از عمليات مرواريد متوجه شده بودند كه حتي در صورت جايگزيني تجهيزات و نفرات از دست داده، بازهم نيروي دريايي آن كشور توان رويارويي با مبارزان شجاع و مؤمن نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران را ندارد. در نتيجه تا مدت زيادي راه‌هاي مواصلاتي ايران بدون مشكل جدي از امنيت نسبي برخوردار بود و فقط گاهي با تهديدات جزئي هوايي روبه‌رو شد كه آن هم توسط يگان‌هاي مختلف پدافندي و نهاجا دفع مي‌شد تا اين‌كه ارتش دشمن با تغيير تاكتيك و با كمك ابر‌قدرت‌ها اقدام به دريافت هواپيماهاي سوپراتاندارد و بالگردهاي سوپرفرلون مجهز به موشك اگزوست از فرانسه و همچنين دريافت موشك‌هاي ساحل به درياي كرم ابريشم از چين كرد تا توسط آنها راه‌هاي دريايي ايران را با خطر مواجه سازد. در مقابله با اين امر نيز نداجا با وجود نبود تجهيزات ضد موشك، سامانه‌هاي پدافند نقطه‌اي يا تجهيزات مدرن پدافند هوايي، فقط با به كارگيري تاكتيك‌ها و نوآوري‌هاي دريادلان نيروي دريايي ارتش توانست حملات دشمن را خنثي كند. لازم به توضيح است كه در سال‌هاي آغازين جنگ وضعيت بنادر جنوبي ايران به شكل امروزي نبود و بنادر شهيد رجايي و شهيد باهنر راه‌اندازي نشده بود. همچنين اسكله تجاري بندرعباس تنها قادر به پهلو‌دهي تعداد اندكي كشتي تجاري بود. در آن سال‌ها بزرگ‌ترين و تنها بندر تجاري كه قادر به پهلودهي تعداد زيادي كشتي تجاري بود، بندر امام‌خميني(ره) در انتهاي خورموسي بود. از اين رو براي تأمين نيازمندي‌هاي كشور لازم بود كه بيشتر كشتي‌هاي تجاري به اين بندر هدايت و تخليه شوند. 
  بعثي تمام سعي خود را براي مسدود كردن اين راه ‌دريايي به عمل آورد اما با وجود به كارگيري تجهيزات مدرن و پيشرفته، نتوانست نتيجه‌اي بگيرد و هيچ‌گاه راه مواصلات دريايي اين بندر را با وجود نزديكي به خاك خود نتوانست به طور جدي با خطر مسدود شدن، مواجه كند. دشمن در طول 8 سال جنگ فقط در معدود دفعاتي از طريق نيروي هوايي خود توانست تأسيسات نفتي ايران در خليج فارس را مورد حمله قرار دهد.
 


 

تصویر

 

  بيان اهميت عمليات مرواريد همان بس كه به فرمان حضرت امام خميني (ره) روز 7 آذر، روز نيروي دريايي نامگذاري شد. 
  نماند كه برخي غير مطلعان در زمينه مسائل دريايي در خصوص جنگ دريايي اظهار كردند كه نداجا بعد از عمليات مرواريد ديگر در جنگ شركت نداشت و جنگ در دريا خاتمه يافته بود يا برخي اظهار كردند كه نيروي دريايي ارتش در زمان جنگ به وظايف خود عمل نكرده است. حال آن‌كه اندكي انديشه در خصوص چگونگي تامين هزينه‌هاي هنگفت اداره كشور و جنگ از طريق صدور نفت و همچنين تامين مايحتاج كشور كه اغلب از طريق واردات و آن‌ هم از راه دريا تامين مي‌شد و اين نكته كه مركز صدور نفت ايران، جزيره خارك و تنها بندر بزرگ براي پهلوگيري كشتي‌هاي تجاري حامل محمولات وارداتي، بندر امام خميني (ره) هر دو در نزديكي خاك دشمن و در تيررس تجهيزات آفندي او قرار داشت و با وجود اين هيچ‌گاه در مدت جنگ وقفه‌اي در صادرات نفت و واردات نيازمندي‌هاي جامعه و جنگ پديد نيامد، خود گوياي آن خواهد بود كه نيروي دريايي چگونه ماموريت و نقش خود را در جنگ به بهترين شكل ممكن جامه عمل پوشانده است كه رهبر فقيد انقلاب حضرت امام خميني (ره) در توصيف و تجليل از رزمندگان نيروي دريايي ارتش فرمودند: 
  دريايي ارتش نيز همچون ديگر نيروها بحمدالله در آب‌هاي خليج فارس و مرزهاي آبي كشور در عرصه دفاع مقدس از كشور اسلامي‌مان چون نگيني درخشنده بر عرشه كشتي افتخار و صلابت خود استوار ايستاده است. 

دفتر پژوهش های نظری و مطالعات راهبردی نداجا


تصویر

تصاویر و فیلم :
احسان

فیلمها:

جهت دانلود و یا مشاهده متاسفانه نیاز به سد شکن دارید.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


 

 
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر

Furious Poster
Furious Poster
پست: 364
تاریخ عضویت: چهار شنبه 8 آبان 1387, 5:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 3003 بار
سپاس‌های دریافتی: 602 بار

Re: عمليات مرواريد

پست توسط chad » دو شنبه 16 خرداد 1390, 6:01 pm

دورود بر تمام شهیدان و همچنین شهید خلعتبری

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: یک شنبه 3 مرداد 1389, 6:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 25 بار
سپاس‌های دریافتی: 44 بار

Re: عمليات مرواريد

پست توسط zobin » چهار شنبه 18 خرداد 1390, 8:15 pm

درود به فرمانده نیروی دریایی آن زمان ارتش که ایرانی را رو سفید کرد و همچنین ناخدا افضلی که روحش شاد ایشان طراح و قهرمان اصلی عملیات مروارید بود .
ذوالقرنین

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4112
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4317 بار
تماس:

يادبود هفتم آذر 59

پست توسط Reza6662 » دو شنبه 7 آذر 1390, 3:00 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10132 بار

Re: عمليات مرواريد

پست توسط typhoon » دو شنبه 7 آذر 1390, 3:04 pm

با تشکر از شما برای دو عکس :smile:
ممکنه راجع به عکس اول توضیح بدهید که در کجاست و مربوط به چه سالی می باشد؟

با تشکر :razz:
Old soldiers never die.They just fade away

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4112
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4317 بار
تماس:

Re: عمليات مرواريد

پست توسط Reza6662 » دو شنبه 7 آذر 1390, 3:06 pm

سال عكس اول مشخص نيست و فقط به عنوان نمادي از نيروي دريايي زمان قديم ايران درج شده است.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

ارسال پست

بازگشت به “ادوات دريايي”