اسامي جديد پيشنهادي سنگين‌ترين عناصر جدول تناوبي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد شيمي عالي، شيمي معدني و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

اسامي جديد پيشنهادي سنگين‌ترين عناصر جدول تناوبي

پست توسط behrad90 » شنبه 12 آذر 1390, 2:26 pm

  جديد پيشنهادي سنگين‌ترين عناصر جدول تناوبي اعلام  

  و لیورموریوم سنگین ترین عناصر جدول تناوبی  

 تصویر 


  اتحاديه بين‌المللي شيمي محض و کاربردي (آيوپاك) نام‌هايي را كه براي دو عنصر از جديدترين اعضاي جدول تناوبي پيشنهاد كرده‌اند، اعلام كردند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در صورت تاييد،‌ عنصر 114 به افتخار «گئورگي فلروف»، فيزيكدان روسي با نام (Flerovium» (Fl» و عنصر 116 به نام آزمايشگاه محل كشف آن، (Livermorium» (Lv» نام خواهند گرفت.

در ماه ژوئن 2011 اتحاديه بين‌المللي شيمي محض و کاربردي پس از 10 سال از كشف عناصر 114 و 116 توسط مؤسسه تحقيقات اتمي دوبناي روسيه و آزمايشگاه ملي لارنس ليورمور به طور رسمي آنها را به عنوان سنگين‌ترين عناصر تاييد كرد.

تاييد رسمي اين اسامي نيز مدت پنج ماه طول خواهد كشيد. اين عناصر در ميان چندين عنصر جديد از جمله عناصر 113، 115 و 118 هستند كه براي ورود به جدول تناوبي مورد بررسي قرار گرفته‌اند.

عناصر 114 و 116 نيز به مدت سه سال تحت بازبيني اتحاديه بين‌المللي شيمي محض و کاربردي و اتحاديه بين‌المللي فيزيك محض و كاربردي قرار داشت.

اين اسامي پس از مشاركت عمومي مردم براي اعلام نظراتشان در مورد اسامي جديد، تاييد خواهند شد.

دانشمندان لارنس ليورمور به همراه تيمي از دانشمندان، واكنش‌هاي اتمي آزمايشگاه فلروف روسيه عنصر 116را با برخورد يونهاي كلسيم به عنصر کوريم به دست آوردند كه به سرعت تنزل كرده و به عنصر 114 تبديل مي‌شود. آنها همچنين به طور جداگانه عنصر 114 را با جايگزيني يك هدف پلوتونيوم به جاي كوريم به دست آوردند.  


منبع : ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “شيمي”