ویژگی‌های مهم سامانه موشکی «محراب»

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات و تسليحات دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک شنبه 14 بهمن 1386, 1:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: ویژگی‌های مهم سامانه موشکی «محراب»

پست توسط kingday » چهار شنبه 14 دی 1390, 9:19 pm

بد نیست بیاییم عملی تر به مساله نگاه کنیم
سیستم ردیابی این موشک ظاهرا نیمه فعال یا پسیو هستش یعنی مثل موشکهای ضد رادار فقط سنسورهای(آنتنهای) گیرنده دارن و با تشخیص محل و جهت ارسال امواج مسیر حرکتشون رو بر اون اساس محاسبه و بردار رانش رو با احتساب سرعت حرکت خود موشک و سرعت حرکت هدف و با احتساب اینکه در لحظه برخورد قرار هست در چه نقطه ای به هم برسن جهت حرکت موشک تعیین میشه و از اونجا که یکی از مشخصات این موشک انهدام سیستم ضد اختلال هست دو حالت وجود داره یا موشک مستقلا بدون نیاز به منبع پرتاب تصمیم میگیره و یا با قفل راداری و یا حتی هدایت از منبع.
در حالت اول ایرادی که در پست قبلی گفتم بهش وارد میشه یعنی اگه منبع امواج قطع بشه موشک بدون اصلاح مسیر برای تعقیب هدف به جهت قبلی خودش ادامه میده و خیلی بعیده به هدف بخوره

در حالت دوم میشه مشابه موشکهای نیمه فعال راداری مثل اسپارو که نیاز به قفل راداری دارن و چون ماهیت هدف اخلالگر امواج هست باز هم مشکل بزرگی هست.

پس حالت اول محتملتر هست اما با ضعف بزرگی که گفته شد.

از اونجاییکه اینجا یک انجمن تخصصی هست باید بر روی نکات فنی بحث بشه که اگر برای این نقطه ضعف راهی پیدا کردن اون چی هستش؟؟

و یا برای اون فکری بشه

یک فرضیه هم این هستش که موشک دو حالته عمل کنه یعنی به محض قطع سیگنال اختلال کار عادی خودش یعنی قفل راداری رو انجام بده با وابستگی به منبع شلیک و در زمان وصل شدن به سمت منبع اختلال حرکت کنه

البته تشخیص اینکه کدم سیگنال انعکاس رادار هست و کدوم اختلال خودش یک بحث دیگه هستش و خیلی هم مفصل. :shock:

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات و تسليحات دريايي”