شکار سحابی امگا + تصویر

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 تیر 1390, 12:56 pm
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8625 بار

شکار سحابی امگا + تصویر

پست توسط A3eman » دو شنبه 19 دی 1390, 1:51 pm

ستاره شناسان تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی توانستند یکی از واضح ترین و دقیقترین تصاویری که تاکنون از سحابی امگا گرفته شده است را تهیه کنند.

سحابی امگا که همچنین با نامهای سحابی قو، سحابی خرچنگ دریایی و سحابی نعل اسب نیز شناخته می شود در فاصله 6 هزار و 500 سال نوری از زمین در صورت فلکی کماندار واقع شده است.
این سحابی با نامهای رسمی M17 (مسیه 17) و NGC 6618 ثبت شده است.
به دلیل اینکه جوانترین و فعالترین ستارگان توده بزرگ کهکشان راه شیری در سحابی امگا قرار گرفته اند این سحابی به یکی از مهمترین اهداف مطالعاتی ستاره شناسان تبدیل شده است.
مرکز سحابی امگا مملو از گاز و گرد و غبار تاریک یا همان ماده اولیه تشکیل ستارگان جدید است. در سراسر این سحابی ستونهایی از گرد و غبارهای گردابی دیده می شوند.
در این تصویر درجه های مختلف رنگ قرمز در توده های گاز هیدروژن، حاصل پرتوهای ماوراء بنفشی است که از ستاره داغ و جوان ساطع می شوند.
این تصویر با "دستگاه کاهنده کانونی طیف گراف" (FORS ) گرفته شده که بر روی طیف نگار یکی از چهار تلسکوپ اصلی مجموعه VLT نصب شده است.
ستارگان جوانی که در رنگ سفید مایل به آبی می درخشند، پرتوهای پرانرژی ماوراء بنفشی را ساطع می کنند که گاز پیرامون خود را روشن می کند.
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”