آشنایی با پدافند هوایی/موشکی RIM-116, سپر شناورهای دریایی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با پدافند هوایی/موشکی RIM-116, سپر شناورهای دریایی

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 10 اسفند 1390, 4:24 pm

 RIM-116 سیستم پدافند ضد موشک کروز 
برای آماده ساختن کشتی های سطحی با یک سطح خود دفاعی سبک وزن, ارزان قیمت و موثر برنامه RAM طراحی شده است که یک قابلیت بهبود داده شده برای درگیری و مغلوب ساختن موشک های کروز ضد کشتی وارد شده را تامین خواهد کرد.RAM یک برنامه مشترک بین ایالات متحده امریکا وآلمان برای طراحی یک سیستم خود دفاعی واکنش سریع, سبک وزن و ارزان قیمت است که قابلیت بقای کشتی ها را افزایش خواهد داد و در غیر این صورت کشتی ها بی دفاع می شوند.آن یک موشک پنج اینچی هست که تکنولوژی موشک سایدویندر را برای کلاهک و راکت موتور, و جوینده موشک استینگر را بکار می برد. هدایت موشم توسط سایت ESM کشتی و یا رادار انجام می شود. سیستم جنگ افزار موشکی هدایت شونده MK-31 RAM با عنوان سیستم پرتابگر موشک MK-49 و بسته مدور موشک هدایت شونده MK-44 تعریف شده است.

RAM یک برنامه مشترک بین ناتو و آلمان است. توافق نامه هایی بین ایالات متحده و آلمان برای توسعه و تولید بلوک 0 RAM و همچنین برای توسعه بلوک I منعقد شده است.

سیستم جنگ افزار RAM Block 0 شامل یک پرتابگر 21 موشکی, تجهیزات الکترونیکی پایین دست و یک پک موشک هدایت شونده است.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

پک مدور شامل شده از یک موشک 5 اینچ مافوق صوت و قوطی پرتابگر که واسط بین موشک ولانچر است.موشک این بلوک, هدف را به طور خودکار پیدا کرده و قطر آن پنج اینچ بوده و در پرواز 2 حالت مادون قرمز (IR ) وفرکانس رادیویی پسیو (RF ) را برای هدایت بکار می برد و در صورت نیاز حول این 2 مد می چرخد. یافتن اولیه موشک دشمن برای RAM Block 0 بر اساس اثر راداری آن موشک است.این بلوک انتشارات جوینده رادیویی موشک های کروز ضد کشتی را دنبال می کند.اگر تشعشعات مادون قرمز موشک های کروز پیدا شوند, RAM هم به مد هدایت مادون قرمز تغییر وضعیت می دهد.

در می 1993, معاون وزیر با نیروی دریایی برای پژوهش,توسعه,استفاده و تولید RAM Block 0 موافقت کرد.متعاقبا" موشک یک رهگیری موفق 127 مین تولید از مجموع 132 فروند را داشت و پرواز های آزمایشی در شرایط کشتی نیز در هر دو نیروهای دریای آلمان و امریکا انجام شدند.

بعد از 1993, سیستم RAM بلوک 0 بر روی تمام 5 کشتی LAH , شش کشتی LHD و هشت کشتی سبک کلاس LSD نصب شده است.طرح های نصب این سیستم توسط نیروی دریای که با عنوان بلوک 0 یاد شد, در یک کشتی کلاس DD963 و بر روی یک کشتی LHD 7 در حال نصب هست.

ارزیابی موثر OPEVAL ) RAM Block 0 ) از ژانویه تا آوریل 1990 ادامه داشت. آن طوری برنامه ریزی شده بود که دارای پتانسیل موثر و دقیق کارامد باشد, اما مشکلات کوچکی در توانایش برای روئیت کامل تهدیدات در شرایط تاکتیکی و محیطی وجود داشت.در آوریل 1993 یک تصمیم برای دنبال کردن تصحیح نقص های OPEVAL توسط تکمیل یک ارتقاء بلوکی انجام شد. رام بلوک 1 موشک ارتقا داده شده است.

با قابلیت اضافه شده به موشک RAM در برنامه ارتقاء بلوک I , رهگیری موشک های کروز فقط بوسیله یک تکنیک اکتساب مادون قرمز میسر شده است. عامل موثر در برابر طیف عریض از تهدیدات موجود, ارتقای مادون قرمز رام بلوک 1 است که برای بهبود کاریی aw در برابر یافتن موشک های کروز ضد کشتی پسیو یا اکتیو, یک حالت هدایت مادون قرمز جدید ترکیب کرده است.موشک بلوک I تمام قابلیت های موشک بلوک 0 را حفظ کرد و نیزعلاوه بر آن دو حالت هدایت به آن اضافه شد که میتوان آنها را با عنوان مادون قرمز تنها و فعال ساز حالت دو واحدی مادون قرمز (IRDM ) نام برد.حالت مادون قرمز تنها, بر روی اثر مادون قرمز موشک کروز تهدیدی, موشک RAM را راهنمایی می کند.IRDM نیز اثر مادون قرمز موشک کروز را دنبال خواهد کرد در حالیکه اگر اثر RF موشک کروز ضد کشتی برای ردگیری آن کافی باشد قابلیت استفاده از هدایت RF حفظ می شود.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

کاربران :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ایالات متحده امریکا

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] آلمان

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ترکیه

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] امارات متحده عربی

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کره جنوبی

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] یونان

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] مصر


منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ترجمه : CAPTAIN PILOT & SAMAN

[HIGHLIGHT=#ffc000]برداشت مطلب بدون ذکر نام مرکز انجمن های تخصصی و نام مترجمان به هیچ عنوان مجاز نیست!

   دارد...
 
  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

Re: آشنایی با پدافند ضد موشکی RIM-116

پست توسط CAPTAIN PILOT » جمعه 12 اسفند 1390, 10:31 pm

  (قست دوم)

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   ( [COLOR=#000000]-116 Rolling Airframe Missile  (RAM  

سامانه پدافندی RAM به همراه سامانه رزمی AN/SWY-2 به عنوان بخشی از سیستم دفاعی کشتی (Ship Self Defense System و یا SSDS) در رزم ناوهای کلاس LSD-41 مورد استفاده قرار میگیرند. AN/SWY-2 سیستمی متشکل از تسلیحات و سامانه های رزمی هدایت آنها میباشد. سیستم مذکور با استفاده از رادار سامانه هدفگیری Mk-23 ملقب به TAS و فرستنده/گیرنده های جنگ الکترونیک (AN/SLQ-32(V توانایی ارزیابی هدف و تدوین راهکار حمله را دارا میباشد. رادار MK-23 به همراه TAS وظایفی همچون: شناسایی تهدید به همراه ارزیابی و درگیری با آن را بر عهده دارند. بنابراین تسلیحات RAM در سیستم دفاعی SSDS به عنوان بخشی از عوامل بازدارنده و درگیر شونده با هدف تلقی میگردند. به عنوان مثال در رزم ناوهای کلاس LSD-41, مجموعه دفاعی SSDS متشکل از تسلیحاتی همچون: RIM-116 Rolling Airframe Missile, سامانه دفاع نزدیک Phalanx Block 1A و سامانه گمراه کننده تسلیحات و اژدرهای دریایی میگردد. با اینحال کلیه سامانه های دفاعی SSDS توانایی ادغام و هماهنگی با رادارهای ارتقا یافته AN/SPS-49(V)1 و دارای تکرار فرکانس متوسط (PRF), رادار جستجوی سطح AN/SPS-67, گیرنده های جنگ الکترونیک (AN/SLQ-32(V و رادار سیستم دفاعی CIWS را دارا میباشند.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
RIM-116 with CIWS Radar System
 
سامانه RAM تاکنون بر روی 5 ناوهلیکوپتر آبی/خاکی از کلاس (Tarawa (LHA-1 و ناوشکن های DD-987 و LSD-48 نصب گردیده است. هم اکنون نمونه های Block 0 موشک های مذکور بر اساس برنامه زمان بندی در حال تولید میباشند. این سامانه در طول مدت آزمایش خود, از مجموع 64 هدف آزمایشی موفق به رهگیری و انهدام 62 مورد گردید که در نوع خود بسیار مطلوب قلمداد میگردد. در ماه اکتبر سال 1995 رزم ناو (USS Peleliu (LHA-5 اولین موشک RAM را بسوی هدف خود شلیک نمود. در ماه سپتامبر همان سال, مراحل بازبینی در طراحی نمونه ارتقا یافته Block 1 IR با موفقیت به اتمام رسید. کلیه آزمایشات پروازی این موشک در طول مرحله "مهندسی و توسعه ساخت" (Engineering and Manufacturing Development) و پیش از ورود به مرحله تولید اندک (Low-Rate Initial Production و یا LRIP یکی از مراحل ابتدایی در پروسه ساخت و تولید انبوه تسلیحات ایالات متحده میباشد) انجام گردیدند.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
بر اساس نتایج موفقیت آمیز به دست آمده از انجام آزمایشات عملی بر روی عرشه ناو (U.S.S. Gunston Hall (LSD 44 در ماه ژانویه 1999 و متعاقب آن انجام آزمایشات سامانه دفاعی SSDS در بین ماه های مارس و آگوست همان سال, فرمانده عملیات آزمایش و ارزیابی نیروهای نظامی, تصمیم خود را مبنی بر توسعه RAM جهت مقابله با تهدیدات و موشک های کروز در غالب Block 1 ابلاغ نمود. نمونه Block I این موشک از مجموع 24 شلیک توسعه آزمایشی, در 23 مورد آنها با موفقیت کامل ظاهر شد. سرانجام در ژانویه سال 2000 تصمیم فرماندهی مرکزی مبنی بر تولید انبوه این موشک اتخاذ و ابلاغ گردید. از ماه مارس سال 2000 نمونه های Block I سامانه RAM بر روی 2 ناو کلاس LSD نصب گردیدند و همچنین در دستور کار نصب بر روی 2 ناو از کلاس LSD-41 و LHD-7 و همچنین نمونه هواپیمابر CVN-76 قرار گرفتند. در بین سال های 2001 الی 2006 میلادی, نیروی دریایی ایالات متحده برنامه جدیدی را مبنی بر نصب نمونه های Block I و یا ارتقا آنها بر روی 8 شناور کلاس LSD, سه ناوشکن کلاس Spruance, دوازده ناو هواپیمابر CV/CVN, هفت ناو هلیکوپتر بر LHD و 12 ناو ترابری آبی/خاکی از کلاس LPD-17 (تولید جدید) صادر نمود. هرچند هنوز بودجه این مورد تصویب نگردید بود, اما نیروی دریایی در سال مالی 2007 قصد داشت سامانه های Block I را بر روی 5 شناور باقی مانده از کلاس LHA که همچنان از نمونه های Block 0 استفاده مینمودند, نصب نماید.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
در نوامبر 1998 ایالات متحده و آلمان با درک پتانسل های این پروژه, توافق نامه همکاری مبنی بر توسعه سامانه موشکی RAM جهت مقابله با بالگردها, هواپیماها و شناورهای کوچک دریایی را امضا نمودند. این نمونه ارتقا یافته با نام اختصاری HAS شناخته میگردید. در موشک های Block I تنها تغییرات مورد نیاز جهت دستیابی به قابلیت های تعریف شده در پروژه HAS, تغییر و ارتقا نرم افزار سامانه RAM بود. لذا نیروی دریایی تصمیم گرفت کلیه سامانه های RAM نصب شده بر روی شناورهای کلاس LSD, LHD, LPD و CV/CVN را تا پایان سال 2009 به نمونه های HAS تبدیل نماید. همچنین نیروی دریایی در بین سال های 2004 الی 2009 طرح توسعه پرتابگرهای 11 عددی موشک های HAS را جهت نصب بر روی رزم ناوهای موشک انداز CG-52 الی 73 از کلاس Ticonderoga در دستور کار قرار داد.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


(پایان)

===============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: [COLOR=#c00000]CAPTAIN PILOT
- SAMAN

منابع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و نویسندگان
  
   [HIGHLIGHT=#ffc000]  کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام   به عنوان منبع و نویسندگان مجاز میباشد.      
 
===============================
 
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: آشنایی با پدافند هوایی/موشکی RIM-116, سپر شناورهای دریای

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 17 اسفند 1390, 11:46 pm

نکته قابل توجه از کارایی برتر این سیستم را میتوان در نصب آن بر روی بیشتر ناوهای هواپیما بر و شناورهای جنگی ایالات متحده مشاهده کرد.نمونه های HAS و Sea RAM قابلیت درگیری با اهدافی چون هواپیما- بالگرد و [HIGHLIGHT=#ffc000]هدف های دریایی چون قایق های تندرو را  دارند!

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [HIGHLIGHT=#ffc000]

مشخصات فنی موشک  
بلوک 1

کشور سازنده : ایالات متحده امریکا - آلمان
نوع: موشک سطح به هوا - سلاح نزدیک زن CIWS
وضعیت خدمتی: از 1992 تا کنون

طراح و سازنده : جنرال داینامیکز ( که حالا شده ریتون ) - Diehl BGT Defence

سال طراحی : 1976
قیمت هر واحد : 440000 دلار

وزن: 5777 کیلوگرم برای لانچر و 73.5 کیلوگرم برای موشک
طول: 2.79 متر برای موشک
قطر: 127میلیمتر
برد: 9 کیلومتر
کلاهک: ترکشی با قدرت زیاد
وزن کلاهک : 11.3 کیلوگرم
طول باله : 17.1 اینچ
نوع سوخت : جامد
سرعت: فراتر از 2 ماخ

سیستم هدایت : 3 حالت -جوینده مادون قرمز /فرکانس رادیویی پسیو _ مادون قرمز تنها _ مادون قرمز و فرکانس رادیویی
سکوی پرتاب: لانچر موشک هدایت شونده MK-44 از سیستم پرتاب موشک هدایت شونده MK-49
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”