سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT قسمت دوم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا, CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT قسمت دوم

پست توسط hf22 » جمعه 4 فروردین 1391, 12:58 pm

 سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT


قسمت دوم


تصویر

در گذشته جمرها قدرت رادارها را کاهش می دادند و یا باعث به خطا رفتن موشکها و جلوگیری از قفل ماندن سیستم موشکی بر روی هدف می شدند و این فقط تا زمان حظور فیزیکی جمر ادامه داشت اما سامانه های جدید کار خود را زیرکانه تر آنجام می دهند و با نفوذ به سپر دفاعی کل سیستم را از کار می اندازند و عملا سامانه ارتباطی یا راداری را غیر قابل اعتماد می کنند.

سیستم حمله به شبکه دفاعی یا همان SUTER یک فن آوری جدید سرکوب دفاع هوایی وچیزی بیش از آن است که قابل تصور باشد.

این سیستم جنگ الکترونیک جدید کاملا شبکه محور بوده و سیستماهای یکپارچه دفاعی را هدف قرار میدهد. این سیستم و مواردی در مورد آن از برنامه های محرمانه وبسیار طبقه بندی شده ارتش ایالات متحده می باشد و جهت کمک به ناوگان های دریایی ایالات متحده در جنگ های آینده ساخته شده است تا این نیروها را در مقابل تهدیدات موشکی در سواحل دشمن ، ناوگانهای دشمن و پدافندهای زمین پایه محافظت کند بعلاوه قطع و شنود خطوط ارتباطی و مخابراتی دشمن.


تصویر

هک کردن توسط SUTER :

زمانی که کار شناسایی هدف آنجام شد و سنسورها موفق به دریافت اطلاعات ارزشمند در مورد سیستم دفاعی دشمن شدند در مرحله بعد SUTER شروع بکار میکند.


تصویر

( شروع حمله ممکن است سالها قبل باشد چرا که با استفاده از ناظر توانمندی مانند NCCT بانک داده وسیعی جمع آوری می شود ، هر مانوری که کشور مورد نظر آنجام می دهد اطلاعات ارزشمندی را به این سامانه منتقل کرده و شبیه سازهایی با استفاده از ابر کامپیوتر امکان جنگ شبیه سازی شده را ممکن می کند)

فن آوری SUTER اپراتورهای نیروی هوایی ایالات متحده را قادر می سازد که یک حمله وسیع را بر علیه خطوط ارتباطی ، شبکه های کامپیوتری و بویژه سیستمهای دفاعی یک پارچه هوایی دشمن ترتیب دهند بشکلی که ماهیت دقیق حمله توسط اپراتورهای سیستم راداری دشمن قابل تشخیص نیست.

اولین مشخصه SUTER تکنولوژی نفوذ به سیستم دشمن است. قبل از شروع بکار سیستم SUTER محل دقیق آنتن اصلی و تمیز دادن فرستنده گیرنده اصلی از فرستنده کاذب چگونه مشخص می شود این نامشخص است.

پس از مشخص شدن محل رادارها و شبکه دشمن ، ارسال امواج شروع شده و SUTER بشکل جادویی و سحرآمیزی پالسها ی الکترونیکی خود را به رادار دشمن نفوذ می دهد که حامل کد مخربی می باشد و موجب ایجاد خطا در پردازش سیستم می شود و حتی کنترل آن از دست می رود در نتیجه دید اپراتورهای دشمن از میدان جنگ کاملا در اختیار شما قرار می گیرد.

تصویر


بر خلاف حملات EMP متعارف وکلاسیک که در آن ارسال امواج پارازیت وموج متراکم همراه با آگاهی دشمن می باشد در این روش بجای ارسال امواج آگاه کننده دشمن از سیگنالهای سفارشی شده ، حامل الگوریتم های تخصصی و نرم افزارهای مخرب بوده و به آسیب پذیر ترین نقطه گره پردازشی دشمن فرستاده می شود.

( این اتفاق بسیار ناگهانی و بدون هیچ هشداری اتفاق می افتد بطوری که اپراتور دشمن تفاوت حالت عادی با حالت حمله الکترونیکی را متوجه نمی شود. مانند اینکه شخصی بجای استفاده از جمر تلفن همراه که قابل تشخیص است از الگوریتم هوشمند و توسط یک برنامه از طریق مرکز HLR( مرکز کنترل کل شبکه تلفن همراه) و آنتن گیرنده وفرستنده BTS شبکه تلفن همراه جلوی تماس شما را سد کند بدون اینکه شما متوجه از دست دادن سیگنال موبایل و حمله جمر شوید و شما متوجه موضوع نمی شوید چون همه چیز عادی بنظر می رسد)

سپس ویروس راه خود را باز کرده و از شبکه ای به شبکه دیگر گسترش یافته و در آخر کل سیستم ها آلوده می شوند تا زمانی که به سیستم هدف برسد. این که سیستم شبکه دشمن بی سیم باشد یا سیمی تفاوتی نمی کند.( کد مخرب با ساختار فیزیکی سرو کار مستقیم ندارد بلکه به لایه های منطقی نرم افزار شبکه حمله می کند)

بر خلاف شیوه ای که از زمان جنگ جهانی دوم استفاده می شود یعنی فریب دهنده CHAFF یا مانند زمان جنگ سرد استفاده از اکوی معکوس موج رادار ، تکنولوژی SUTER بطور کامل سیستم راداری دشمن را دور می زند و بجای ایجاد هدف کاذب یا اخلال در کار رادار، مانند روش های مرسوم ، به آخرین حلقه پردازش سیگنال اطلاعات و توابع ارتباطی وارد می شود و مستقیم قلب سیستم را نشانه می گیرد و معمولا تا زمان شروع عملیات تهاجمی از خود نشانی نمی گذارد و با دستور اپراتور مهاجم سیستم را مختل می کند .

تصویر

تکنولوژی SUTER یک گام از تمام شیوه های موجود جلوتر می رود و پس از ورود به سیستم دفاعی دشمن باعث می شود تا اپراتورهای SUTER بتوانند با عنوان مدیر سیستم وارد سیستم راداری دشمن شده و کنترل را در دست بگیرند این مانند هدایت هواپیما از راه دور بوده و برای اپراتورهای SUTER آسان است.

سپس اپراتورها بدون کوچکترین هشداری سنسورها را دستکاری کرده و به سنسورهای دشمن فرمان می دهند تا همچنان کار کنند اما بدور از منطقه هواپیماهای نفوذ کننده باشند یا قدرت خود را کاهش دهند . در نتیجه هواپیماهای مهاجم می توانند مخفیانه وارد شوند حتی اگر رادار گریز نباشند. در واقع رادار محدود شده است این در واقع مثل چشمی است که می تواند متمرکز شود و ببیند اما نمی تواند به اطراف بچرخد و همه جا را ببیند.

حتی اگر اپراتور دشمن متوجه ربوده شدن سیستم شود پس گرفتن سیستم اصلا آسان نیست ( در متن اصلی نویسنده در جایی به بازی کامپیوتری GTA اشاره کرده) کنترل کردن آن مانند بازی (GTA) دشوار است. زمانی که کنترل در اختیار کامپیوتر باشد و اشکالات عمدی و اختلال غیر قابل پیش بینی اتفاق می افتد.

( در قسمتی از این بازی شما با ماشینی رانندگی می کنید و هدف شما رساندن یک نفر به بیمارستان است این یکی از سخت ترین مراحل این بازی است چرا که بازی خود در کنترل فرمان از سوی شما تصادفی دست می برد. نویسنده به همین خاطر به این بازی اشاره کرده است چرا که بعد از دزدیده شدن کنترل سیستم دفاعی تمام حرکات اپراتورها مانیتور شده این باعث می شود هیچ عملی ازچشم مهاجمان دور نماند و در داده وارد شده از سوی شما دست ببرند و مانع هدفگیری صحیح شوند. این زمانی آنجام می شود که زمان اندکی برای نجات از خطر نابودی توسط تسلیحات هوشمند مهاجمان باقی مانده و این بسیار دشوار خواهد بود)


تصویر

وظایف SUTER و حامل های آن :


سیستم SUTER از دو بلوک تشکیل شده : بلوک یک که مانیتور ورودی بوده فقط یک ناظر نا محسوس است و برای دریافت داده بکار میرود و بلوک دو که یک سیستم مجتمع از مانیتور و خروجی برنامه مخرب است. سیستم شرکت BAE که توسط نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می شود بلوک دو آن می باشد که توسعه نسل قبل می باشد.

تصویر

بلوک یک به اپراتورهای دوست و نیروی هوایی ایالات متحده امکان دیدن خروجی سنسورهای دشمن را می دهد یعنی میتوان متوجه شد که در یک حمله هوایی آیا توسط رادار دشمن ردیابی شده اید یا خیر و اپراتورهای دشمن دقیقا چه می بینند.


این حداقل در دو مورد کاربرد دارد یک پراوز در ارتفاع پایین و همچنین در رادار گریزها جهت سنجش توان رهگیری سنسورهای دشمن.

سکوی اصلی برای این وظیفه هواپیمای تجسسی و جمع آوری اطلاعات RC-135 است.


استفاده از سیستم تله موش یکی از روشهای جمع آوری داده و نفوذ توسط این سیستم است ، هدفی به عنوان طعمه معرفی می شود سپس دشمن هدف را ردیابی کرده و می گیرد هواپیمای RC-135 که کمین کرده در طول فعالیت سیستم های دشمن جهت رهگیری هدف طعمه ، شروع به تجسس سیستم دفاعی دشمن می کند این در واقع خودکشی دشمن خواهد بود چرا که ناظری مخفی در حال بررسی توان سیستم دفاعی موجود در محل است.

سیستم تله موش چندین بار از سوی اسرائیل بر علیه سوریه استفاده شد و سوریه فریب خورد و سیستم دفاعی خود را به متخصصین اسرائیلی معرفی کرد در جنگ خلیج نیز این شیوه بخوبی کاربرد خود را قبل از حمله ثابت کرد.

تصویر

هواپیمای مدل KC-135 که بیس RC-135 است یک تانکر استراتژیک است که برای پرواز در ارتفاعات بالا ، سرعتهای بالا ، دامنه پراوز طولانی و پراوز مداوم در یک منطقه ساخته شده است.مدل R این هواپیمای تانکر توانمند برای جنگ الکترونیک مورد اصلاح قرار گرفته و برای شناسایی تغییر داده شده ، با تجهیز به مقادیر زیادی تجهیزات نظارت منفعل با برد شناسایی بسیار زیاد در آسمان برای یک مدت طولانی بکار می رود.

بلوک دو سیستم SUTER علاوه بر توانایی بلوک یک این امکان را در اختیار اپراتورهای دوست و ایالات متحده قرار می دهد تا کنترل شبکه های دشمن را از طریق الگوریتم های پیچیده در دست گرفته و مانند یک مدیر سیستم شروع به دستکاری سنسورهای دشمن کنند.

دستکاری به احتمال زیاد شامل کنترل و تغییر قدرت ، فرکانس و شکل پرتو الکترومغناطیسی تولید شده توسط رادار می باشد اما همچنین امکان تغییر مکانیکی نیز می باشد مانند تغییر جهت سنسورها و آنتن رادار دشمن و دور کردن آن از منطقه ورود هواپیماهای دوست است.( این مرحله درست قبل از حمله به سیستم دفاعی یا اهداف مورد نظر شروع می شود)


تصویر
سکوی اصلی برای این وظیفه هواپیمای EC-130H است که یک هواپیمای حمله الکترونیک می باشد.


تصویر

هواپیمای معروف EC-130H تاکنون در عملیات های کوزوو،هائیتی ،پاناما ، عراق ، صربستان و افغانستان در نقش یک سرکوب کننده قوی شبکه ارتباطی دشمن و به عنوان یک مرکز کنترل عملیات ، کارنامه درخشانی از خود بجای گذاشته است. ایالات متحده چندین بازیگر در نقش جنگ الکترونیک با قابلیت متفاوت دارد.


هواپیمای EC-130H مورد استفاده قرار می گیرد تا زمانی که جمر نسل جدید آماده شود.

هواپیمای پایه که ازروی آن مدل E ساخته شده هواپیمای توانمند C-130 هرکولس است که یک هواپیما جهت حمل و نقل محموله ها ی تاکتیکی است. با وجود اینکه این هواپیما سرعت کمتر ، ارتفاع پایین تری دارد اما این مدل حداکثر دقت جهت ارسال پرتوهای سیگنال را دارد و این باعث می شود تا بتواند کیلومترها دورتر از منطقه بحرانی و دور از دسترس دشمن عمل کند نحوه عمل این هواپیما مانند این است که شخصی دور از چشم شما و از فاصله دور کنترل دستگاه شما را در دست داشته باشد.

هواپیمای مدل EC-130H به عنوان یک سیستم تاکتیکی از روی C-130 طراحی شده ونسخه بروز شده می باشد که در پایگاه هوایی دیویس آزمایش شده است این هواپیما با هدف اخلال در شبکه ارتباطی و ایجاد محدودیت برای دشمن ساخته شده که کار حمایت از ایالات متحده ، نیروهای ائتلاف هوایی ، سطحی و نیروهای عملیات ویژه را آنجام می دهد. در ارتقاء جدید این هواپیما به سیستم مخرب حمله الکترونیکی ( EA) مجهز شده که قابلیت از کار انداختن رادارهای هشدار زود هنگام و دفاعی را دارد.

تصویر

تکنولوژی مدارات فشرده باعث شده سیستم SUTER بشکل فشرده در قالب پادهای جدید جهت حمل توسط چندین نوع هواپیما قابل حمل شوند چیزی که قبلا امکان آنجامش نبود و مجبور بودند از چندین هواپیما همزمان استفاده کنند. ترکیب NCCT و SUTER در یک پاد یا درچند پاد قابل حمل توسط یک هواپیما به این سیستم جدید NGJ یا همان جمر نسل جدید گفته می شود که بطور کامل در 2018 عملیاتی می شود و قدرت جمینگ ایالات متحده را تا یک دهه بعد از 2050 تضمین می کند.


تعدادی از هواپیماهای قدیمی پراولر جهت حمل جمر جدید تغییر داده شده اند اما بصورت موقتی استفاده می شوند.( پراولر، قدیمی ، فرسوده ، هزینه تعمیر بالا ، امکان ارتقاء کم و دیگر فضا برای تجهیزات جمینگ جدید ندارد)

تصویر

اف-18 گراولر به عنوان یکی از حامل های جمر نسل جدید تا اواسط قرن انتخاب شده.


اف-16 سی جی در نقش پشتیبان عملیاتی برای جمر اصلی بکار می رود .


تصویر

نصب جمر جدید در اف-35 ویژه برخواست عمودی مخصوص سپاه تفنگداران نیروی دریایی جهت قدرت پشتیبانی برای نیروی زمینی در مناطق جنگی نزدیک به خط مقدم با هدف قطع ارتباط واحدهای دشمن و از کار انداختن تجهیزات راداری دشمن بر روی زمین .


تصویر

در آینده نزدیک پرنده بدون سرنشین X-47B حامل جمر جدید خواهد بود با هدف سرکوب دفاع هوایی بعلاوه امکان حمل انواع بمب های هوشمند جدید.


تصویر

این هواپیماها وظیفه سرکوب دفاع هوایی و سیستم های ارتباطی و شبکه ای دشمن را بر عهده دارند. برنامه ای در جریان است تا جهت پشتیبانی از نیروهای متحد در نقاط مختلف جهان مستقر شوند.


تصویر

نیروی هوایی اسرائیل سیستمی بسیار مشابه به SUTER دارد معماری سیستم بلوک 1 و2 این سامانه را در درون دو هواپیمای مدل Gulfstream G550 جهت ماموریت های ویژه نصب کرده است. اولی نسخه نظارت و مانیتور سیگنال دشمن را بر عهده دارد و دومی وظیفه ارسال داده مخرب توسط رادارهای آرایه فازی را بر عهده دارد.
تصویر
 هواپیمای RC-135  

تصویر

چیزی که شما نمی توانید مانع آن شوید:

اگر چه SUTER به عنوان سیستم حمله به شبکه دفاعی دشمن توسط نیروی هوای ایالات متحده بکار میرود اما پازلهای دیگری نیز هستند به مانند اف-16 سی جی که برای سرکوب دفاع هوایی دشمن در نقش تکمیل کننده برای اف-18 گراولر بکار می رود.


تصویر

با شکست خوردن سیستم ارتباطی و دفاع هوایی دشمن با استفاده از برنامه SUTER بر اساس پارامترهای ماموریتی اف-16 سی جی و اف-18 سوپر هورنت با استفاده از سیستم جمینگ الکترونیکی خود که شامل جمر دکوی و جمر موج متراکم قابل حمل ، در نقش حمایتی برای اف-18 گراولر با استفاده از موشکهای ضد تشعشع جدید و PGMS ها از فواصل دور شروع به نابود کردن رادارهای دشمن می کنند.


تصویر
 HDAM flight tests have determined the new HARM version has long-distance, time-critical target attack with minimum supersonic flight time and precise accuracy and the capability to attack low-power targets quickly and efficiently from stand-off range.  

تصویر

موشک HDAM:


موشک HDAM ساخت شرکت Raytheon بر پایه موشک موفق HARM ساخته شده که در بیابان توسکان اریزونا مورد آزمایش قرار گرفته است این موشک ضد رادار فقط مخصوص هدف قرار دادن رادارهای کم پیدا با ضعیف ترین میزان تشعشع راداری ساخته شده و در حالت عادی بکار نمی رود موشک فوق از سرعت بسیار بالایی به لطف موتور جدید خود برخوردار شده است این موشک توان شناسایی و زدن رادارهایی که خاموش هستند را نیز دارد. بعلاوه در برابر جمرهای دشمن که قصد فریب موشک را داشته باشند مقاوم شده است ، از جمله مجهز به ضد جمر GPS شده تا در مناطق آلوده به جمینگ نیز بدون مشکل عمل کند همچنین مجهز به حافظه برای ذخیره 25 مختصات جغرافیایی محل رادار یا جمر دشمن بوده که هم در زمان پرواز و هم قبل از شروع پرواز می توان به آن مختصات داد و خلبان شلیک کننده بسته به ماموریت خود از موقعیت داده شده استفاده می کند.


بر طبق سه آزمایش آنجام شده که هر سه نیز موفق بوده موشک جدید با تجهیز به سیستم هدایت چندگانه موفق به زدن راداری شده که فقط برای یک مدت کوتاه روشن بوده ، سنسورهای موشک فوق قدرت شناسایی امواج بسیار ضعیف را از فواصل دور دارند سرعت موشک جدید از 2280 کیلومتر در ساعت نیز بیشتر بوده این موشک توسط چندین جنگنده مختلف قابل حمل و پرتاب است در آزمایشات آنجام شده موشک فوق از زیر بال یک اف-16 بلاک 50 در سرعت نزدیک به یک ماخ و ارتفاع 25000 فوتی پرتاب و هدف خود را در 46 کیلومتری شناسایی سپس در 40 کیلومتری هدف رها شد که با موفقیت هدف خود را مورد اصابت قرار داده است بدلیل سرعت بالای این موشک ، در زمان بسیار اندکی به هدف می رسد وشانس فرار برای رادارهای متحرک دشمن نیز باقی نخواهد ماند .تصویر

موشک AARGM:


موشک دیگری با نام AARGM نیز توسط Alliant Techsystems Inc ساخته شده که از روی موشک HARM ساخته شده اما با نرم افزار جدید که مجهز به هدایت آشیانه یاب غیر فعال ، سیستم ضد جمر داخلی و هدایت GPS / INS و EHF می باشد. که در نسخه E مجهز به یک رادار کاوش فعال موج میلیمتری و یک سیستم شناسایی و تشخیص رادار خاموش و شناسایی هدف اصلی از بین اهداف کاذب نیز مجهز شده است و مانند موشک HDAM توان زدن اهداف متحرک نیز دارد.

تصویر

در مدل C این موشک محدوده فرکانسی از 500 تا 20000 مگاهرتز را پوشش می دهد برد این موشک حداکثر 106 کیلومتر می باشد.


یکپارچه کردن کل روشها:


در حمله 6 سپتامبر نیروی هوایی اسرائیل ، ظاهرا بصورت همزمان از تمام شیوه های گفته شده در بالا استفاده شده است. به گفته کارشناسان آمریکایی ، سیستم های جمر موج متراکم سنتی هنوز هم توانایی شکست دادن سیستم های دفاع هوایی را دارند.

در نفوذ به شبکه دفاعی سوریه از جمر موج متراکم نیز استفاده شده به احتمال زیاد به عنوان بخشی از پروسه نفوذ به سایت پدافندی و در مرحله بعد برای فلج کردن کل سیستم دفاعی سوریه از روش حمله به شبکه دفاعی وانتشار ویروس به سرتاسر شبکه استفاده شده است چیزی که مشخص است این که هدف نهایی در Dayr AZ – Zawr با مهمات نابود شده است.

تصویر

نکته ای که نباید نادیده گرفته شود روال آماده سازی اسرائیل قبل از حمله است به طور خاص اسرائیل با ساخت وپرتاب ماهواره شناسایی Ofek-7 که توان بالایی در نقشه برداری دارد در سال 2007 درست دو ماه قبل از حمله خود را آماده نموده بود.


علاوه بر این در سال 1982 اسرائیل در درگیری های دره Bekaa تعدادی هواپیمای بدون سرنشین را جهت تحریک سیستمهای موشکی زمین به هوای سوریه (SAM) به پرواز در آورد و در نتیجه این عمل موفق شد تا نوع سیگنال رادارهای سوریه را کشف کند.

تصویر

بلوک 3 برنامه SUTER در سال 2006 مورد آزمایش قرار گرفته است که می تواند علاوه بر قابلیت نسخه 1 و2 سیستمهای تهاجمی دشمن را با مشکل مواجه کند. در واقع بلوک 3 یک سیستم جدید نیست بلکه پالایش فن آوری SUTER در بلوک 1 و2 با هدف پاسخگویی به نیازهای دقیق تر ماموریتی در آینده است مانند از کار انداختن سیستم موشکهای بالستیک دشمن ، اخلال در هدفگیری موشکهای ضد کشتی و موشکهای زمین به هوا و هر نوع سیستم کنترل مواد منفجره ، این سیستم بصورت آزمایشی بارها در از کار انداختن مواد منفجره کنار جاده ای در عراق و افغانستان بکار رفته است. این جمر هر نوع جمینگ را که نیاز باشد سبیه سازی می کند و از آنجا که مدولی طراحی می شود هم نرم افزار وهم سخت افزار آن جهت همگام شدن با چالشهای آینده قابل ارتقاء می باشد.


تصویر

بر خلاف جمرهای سنتی که بعد از پایان عملیات و پایان جمینگ سیستم های دفاعی به توان اولیه باز می گردند در SUTER بلوک 3 بعد از حمله دشمن نیز سیستم و منطقه تحت پوشش آن کاملا آسیب پذیر باقی می ماند که کار مهاجمان را برای وارد آوردن ضربه دوم آسان می کند.


تصویر

مشکل روسها با اخلاگر های جدید:

تجاوز مکرر هوایی از سوی نیروی هوایی اسرائیل به حریم هوایی سوریه و ناتوانی سوریه از مقابله با این تجاوزات نگرانی زیادی برای دمشق وتهران ایجاد کرده است در طی این تجاوزات سوریه دو سیستم که به احتمال فراوان TOR-M1 و Pachora - 2A بوده را در اختیار داشته اما این سیستم ها از رهگیری جت های اسرائیلی ناتوان بوده اند.


این موضوع باعث ایجاد نگرانی شده است ایران مبلغ 750 میلیون دلار برای تعداد 29 سیستم TOR-M1 جهت حفاظت از مراکز هسته ای هزینه کرده است، شکست ظاهری این سیستم ها در برابر حمله اسرائیل باعث یک سری اعتراض از سوی تهران و دمشق به روسها شده است ، بنظر می رسد سیستم جدید اخلاگر رادار ایالات متحده که در افغانستان و عراق مورد آزمایش قرار گرفته است سیستم های دفاعی را به چالش می کشد.

از طرفی ایالات متحده تمرکز خاصی روی پدافندهای سری S-300 و شاخه نوین آن S-400 دارد چرا که میداند اگر بخواهد همچنان در آسمان کشورهای دیگر با قدرت عمل کند نیاز به خنثی کردن توان دفاعی کشورهای فوق دارد. بعلاوه سیستم هایی مانند اس-300 اکنون انتخاب اول اکثر کشورها برای دفاع قدرتمند از مراکز حساس خودشان می باشد و توسط اکثر کشورها یا استفاده می شود یا ارتقاء می یابد و یا قصد خرید آن وجود دارد.

ناتو در یک مانور نظامی در سال 2005 موفق شد تا سیستم S-300PMU را از نزدیک بررسی کند در طی این مانور نیروی هوایی آلمان و فرانسه این بخت را داشتند تا با این سیستم دفاعی که در خدمت جمهوری چک است آشنا شوند و آن را مورد آزمایش قرار دهند یکی از آزمایشات آنجام شده قفل راداری بر روی یک اف-16 بوده ، اسناد این آزمایشات محرمانه بوده و هیچ اطلاعاتی درمورد آن منتشر نشده است.

از طرفی ویتنام برنامه خرید اس-300 دارد ، ونزوئلا در حال خرید اس-300 است ، سوریه برنامه ارتقاء سیستم دفاع هوایی خود را با خرید به احتمال زیاد اس-300 در نظر دارد جهت پایان دادن به تجاوز جت های اسرائیلی و ایجاد برتری دفاعی ، کشورهای هم مرز ناتو در حال ارتقاء اس-300 های خود هستند یا خرید جدید یا ارتقاء توان دفاعی، چین برنامه خرید سیستم دفاعی جدید دارد همچنین کره شمالی از طریق چین قصد خرید اس-300 دارد، ایران همچنان در صورت امکان خرید، یکی از مشتریان این سیستم است.

روسیه خود سازنده سیستم دفاعی پیچیده است که در حالت عادی نمی توان به آن نفوذ کرد ، اگر ایالات متحده همچنان بخواهد قدرت اول در حمله هوایی باشد و دشمن را بدون تلفات سنگین نابود کند باید جمر بسیار توانمندی داشته باشد این کمک می کند با هزینه کمتر بر دشمن برتری پیدا کند و مجبور به نابودی تجهیزات نظامی دشمن با جنگ افزارهای بسیار گرانقیمت و با هزینه جانی و مالی کمر شکن نباشد. بعلاوه مجبور به ساخت و نگهداری تسلیحات گرانقیمت جهت گریز از رادار به مانند اف-22 یا بمب افکن بی -2 نباشد.


وقتی می توان سپر را از دشمن گرفت چرا باید هزینه ساخت یک شمشیر گرانقیمت را پرداخت.
منابع:
 http://www.airforce-technology.com/features/feature1669/


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 


آرشیو شخصی


برداشت با ذکر منبع و نویسنده مجاز است!

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
شماره هشتم[COLOR=#000000] - اردیبهشت ماه 1391 
 
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”